dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Modyfikacja projektu wentylacji z rekuperacją

    Witam i proszę o poradę w temacie. Do projektu domu miałem dołączony projekt WM. Ekipa która robiła zrobiła jednak po swojemu. Załączam zdjęcie projektu oryginalnego z naniesionymi zmianami i mam pytanie - tak jak jest zrobione jest lepiej, gorzej, a może zupełnie źle?

    Zastanawia / martwi mnie pozbycie się wywiewu z garderoby oraz pralni. Zmianie uległ także układ kuchni bo nie ma wydzielonej spiżarni (przekreśliłem nie istniejące ściany) i teraz w kuchni są dwa wywiewy dość niedaleko siebie. Myślałem nad zaślepieniem jednego i przełożeniem go do pralni. Co koledzy na to?

    Dom jest parterowy. Powierzchnia użytkowa 150 m2. Dodam tylko że w skrzynce rozdzielczej nawiewnej mam jeszcze dwa niewykorzystane wyjścia (jest większa od wywiewnej).


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	458671

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Te pomieszczenia zostały bez wentylacji?

  3. #3

    Domyślnie

    Pralnia niestety tak bo jest to pomieszczenie, że tak powiem brzegowe strefy domu z WM. Pomiędzy nią a garażem z WG będą szczelne drzwi. Dlatego myślę nad tym przełożeniem jednego anemostatu z jedną rura fi 75 z kuchni do pralni. Brak anemostatu w garderobie nie oznacza chyba braku wentylacji bo jest ona przechodnia między pokojem z nawiewem i łazienką z wywiewem, a drzwi będą z podcięciami.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Garderoba rzeczywiście. W pralni wentylacja by się jednak przydała.
    Ale przełożenie z kuchni to tez średni pomysł - tak naprawdę 2x75 w kuchni też szału nie robi.
    Planujesz dodatkowy wyciąg nad płytą?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, nad płytą będzie wyciąg z wyrzutem przez dach. Na czas gotowania i tak będzie włączany tryb kominka w AirPack4 więc anemostaty nawiewne w kuchni nie będą wtedy grały roli?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli tak, to będzie ok. Ale lepiej zabierz jednego flexa z wiatrołapu. Nie wiem czemu są tam 2, a wymiana 15m3/h. Jeden tam spokojnie wystarczy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7

    Domyślnie

    Wracam do tematu bo trochę namieszałem. Anemostat w pralni jednak jest tylko był zatynkowany Część anemostatów była pod ułożonym już styropianem i źle przyporządkowałem ilość rur do niektórych. Poprawiam się więc i załączam właściwy rysunek już tak jak jest na pewno.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d370963501195221med.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	57,8 KB
ID:	458725
    EDIT: widzę że obrazek się zmniejszył tak, że jest nieczytelny. Nawiewy są 2x75 w każdym pokoju, 2x 2x75 w salonie.
    Wywiewy w kuchni 3x75 + 1x75, wiatrołap 1x75, łazienki 2x75, pralnia 2x75

    W międzyczasie powstał jeszcze pomysł dobudowania ścian na poddaszu i zrobienia małej części mieszkalnej. Załączam rysunek z rozmieszczeniem ścian względem parteru.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cea5c13a9ccda88fmed.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	59,3 KB
ID:	458726

    Na górze wykonawca proponuje taki układ wentylacji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d09f226568d2d43bmed.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	22,5 KB
ID:	458727

    Zastanawiam się nad klatką schodową, która jest w otwarty sposób połączona z salonem (nie ma drzwi na dole - planowane schody spiralne). Czy wywiew w tym miejscu (co prawda mały) to dobry pomysł? Czy lepszy byłby dodatkowy nawiew, wspomagający dolne nawiewy w salonie? Tylko jeśli dać nawiew to ilość rur nawiewu i wywiewu będzie się różnić (w tej wersji jest obu po 16).
    Ostatnio edytowane przez bradzik ; 23-02-2022 o 23:44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony