dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 26
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 520
  1. #241
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Można by taki czujnik założyć na kabel podłączeniowy indukcji:

    https://nettigo.pl/products/bezinwaz...adu-ac-max-30a

    ale potem trzeba z tym sygnałem coś zrobić, czyli jakoś podłączyć do sterownika rekuperatora, który na tej podstawie uruchamiałby wyższy bieg. Tylko co może taki komercyjny rekuperator, tego nie wiem.

  2. #242
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Ciekawy pomysł. A może zamiast podkręcać obroty reku i wciągać do niego syf z gotowania jednak zrobić bezpośredni wyciąg przez sufit i na dachu jakiś wentylatorek wyciągowy? Wtedy można by użyć tego czujnika do jego chwilowego włączania w trakcie gotowania. Tylko jaką moc musiałby mieć taki dodatkowy wyciąg? A może przesadnie obawiam się syfu w reku? Mam teraz w mieszkaniu piec gazowy i wiem, jak wszystko jest upieprzone takim "tłustym kurzem" - wentylator w okapie szlag trafił po jakichś 2-3 latach...

  3. #243
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Przy indukcji nie ma produktów spalania gazu, więc jest mniej unoszenia i mniej syfu. Można w anemostat wsadzić takie coś:

    https://www.google.pl/search?q=filtr...w=1696&bih=834

  4. #244
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Czyli praktycznie nie ma przeciwwskazań, żeby zamiast okapu po prostu podłączyć dodatkowy anemostat nad kuchenką normalnie do reku? Ewentualnie dać okap, ale też podłączony do WM z reku? Tylko co ze zwiększeniem mocy wentylacji w czasie gotowania? Czy olać i niech cały czas zasysa tak samo?

  5. #245
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Ja olewam, ale o tym czujniku sobie pomyślę. No i nie mam okapu, tylko szafkę nad indukcją i chyba jednak okap zamontuję - bez silnika, za to z dużym filtrem i niech przez niego ciągnie. Przede wszystkim wilgoć tą szafkę psuje i w związku z małą rozbudową mebli kuchennych wykorzystam ją na drugiej ścianie. Tobie więc polecam jakiś najtańszy okap wybebeszyć z silnika i podpiąć ładną rurą do anemostatu.

  6. #246
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Ja olewam, ale o tym czujniku sobie pomyślę. No i nie mam okapu, tylko szafkę nad indukcją i chyba jednak okap zamontuję - bez silnika, za to z dużym filtrem i niech przez niego ciągnie. Przede wszystkim wilgoć tą szafkę psuje i w związku z małą rozbudową mebli kuchennych wykorzystam ją na drugiej ścianie. Tobie więc polecam jakiś najtańszy okap wybebeszyć z silnika i podpiąć ładną rurą do anemostatu.
    Od kilku już lat użytkuję (dość intensywnie) kuchnię bez okapu, ale z WM i czujnikiem jakości powietrza nad płytą. Czujnik połączony jest kablem ze sterownikiem umieszczonym w innym miejscu. W razie jakiegoś zadymienia/zaparowania w kuchni, czujnik przekazuje sygnał do sterownika, uruchamiając najwyższy bieg. Reku pracuje na pełnej mocy dopóty, dopóki zadymienie/zaparowanie nie minie. Co prawda nie posiadam okapu, ale kuchenne szafki w żaden sposób nie ucierpiały.
    Ten czujnik powietrza (air quality sensor) jest zupełnie inny niż ten z linku powyżej, wygląda jak latający mini talerz.
    Z takim okapem wpiętym jako anemostat wywiewnym, może być jeszcze lepiej, warto spróbować.

  7. #247
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    komuna1991

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,
    Zbliżam się do montażu instalacji wentylacji mechanicznej, narysowałem przykładowy projekt, czy może go ktoś przeanalizować??
    z góry dziękuje Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator parter1.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	103,3 KB
ID:	385378Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator poddasze1.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	103,7 KB
ID:	385379

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał komuna1991 Zobacz post
    Witam,
    Zbliżam się do montażu instalacji wentylacji mechanicznej, narysowałem przykładowy projekt, czy może go ktoś przeanalizować??
    z góry dziękuje Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator parter1.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	103,3 KB
ID:	385378Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator poddasze1.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	103,7 KB
ID:	385379

    W łazienkach dajemy mocniejsze wywiewy. Do garderoby nie dawałbym nic. Względnie nawiew i to lekki. Nie robimy wyciągu z korytarzu u góry. W twoim projekcie wentylacja najważniejszych pomieszczeń, czyli łazienek jest osłabiona. Inna sprawa ile osób będzie mieszkać w domu? Jaki rekuperator?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #249
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    komuna1991

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    W łazienkach dajemy mocniejsze wywiewy. Do garderoby nie dawałbym nic. Względnie nawiew i to lekki. Nie robimy wyciągu z korytarzu u góry. W twoim projekcie wentylacja najważniejszych pomieszczeń, czyli łazienek jest osłabiona. Inna sprawa ile osób będzie mieszkać w domu? Jaki rekuperator?
    Witam,
    Czerwone są to wyciągi natomiast niebieskie nawiewy, przepraszam zapomniałem dodac.
    Osób 4-5, rekuperator jeszcze nie wybrany (odległy temat)

  10. #250
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Witam
    Przymierzam się do wykonania reku w moim nowo budowanym domu. Na razie jestem na etapie projektów. Schemat załączam poniżej.
    Sądzę że powinienem się zmieścić w wydajności około 350 m3. Planuje kupić Dospela 400.
    Policzyłem to tak:
    Ilość osób 3-4
    Parter
    Spiżarnia wiatrołap pomieszczenie gospodarcze -15
    Kuchnia -50
    Salon +65
    Gabinet +20
    Łazienka -30

    Poddasze:
    Pokój +30
    Pokój +30
    Sypialnia +40
    Łazienka-50
    Suszarnia -50
    Garderoba -50

    Rekuperator planuje dać na strychu mniej więcej pod skrzynkami rozdzielczymi. Skrzynki dwie na każdym poziomie.
    Problem mam jakie dać przekroje przewodów PE. Niestety pomieszczenia w projekcie mam dość niskie i nie chciał bym jeszcze podwieszać sufitów. Podłoga też nie pasuje mi żeby była podniesiona na piętrze(będzie pompa ciepła więc wszędzie podłogówka która już podnosi podłogi) . Wstępnie chciałbym przeprowadzić kanały w stropie Terriva. Natomiast na poddaszu podwieszę do jętek.
    Czy dobrze to rozplanowałem??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	31bfe2ae9520946fa29653f1d26c7f1f.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	385908

  11. #251
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie

    Witam,

    Mam takie czysto teoretyczne pytanie. Posiadam dwa pdobne projekty wentylacji dla mojego domu. Z tym, że w przypadku jednego odcinek w rurach spiro (od reku) do skrzynek ma jedynie 1.5m, a reszta leci rurami elastycznymi (pod stropem). Natomiast w przypadku drugiego, rury spiro podciągniete są od kotłowni, na strych i dopiero tam znajdują się skrzynki, w przypadku tego projektu całkowita długość przewodów spiro między reku, a skrzynkami jest dużo większa, a kanałów elestycznych trochę mniej... Jednakże, nie w tym rzecz. Jakie będzie najbardziej optymalne rozwiązanie w tym przypadku i co na to wpłynie? Czy w pierwszym przypadku mogę liczyć na większe opory na rurach, oraz bardziej cichą wentylację? Czy taki mankament niczym szczególnym się nie wyróżni w przypadku funkcjonowania całej wentylacji?

  12. #252
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek222 Zobacz post
    Witam,

    Mam takie czysto teoretyczne pytanie. Posiadam dwa pdobne projekty wentylacji dla mojego domu. Z tym, że w przypadku jednego odcinek w rurach spiro (od reku) do skrzynek ma jedynie 1.5m, a reszta leci rurami elastycznymi (pod stropem). Natomiast w przypadku drugiego, rury spiro podciągniete są od kotłowni, na strych i dopiero tam znajdują się skrzynki, w przypadku tego projektu całkowita długość przewodów spiro między reku, a skrzynkami jest dużo większa, a kanałów elestycznych trochę mniej... Jednakże, nie w tym rzecz. Jakie będzie najbardziej optymalne rozwiązanie w tym przypadku i co na to wpłynie? Czy w pierwszym przypadku mogę liczyć na większe opory na rurach, oraz bardziej cichą wentylację? Czy taki mankament niczym szczególnym się nie wyróżni w przypadku funkcjonowania całej wentylacji?
    Zrób tak, żeby potem było to łatwo obudować. W przypadku domu jednorodzinnego trudno coś mocno zepsuć, więc się nie przejmuj za bardzo projektem, tylko pilnuj wygody i piętnuj duże babole przy wykonaniu. Za piątkę ktoś z doświadczeniem może Ci zrobić całość bez reku, więc nie szukaj zbyt daleko.

  13. #253
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Pomoże ktoś??

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Pomoże ktoś??
    Rozpisz mi to tak, pomieszczenia i ilość rur fi 75mm jakie chcesz dać na pomieszczenie oraz czy jest to nawiew czy wywiew. Ok?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  15. #255
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Może tak być?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	31bfe2ae9520946fa29653f1d26c7f1f.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	386463

  16. #256
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie

    Czy opcjonalnie na górnym piętrze w korytarzu można dać jedną 75mm? Tak samo, dlaczego na dole w wiatrołapie nie stosuje się wyciągu?

  17. #257
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    komuna1991

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    W łazienkach dajemy mocniejsze wywiewy. Do garderoby nie dawałbym nic. Względnie nawiew i to lekki. Nie robimy wyciągu z korytarzu u góry. W twoim projekcie wentylacja najważniejszych pomieszczeń, czyli łazienek jest osłabiona. Inna sprawa ile osób będzie mieszkać w domu? Jaki rekuperator?
    Wstępnie rekuperator AirPack 300h, ludzi 2 (4-5 w planie)
    przesyłam poprawiony projekt, proszę o ocenę,
    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator poddasze2.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	104,1 KB
ID:	387201Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator parter2.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	387209
    Ostatnio edytowane przez komuna1991 ; 21-04-2017 o 20:44

  18. #258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Widzę że na tym forum jest kilku dobrych fachowców w związku z tym mam ogromną prośbę o sprawdzenie z grubsza schematu mojej instalacji którą planuję wykonać sam za jakieś 2 m-ce. Problem w tym że będę wykonywał instalację WM w domu w którym mieszkam od 5 lat i jest już wykończny
    W domu zamieszkują 2+1 (może będzie 2+2) 165 m2 pow. użytkowej
    PARTER
    1. Wiatrołap 3,76 - nawiew 1x75mm
    2. Spiżarnia 1,68 - Brak
    3. Kuchnia 11,08 - wywiew 2 x 75mm (w kuchni okap z wyjściem na dach)
    4. Salon 31,12 - nawiew 3 x 75mm (1x75 + 2x75)
    5. Schody 3,59 - brak
    6. Hol 10,23 - brak
    7. WC 2,00 - wywiew 1 x 75mm
    8. Łazienka 6,00 - wywiew 2 x 75mm
    9. Kotłownia 6,50 - brak (w kotłowni piec gazowy kondensacyjny)
    10. Sypialnia 17,40 - nawiew 2x75mm
    Parter: suma nawiewów 6 x 75mm, suma wywiewów 5 x 75mm

    PODDASZE
    1. Hol i schody 10,52 - brak
    2. Pralnia 3,08 - nawiew 1x75mm
    3. Łazienka 8,00 - wywiew 3 x 75mm
    4. Pokój 12,98 - nawiew 1x75mm
    5. Pokój 11,75- nawiew 1x75mm
    6. Pokój 16,36- nawiew 1x75mm
    7. Garderoba 4,36 - brak

    Parter: suma nawiewów 4 x 75mm, suma wywiewów 3 x 75mm

    Całość będzie rozprowadzona ze stychu nad poddaszem użytkowym poprzez skrzynki rozdzielające tylko pytanie czy ilość wszystkich nawiewów i wywiewów jest w porządku: 10 nawiewów na 8 wywiewów ?

    Reku jeszcze nie wybrany, myślę że taki 350 m3/h wystarczy - może coś polecicie w granicach 6-8 tys.- coś cichego w miarę oszczędnego.
    Iinstalacja na przewodach elastycznych 75mm (63mm) raczej antybakteryjnych.
    Rekuperator planuję na poddaszu-strychu ocieplonym nieogrzewanym.
    Czy można wyzutnię podpiąć pod dwa kominki wentylacyjne w dachu (dachówka) o srednicy fi 100mm np poprzez trójnik bo mam takie kominki wentylacyjne (odpowietrrzające) .-zdj na dole postu.

    Mam plan zlikwidować wyprowadzenie z okapu na dach a tymi rurami (kanalizacyjne fi 100) poprowadziłbym kanały elastyczne wywiewne z kuchni (do okapu włożyłbym filtry węglowe-nie gotuje się u nas zbyt często).
    Jakiej firmy rrury pe-flex antybakteyjne polecacie czy to bez różnicy?
    Czy czepnię dać w ścianie na północ (poziomo) czy mogę wpiąć do dwóch odpowietrrzeń w dachu fi 100 (takie jak na zdj pod postem) ? nie ukrywam że byłoby mi łatwiej bo i tak będę miał dość demolki żeby ze stychu poprowadzić kanały na parter przez pomieszczenia poddasza

    poniżej schemat rozmieszczenia nawiewów i wywiewów i odpowietzenie na dachu:
    Załączone zdjęcia Z
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	14,3 KB
ID:	388901   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	329
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	388902   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	images.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	4,4 KB
ID:	388943  
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 11-05-2017 o 13:22

  19. #259
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Proszę o uwagi do mojego postu powyżej, miele widziane uspawnienia a także wskazanie błędów. Dodam że WM interesuję się od miesiąca więc jestem laikiem ale myślę że ogarnę temat z Waszą pomocą.
    z góry dzięki
    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 11-05-2017 o 13:26

  20. #260
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    poprawione wstepnie schematy:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parteer - czysty.jpg
Wyświetleń:	380
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	389070   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze - czysty.jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	18,0 KB
ID:	389072  

Strona 13 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony