dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 26
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 520
  1. #1

    Domyślnie Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne

    Witam,
    1 Mam pytanie czy tak narysowane anemostaty są poprawnie rozmieszczone? kanały pe-flex fi 75mm, planuje też proste gwc rura kanalizacyjna fi 200 poprowadzona w ziemi ze 40mb... skrzynka rozprężna na poddaszu w garderobie. Rekuperator w piwnicy najprawdopodobniej ONYX DREAM 400 . Na parterze ogrzewanie podłogowe, na poddaszu grzejniki (oprócz łazienki).
    2. W projekcie na poddaszu mam w posadzce 5cm styropianu i 4 cm szlichty. Jak dam 7cm styropianu i 4cm szlichty to czy nie będzie problemów z schowaniem kanałów w stropie? nie będzie pękać posadzka?
    3. W garderobie nad garażem dałem nawiew, te pomieszczenie będzie nie ogrzewane, i chyba najzimniejsze ;/ a po 2 chciałem zrównoważyć wywiew-nawiew czy dobrze zrobiłem?
    4. Czy w łazience na poddaszu nie przesadziłem z wywiewami? az 120 m3, ale tak mi wychodzi wymiana x3,7 m3 na godzinę

    cała kubatura ok 400m3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku.jpg
Wyświetleń:	1355
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	249824
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 Piwnica went.jpg
Wyświetleń:	1719
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	249825Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2 Parter wen.jpg
Wyświetleń:	1381
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	249826Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3 poddasze proj.jpg
Wyświetleń:	1300
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	249827

    Dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    To co o tym proj. myślicie? mogę tak robić? proszę o podpowiedzi

  3. #3
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kuchnia to 30m3/h a łazienki 50. Przy gwc lepiej sprawdzi się 700m3/h - ( czyli 550 tka) ta centrala jest rewelacyjnie cicha i bez problemów można ustawić 120m3/h ) . Koszt kanałów, skrzynek i puszek do własnego montażu nie powinien przekroczyć 4000zł brutto 23% i centralę poniżej 8000 można kupić.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    1 Mam pytanie czy tak narysowane anemostaty są poprawnie rozmieszczone?
    Należy dawac tak, aby generowały jak najdłuższy przebiego powietrza i po wszystkich pomieszczeniach.

    1) Czemu w piwnicy nie dasz nawiewu do pomieszczenia na samym dole zamiast w środkowym? Wtedy wentylowała by się mechanicznie cała piwnica (poza oczywiście kotłownią)

    2) Czemu w kuchni 3 rurki a w łazience 1? W łazience na pewno powinno być więcej (2 lub nawet 3 gdy większa). W kuchni nie ma sensu tyle - wentylacją okapu nie zastąpisz. Przeniósłbym jedną rurkę wywiewu z kucheni do łazienki.

    3) Na piętrze 4 ruki w łazience? 3 wystarczą, jedną przeniósłbym do wiatrołapu przy garażu jak bym nie miał gdzie dać wywiewu.
    Albo zdjął nawiewowa rurkę np w salonie, ale masz ładnie po 10 nawiewów i wywiewów więc zdejmowanie nie ma sensu.

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    ale tak mi wychodzi wymiana x3,7 m3 na godzinę
    Nie patrzyłbym na liczbe wymian kubatury, tylko na iloć osób równocześnie używających łazienki. Jedna osoba wywiew 50m³/h.
    I nie zapominaj że 30m³/h z rurki to masz dla circa 2.8 m/s, mając odpowiednio dobrany reku powinieneś móc to zwiększyć o 100% jak będzie trzeba.

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Św. racja Panie Matkor.
    Teraz dopiero zobaczyłem w tabeli ilości kanałów. Do kuchni to maksimum dwa, chyba, że nie będzie okapu. Garderoba - nawiew - jest sucha i czysta. Wiatrołap... tylko jak ogrzewany czyli przedpokój nie wiatrołap .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    1) Czemu w piwnicy nie dasz nawiewu do pomieszczenia na samym dole zamiast w środkowym? Wtedy wentylowała by się mechanicznie cała piwnica (poza oczywiście kotłownią)
    rzeczywiście, tak można zrobić
    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    2) Czemu w kuchni 3 rurki a w łazience 1? W łazience na pewno powinno być więcej (2 lub nawet 3 gdy większa). W kuchni nie ma sensu tyle - wentylacją okapu nie zastąpisz. Przeniósłbym jedną rurkę wywiewu z kucheni do łazienki.
    W kuchni myślałem żeby dwie dać do anemostatu i jedną do pochłaniacza (okapu) producenci podają, żeby dobrać okap tak żeby na 1 biegu była 6 razy wymiana powietrza w ciągu godz, mi wyszło 3.66 razy. W małej łazience jak dam dwie rurki będzie 7m3/h to pod prysznicem nie będę czuł przeciągu? w domu u rodziców w małej łazience po kąpieli włączam wentylator bo w czasie kąpieli jest za zimno ;/
    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    3) Na piętrze 4 ruki w łazience? 3 wystarczą, jedną przeniósłbym do wiatrołapu przy garażu jak bym nie miał gdzie dać wywiewu.
    Albo zdjął nawiewowa rurkę np w salonie, ale masz ładnie po 10 nawiewów i wywiewów więc zdejmowanie nie ma sensu.
    W salonie dałem jedną rurkę tylko dla tego żeby się zrównoważyło naw-wyw
    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    Nie patrzyłbym na liczbe wymian kubatury, tylko na iloć osób równocześnie używających łazienki. Jedna osoba wywiew 50m³/h.
    I nie zapominaj że 30m³/h z rurki to masz dla circa 2.8 m/s, mając odpowiednio dobrany reku powinieneś móc to zwiększyć o 100% jak będzie trzeba.
    to jak w sypialni będą dwie osoby to dać 3 rurki po 30m3//h = 90m3/h? to na jedną osobę wyjdzie 45m3/h?
    W łazience raczej w jednym czasie z sedesu nie będzie korzystać dwie osoby, to czyli wyw. 50m3/h idąc tym tropem to czyli dwie rurki wychodzą, a nie cztery.
    Ogólnie w domu będzie 3-5 osób



    W sypialni w garderobie dałem wyciąg bo planuję szczelne drzwi do sypialni i żeby było tyle samo nawie. i wywie. powietrza

  7. #7
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    w domu u rodziców w małej łazience po kąpieli włączam wentylator bo w czasie kąpieli jest za zimno ;/
    Tu jest wentylacja z odzyskiem ciepła.
    to jak w sypialni będą dwie osoby to dać 3 rurki po 30m3//h = 90m3/h? to na jedną osobę wyjdzie 45m3/h?
    Dyfuzja CO2 jest bardzo szybka. CO2 jest znacznie szybszy ( bo to gaz cieplarniany) od np. dymu z papierosa czy acetonu ze zmywacza do paznokci - zapalenie z jednym pokoju spowoduje, że poczuje Pan dym w całym domu. . Na 5 śpiących osób to maksymalnie 130m3/h inaczej będzie za sucho

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    (...) W kuchni myślałem żeby dwie dać do anemostatu i jedną do pochłaniacza (okapu) producenci podają, żeby dobrać okap tak żeby na 1 biegu była 6 razy wymiana powietrza w ciągu godz, mi wyszło 3.66 razy.
    Min 6 razy dotyczy okapu. Jesli chcesz używać okapu jako wyciąg (a nie tylko jako pochłaniacz) i to wpięty do WM, to radzę porównać ilość powietrza jaką przepycha okap, a ile reku . Żeby nie wyszło że okap przepcha powietrze z kuchni do wszystkich wyciągów po całym domu

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    W małej łazience jak dam dwie rurki będzie 7m3/h to pod prysznicem nie będę czuł przeciągu? w domu u rodziców w małej łazience po kąpieli włączam wentylator bo w czasie kąpieli jest za zimno ;/
    Nie sądze, będziesz miał ciepłe powietrze przez drzwi do wywiewu, większość domów ma min 50m³/h w łazienkach. Jak będzie jakaś tragedia, to skręcisz anemostat/uszczelnisz drzwi .

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    to jak w sypialni będą dwie osoby to dać 3 rurki po 30m3//h = 90m3/h? to na jedną osobę wyjdzie 45m3/h?
    Z łazienki usuwasz wilogoć, do sypialni zapodajesz powietrze. Na dobrą sprawę śpiący człowiek potrzebuje jakieś 3m³/h podczas snu. Przyjmuje się 20m³/h co jest sporym zapasem.
    Jakbyś miał długa rurkę do sypialni na dwie osoby, to można dac dwie. Trzy nie ma sensu, musiałbyś dać drzwi łazienkowe do sypialni, albo dodac wywiewy, aby to działało zgodnie z oczekiwaniami.


    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    W sypialni w garderobie dałem wyciąg bo planuję szczelne drzwi do sypialni i żeby było tyle samo nawie. i wywie. powietrza
    B. dobrze. Rozumiem że od tej drugiej sypialni z garderoba (2/8 ), z dwoma nawiewami nie będzie już tak szczelnych...

  9. #9

    Domyślnie

    To już poprawiony projekt i mam nadzieje, że finalny
    Nie szkodzi, że ogólna ilość wyciąganego powietrza to 300m3 a nawiewanego 270m3? Myślę, że poprzykręcam anemostaty np. w garderobie i się zrównoważy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 Piwnica went.jpg
Wyświetleń:	606
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	251036Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2 Parter wen.jpg
Wyświetleń:	496
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	251037Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3 poddasze popr proj.jpg
Wyświetleń:	446
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	251038Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku wersja 2.jpg
Wyświetleń:	453
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	251039

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciok Zobacz post
    Nie szkodzi, że ogólna ilość wyciąganego powietrza to 300m3 a nawiewanego 270m3? Myślę, że poprzykręcam anemostaty np. w garderobie i się zrównoważy
    Nawet jak nie poprzykręcasz to się zrównoważy tyle że prędkości bedą troszkę b. rózne, co w praktyce nie ma znaczenia jako że wentylacja będzie Ci chodzić około 2 m/s w rurce ...
    Cudów nie ma, powietrze nie weźmie się znikąd

    P.S. Ja tam w piwnicy dalej dzielnie widzę nawiew w srodkowym pomieszczonu, a nie dolnym... Poza tym OK.
    Ostatnio edytowane przez matkor ; 27-03-2014 o 10:05 Powód: literówka

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał matkor Zobacz post
    P.S. Ja tam w piwnicy dalej dzielnie widzę nawiew w srodkowym pomieszczonu, a nie dolnym... Poza tym OK.
    Myślałem nad tym pomieszczeniem i wymyśliłem, że zrobię tam spiżarnię. Szczelne drzwi i wentylacje grawitacyjną, tylko że nie wiem jeszcze jak, chyba dwie dziury w ścianie i będzie ok.
    Teraz mi wychodzi 114mb przewodu wentylacyjnego, będę miał duża rezerwę.


    Znacie może cenę nowego przewodu z termokontrol fi 50?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Będę wdzięczny za rzucenie okiem na propozycję wentylacji w moim domu (106m2, ok. 280m2)

    Najpierw wyliczenia dla 2m/s, kanały 75/63mm:
    Nawiewy:
    Salon 3 (66 m3/h)
    Gabinet 1 (22 m3/h)
    Sypialnia1 2 (44 m3/h)
    Sypialnia2 1 (22 m3/h)
    RAZEM 154 m3/h

    Wywiewy:
    Kuchnia 2 (44 m3/h)
    Łazienka 2 (44 m3/h)
    Pomieszczenie gospodarcze 1 (22 m3/h)
    WC 1 (22 m3/h)
    Wiatrołap 1 (22 m3/h)
    RAZEM 154 m3/h



    Centrale w obrębie zainteresowań:
    Onyx 200
    Vent-Avxia Kinetic 250
    Brink Rewnovent (Sky 250, lub HR300)

    Nie ukrywam, że dla 3-osobowej rodziny liczyłam raczej na wymianę ok 100 m3/h
    Oczywiście można na tyle ustawić centralkę, ale prędkość powietrza spadnie wtedy poniżej 2m/s
    Czy zastosować kanały o mniejszej średnicy ?

    Sprawa wiatrołapu (pomieszczenie ogrzewane, miejsce na buty, odzież wierzchnią) - czy można specjalnie ułożyć przewód z dwoma ostrzejszymi zakrętami, tak, aby zmniejszyć siłę wyciągu ? Może da się to na anemostacie wyregulować ?

    z góry dziękuję za porady.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 28-04-2014 o 22:24
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Salon 3 (66 m3/h)
    Jak dla mnie poprawnie.
    Jak chcesz urwać ilość wymian to odjąłbym jeden nawiew w salonie (i tak będzie Ci wywiewał powietrze z salonu+kuchni na korytarz).

    Pomieszczenie gospodarcze 1 to nie jest pralnia/kotłownia węglowa?
    Jeśli nie jest, to mozesz spróbować zdławić pom.gosp.1 z i wiatrołap na anemostatach/dłuższych zagiętych kanałach, albo sztukować częściowo wspólny wyciąg z obu tych pomieszczeń.
    Ja bym chyba zrobił to pierwsze. Jak by była nawet jakaś tregedia dzwiękowa, to nawet móglbyś zakręcić całkiem anemostat w wiatrołapie, będzie się wywiwał prze łazienkę/kuchnię obok.
    I będziesz miał jeden kanał mniej - 132m³/h.

  14. #14
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Jeżeli wiatrołap ( niegrzane pomieszczenie) jest grzanym przedpokojem to OK! Jak niegranym wiatrołapem, to nic lub nawiew.
    A tak to OK!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @matkor

    Pomieszczenie gospodarcze (na planie 1.8 ) to pralnio/suszarnia i kotlownia z kotłem kondensacyjnym.
    Co do trzech nawiewów i dwoch wywiewów w salonie/kuchni, to ten ruch w kierunku korytarza jest zamierzonu, mam nadzieje, ze przy rozpalonym kominku wypchnie mi trche cieplejszego powietrza z salonu na pozostałą część domu.

    @ Tomasz Brzeczykowski
    Wiatrołap jest w tym przypadku niewielkim grzanym przedpokojem. Zależy mi na tym, by zimą to wilgotne i nieświeże powietrze z niego wyciagnąć, stąd ten wywiew, ktory chciałbym zreszta troche osłabić.

    Jeszcze dwa pytania:
    Jeśli skrzynki rozdziejcze maja śrdenicę 160, a rekuperator kroćce 125mm, to jakich uzyc przewodow ? 125 i przejściówka przed skrzynkami ?

    Jesli mam wymiane 154m3/h przy 2m/s w kanałach, to jesli ustawię 100m3/h, czy przyniesie to jakieś negatywne skutki ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kanały miękkie - tłumią kanały PE przenoszą a blacha generuje szumy.
    Przy cichej centrali - nie ma problemu z trochę mniej jak 2m/sek.
    A redukcje zakłada Pana na skrzynkę, choć nie ma to jakiegoś większego znaczenia, tyle że kanał 125 i redukcja a nie kanał 160 i redukcja.
    Poza tym, radzę myśleć o "osłabieniach" jak Pan odpali. Dojdą opory instalacji i sam się Pan przekona, że nie ma co osłabiać, a po pierwszym miesiącu użytkowania, będzie się Pan tylko pod nosem uśmiechać, czytając tych co chcą mierzyć, regulować i w ogóle robić wentylację jakąś skomplikowaną rzeczą.
    W domu i tak się wszystko błyskawicznie wyrówna i wymiesza!
    Pozdrawiam.
    Ps. zapewne będę miał nowe grono "wielbicieli" wśród instalatorów.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    matkor

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pomieszczenie gospodarcze (na planie 1.8 ) to pralnio/suszarnia i kotlownia z kotłem kondensacyjnym.
    No to koniecznie zostaw normalny wywiew.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli skrzynki rozdziejcze maja śrdenicę 160, a rekuperator kroćce 125mm, to jakich uzyc przewodow ? 125 i przejściówka przed skrzynkami ?
    Bez większego znaczenia, przewód 160 miałby (minimalnie) mniejszy opór.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jesli mam wymiane 154m3/h przy 2m/s w kanałach, to jesli ustawię 100m3/h, czy przyniesie to jakieś negatywne skutki ?
    Może. Spadnie radykalnie opór w kanałach i się może okazać, że powietrze płynie tylko przez niektóre (krótsze/prostsze).

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Bez większego znaczenia, przewód 160 miałby (minimalnie) mniejszy opór
    A może większy... Do kranu też się doprowadza wodę rurką 13mm wewnątrz a nie 4cm. Jest przedział prędkości optymalnych - czyli takich przy, których są najcichsze przepływy i najmniejsze opory.
    Może. Spadnie radykalnie opór w kanałach i się może okazać, że powietrze płynie tylko przez niektóre (krótsze/prostsze).
    Instalacja jest na skrzynkach nawiewnej i wywiewnej. Jeżeli do jakiegoś pokoju będzie mniej docierało, to przy równolegle działającym wywiewie, zacznie tam spadać ciśnienie. A jak zacznie spadać ciśnienie - pokona ono opory i wszystko się samo wyreguluje.
    W przypadku drastycznych różnic w długościach ( nie da rady inaczej) można zrobić zawijasa - zakręt 90' odpowiada 3mb kanału.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Będę wdzięczny za rzucenie okiem na propozycję wentylacji w moim domu (106m2, ok. 280m2)

    Najpierw wyliczenia dla 2m/s, kanały 75/63mm:
    Nawiewy:
    Salon 3 (66 m3/h)
    Gabinet 1 (22 m3/h)
    Sypialnia1 2 (44 m3/h)
    Sypialnia2 1 (22 m3/h)
    RAZEM 154 m3/h

    Wywiewy:
    Kuchnia 2 (44 m3/h)
    Łazienka 2 (44 m3/h)
    Pomieszczenie gospodarcze 1 (22 m3/h)
    WC 1 (22 m3/h)
    Wiatrołap 1 (22 m3/h)
    RAZEM 154 m3/h



    Centrale w obrębie zainteresowań:
    Onyx 200
    Vent-Avxia Kinetic 250
    Brink Rewnovent (Sky 250, lub HR300)

    Nie ukrywam, że dla 3-osobowej rodziny liczyłam raczej na wymianę ok 100 m3/h
    Oczywiście można na tyle ustawić centralkę, ale prędkość powietrza spadnie wtedy poniżej 2m/s
    Czy zastosować kanały o mniejszej średnicy ?

    Sprawa wiatrołapu (pomieszczenie ogrzewane, miejsce na buty, odzież wierzchnią) - czy można specjalnie ułożyć przewód z dwoma ostrzejszymi zakrętami, tak, aby zmniejszyć siłę wyciągu ? Może da się to na anemostacie wyregulować ?

    z góry dziękuję za porady.
    witam

    wyliczenia są sensowne

    ja zwykle daję w wiatrołapie wywiew
    po co?
    w wiatrołapie trzyma się obuwie, parasole, jest wycieraczka, czasami wiszą kurtki, płaszcze - wilgoć zaduch
    czasami to czuć - wszędzie w domu świeże powietrze, tylko na wejściu...
    warto dać tam wywiew - powietrze winno się "wentylować"

    wiem, że wielu nie daje, ja zawsze proponuję


    można "zakręcić" przewód - można też zamontować np. przepustnicę wykonaną z miękkiej plastycznej pianki o dobrych właściwościach tłumiących (np. INNO z oferty TERMOKONTROL-u, inni też takie mają)

    pozdrawiam
    ,,,,

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @matkor

    Pomieszczenie gospodarcze (na planie 1.8 ) to pralnio/suszarnia i kotlownia z kotłem kondensacyjnym.
    Co do trzech nawiewów i dwoch wywiewów w salonie/kuchni, to ten ruch w kierunku korytarza jest zamierzonu, mam nadzieje, ze przy rozpalonym kominku wypchnie mi trche cieplejszego powietrza z salonu na pozostałą część domu.

    @ Tomasz Brzeczykowski
    Wiatrołap jest w tym przypadku niewielkim grzanym przedpokojem. Zależy mi na tym, by zimą to wilgotne i nieświeże powietrze z niego wyciagnąć, stąd ten wywiew, ktory chciałbym zreszta troche osłabić.

    Jeszcze dwa pytania:
    Jeśli skrzynki rozdziejcze maja śrdenicę 160, a rekuperator kroćce 125mm, to jakich uzyc przewodow ? 125 i przejściówka przed skrzynkami ?

    Jesli mam wymiane 154m3/h przy 2m/s w kanałach, to jesli ustawię 100m3/h, czy przyniesie to jakieś negatywne skutki ?
    witam

    przewody 125 wystarczą
    skrzynki rozdzielcze też mogą mieć króćce 125

    pozdrawiam
    ,,,,

Strona 1 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony