dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 65
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trochę to dziwne co wypisujesz - wkład mam od jesieni i od tego czasu jest intensywnie używany, kiedy tylko jestesmy na budowie - wkłąd chodzi. W przeważającej części pracował całe dnie, od rana do wieczora a wentylacja załaczona jest tylko na 10%. I mimo że czasem nawet 3 osoby dorosłe siedzą na budowie to nigdy nie było efektu pogorszenia się palenia, poddymiania wkładu też nie zauważyłem, a o uczuciu duchoty i bólu głowy mowy nie ma.
    Stąd dzwine mi jest to co mówisz. Poza tym jak pisałem będzie palone w nim okazjonalnie ponieważ chate grzeje pompa ciepła. Wiec na czas palenia można przecież wentylację podkręcić?
    Sorki za upór ale nim podejme decyzje o wywaleniu świeżo zakupionego wkłądu za 1700 z ł i zakupie nastepnego za tyle samo to chciałbym mieć pewność. w końcu na tym etapie budowy to mnie kasy bardzo brakuje....

    A tak poza tym te 10m3 to potrzeba na godzinę wiec wentylacja chyba da radę skoro w salonie np umieszczone sa dwa anemostaty i przewidziane 120m3/h dostarczenia powietrza - tak jest ustawione reku.
    Poza tym przecież nie pali się cały czas na maksymalnie otwartej przepustnicy?
    Ostatnio edytowane przez [email protected] ; 16-03-2014 o 22:16
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    czy przy terivie konieczna jest komora dekompresyjna?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    czy przy terivie konieczna jest komora dekompresyjna?
    niekoniecznie
    ...

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Kominiarz ... "nowe warunki techniczne", rozdziały 4, 5 i 6.
    Nieco dokładniej - np. par. 132, pkt. 4a. Policz ile przy wkładzie o którym mowa trzeba "podkręcić rekuperację" ...
    Santosz, nie gniewaj się ale ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu, bo i tak dąży do wiadomego celu.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    OK, rozumiem.
    Chciałem tylko zwrócić uwagę na dziwność przepisów w naszym kochanym Kraju.
    Nie ma takiego przepisu, który mówi: „ w przypadku wentylacji mechanicznej – zrównoważonej / rekuperacja należy stosować wkłady kominkowe, piece szczelne z poborem powietrza z zewnątrz budynku bezpośrednio do paleniska”

    Przepisy, które zapodałeś są dziwne od najdziwniejszych. np. 4a:
    a)* co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
    czyli jak rozumiem co najmniej 40 m3/h na 1 kilogram suchego drewna na godzinę, czyli przy załadunku 6kg – 240 m3/h rurą kanalizacyjną DN 110? przy DN150 tyle nie przelezie, bo się nie zmieści.
    ...

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam - po przeanalizowaniu funkcji mojej wentylacji - mam tam możliwość dokupienia i wpięcia czujnika czadu - w instrukcji mam opisane tak: " w przypadku wykrycia tlenku węgla czujnik uruchamia w centrali blokadę nawiewu oraz uruchamia maksymalną moc wywiewu aby szybko przewietrzyć pomieszczenie". To jest jakieś zabezpieczenie.

    Poza tym - zobaczymy co powie firma kominiarska - za kilka dni mają odbierać komin.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    ......
    Przepisy, które zapodałeś są dziwne od najdziwniejszych. np. 4a:
    a)* co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
    Czyli że obecny wkład mając 14kW potrzebuje 140m3 powietrza aby spalić 1kg drewna?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    A co może powiedzieć. Z uwagi na dziwność przepisów każdy może to zinterpretować dowolnie. Jeżeli zinterpretujemy 10m3/h/1kW to oznacza, że wszystkie kominki podłączone są niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
    ...

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Czyli że obecny wkład mając 14kW potrzebuje 140m3 powietrza aby spalić 1kg drewna?
    z 1kg suchego drewna możesz uzyskać ponad 4kW/h
    ...

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał [email protected] Zobacz post
    Czyli że obecny wkład mając 14kW potrzebuje 140m3 powietrza aby spalić 1kg drewna?
    z 1kg suchego drewna możesz uzyskać ponad 4kW/h
    czyli że maksymalnie możesz wepchnąć 3,5kg drewna do paleniska wtedy będziesz miał te 14kW

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    czyli w teorii aby uzyskać 14kW mocy trzeba spalić 3,5kg drewna suchego na godzinę?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    No tak, obliczenia, teorie i przepisy.

    Ja pomijając wszelkie dyskusje uważam, że aktualnie należy do każdego instalowanego wkładu kominkowego doprowadzić powietrze do spalania z zewnątrz. Szczególnie w nowych budynkach, zaniechanie tego uważam za lekkomyślność. Oczywiście jestem zdania, że planując kominek w domu, należy wybierać wkłady co najmniej z średniej półki cenowej, albo jeszcze inaczej - wkłady zapewniające dzięki stosownej konstrukcji, optymalne spalanie drewna i nie ładujące w komin spalin (a właściwie mieszaniny spalin z powietrzem) powyżej 300 stopni C
    Co do ilości powietrza potrzebnego do spalenia określonej ilości drewna. Podawane ilości w internecie są szacunkowe i nieraz drastycznie odbiegają od faktycznych. Trzeba przecież zakładać, jakiej konstrukcji jest palenisko.... przykładowo w najnowszych paleniskach UNICO Dragon X te ilości powietrza są około trzy razy mniejsze niż w innych paleniskach.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ktototaki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    583

    Domyślnie

    tak to na ogół podają - nie wkład ma moc a paliwo/drewno

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    No tak, obliczenia, teorie i przepisy.

    Ja pomijając wszelkie dyskusje uważam, że aktualnie należy do każdego instalowanego wkładu kominkowego doprowadzić powietrze do spalania z zewnątrz. Szczególnie w nowych budynkach, zaniechanie tego uważam za lekkomyślność. Oczywiście jestem zdania, że planując kominek w domu, należy wybierać wkłady co najmniej z średniej półki cenowej, albo jeszcze inaczej - wkłady zapewniające dzięki stosownej konstrukcji, optymalne spalanie drewna i nie ładujące w komin spalin (a właściwie mieszaniny spalin z powietrzem) powyżej 300 stopni C
    Co do ilości powietrza potrzebnego do spalenia określonej ilości drewna. Podawane ilości w internecie są szacunkowe i nieraz drastycznie odbiegają od faktycznych. Trzeba przecież zakładać, jakiej konstrukcji jest palenisko.... przykładowo w najnowszych paleniskach UNICO Dragon X te ilości powietrza są około trzy razy mniejsze niż w innych paleniskach.
    to ciekawe co piszesz, trzy razy mniej powietrza pewnie = się trzy razy mniejszym załadunkiem drewna
    a, co z BIMSCH 2 ?
    ...

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    panie kominiarzu.....
    Nie słuchał pan uważnie, albo nie był zainteresowany.
    W Poznaniu na Targach staliśmy obok wspomnianego paleniska.... Wojtek (konstruktor) objaśniał (niczym katarynka) wszelkie parametry... pokazywał również na tym palenisku o co biega...... .
    Wydruki z badań, itp. też były dostępne do poczytania i podotykania tam na miejscu....


    PS
    Wspomniane palenisko potrzebuje do spalenia tej samej ilości drewna, trzy krotnie mniej powietrza, niż tradycyjny wkład kominkowy.
    Zawartość CO w spalinach: <1000 mg/m3 dla O=13%
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 17-03-2014 o 11:03

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    co prawda rzuciłem okiem na palenisko, bo fajnie wygląda, ale o parametrach ni w ząb nie rozmawiałem
    jak możesz to napisz coś niecoś więcej, dziękuję
    ...

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    co prawda rzuciłem okiem na palenisko, bo fajnie wygląda, ale o parametrach ni w ząb nie rozmawiałem
    jak możesz to napisz coś niecoś więcej, dziękuję
    Tutaj nic więcej nie napiszę, bo to już produkt z mojej oferty i zapewne będzie to odczytane jako reklama. Zresztą już raz wkleiłem obszerny opis, został jednak usunięty natychmiast.
    Ale obszerne informacje dostępne są już na naszych firmowych stronach www
    Zapewne niebawem, palenisko to będzie u mnie stało w firmie.
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	31,1 KB
ID:	248898Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	35,3 KB
ID:	248899Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	248900
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 17-03-2014 o 12:06

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie dość że oszczędny to jeszcze "piękny" - idealny dla mnie - zwłaszcza do palenia okazjonalnego kilka razy w roku....
    kominiarz był, zastrzeżeń nie miał zwłaszcza że mam rekuperator delikatnie przewymiarowany - zapotrzebowanie na 300m3/h a reku 400m3/h czyli 33% więcej, ciąg odpowiedni jest.
    No ale cóż - szukam kupca na wkłąd....
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Tutaj nic więcej nie napiszę, bo to już produkt z mojej oferty i zapewne będzie to odczytane jako reklama. Zresztą już raz wkleiłem obszerny opis, został jednak usunięty natychmiast.
    Ale obszerne informacje dostępne są już na naszych firmowych stronach www
    Zapewne niebawem, palenisko to będzie u mnie stało w firmie.
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	31,1 KB
ID:	248898Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	35,3 KB
ID:	248899Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unico-dragon-x-aku.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	248900
    Bogdanie, mimo wszystko na pierwszym zdjęciu kominka z techniką wodną masz błąd - trójniki i rury przyłączeniowe są kielichem do dołu - to nie fachowo. Pozdrawiam.
    ...

  20. #40

    Domyślnie

    Drogi Kominiarzu.

    Zamiast podawać obiegowe "praffdy" , wyssane zazwyczaj z brudnego palucha tzw. "praktyków" sięgnij z łaski swojej do teorii i oblicz jakie jest RZECZYWISTE zapotrzebowanie na tlen do spalenia 1 kg drewna . Podawałem kiedyś wzór ( sam go nie wymyśliłem - ukradłem z ITC ) . Masz w nim uwzględnioną i wilgotność drewna i nadmiar powietrza itp.

    Przeczytaj sobie jeszcze raz normę BIMSCH 2 i pokaż , gdzie w niej jest mowa o ilości powietrza ? ?? Ba, jeżeli potrafisz zanalizować ten tekst ( Bimsch ) , to dostrzeżesz jaki piękny szwindel wymyślili niemiaszkowie - Rozrzedzić syfiaste spaliny kilku , a nawet kilkunastokrotnie większa ilością powietrza niż jest potrzebna do spalania a potem chwalić się niską zawartością syfu w m3 spalin

    pzdr.


    ps. Jeżeli chcesz się czepić Dragona X popatrz raczej na podaną kartę techniczną - więcej stara się w niej ukryć niż pokazać , ale zawsze widać sprzeczności.
    festina lente

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony