dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie Warunki geotechniczne, MPZP - masakra dla portfela?

    Proszę o opinię kompetentne osoby.

    Teren działki -0,4 m pod poziomem morza (depresja - Żuławy)
    Planowany domek - Z34 (Z500)

    Warunki MPZP (konieczne będzie podwyższenie fundamentu):

    ustala się rzędną minimum 3,5 m n.p.m. dla posadzek parteru lub taką rzędną
    parteru, która umożliwi uzyskanie minimum 3,5 m n.p.m. dla rzędnej drugiej
    kondygnacji
    Wynik badania geotechnicznego:

    5. Warunki wodne

    Na terenie projektowanej inwestycji zanotowano występowanie swobodnego zwierciadła wód gruntowych na głębokości 0,7 m p.p.t.
    Dane hydrogeologiczne przedstawione w niniejszej opinii odnoszą się do okresu przeprowadzonych badań tj. marzec 2014 r.

    6. Charakterystyka warunków geotechnicznych

    W podłożu badanego terenu występują złożone warunki geotechniczne (zwierciadło wód gruntowych w obrębie posadowienia). Poniżej powierzchniowej (do 0,6 m p.p.t.) warstwy glin humusowych zalegają utwory fluwialne wykształcone w postaci piasków średnich w stanie średniozagęszczonym. Na głębokości ok. 3,5 m p.p.t. występuje cienka warstwa namułów (ok. 0,4 m), poniżej której zalegają grunty niespoiste wykształcone jako piaski drobne przewarstwione namułami w stanie średniozagęszczonym.
    Podział na warstwy geotechniczne:
    Do danej warstwy geotechnicznej zaliczono grunty o podobnych wartościach parametrów geotechnicznych. Charakterystyczne wartości tych parametrów ustalono w oparciu o przeprowadzone badania polowe, o wyniki badań makroskopowych pobranych prób gruntu, oraz doświadczeń praktycznych z tego rejonu i zależności korelacyjnych podanych w normie PN-81/B-03020.

    Gleba - Wykształcona w postaci glin humusowych, występuje do głębokości maksymalnej 0,6 m p.p.t.

    Warstwa Ia - Obejmuje grunty spoiste wykształcone jako wilgotne namuły w stanie plastycznym, dla których ustalono charakterystyczny stopień plastyczności IL=0,45.
    Parametry fizyko - mechaniczne warstwy Ia ustalone metodą B na podstawie normy PN-81/B-03020 wynoszą:
    - gęstość objętościowa: 1,70 /m3
    - wilgotność naturalna: 30 %
    - kąt tarcia wewnętrznego: 8 °
    - spójność (kohezja) : 6 kPa
    - edometryczny moduł ściśliwości pierwotnej: 8000 kPa

    Warstwa IIa - Obejmuje grunty niespoiste wykształcone jako nawodnione piaski drobne przewarstwione namułami w stanie średniozagęszczonym, dla których ustalono za pomocą sondowania dynamicznego DPL charakterystyczny stopień zagęszczenia ID=0,36.
    Parametry fizyko - mechaniczne warstwy IIa ustalone metodą B na podstawie normy PN-81/B-03020 wynoszą:
    - gęstość objętościowa: 1,90 t/m3
    - wilgotność naturalna: 24 %
    - kąt tarcia wewnętrznego: 28 °
    - edometryczny moduł ściśliwości pierwotnej: 55000 kPa

    Warstwa IIb - Obejmuje grunty niespoiste wykształcone jako nawodnione piaski średnie oraz piaski średnie z domieszką piasków drobnych w stanie średniozagęszczonym, dla których ustalono za pomocą sondowania dynamicznego DPL charakterystyczny stopień zagęszczenia ID=0,40.
    Parametry fizyko - mechaniczne warstwy IIb ustalone metodą B na podstawie normy PN-81/B-03020 wynoszą:
    - gęstość objętościowa: 2,00 t/m3
    - wilgotność naturalna: 22 %
    - kąt tarcia wewnętrznego: 32 °
    - edometryczny moduł ściśliwości pierwotnej: 79000 kPa

    7. Wnioski geotechniczne.

    • Na podstawie wykonanych badań stwierdza się, że w rejonie projektowanej inwestycji występują złożone warunki gruntowo- wodne.
    • Grunty spoiste warstwy Ia odznaczają się dużą ściśliwością oraz małą wytrzymałością na ścinanie.
    • Z uwagi na warunki geotechniczne zaleca sie posadowienie na płycie fundamentowej.
    • Przed wykonaniem fundamentów należy zdjąć warstwę glin humusowych.
    • Z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych należy zaprojektować oraz wykonać na czas robót fundamentowych odwodnienie budowlane.
    • Zleca się wykonanie izolacji fundamentów oraz ścian budynku poniżej powierzchni terenu, a także drenażu opaskowego.
    • Wody gruntowe należy przyjąć jako agresywne w stosunku do betonu.
    • Dane odnośnie wód gruntowych odnoszą się do okresu badań, tj. marzec 2014.
    • Dla badanego terenu wg normy PN-81/B-03020, głębokość przemarzania gruntu wynosi hz = 1,0 m.


  2. #2

    Domyślnie

    Nasyp będzie sporym kosztem. Do tego dochodzi zmiana warunków wodnych na sąsiednich działkach.
    Może jednak warto poszukać innej działki.
    Ostatnio edytowane przez forgetit ; 17-03-2014 o 09:24 Powód: Niedzoczytałem i wyszła bzdura.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    PN-81/B-03020
    norma ta zaniża nośność piasków o około 35-40%.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie

    norma ta zaniża nośność piasków o około 35-40%.
    tzn. jest "bardziej wymagająca niż potrzeba"? (obliczona przy jej pomocy nośność jest niższa niż faktyczna? - jeśli tak to chyba dobrze )

    Czy konieczne będzie posadowienie domu na płycie fundamentowej czy wystarczy szersza ława?

    Do tego dochodzi zmiana warunków wodnych na sąsiednich działkach.
    Jak mam to rozumieć? W granicy działki jest rów.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tak to trzeba rozumieć że zgodnie z prawem nie możesz zmieniać stosunków wodnych na sąsiednich działkach. A zrobienie wysokiego nasypu pewnie będzie taką zmianą. Chociaż z drugiej strony warunki MPZP mówią o koniecznym podniesieniu - zagwozdka... A na odprowadzenie wody do rowu chyba trzeba mieć zgodę właściciela/zarządcy rowu.

    Mnie ciekawi określenie "glina humusowa" - zaprawdę piękna geologiczna nowomowa

    A tak po ludzku pomijając koszty nasypu, budowy, izolacji to osobiście nie budowałbym się w takim miejscu, w takich warunkach gruntowych. Nie mówię że się nie da - wszystko się da, kwestia kasy i chęci ale pomimo poczynionych nakładów żyłbym w strachu o przyszłość. Jak dla mnie nie warto - lepiej gdzieś wyżej i na spokojnie. Ale to tylko moje zdanie - każdego wolna wola.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ale o co chodzi ?
    Warunkodawca po prostu chce inwestora ochronić przed ewentualnym, a całkiem możliwym nagłym podniesieniem się poziomu wody
    w tym miejscu. Żeby wtedy nie płakał w telewizji że dom zalany.

    A rozwiązanie proste, niedrogie, stosowane w wielu miejscach świata nad morzem czy też wielką rzeką:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	75737518.aT8KL2lb.IMG_1453.JPG
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	249020

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie

    Nie mówię że się nie da - wszystko się da, kwestia kasy i chęci ale pomimo poczynionych nakładów żyłbym w strachu o przyszłość
    masz na myśli zagrożenie powodziowe czy warunki gruntowe? Nie chcę rozmawiać tutaj o ryzyku powodziowym gdyż to zagadnienie dobrze zbadałem. Interesuje mnie jedynie GRUNT i FUNDAMENT.

    Podwyższoną ścianę fundamentową można obsypać dookoła humusem (wykonanie takich pagórków terpowych przewiduje MPZP)

    ponizej przekroj geologiczny:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	249091
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oznaczenia.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	249092

    Pytanie brzmi: Czy zbudowanie domku na takim gruncie będzie się wiązało z dużym kosztem dodatkowym? Czy można to zrobić na zwykłej ławie, czy niezbędna będzie płyta? Gdybym mógł budować się bezpośrednio na płycie to ok, ale MPZP wymaga podwyższenia poziomu podłogi na poddaszu o ok 0,5, więc najlepsza byłaby wyższa ściana fundamentowa zasypana wewnątrz większą ilością piachu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pozostaje zrobić tak, jak na obrazku, ale zrobić ściany pełne, i pomieszczenia techniczne, przygotowane na wodę np.
    A posadowienie zrobić głębiej na płycie. pod rozważenie.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Pewnie że tak: "Warunkodawca po prostu chce inwestora ochronić przed ewentualnym, a całkiem możliwym nagłym podniesieniem się poziomu wody
    w tym miejscu. Żeby wtedy nie płakał w telewizji że dom zalany." - i bardzo dobrze że chce bo w tym kraju ludzie myślą że jak dostaną zgodę od urzędu na budowę to już są na "poświęconej ziemi". A jak im potem wichura dach zerwie albo rzeka zaleje to mało kto jest ubezpieczony i wszyscy po pomoc do Państwa się zgłaszają. Ta prawna samowolka w PL jest dla mnie naprawdę wkurzająca. Ale to tak na marginesie.

    Ciężko powiedzieć o ile więcej to będzie kosztować - to już bardziej pytanie do wykonawcy projektu.

    Mam na myśli i jedno i drugie i trzecie też tzn. powódź. Choć najbardziej chodzi mi o wysoką wodę w gruncie. Warunki gruntowe nie są takie złe ale pogarsza je woda w gruncie który go trochę uplastycznia. Najbardziej obawiałbym się wilgoci. Ja wiem(bo zaraz mi ktoś wytknie) że dziś można porządnie zbudować z dobrych materiałów, izolować i będzie ok. Tak, może być ok. Ale to kosztuje to raz a poza tym ja zawsze się obawiam ile takie zabezpieczenia wystarczą, bo nie chciałbym aby po 20-30 latach wilgoć zaczęła mi w domu wychodzić. Mój kolega zbudował się kilka lata temu, ma małą piwnicę, wydał mnóstwo kasy na te wszystkie izolacje. Wspomnę że woda u nas na 6-8 metrach, grunt piaszczysty. Niby bezpiecznie a trzy lata temu podczas deszczowego lata miał 30 cm wody w piwnicy. I teraz żałuje że się pchał w tą piwnicę - wolałby mieć poddasze. Ale teść go namówił więc jest piwnica.

    A swoją drogą skąd wiesz że taki jesteś zabezpieczony od powodzi? Na Żuławach i w depresji taka pewność?!?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie

    A swoją drogą skąd wiesz że taki jesteś zabezpieczony od powodzi? Na Żuławach i w depresji taka pewność?!?
    Mieszkam na Żuławach od urodzenia i co nieco wiem o tych terenach
    Poza tym: http://mapy.isok.gov.pl/imap/

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Zatem gratuluję wiedzy.
    Oby twórcy map się nie mylili.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie

    Planuję na owej działce wykonać taką płytę fundamentową (domek 75m2 zabudowy):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plyta.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	249829

    Pytania:

    1. -czy wykonanie pod nią nasypu o wysokości 1 m ( lub może nawet 1,5m) będzie bardzo kosztowną sprawą?
    2. -czy fakt, że wody gruntowe znajdują się ok 0,7m pod powierzchnią terenu będzie wiązał się z dużą komplikacją/kosztem nasypu/płyty (np konieczność drenażu)?
    3. -czy okresowe podnoszenie wody gruntowej będzie miało szkodliwe działanie dla owego nasypu?
    4. -czy poziom wód gruntowych w marcu można traktować jako wysoki czy średni w odniesieniu do całego roku?



    z góry dziękuje za pomoc

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1. Pytanie do projektanta.
    2. jw.
    3. Jak nasyp będzie dobrze zagęszczony i nie będzie "rozmywany" z żadnej strony poziom wody gruntowej jemu nie zaszkodzi. Bardziej może zaszkodzić samej płycie lub fundamentom.
    4. Generalnie poziom w marcu można by traktować jako wysoki jednak to zależy trochę od warunków lokalnych a w Twoim przypadku od ogólnych warunków meteorologiczno-hydrologicznych. Z tego co się orientuję to obecny marzec jest dość suchy i poziom wody w rzekach dość niski. Nie tyle dlatego że sam marzec jest suchy (chociaż też) ile dlatego że zima była prawie bezśnieżna, mało napadało nie tylko śniegu ale także deszczu, a nawet to co napadało to szybko się rozpuściło i już dawno spłynęło do Bałtyku. Dlatego jak na marzec to ten jest dość suchy. Oczywiście nie katastrofalnie ale jednak poniżej stanów średnich. Zastrzegam że nie mam dostępu do szczegółowych danych IMGW, to raczej moja własna analiza poczyniona na podstawie obserwacji wszelakich.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    ad1. Koszt takiego nasypu to około 5 tys zł. (75m3*2=150 t, 150t x 15zł = 2250 pln - materiał + robocizna)
    ad2. Generalnie przy płytach wykonuje się drenaże ale to z uwagi aby grunt nie był nasączony wodą bo płyta jest fundamentem płytkim i rzadko kiedy spełnia wymagania minimalnej strefy przemarzania.

    Chciałbym zwrócić uwagę na ważną rzecz:
    Geolog napisał: "Wody gruntowe należy przyjąć jako agresywne w stosunku do betonu"
    Przypilnuj tutaj projektanta alby wpisał odpowiednią klasę ekspozycji XA lub XS i pamiętaj o tym przy zamawianiu betonu.
    Jak zamówisz zwykły B30 towarowy to po 10 latach będziesz miał sieczkę z tej płyty.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    msikora2

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-353
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dzieki za cenne uwagi

    Jak zamówisz zwykły B30 towarowy to po 10 latach będziesz miał sieczkę z tej płyty.
    Górna powierzchnia płyty będzie znajdowała się prawie 1m nad powierzchnią działki, więc chyba wody gruntowe nie będą jej zagrażały??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony