dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 65
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Trochę się wcinamy Santoszowi w wątek, ale skoro już coś napisałeś ... to możesz wymienić te sprzeczności ...
    Widziałeś to palenisko ? Wiesz jak jest zbudowane ? Znasz zasadę jego działania ? Wiesz jak jest zbudowany zespół wodny do niego ? Wiesz z czego jest zrobiony ?
    Chodzi mi nie o to co wyczytałes z ulotki zamieszczonej w tym tygodniu na stronie producenta ale czy widziałeś to wszystko na żywo, łącznie z palącym się paleniskiem na stanowisku testowo-pomiarowym ... ?

    Santosz ... skoro rozsądek zwycieżył, wracamy do normalności i tematu
    Palenisko bez względu na to jakiej będzie firmy powinno mieć:
    - naprawdę szczelną konstrukcję
    - szczelne doprowadzenie powietrza z zewnątrz
    To tyle w temacie wkładów komnkowych / palenisk przeznaczonych do systemów rekuperacji.
    Dodatkowo powyższe można rozbudować o:
    - możliwość zamontowania stycznika drzwiowego dającego wyłączającego wentylację mechaniczną lub zwiększającego przepływ powietrza nawiewanego w momencie otwierania drzwiczek (można to zteż ałatwić regulatorem manualnym umieszczonym w pobliżu kominka)
    Jeżeli szczelny wkład to:
    - zasadnym było by użycie sterownika procesu spalania, regulującego zarazem pracą szczelnej przepustnicy i czuwającego za użytkownika nad tym, by przypadkiem nie zamknąć dolotu powietrza w nieodpowiednim momencie (np. gdy jest pełen zgazowującego właśnie drewna) ... bo to ludzi kusi bardzo, zwłaszca tych przyzwyczajonych do obiegowych opinii w temacie "naładuj kominek do pełna i pozamykaj wszelkie doloty powietrza, to się będzie dłużej paliło"
    Dalej wchodzimy już w sferę konstrukcji ogólnej wszelkich dobrych i prawidłowo zaprojektowanych palenisk kominkowych, a to temat bardzo ogólny i nie związany bezpośrednio z WM i kominkiem.
    Generalnie mozna napisać jeszcze (ze względu na olbrzymie ostatnie parcie w temacie):
    - do rekuperacji i WM nie nadają sie (wbrew temu co pisze i robi część producentów) wkłady kominkowe z szybami narożnymi łączonymi z dwóch tafli szkła, tutaj tylko szyby narożne gięte mogą być stosowane
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jestem coraz bardziej porażony tymi informacjami - żeby 5 razy w roku rozpalić w kominku mam zamontować jakieś wymyślne systemy, specjalnie budowane kominki i inne takie.....przecież to chore.....mam coraz wieksza ochotę wy....dzielić ten kominek.....
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nie jesteś pierwszą osobą, która ze ździwieniem reaguje na to że jak się zafundowało kolejną, nie tanią przecież instalację w domu, to ma to odbicie i konsekwencje również w tym, że trzeba niestety dostosować do niej działanie reszty instalacji domowych - kominkową (to już wiemy), grzewczą i kominową (tyko kocioł z zamkniętą komorą spalania i często komin będący równocześnie czerpnią powietrza do niego), wentylacyjną (każdy często wczęsniej zaprojektowany i potem pozostawiony, czynny kanał wentylacji grawitacyjnej "rypie na łeb" cały odzysk ciepła - a to nagminne w domach, które odwiedzam, bo np. kominiarz się uparł że inaczej nie odbierze ...).
    To przede wszystkim wynik niskiego poziomu technicznego panujacego w naszej całej branży budowlanej, dyletanctwo i ogólna przypadkowość samych firm budowlanych oraz to co jeszcze przez długe lata będzie jeszcze tkwiło w naszych głowach - że wszystko można zrobić tanio ... bo tak zrobił sąsiad.

    Co do tego sąsiada właśnie ... dobry przykład, taki z życia, kóry natchnął mnie do wspominenia o tym - nie tak daleko bo wczoraj, odwiedziło mnie w salonie małżeństwo szukające właśnie wkłądu do domu z WM/REKU. Zaczęli dyskusję od tego że mają 4 tys. zł na cały kominek, bo wiedą że w takiej kwocie móżna się spokojnie zmieścić z jego zrobieniem. Bo tak zrobił ich sąsiad mający też WM/REKU. A chcą jeszcze wkład z boczną szybą ...
    Najtańszy wkład z boczną szybą, nie nadający się w żąden sposób do domu z WM/REKU kosztuje 3tys. zł ... Wkład z boczną szybą nadający się dla nich to tak naprawdę koszt rzędu ok. 5 tys. Najtańszy w ogóle wkład przeznaczony do domów z WM/REKU to ktratkowy Zibi kosztujący 2,5 tys. ... ale Pani nie podobało się to, że nie ma takich samych ładnych dziurek jak w kratkowej Basi. Na nic zdało się tłumaczenie że w Zibim inaczej niż w Basi jest rozwiązane dostarczanie powietrza i że w nim też następuje dopalanie górne, itp., itd. ... Wyszli ode mnie mrucząc pod nosem że nic u mnie w salonie nie ma. I że jest tu tak drogo że nikomu nie będą polecać ... Mam u siebie w tej chwili ponad 70 palenisk, wkładów i biokominków na wystawie ... od takich przeznaczonych do kominków za kilkadziesiąt i więcej tys. zł do niedrogiej oferty firmy Kratki.pl. Oferta jest większa i nieporównywalnie bogatsza od tego co stoi w pobliskich dwóch ogromnych marketach budowlanych (zielonym i niebiesko-zółtym) razem wziętych ...
    Wygrała jednak opcja budowlanego dyletanta montującego wlaśnie gipso-karton i przy okazji również kominek u drugiego dyletanta cieszącego się z kominka za 4 tys. zł. W tym wszystkim oczywiście będzie maczał palce trzeci budowlany dyletant, czyli kierownik budowy, który bez mrugnięcia okiem odbierze to wszytsko ... oraz czwarty - czyli kominiarz, który też nie będzie miał żadnych przciwskazań ... ot taka nasza budowlana rzeczywistość
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 19-03-2014 o 09:39
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Jestem coraz bardziej porażony tymi informacjami - żeby 5 razy w roku rozpalić w kominku mam zamontować jakieś wymyślne systemy, specjalnie budowane kominki i inne takie.....przecież to chore.....mam coraz wieksza ochotę wy....dzielić ten kominek.....
    Te 5 razy do roku, lub inne założenia typu "palenie okazjonalne" weryfikuje czas. Zakładam, że wkład i całość (kominek) jest dobrej jakości pod względem użytkowania. Okazuje się, że osoby które w danej chwili tak zakładały.... po pewnym czasie, widząc atmosferę i ewidentne korzyści, palą w kominku kiedy tylko są w domu. Bo po prostu fajnie odpocząć, przebywać koło palącego się kominka..... no i też zaczynają doceniać oszczędności finansowe.
    Oczywiście jak wcześniej wspomniałem, piszę o kominku wybudowanym, dobranym, prawidłowo, z należytym rozumieniem i docenieniem walorów.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Te 5 razy do roku, lub inne założenia typu "palenie okazjonalne" weryfikuje czas. Zakładam, że wkład i całość (kominek) jest dobrej jakości pod względem użytkowania. Okazuje się, że osoby które w danej chwili tak zakładały.... po pewnym czasie, widząc atmosferę i ewidentne korzyści, palą w kominku kiedy tylko są w domu. Bo po prostu fajnie odpocząć, przebywać koło palącego się kominka..... no i też zaczynają doceniać oszczędności finansowe.
    Oczywiście jak wcześniej wspomniałem, piszę o kominku wybudowanym, dobranym, prawidłowo, z należytym rozumieniem i docenieniem walorów.
    U mnie nie zweryfikuje - obecnie mam centralne zresztą zbudowane samodzielnie, palę codziennie, sprzątam piec raz w tygodniu, kupuję drzewo, piłuję, rąbię suszę noszę i bóg jeszcze wie co - gdybym chciał palić codziennie fundnąłbym sobie kominek z płaszczem zamiast pompy ciepła - uwierz - kominek jest bo żona czasami chce popatrzyć na ogień.
    Pozdrawiam i dzięki za porady
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bader Zobacz post
    Drogi Kominiarzu.

    Zamiast podawać obiegowe "praffdy" , wyssane zazwyczaj z brudnego palucha tzw. "praktyków" sięgnij z łaski swojej do teorii i oblicz jakie jest RZECZYWISTE zapotrzebowanie na tlen do spalenia 1 kg drewna . Podawałem kiedyś wzór ( sam go nie wymyśliłem - ukradłem z ITC ) . Masz w nim uwzględnioną i wilgotność drewna i nadmiar powietrza itp.

    Przeczytaj sobie jeszcze raz normę BIMSCH 2 i pokaż , gdzie w niej jest mowa o ilości powietrza ? ?? Ba, jeżeli potrafisz zanalizować ten tekst ( Bimsch ) , to dostrzeżesz jaki piękny szwindel wymyślili niemiaszkowie - Rozrzedzić syfiaste spaliny kilku , a nawet kilkunastokrotnie większa ilością powietrza niż jest potrzebna do spalania a potem chwalić się niską zawartością syfu w m3 spalin

    pzdr.


    ps. Jeżeli chcesz się czepić Dragona X popatrz raczej na podaną kartę techniczną - więcej stara się w niej ukryć niż pokazać , ale zawsze widać sprzeczności.
    Nie czepiam się...
    czytając Twoją powyższą wypowiedz odnoszę wrażenie jakby to była moja wina, że nie ma szczegółowych przepisów na ten temat
    Doskonale rozumiem, że tam gdzie kończą się przepisy zaczyna się logika.
    Można coś negować jak jest podstawa prawna, można też dywagować - teoretyzować itd.
    pozdro...
    ...

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Nie czepiam się...
    czytając Twoją powyższą wypowiedz odnoszę wrażenie jakby to była moja wina, że nie ma szczegółowych przepisów na ten temat
    Doskonale rozumiem, że tam gdzie kończą się przepisy zaczyna się logika.
    Można coś negować jak jest podstawa prawna, można też dywagować - teoretyzować itd.
    pozdro...
    Ale to nie ja wyciągam wnioski na podstawie przepisów ogólnych dotyczących wentylacji pomieszczeń , w których znajduję się kominek z realnym zapotrzebowaniem na powietrze ( tlen ) w procesie spalania drewna w tymże urządzeniu!
    Jak widzę , często próbujesz stosować przepisy , które są jedynie powiązane z jakimś zagadnieniem , ale nie odnoszą się w żaden sposób do konkretnej rzeczywistości,
    np. stwierdzasz ( ciekawe na jakiej podstawie ? ), że doprowadzenie powietrza do kominka rurą fi 110 to za mało Możesz kochanieńki podać przepływ powietrza/h przez rurę o takiej średnicy , dł. 5m z zastosowaniem dwóch kolan ( np. 90st. ) , przy założeniu podciśnienia generowanego przez komin o śr.200 ( stalowy lub ceramiczny ) o dł. 7mb w stanie zimnym i po rozgrzaniu ??

    pzdr.

    ps. Do negacji twierdzeń służy nauka a nie wypociny jakiejś "Biurwy" , która stanowi prawo bez pojęcia o tym , czego ono dotyczy
    festina lente

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Bader ... tak cichcem uwagę wrzucę że przepływ powietrza tego będzie całkiem inny jeżeli w cały układ wpięty będzie tylko prosty wkład kominkowy i całkiem inny jeżeli będzie to palenisko z kilkoma metrami masy akumulacyjnej zakręcanej parę razy ... tudzież inny będzie jeżeli w układzie znajdzie się urządzenie sterujace procesem spalania i dopływem tego powietrza (automatyka) lub regulator ciągu kominowego ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Trochę się wcinamy Santoszowi w wątek, ale skoro już coś napisałeś ... to możesz wymienić te sprzeczności ...
    Widziałeś to palenisko ? Wiesz jak jest zbudowane ? Znasz zasadę jego działania ? Wiesz jak jest zbudowany zespół wodny do niego ? Wiesz z czego jest zrobiony ?
    Chodzi mi nie o to co wyczytałes z ulotki zamieszczonej w tym tygodniu na stronie producenta ale czy widziałeś to wszystko na żywo, łącznie z palącym się paleniskiem na stanowisku testowo-pomiarowym ... ?
    Perpetuum mobile też nie widziałem , ale to nie powód ,żebym w nie uwierzył bo pokazali je na jakimś targowisku Zamiast podpierać się " stanowiskiem testowo-pomiarowym " , masz pod nosem jedno z lepszych ITC w Polsce - przejdź się tam i zapytaj jakie są realne możliwości budowy pieca na paliwo stałe o sprawności 95% Będą mieli niezły ubaw

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Santosz ... skoro rozsądek zwycieżył, wracamy do normalności i tematu
    Palenisko bez względu na to jakiej będzie firmy powinno mieć:
    - naprawdę szczelną konstrukcję
    - szczelne doprowadzenie powietrza z zewnątrz
    To tyle w temacie wkładów komnkowych / palenisk przeznaczonych do systemów rekuperacji.
    Dodatkowo powyższe można rozbudować o:
    - możliwość zamontowania stycznika drzwiowego dającego wyłączającego wentylację mechaniczną lub zwiększającego przepływ powietrza nawiewanego w momencie otwierania drzwiczek (można to zteż ałatwić regulatorem manualnym umieszczonym w pobliżu kominka)
    Jeżeli szczelny wkład to:
    - zasadnym było by użycie sterownika procesu spalania, regulującego zarazem pracą szczelnej przepustnicy i czuwającego za użytkownika nad tym, by przypadkiem nie zamknąć dolotu powietrza w nieodpowiednim momencie (np. gdy jest pełen zgazowującego właśnie drewna) ... bo to ludzi kusi bardzo, zwłaszca tych przyzwyczajonych do obiegowych opinii w temacie "naładuj kominek do pełna i pozamykaj wszelkie doloty powietrza, to się będzie dłużej paliło"
    Dalej wchodzimy już w sferę konstrukcji ogólnej wszelkich dobrych i prawidłowo zaprojektowanych palenisk kominkowych, a to temat bardzo ogólny i nie związany bezpośrednio z WM i kominkiem.
    Generalnie mozna napisać jeszcze (ze względu na olbrzymie ostatnie parcie w temacie):
    - do rekuperacji i WM nie nadają sie (wbrew temu co pisze i robi część producentów) wkłady kominkowe z szybami narożnymi łączonymi z dwóch tafli szkła, tutaj tylko szyby narożne gięte mogą być stosowane
    Pozdrawiam.
    Jeżeli ta wypowiedź jest oznaką rozsądku , to gratuluję samopoczucia
    Mam autoryzację dwóch producentów WM i mimo, że nie są to giganci na rynku , każdy z nich dopuszcza do stosowania nawet wkłady kominkowe z poborem powietrza z pomieszczenia przy zastosowaniu w nim WM ( nawet Kratki czy marketowce ) - kwestia odpowiednich nastawów na centrali . Nie zabieraj więc głosu w kwestiach , w których masz jedynie blade pojęcie .
    A kolega Santosz niech zapyta producenta ( nie polecam z doświadczenia instalatorów - kiedyś jeden z nich twierdził ,że w domu nie może być najmniejszych progów w drzwiach , bo zakłócają obieg powietrza ) lub przeczyta instrukcje obsługi , zamiast sugerować się opiniami laików. Prosiłby też , po uzyskaniu od producenta info. o podanie jej na forum - może to zapobiegnie powielaniu mitów z przed paru lat .

    pzdr.
    festina lente

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Gwoli wyjasnienia ... tu na Forum jest w sumie trzech forumowiczów, którzy widzieli to palenisko przed premierą właśnie ... na stanowisku testowo-pomiarowym. Z tych trzech osób jedna jest jego współtwórcą i konstruktorem ...
    Dlaczego kwestionujesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia jak nawet działa ?
    Pozdrawiam.
    PS. A ja mam autoryzację własną do wykonywania kominków otwartych w domach z WM/REKU ... bo robię to świadomie i z powodzeniem jako jedyna chyba firma w naszym kraju ... Tylko co z tego ?
    Męczysz bułę swoim kominkowym nihilizmem... kolejny raz ...
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bader Zobacz post
    np. stwierdzasz ( ciekawe na jakiej podstawie ? ), że doprowadzenie powietrza do kominka rurą fi 110 to za mało Możesz kochanieńki podać przepływ powietrza/h przez rurę o takiej średnicy , dł. 5m z zastosowaniem dwóch kolan ( np. 90st. ) , przy założeniu podciśnienia generowanego przez komin o śr.200 ( stalowy lub ceramiczny ) o dł. 7mb w stanie zimnym i po rozgrzaniu ?(
    Wsadziłeś brudny palec do zupy, którą będziesz musiał teraz zjeść sam.
    Po czym stwierdzam? ano np. po czarnej szybie, kwaśnej minie użytkownika i wkładzie, który ma przyłącze powietrza rurą 150 ,a w podłodze jest 110. Mierzyłem ostatnio przepływ powietrza w rurze 110 - krótkiej, co prawda około 1m - wydatek rzędu w porywach 50-55 kubików na godzinę. Jak przyjmiesz te zakręty i długości, o których wspominasz musisz przyjąć stratę 50% jak w WM, którą sprzedajesz, czy 25 kubików/h obsłuży Twoje palenisko... sam sobie odpowiedz. Następną kwestią jest bajka, o której wspominasz po tytułem "zimny komin" po co o tym piszesz? widziałeś kiedyś kominek, który się pali pół godziny na zimnym kominie ? Dlaczego nie robić od razu kanału 125 lub 150 mm? zawsze lepiej jest zdławić przepływ niż kombinować jak go zwiększyć. Opowiem Ci jeszcze jedną historię. Mam dobrego przyjaciela na Niedaleko Dąbrowy Górniczej, ma bardzo fajny kominek, robiła go znana firma, która na swoich stronach www szydzi z kutafonów, którzy robią kominki wełniane i inne niestworzone rzeczy... wyobraź sobie, że palimy w przedmiotowym kominku tak spontanicznie przy jakiejś zakrapianej imprezie... podchodzę, zdejmując kratkę patrzę i oczom nie wierzę..... a tam wewnątrz wełna bez izolacji. Nie dość, że kominek niby japoński produkowany na Węgrzech sprzedali mu za kosmos cenę, i czekał 3 miesiące bo niby płynął z daleka... to jeszcze spitolili wnętrze.
    ...

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Gwoli wyjasnienia ... tu na Forum jest w sumie trzech forumowiczów, którzy widzieli to palenisko przed premierą właśnie ... na stanowisku testowo-pomiarowym. Z tych trzech osób jedna jest jego współtwórcą i konstruktorem ...
    Dlaczego kwestionujesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia jak nawet działa ?
    Pozdrawiam.
    PS. A ja mam autoryzację własną do wykonywania kominków otwartych w domach z WM/REKU ... bo robię to świadomie i z powodzeniem jako jedyna chyba firma w naszym kraju ... Tylko co z tego ?
    Męczysz bułę swoim kominkowym nihilizmem... kolejny raz ...
    Ło Matko Bosko - to , co jest w tym wkładzie wielkim halo stosuje już od dawna wiele firm produkujących kotły CO na paliwa stałe np. Sas Myślisz ,że po tylu latach muszę rozbierać do ostatniej śrubki ,żeby wiedzieć jak coś jest zbudowane i w jaki sposób działa - litości. A jeżeli byłeś jednym z trzech , to też powinieneś wiedzieć , gdzie w podanych w tak ubogi sposób parametrach jest licentia poetica a nie prawdziwe dane techniczne

    Taką autoryzacją raczej się nie chwal - w przypadku wspomnianych przeze mnie firm wystarczy instrukcja obsługi ( też dopuszczają otwarte paleniska ) i klient z średnią znajomością czytania ze zrozumieniem - średnią , bo w razie problemów techniczny z firmy przez telefon poprowadzi krok po kroku.

    I nie zarzucaj mi nihilizmu to raczej Ty próbujesz robić z budowy kominków wiedzę super tajemną , a to nie magia tylko prosta wiedza i trochę logiki, żeby nie kupować bezmyślnie głupot .

    pzdr.

    ps. I raczej nie spodziewam się na stronie rolników pełnych parametrów tego wkładu - zbyt łatwo można wtedy udowodnić ,że podana sprawność jest wyssana z brudnego palucha

    ps.2 kiedyś producenci gazowych kotłów kondensacyjnych CO sprzedawali bajer o sprawności rzędu nawet 106% i frajerzy kupowali ten bałach
    festina lente

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Wsadziłeś brudny palec do zupy, którą będziesz musiał teraz zjeść sam.
    Po czym stwierdzam? ano np. po czarnej szybie, kwaśnej minie użytkownika i wkładzie, który ma przyłącze powietrza rurą 150 ,a w podłodze jest 110. Mierzyłem ostatnio przepływ powietrza w rurze 110 - krótkiej, co prawda około 1m - wydatek rzędu w porywach 50-55 kubików na godzinę. Jak przyjmiesz te zakręty i długości, o których wspominasz musisz przyjąć stratę 50% jak w WM, którą sprzedajesz, czy 25 kubików/h obsłuży Twoje palenisko... sam sobie odpowiedz. Następną kwestią jest bajka, o której wspominasz po tytułem "zimny komin" po co o tym piszesz? widziałeś kiedyś kominek, który się pali pół godziny na zimnym kominie ? Dlaczego nie robić od razu kanału 125 lub 150 mm? zawsze lepiej jest zdławić przepływ niż kombinować jak go zwiększyć. Opowiem Ci jeszcze jedną historię. Mam dobrego przyjaciela na Niedaleko Dąbrowy Górniczej, ma bardzo fajny kominek, robiła go znana firma, która na swoich stronach www szydzi z kutafonów, którzy robią kominki wełniane i inne niestworzone rzeczy... wyobraź sobie, że palimy w przedmiotowym kominku tak spontanicznie przy jakie: :jś zakrapianej imprezie... podchodzę, zdejmując kratkę patrzę i oczom nie wierzę..... a tam wewnątrz wełna bez izolacji. Nie dość, że kominek niby japoński produkowany na Węgrzech sprzedali mu za kosmos cenę, i czekał 3 miesiące bo niby płynął z daleka... to jeszcze spitolili wnętrze.
    Primo : nie handluje oraz nie montuje WM

    Secundo: mylisz skutek z przyczyną - czarna szyba to nie zbyt mała średnica dolotu , a marna konstrukcja samego wkładu, do którego podawany jest nadmiar powietrza , aby szybko usunąć wszystko , co może zabrudzić szybę .

    Tertio: W moim wkładzie wystarczy 3,5 do 7 m3 powietrza /h aby zapewnić prawidłowe spalanie- gdybyś trochę zaznajomił się z teorią , wiedziałbyś , że podana ilość powietrza jest i tak dwa razy większa niż wymagania , ale cóż nie mam idealnego wkładu I dzięki temu mam czysty komin przy temperaturze spalin oscylującej między 95 a 120 C ( na granicy spalin suchych )

    quartus: Po każdym łykendzie rozpalam kominek w pracowni na zimnym kominie i po 10 min. szalej jak głupi - wkład marny , choć modyfikowany a komin 3,5 mb i 14x14cm - pewnie cud jakowyś albo konstrukcja ( mimo, że marna ) trochę lepsza niż te , z którymi masz do czynienia .

    Piszę - " zimny komin " z prostej przyczyny - inny jest przepływ powietrza i inne podciśnienie w zależności od temperatury komina - myślałem ,że chwycisz to w lot , w końcu podobno to Twoja działka

    A wełna , jak każdy materiał wymaga wiedzy jak ją stosować . Zamiast tego zbyt wielu , którzy obchodzili się z nią w zły sposób , woli potępiać ją w czambuł , a wystarczyłoby zanalizować własne błędy. Ciekawe co będzie za kilka lat , gdy wyjdzie na jaw ,że tzw. CMA, o krążkach akumulacyjnych nie wspominając rozsypią się od spękań ( Zaffcy wiedzą o tym od dawna , ale siedzą cicho ) Pewnie czepią się kolejnej "rewolucyjnej " metody . Ostatnio jeden z moich byłych uczniów był na szkoleniu u znanego producenta kanałów służących do tzw. odzysku ciepła ze spalin i usłyszał ciekawe wyjaśnienie powodu ich pękania - są poddane zbyt długiemu działaniu wysokiej temperatury Ubawiłem się po pachy

    pzdr.
    festina lente

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zaciekawiacie mnie coraz bardziej - widzę, że dyskusja się rozwinąłe i dobrze - temat WM to ważna sprawa pewnie nie tylko dla mnie - zatem dziś zadzwonię do producenta z czystej ciekawości i zobaczę co powiedzą, w instrukcji jest tylko info że nie można stosować wentylacji wyciągowej - ja takowej nie mam. Czyli poszli na razie na łatwizne i zgodnie z przepisami.
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Bader ... zauważyłem pewną prawidłowość ... cokolwiek i ktokolwiek by nie napisał o kominkach, Ty wiesz lepiej i całkowicie inaczej. Rozmawiamy o konkretnym, przebadanym palenisku - Ty wiesz lepiej, chociaż nawet nie wysiliłeś się żeby doczytać w jaki sposób uzyskuje taką sprawność. Za to podajesz przykłąd od czapy wzięty innego całkiem urządzenia nie mającego nawet związku żadnego z paleniskiem kominkowym.
    Piszemy o kominkach w domach z WM/REKU - Ty ripostujesz że masz autoryzację aż dwóch firm, po czym dodajesz że nie sprzedajesz i nie wykonujesz tego typu instalacji ...
    Wiesz że coś tam pęka, chociaż nie stosowałeś tego nigdy ale za to wiesz o tym wszystko z relacji innej osoby.
    Jak bym Ci napisał że ktoś ma w domu psa ,który prawie nie szczeka to odpiszesz że to jest kot i napewno miauczy ... chociaż nigdy w tym domu nie byłeś i tego psa nie widziałeś ...
    Powtórzę Bader - stałeś się nudny do granic i okropnie "męczysz bułę". Kiedyś czytało się to co napisałeś z chęcią ... obecnie można sobie darować ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Bader ... zauważyłem pewną prawidłowość ... cokolwiek i ktokolwiek by nie napisał o kominkach, Ty wiesz lepiej i całkowicie inaczej. Rozmawiamy o konkretnym, przebadanym palenisku - Ty wiesz lepiej, chociaż nawet nie wysiliłeś się żeby doczytać w jaki sposób uzyskuje taką sprawność. Za to podajesz przykłąd od czapy wzięty innego całkiem urządzenia nie mającego nawet związku żadnego z paleniskiem kominkowym.
    Piszemy o kominkach w domach z WM/REKU - Ty ripostujesz że masz autoryzację aż dwóch firm, po czym dodajesz że nie sprzedajesz i nie wykonujesz tego typu instalacji ...
    Wiesz że coś tam pęka, chociaż nie stosowałeś tego nigdy ale za to wiesz o tym wszystko z relacji innej osoby.
    Jak bym Ci napisał że ktoś ma w domu psa ,który prawie nie szczeka to odpiszesz że to jest kot i napewno miauczy ... chociaż nigdy w tym domu nie byłeś i tego psa nie widziałeś ...
    Powtórzę Bader - stałeś się nudny do granic i okropnie "męczysz bułę". Kiedyś czytało się to co napisałeś z chęcią ... obecnie można sobie darować ...
    Pozdrawiam.
    Prawidłowość jest trochę inna - gdy ktoś pisze głupoty , przestaje być dla mnie ważne czy pisał wcześniej mądre rzeczy i walę na odlew A gdy robi to dla kasy dodatkowo szlag mnie trafia. Gdy Boguś powtarzał za innymi konieczność poboru powietrza wyłącznie z zewnątrz, sugerując przy tym szczelność wkładów Unico , wykazałem ,że szczelne są jak druszlak . Gdy Dwupostaciowy twierdził, że Pamy są szczelne powątpiewałem ( nie znając jeszcze tego wkładu ) i czas ( oraz użytkownicy ) potwierdził ,że miałem rację

    Wiem ,że nie mieści Ci się w głowie autoryzacja ( instalatorska , żeby nie bylo niedomówień ) bez profitów finansowych , ale zrobiłem ją z innych powodów Efektem ubocznym może już wkrótce będzie opcja podgrzewania wstępnego powietrza zasilającego Reku przez kominek mojego pomysłu w jednej z wspomnianych firm - gdybyś nie wiedział po co , wyjaśniam - ograniczenie czasu działania lub nawet wyeliminowanie grzałek zapobiegających roszeniu.

    Pękające CMA widziałem a nawet testowałem ( te nowe , lepsze też ) więc nie wyciągaj pochopnie wniosków

    Nikt Ci nie karze czytać moich wypocin , tak jak nikt nie zmusi mnie bym szczekał jak całe stado.

    Zawsze możesz udowodnić ,że się mylę - np. że moduły nie pękają i wymyśliłem to sobie

    pzdr.

    ps. nawet z tym psem nieszczekającym nie trafiłeś Obecnie mam kota , który szczeka( podobno cecha tej rasy ) ale nie nazywam go psem
    festina lente

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie z innej beczki - czy płyty promasil 950-KS są samonośne? wszedzie czytam że to doskonała izolacja i materiał do obudowy kominka od czopucha, ale czy całą obudowę od ziemi do sufitu mogę wykonać na tych płytach?
    W instrukcji mam podane że kratkę wentylacyjną wkładu o pow. czynnej 1000cm2 mam zainstalować powyżej wkładu - to znaczy że ma być tylko jedna kratka? Czy aby nie powinna być jeszcze jedna pod nim?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  18. #58

    Domyślnie

    Promasil KS 950 nie są płytami konstrukcyjnymi. Stosuje się je do izolowania ściany, podłogi, oraz sufitu. Jako konstrukcję kominka można zastosować inny rodzaj płyt Promatect L, lub najnowszą Promafour.

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na jednej z aukcji alledrogo widzę taki opis: "Płyta żaroodporna izolacyjna 30mm 2 w 1

    Nie musisz już łączyć ze sobą płyty z karton gipsu

    z wełną mineralną, bo płyta IZOL spełnia podwójną funkcję:

    IZOLUJE I JEDNOCZEŚNIE MOŻE BYĆ KONSTRUKCJĄ OBUDOWY

    PŁYTA NIE JEST SZKODLIWA DLA ZDROWIA I NIE ZAWIERA

    ŻADNYCH WŁÓKIEN AZBESTOWYCH, SZKLANYCH CZY MINERALNYCH

    W PRZECIWIEŃSTWIE DO WEŁNY NIE PYLĄ PO 2-3 SEZONACH

    PŁYTY IZOL SĄ ŁATWE W MONTAŻU I DO ICH OBRÓBKI

    WYSTARCZY PIŁKA RĘCZNA I WIERTARKA "

    co to w takim razie znaczy?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Wiem ,że nie mieści Ci się w głowie autoryzacja ( instalatorska , żeby nie bylo niedomówień ) bez profitów finansowych , ale zrobiłem ją z innych powodów ... Efektem ubocznym może już wkrótce będzie opcja podgrzewania wstępnego powietrza zasilającego Reku przez kominek mojego pomysłu w jednej z wspomnianych firm - gdybyś nie wiedział po co , wyjaśniam - ograniczenie czasu działania lub nawet wyeliminowanie grzałek zapobiegających roszeniu.
    Bader ... nie chciał bym Cię rozczarować w temacie ... ale ani nie jest to Twój pomysł, ani też tego nie będziesz stosował jako pierwszy ... do tego żadna autoryzacja nie jest potrzebna ...
    Ale za to jak zwykle wiesz co komu mieści się w głowie ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony