dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 26
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 520
  1. #221

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel___z Zobacz post
    Witam. Prośba do kolegów o sprawdzenie i podpowiedzenie co do projektu rekuperacji. Dom 145 m2, użytkowe poddasze, kubatura ok 470 m3, liczba osób 3-4.
    Poniżej rzut parteru, poddasza oraz tabelka z wyliczeniami. System chce zrealizować o kanały typu peflex termokontrol.
    Załącznik 375107
    Załącznik 375108
    Załącznik 375109
    Z góry dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie.
    Pozdrawiam.
    Paweł.
    Wzmocnić wentylację łazienek kosztem kuchni. Po co tyle tych przewodów w salonie? W garderobie raczej nawiew a nie wywiew. Podobnie większa wentylacja w łazience. Jaki będzie rekuperator?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #222
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzygit

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-785
    Posty
    8

    Domyślnie

    @ oszczednyGrześ

    Dzwoniłem do Ciebie na podany numer ale nie odbierasz
    Pozdrawiam

  3. #223

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    W garderobie raczej nawiew a nie wywiew.
    Jak to się ma do normy PN-83/B-03430? Według pkt 2.1.1b, z garderoby oraz spiżarni powinien być raczej wywiew
    link
    http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrc...-03430_doc.pdf

  4. #224

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Jak to się ma do normy PN-83/B-03430? Według pkt 2.1.1b, z garderoby oraz spiżarni powinien być raczej wywiew
    link
    http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrc...-03430_doc.pdf
    Proszę bardzo można wywiew sobie dawać. ja dałbym nawiew. Nie jestem fanem przepuszczania nieświeżego powietrza przez ubrania.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #225

    Domyślnie

    No jest to sensowny argument... Dzięki za odpowiedź

  6. #226
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Proszę o rozpiskę:

    wywiewy
    nazwa pomieszczenia ilość przewodów

    nawiewu
    nazwa pomieszczenia ilość przewodów

    będzie mi łatwiej i szybciej pomóc
    Dziekuje.
    Pomieszczenia od dołu zdjęcia.
    Pralnio-suszarnia 1x75 nawiew i 1x75 wywiew pomieszczenie szczelne.
    Spiżarnia -?
    Kuchnia-2x75 wywiew
    Salon 2x75x2 nawiew
    Sypialnia ta z garderobą i łazienką. 1x75 nawiew sypialnia,garderoba 1x75 nawiew,lazienka 2x75 wywiew.lub 2 syp.1 gard. 3 łazienka?
    1 pokoj dziecka 1x75 czy 2x75 nawiew
    2 pok.dziecka 1x75 czy 2x75 nawiew
    łazienka 2x75 wywiew
    graciarnia w srodku budynku-?
    wiatrołap ogrzewany 1x75 wywiew ? jest to przejście na dwór,do garazu i pralni więc czesto wietrzone?
    Rodzina 2+2, reku do wentylacji 150m2
    Dziekuje i Pozdrawiam

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wzmocnić wentylację łazienek kosztem kuchni. Po co tyle tych przewodów w salonie? W garderobie raczej nawiew a nie wywiew. Podobnie większa wentylacja w łazience. Jaki będzie rekuperator?
    Witam.
    Dziękuje za odpowiedź.
    Zmodyfikowałem projekt, teraz wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	375272
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pietro.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	375273
    Zmiany w stosunku do pierwszego to obniżony wywiew w kuchni, wzmocniony w łazienkach do 100m3, bilansuje się, zapotrzebowanie 320 m3.
    Nie zmieniałem wywiewu w garderobie na nawiew, tymczasowo zostaje w projekcie wywiew. Nie mam wybranego jeszcze rekuperatora. Jestem w trakcie poszukiwań. O wydajności 350m3 będzie ok? Ze względu na małą automatykę w domu poszukuje rekuperatora z transmisją modbus, lub inną którą da się w miarę prosto obsłużyć. System kanałów z termokontrol, ale na 100% też nie jestem przekonany.
    Pozdrawiam.
    Paweł.

  8. #228

    Domyślnie

    ja również zrobiłem wywiew w wiatrołapie i garderobie. Wywiew w wiatrołapie (ogrzewanym) uważam za konieczny. Obecnie mieszkam w domu z niewentylowanym i nieogrzewanym wiatrołapem i o ile w zimie jest ok to w lecie jest kiepsko, czuć nieprzyjemny zapach. Za to wywiew w garderobie zrobiłem z uwagi na to że jest to garderoba przy dużej sypialni i oba te pomieszczenia (sypialnia i garderoba) są obniżone w stosunku to reszty pomieszczeń na poddaszu (znajdują się nad garażem). Miałem obawy że różnica poziomów może niekorzystnie wpłynąć na wentylację. Ale mam możliwość przerobienia tego wywiewu na nawiew w razie czego....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  9. #229
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Wywiew w garderobie jest prawidłowy, zgodny z przepisami i logiką. To pomieszczenie na ogół nie ma własnego ogrzewania, ściany pozastawiane szafami, podłoga niewielka, jeśli dasz tam nawiew może być trochę za zimno, żeby w bieliźnie tam wchodzić. Powietrze zaciągane z sypialni do garderoby, też raczej nie śmierdzi i o zapach ubrań bym się nie obawiał.
    W wiatrołapie oczywiście też powinien być wywiew.

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Wywiew w garderobie jest prawidłowy, zgodny z przepisami i logiką. To pomieszczenie na ogół nie ma własnego ogrzewania, ściany pozastawiane szafami, podłoga niewielka, jeśli dasz tam nawiew może być trochę za zimno, żeby w bieliźnie tam wchodzić. Powietrze zaciągane z sypialni do garderoby, też raczej nie śmierdzi i o zapach ubrań bym się nie obawiał.
    W wiatrołapie oczywiście też powinien być wywiew.
    W moim przypadku jeśli garderoba,łazienka jest przy sypialni to w garderobie musze dac nawiew np 1x75,sypialnia 1x75 i w łazience wywiew 2x75 aby sie bilansowało?

  11. #231
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maly1115 Zobacz post
    W moim przypadku jeśli garderoba,łazienka jest przy sypialni to w garderobie musze dac nawiew np 1x75,sypialnia 1x75 i w łazience wywiew 2x75 aby sie bilansowało?
    Przecież to powietrze z garderoby i tak w całości trafia do sypialni i dopiero tam się ogrzeje. Ja bym dał niewielki wywiew w garderobie 15 m3/h, w łazience też wywiew a w sypialni nawiew. Nie musi się bilansować, resztę powietrza zaciągnie z przedpokoju (zbilansujesz z innymi pokojami), tragedii nie będzie. Ale możesz też zbilansować i dać mocniejsze ogrzewanie w sypialni.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 07-12-2016 o 18:53

  12. #232
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomaszekg

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	376719Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	376717Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	376720Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	15,4 KB
ID:	376718Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	376716

    Witam. Po przeczytaniu wielu postów bardzo wielu. mam pewne wątpliwości co do mojego rozkładu przewodów , dlatego prosił bym o sprawdzenie mojego projektu wentylacji mechanicznej projekt wykonała firma zajmująca się projektowaniem WM. Wentylacji będzie na przewodach elastycznych. Budynek będzie zamieszkały przez 4 osoby.
    Ostatnio edytowane przez tomaszekg ; 26-12-2016 o 22:11

  13. #233
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PiotrR86

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Garzew
    Kod pocztowy
    62-817
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam! Prosiłbym o opinie projektu dla domu z poddaszem użytkowym (wykończonym w przyszłości) Liczba osób 2 (planowane 4)Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	22,2 KB
ID:	383511
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	383512

  14. #234
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrR86 Zobacz post
    Witam! Prosiłbym o opinie projektu dla domu z poddaszem użytkowym (wykończonym w przyszłości) Liczba osób 2 (planowane 4)Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	22,2 KB
ID:	383511
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabelka.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	383512
    PARTER:

    W wiatrołapie powinien być wyciąg z jedną rurą flex.
    W spiżarni podobnie.
    W łazience wystarczy dwie rury od wyciągu (a nawet jedna).
    W pokoju dwie rury do nawiewu.
    W kotłowni szczelne drzwi.

    PIĘTRO:

    W każdym pokoju po dwie rury od nawiewu.
    W garderobie jedna rura wyciągu.

  15. #235

    Domyślnie

    Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.
    Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.
    Rekuperator - Thessla Green Airpack 400
    Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.
    Pod schodami ma być spiżarnia.
    Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter wentylacja.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	383877 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro wentylacja.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	383878

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    PARTER:

    W wiatrołapie powinien być wyciąg z jedną rurą flex.
    W spiżarni podobnie.
    W łazience wystarczy dwie rury od wyciągu (a nawet jedna).
    W pokoju dwie rury do nawiewu.
    W kotłowni szczelne drzwi.

    PIĘTRO:

    W każdym pokoju po dwie rury od nawiewu.
    W garderobie jedna rura wyciągu.
    Co to znaczy powinien być wyciąg?!

    W łazienkach dajemy najmocniejsze wyciągi! To RAZ
    Dalej w garderobie nie dajemy nic albo względnie nawiew.
    Co to znaczy w każdym pokoju po 2 rury...? Chyba po to żeby więcej materiału poszło i ktoś więcej zapłacił.
    Podobnie spiżarnia jaki wywiew?! Jakie przeznaczenie tej spiżarni jest, co tam będzie?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał qjot1 Zobacz post
    Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.
    Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.
    Rekuperator - Thessla Green Airpack 400
    Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.
    Pod schodami ma być spiżarnia.
    Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter wentylacja.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	383877 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro wentylacja.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	383878
    Wywiewy robimy w łazienkach, kuchni, można wiatrołap względnie. Nawiewy do pokoi. Najbardziej zależy nam na wentylacji łazienek jeżeli chodzi o wyciąg. Do sypialni małżeńskiej warto dać 2x75mm. Pozostałe pomieszczenia 1 osobowe po 1 przewodzie.

    Jak dla mnie może wystarczy tam 300. Pytanie kolejne ile osób w domu? Rozumiem, że zastosowano rury 50mm bo nie wejdą 75mm?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #238
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Co to znaczy powinien być wyciąg?!

    W łazienkach dajemy najmocniejsze wyciągi! To RAZ
    Dalej w garderobie nie dajemy nic albo względnie nawiew.
    Co to znaczy w każdym pokoju po 2 rury...? Chyba po to żeby więcej materiału poszło i ktoś więcej zapłacił.
    Podobnie spiżarnia jaki wywiew?! Jakie przeznaczenie tej spiżarni jest, co tam będzie?
    Łazienka na parterze to tutaj taki jakby WC, a tam idzie zawsze po jednej rurze, więc dwie będzie OK. Najmocniejsze wyciągi warto dać w kuchni, żeby zapachów z jedzenia nie było czuć w otwartym salonie, a w WC i łazience drzwi są zamknięte.

    W garderobie zwyczajnie chodzi o jakiś ruch powietrza. Może być i nawiew - nie będę się kłócił, ale powietrze wędrujące z pokojów do garderoby nie jest zasyfione żadnym tłuszczem, więc i wyciąg może być. Minusem nawiewu może być to, że będzie wypierał zapachy starych ciuchów i butów do pokoju.

    Dodatkowa rura do pokoju to jakieś 50zł, więc na pewno warto na niej przyoszczędzić, a potem jak się nieplanowane dziecko urodzi, to najwyżej się trochę okno w pokoju uchyli, tak? Przykręcić anemostat nie problem.

    Jak w spiżarni będą gnijące ziemniaki, to co tam się przyda? Nawiew? A może tak zostawić?

    Cytat Napisał qjot1 Zobacz post
    Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.
    Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.
    Rekuperator - Thessla Green Airpack 400
    Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.
    Pod schodami ma być spiżarnia.
    Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter wentylacja.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	383877 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro wentylacja.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	383878
    Tutaj potwierdzają się moje słowa. W garderobie na dole jest wyciąg (choć pośredni), a w kuchni wyciąg jest mocniejszy niż w łazience. Na górze też wszystkie pokoje wentylowane jednakowo.


    I Grzesiu... luzu trochę.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 14-03-2017 o 18:38

  19. #239

    Domyślnie

    W tym momencie są 4 osoby, kiedyś może 5. Na dole są rury 50, bo idą po stropie w warstwie posadzki pietra, więc jest ciasno.


    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wywiewy robimy w łazienkach, kuchni, można wiatrołap względnie. Nawiewy do pokoi. Najbardziej zależy nam na wentylacji łazienek jeżeli chodzi o wyciąg. Do sypialni małżeńskiej warto dać 2x75mm. Pozostałe pomieszczenia 1 osobowe po 1 przewodzie.

    Jak dla mnie może wystarczy tam 300. Pytanie kolejne ile osób w domu? Rozumiem, że zastosowano rury 50mm bo nie wejdą 75mm?

  20. #240
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie okapu w otwartej kuchni. Spotkałem się z instalacjami, gdzie po prostu nad piecem był dodatkowy anemostat i całość leciała do reku. Ale spotkałem się też z opinią, że takie rozwiązanie powoduje szybsze zasyfienie reku i nie powinno się tak robić. Remontuję właśnie dom gdzie m.in. będzie otwarta kuchnia z zawiniętym blatem prostopadle do ściany, na końcu którego będzie piec (czyli taki półwysep ). Za dużo nie gotujemy, ale coś tam się jednak dzieje. Jeśli byłby okap, to musiałby być zwieszany z sufitu - wtedy wyprowadzenie przez strop albo do reku, albo osobnym kanałem ponad dach (myślałem, żeby w warstwie ocieplenia dachu puścić go kawałek poziomo, a potem kominkiem ponad połać). Czy może lepiej założyć mocniejszy wywiew w kuchni i nie martwić się syfem w reku? A może zamiast okapu dać tylko dodatkowy anemostat z osobnym wentylatorem wyciągowym i wyrzucić przez dach na zewnątrz? Tylko jak tym sterować? Ręcznie włączać przy gotowaniu? Znając życie (i po aktualnym używaniu okapu w mieszkaniu w bloku) - nikt go nie będzie włączał. Da się jakoś sprężyć włączanie takiego okapu/wywiewu kuchennego z płytą indukcyjną? Ewentualnie jak duży musiałby być ciąg takiego wywiewu? Co praktykujecie / polecacie?
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 22-03-2017 o 08:50

Strona 12 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony