dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 26
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 520
  1. #281
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ttpj

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-111
    Posty
    13

    Domyślnie

    Drodzy państwo, mam do Was prośbę o sprawdzenie czy dobrze oznaczyłem miejsca do pozostawienia otworów w wylewanym stropie. Nie wybrałem jeszcze wykonawcy rekuperacji, a z tego co słyszałem, wiercenie otworów jest dość drogie.
    Z racji swojego wyjazdu nie zdążę wybrać wykonawcy przed zalaniem stropu, więc pomyślałem że sam zaprojektuje miejsca gdzie prawdopodobnie dobrze byłoby wstawić anemostaty. Jeśli część z nich przypasuje, to zawsze będzie to jakaś oszczędność a jeśli nie to myśle że nie będzie to duży kłopot żeby otwory załatać np. pianką i potem przykryć tynkiem. A być może jeśli jeszcze trochę się douczę to położę rury do rekuperacji samodzielnie.
    Planuję poprosić murarzy którzy będą wylewać beton o wstawienie rur fi125 we wszystkich wskazanych miejscach w odległości 60 cm od ścian zewnętrznych w przypadku anemostatów zlokalizowanych przy oknach. Rozmiary pomieszczeń zapisane są na zdjęciu. Do tego dochodzi jeszcze piętro, ale zgaduję, że to można zaprojektować później?
    Byłbym baaaaaaardzo wdzięczny gdyby ktoś z Państwa mógł rzucić okiem. Pozdrawiam serdecznie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	392156

  2. #282

    Domyślnie

    Remontuje obecnie stary dom, gdzie wentylacja funkcjonowała głównie dzięki dużym nieszczelnościom. W domu były dwa kominy, które wyburzyłem bo były w złym stanie. Obecnie nie ma żadnego.

    Proszę o informację czy dobrze to wszystko sobie rozplanowałem.

    Chcę rozprowadzić wentylację między stropem a sufitem podwieszanym. Chcę użyć prostokątnego kanału z PCV lub metalu o przekroju 5,5x11 cm (mam też do wyboru większe, np. 6x20 cm). Instalacja ma przebiegać tak jak na załączonym zdjęciu. Na końcu całego kanału chcę zamieścić wentylator (moc 180m3/h) który będzie realizował cały wyciąg ponad dach. Na dachu chcę zakończyć to jakąś końcówką obrotową która też wspomoże ciąg.
    Na zdjęciu widać kratki wywiewne w pomieszczeniach kolejno: kuchnia (od okapu i z sufitu), kotłownia i łazienka. Nawiewy chcę zamontować w pokojach i salonie.
    Piec gazowy w kotłowni ma mieć swój własny komin wychodzący przez ścianę na zewnątrz. Taka propozycja osoby która go będzie podłączała.

    Moje dodatkowe pytanie czy np w kuchni nie będzie przypadkiem mniejszego ciągu niż np w łazience która znajduje się znacznie bliżej wentylatora? Czy będę mógł to ręcznie wyregulować np przez odpowiednie ustawienie wielkości wlotu to kratki lub anemostatu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja2.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	392173  

  3. #283

    Domyślnie

    Cytat Napisał ttpj Zobacz post
    Drodzy państwo, mam do Was prośbę o sprawdzenie czy dobrze oznaczyłem miejsca do pozostawienia otworów w wylewanym stropie. Nie wybrałem jeszcze wykonawcy rekuperacji, a z tego co słyszałem, wiercenie otworów jest dość drogie.
    Z racji swojego wyjazdu nie zdążę wybrać wykonawcy przed zalaniem stropu, więc pomyślałem że sam zaprojektuje miejsca gdzie prawdopodobnie dobrze byłoby wstawić anemostaty. Jeśli część z nich przypasuje, to zawsze będzie to jakaś oszczędność a jeśli nie to myśle że nie będzie to duży kłopot żeby otwory załatać np. pianką i potem przykryć tynkiem. A być może jeśli jeszcze trochę się douczę to położę rury do rekuperacji samodzielnie.
    Planuję poprosić murarzy którzy będą wylewać beton o wstawienie rur fi125 we wszystkich wskazanych miejscach w odległości 60 cm od ścian zewnętrznych w przypadku anemostatów zlokalizowanych przy oknach. Rozmiary pomieszczeń zapisane są na zdjęciu. Do tego dochodzi jeszcze piętro, ale zgaduję, że to można zaprojektować później?
    Byłbym baaaaaaardzo wdzięczny gdyby ktoś z Państwa mógł rzucić okiem. Pozdrawiam serdecznie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	392156
    Proszę przesłać koncepcję ilości przewodów na poszczególne pomieszczenia. Co do lokalizacji, na pewno w łazience wywiew nie nad prysznicem. Dalej, w korytarzy nie dajemy nic względnie wiatrołap jest Ok.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #284

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosiorski-eu Zobacz post
    Remontuje obecnie stary dom, gdzie wentylacja funkcjonowała głównie dzięki dużym nieszczelnościom. W domu były dwa kominy, które wyburzyłem bo były w złym stanie. Obecnie nie ma żadnego.

    Proszę o informację czy dobrze to wszystko sobie rozplanowałem.

    Chcę rozprowadzić wentylację między stropem a sufitem podwieszanym. Chcę użyć prostokątnego kanału z PCV lub metalu o przekroju 5,5x11 cm (mam też do wyboru większe, np. 6x20 cm). Instalacja ma przebiegać tak jak na załączonym zdjęciu. Na końcu całego kanału chcę zamieścić wentylator (moc 180m3/h) który będzie realizował cały wyciąg ponad dach. Na dachu chcę zakończyć to jakąś końcówką obrotową która też wspomoże ciąg.
    Na zdjęciu widać kratki wywiewne w pomieszczeniach kolejno: kuchnia (od okapu i z sufitu), kotłownia i łazienka. Nawiewy chcę zamontować w pokojach i salonie.
    Piec gazowy w kotłowni ma mieć swój własny komin wychodzący przez ścianę na zewnątrz. Taka propozycja osoby która go będzie podłączała.

    Moje dodatkowe pytanie czy np w kuchni nie będzie przypadkiem mniejszego ciągu niż np w łazience która znajduje się znacznie bliżej wentylatora? Czy będę mógł to ręcznie wyregulować np przez odpowiednie ustawienie wielkości wlotu to kratki lub anemostatu.
    Ja zrobiłbym to na przewodach elastycznych i rozdzielaczach. Byłoby to tak jak bóg przykazał Zawsze później reku łatwiej będzie do tego zaadaptować, mniejsze problemy z hałasem no i zgodnie ze sztuką.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #285

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Ja zrobiłbym to na przewodach elastycznych i rozdzielaczach. Byłoby to tak jak bóg przykazał Zawsze później reku łatwiej będzie do tego zaadaptować, mniejsze problemy z hałasem no i zgodnie ze sztuką.
    Mam tylko max 5-7 cm dostępnej wysokości między stropem a sufitem podwieszonym na poprowadzenie kanałów. Są takie małe rurki do wentylacji?

    Moje dodatkowe pytanie czy np w kuchni nie będzie przypadkiem mniejszego ciągu niż np w łazience która znajduje się znacznie bliżej wentylatora? Czy będę mógł to ręcznie wyregulować np przez odpowiednie ustawienie wielkości wlotu to kratki lub anemostatu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	392174  
    Ostatnio edytowane przez kosiorski-eu ; 30-06-2017 o 13:50

  6. #286

    Domyślnie

    flexy masz fi 75mm oraz fi 50mm.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #287
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    habitatecum

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-003
    Posty
    4

    Domyślnie

    A skrzynka rozprężna do tych przewodów ma ok. 10cm, zapomniałeś dodać.

  8. #288

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    flexy masz fi 75mm oraz fi 50mm.
    Mógłbyś podać linka do sklepu gdzie znajdę ten system o którym piszesz? zapoznam się z jego elementami.

  9. #289
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ttpj

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-111
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za odpowiedź! Nad koncepcją ilości przewodów dopiero popracuje, albo zlecę wykonawcy. Na razie najważniejsze było znaleźć rozmieszczenie otworów, bo szalowanie i zbrojenie już jutro i w poniedziałek.
    O korytarzu już doczytałem, w wersji 2 już usunąłem anemostat z korytarza
    Jakie otwory zostawić, fi125?
    Wrzucam rzut parteru poprawiony i piętro. Czy w takim układzie nie byłoby najlepiej ustawić rekuperatora w pralni na piętrze? Dodatkowo czerpnie dałbym od wschodu w składziku, a wyrzutnie w pralni od północy (wysokość ściany kolankowej to 1,75m).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	392198Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pieterko.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	392197
    EDIT:
    Właśnie nasunęła mi się na myśl jeszcze jedna rzecz, w większości projektów które oglądałem, anemostaty były nad oknem. Jak to wygląda pod względem estetycznym?
    Ostatnio edytowane przez ttpj ; 01-07-2017 o 10:59

  10. #290

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemkow91 Zobacz post
    Witam, Czy rozmieszczenie nawiewów i wywiewów jest prawidłowe? Co można zmienić? Instalacja ma być wykonana na pe-flex'ie 75mm.





    A może chociaż podpowiedź czy rozmieszczenie jest ok, pomijam już kwestie średnicy i ilości przewodów.??

  11. #291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemkow91 Zobacz post
    A może chociaż podpowiedź czy rozmieszczenie jest ok, pomijam już kwestie średnicy i ilości przewodów.??
    W wiatrołapie, garderobie i spiżarce wilgoć i grzyb planujesz?

  12. #292

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W wiatrołapie, garderobie i spiżarce wilgoć i grzyb planujesz?
    Nie planuje grzyba. Po czym uważasz że on tam będzie?

  13. #293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Nie planuje grzyba. Po czym uważasz że on tam będzie?
    Po braku wentylacji.

  14. #294

    Domyślnie

    W większości tematów na forum tyczą się dyskusje o wywiewie/nawiewie w spiżarni, z przeczytanych tematów doszedłem do wniosków:
    -nawiew - zły pomysł - powietrze będzie przechodziło do innych pomieszczeń a latem się nagrzewać,
    -wywiew - lepszy pomysł o ile w drzwiach jest wentylacja i ma którędy napływać powietrze...
    -nawiew i wywiew - nawiew na dole pomieszczenia wywiew na górze - najlepszy pomysł jednak ma swoje wady i zalety i stopień skomplikowania instalacji.
    -zostawić bez nawiewu/wywiewu ew. zastosować wentylację grawitacyjną i szczelne drzwi - nie wiem co o tym myśleć, chociaż z mojego punktu technicznego jest to do wykonania. Czyli co doradzicie?

    Czyli w wiatrołapie i garderobie zastosować wywiewy tak jak część forumowiczów mówi?

  15. #295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po braku wentylacji.
    Nie znam przypadków grzyba w garderobie ani w wiatrołapie przy rekuperacji.

  16. #296

    Domyślnie

    Czyli co doradza oszczednyGrześ? a jak z rozmieszczeniem pozostałych wywiewów/nawiewów?

  17. #297
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Dołączę i ja z moim wstępnym projektem wentylacji - z prośbą o opinie.

    Dom parter + poddasze użytkowe powierzchnia użytkowa około 145-150m2. Zamieszkiwać będa 4 osoby (2+2).

    Poniżej obliczenia powierzchni, kubatur, przepływów, wymian powietrza itp. oraz planowane rozmieszczenie anemostatów.

    Załącznik 391599
    Załącznik 391600
    Załącznik 391601

    I przy okazji pytanie: jaka jest właściwie kubatura jaką trzeba uwzględnić w obliczeniach? Czy pomieszczenia bez anemostatów ale przez które będzie powietrze przepływać ( w moim przypadku jadalnia, hole, korytarze) wchodzą do kubatury czy się jej pomija?

    Nie wiem też czy prawidłowo zrobiłem przyjmując prędkość przepływu powietrza 2,5m/s i według niej obliczyły się faktyczne przepływy na poszczególnych anemostatach, które nieco różnią się od tych wykazanych na schemacie.
    czy zaprojektowałem to tak dobrze, że nikt nie ma zastrzeżeń i uwag?

  18. #298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    czy zaprojektowałem to tak dobrze, że nikt nie ma zastrzeżeń i uwag?
    ja na Twoim miejscu zrobiłbym wentylację w wiatrołapie i garderobie...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  19. #299
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    W wiatrołapie jest, ale wywiew. Podobno lepiej wywiew, bo nie zaciąga do domu chłodu i "zapachów" (buty, spaliny mogące przedostać się z garażu).

    A jaki rekuperator. Czy Tesla Airpack 400 byłaby odpowiednia do takiego systemu z GWC rurowym?

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemkow91 Zobacz post
    Czyli co doradza oszczednyGrześ? a jak z rozmieszczeniem pozostałych wywiewów/nawiewów?
    w wiatrołapie możesz dać wywiew. w garderobie nawiew. Ale jak nie dasz to nie znam przypadku by coś się działo. wiatrołap przez samo otwieranie drzwi jest dosyć mocno wentylowany jeżeli chodzi o świeże powietrze. Jak jest grzany to ja tam wywiew daje, jak nie jest grzany to nic tam nie wrzucam. Garderoba tak jak mówie albo nic albo nawiew. Tłumaczyłem już nie raz że nie mam zamiaru przepuszczać "brudnego" powietrza po ubraniach. Ponadto nie chcemy osłabiać wentylacji łazienek czy kuchni w niektórych momentach. Wiem, ktoś napisze normy.... ale jak popatrzycie na te normy to jest w nich tyle logiki i praktyki co nic.. Zadanie domowe:

    Dom 3 osoby, 3 łazienki, kuchnia, 3 garderoby, sauna, sala kinowa, wiatrołap, 5 pokoi. Teraz proszę mi zorganizować tutaj wentylację z normami
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 15 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony