dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 26
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 520
  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Jaki to będzie kocioł? Kondesat?
    Tak to ma być kocioł kondensacyjny

  2. #342
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Prawdopodobnie w tym miesiącu zabiorę się za WM, nie chce mi się bo jak sobie pomyślę jaką demolkę muszę zrobić w wykończonym i zamieszkałym domu to ręce opadają, ale jednak muszę to zrobić. Nurtują mnie jednak jeszcze tematy takie jak:
    - wiatrołap - jedni mówią dać wywiew, inni twierdzą że lepszy nawiew a jeszcze inni że w wiatrołapie nie powinno być nic - więc który wariant jest słuszny ???
    - spiżarka - podobnie jak w przypadku wiatrołapu zdania są podzielone, a jak faktycznie powinno się zrobić ??
    - kotłownia - mam w niej piec gazowy kondensacyjny i czy wystarczy jak dam wywiew z jedną rurą fi 75mm ???
    - kuchnia - planowałem dwie rury fi 75mm ale są zdania że wystarczy jedna ???
    - łazienka góra - 3 czy 4 rury fi 75mm ??? łazienka może nie jest duża ale żeby zbilansować nawiew/wywiew pasuje mi tam dać 4 rury (jeśli dam 4 to czy lepiej na jednym czy dwóch anemostatach ??
    Poniżej wrzucam raz jeszcze moje rzuty z zaznaczonymi nawiewami i wywiewami:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	393525   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	393526  

  3. #343
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    ..... tu już chyba nikt nie zagląda

  4. #344

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    - spiżarka - podobnie jak w przypadku wiatrołapu zdania są podzielone, a jak faktycznie powinno się zrobić ??
    - kotłownia - mam w niej piec gazowy kondensacyjny i czy wystarczy jak dam wywiew z jedną rurą fi 75mm ???
    - kuchnia - planowałem dwie rury fi 75mm ale są zdania że wystarczy jedna ???
    Nigdy nie zaszkodzi dać rur grubszych (tzn. minusem jest że są droższe i zajmują miejsce). Natomiast plusem jest cichsza praca wentylacji i mniejsze opory przepływu (mniej prądu bierze rekuperator). Im grubsza rura i mniej zakrętów tym więcej powietrza przetłoczysz w cichszy sposób. Jeśli jest za duże przewietrzanie w zimie, to zawsze zmniejszysz na przepustnicach lub na rekupratorze.
    Spiżarka - przy kuchni. Daje się w spiżarce nawiew, tak aby powietrze płynęło od spiżarki do kuchni. Powietrze w kuchni jest nabrudniejsze: zawiera dużo pary i tłuszczów, a w spiżarce jest powietrze czyste.
    Kotłownia - z piecem kondensacyjnym to niewielki wywiew powietrza.
    Kuchnia - powinna mieć dodatkowy wyciąg ponad kuchenką który wszystko z gotowania wyrzuca na zewnątrz. Wtedy poza gotowaniem ta jedna rura wystarczy, ale patrze pierwsze zdanie (nie zaszkodzi dać więcej).

  5. #345
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    pytanko mam jeszcze takie czy jak będę kładł rury do pokoi na poddaszu, gdzie od skrzynek rozdzielczych jest około 2 m to przedłużać te rury np do 4m robiąc jakąś "s"-kę czy na kłaść na wprost. Bo te dłuższe kanały które będą schodzić ze strychu na parter będą miały około 6-9m długości.

  6. #346

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    pytanko mam jeszcze takie czy jak będę kładł rury do pokoi na poddaszu, gdzie od skrzynek rozdzielczych jest około 2 m to przedłużać te rury np do 4m robiąc jakąś "s"-kę czy na kłaść na wprost. Bo te dłuższe kanały które będą schodzić ze strychu na parter będą miały około 6-9m długości.
    Tak trzeba to nieco wyrównać.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #347
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    witam
    Nie chcę podcinać wszystkich drzwi w związku z tym mam pytanie czy mogę wszędzie założyć tuleje wentylacyjne tego typu jak na zdjęciu poniżej ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tuleja.jpg
Wyświetleń:	453
Rozmiar:	39,9 KB
ID:	394548  

  8. #348

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    witam
    Nie chcę podcinać wszystkich drzwi w związku z tym mam pytanie czy mogę wszędzie założyć tuleje wentylacyjne tego typu jak na zdjęciu poniżej ?
    Zasada jest prosta. Jak do pokoju idzie jedna fi 63 mm po wewnątrz to "powrót" w drzwiach powinien równać się polu powierzchni tego przewodu. Jak idzie ich więcej to analogicznie. Tuleje mogą być byleby było to zgodnie z zasadą jaką opisałem.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #349
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    tak wygląda moje przebicie przez strop 26 cm fi 127mm
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5044.jpg
Wyświetleń:	433
Rozmiar:	69,2 KB
ID:	394628  
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 10-08-2017 o 20:07

  10. #350

    Domyślnie Wentylacja piwnic

    Proszę o opinię nt wentylacji mechanicznej piwnic. Są to 2 wentylatory kanałowe, wywiewne bez rekuperacji. Wentylacja jest niezależna od wentylacji pomieszczeń mieszkalnych na parterze. Seledynowe strzałki na dole (na południu) to otwory nawiewne. Strzałki w drzwiach oznaczają kierunek przepływu powietrza przez kratki w drzwiach. Garaż oddzielony drzwiami metalowymi od reszty pomieszczeń gospodarczych. Czerwona linia to wywiew z garażu. Kółko na lewo od pieca to odkurzacz centralny. Jego wywiew podpięty do czerwonej linii wywiewu z garażu. Linie liliowe to wentylacja pozostałych pomieszczeń (poza garażem). Powietrze z pola czerpane na dole seledynowymi kratkami. Następnie przechodzi przez poszczególne drzwi i wciągane do wywiewu w kotłowni obok pieca oraz w północnych pomieszczeniach (na górze planu).
    W sumie 2 wentylatory kanałowe:
    w garażu 100 m³/h
    w piwnicach 150 m³/h.
    Wyrzut jednego i drugiego pionowo do samej góry przez dach.
    http://forum.muratordom.pl/attachmen...2&d=1503310201
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piwnice.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	395222  

  11. #351
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Czyli wywiew z odkurzacza podpiąłeś do kanału wentylacyjnego garażu i idzie tym samym przewodem?
    Ten liliowy wentylator kanałowy to tłoczy czy wyciąga powietrze? Jak wyciąga, to będzie mały ruch powietrza do pomieszczeń u góry. Ja też będę robił piwnicę i chyba dam dwie "zetki" żeby napowietrzały piwnice jak najniżej podłogi.
    Zwróć tez uwagę, że będzie miał rejony słano wentylowane w pomieszczeniach u góry; powietrze będzie wpadać przez drzwi i najkrótsza drogą będzie uciekać do wywiewu. W kątach po przeciwnej stronie wywiewów może być słaby ruch powietrza.
    PS. Rekuperator będziesz miał na poddaszu? Jeśli tak, to czemu nie chciałeś go umieścić w piwnicy?

  12. #352

    Domyślnie Wentylacja piwnic

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Czyli wywiew z odkurzacza podpiąłeś do kanału wentylacyjnego garażu i idzie tym samym przewodem?
    Tak. Tam jest wentylator kanałowy, który pcha do góry powietrze z garażu i z odkurzacza. Zastanawiam się czy to zadziała.

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Ten liliowy wentylator kanałowy to tłoczy czy wyciąga powietrze?
    Wyciąga ze wszystkich pomieszczeń piwnicznych, czyli powietrze idzie liliowym kanałem z lewa na prawo, a potem w narożniku pionowo do góry.

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Jak wyciąga, to będzie mały ruch powietrza do pomieszczeń u góry.
    Ale mówisz o pomieszczeniach u góry domu, czy na górze planu?
    Na górze domu jest osobna wentylacja z rekuperatorem. Na górze planu są dwie piwnice i na samym końcu tych piwnic jest wciąganie powietrza do rury liliowej, co zaznaczono liliowymi strzałkami.

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Ja też będę robił piwnicę i chyba dam dwie "zetki" żeby napowietrzały piwnice jak najniżej podłogi.
    Czyli piwniece będziesz wentylował grawitacyjnie? Też tak chciałem, ale mi odradzono ze względu na brak kontroli nad wilgotnością.

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Zwróć tez uwagę, że będzie miał rejony słano wentylowane w pomieszczeniach u góry; powietrze będzie wpadać przez drzwi i najkrótsza drogą będzie uciekać do wywiewu. W kątach po przeciwnej stronie wywiewów może być słaby ruch powietrza.
    Nie bardzo rozumiem - możesz jaśniej? Według tego planu powietrze wpada na dole planu (od południa) seledynowymi strzałkami i nie może być zaciągnięte przez rurę liliową dopóki nie przeleci przez wszystkie lokale aż do północnych, bo wloty do rury liliowej są w północnych pomieszczeniach zaznaczone liliowymi strzałkami.

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    PS. Rekuperator będziesz miał na poddaszu? Jeśli tak, to czemu nie chciałeś go umieścić w piwnicy?
    Rekuperator będzie na poddaszu, a nie w piwnicy bo:
    1) Czerpnia lepiej żeby była zlokalizowana wyżej (jest lepsze powietrze: mniej grzybów, radonu, itp.), więc będzie na północnej ścianie szczytowej. Gdyby rekuperator był w piwnicy, to musiałbym ściągać grubą rurą powietrze z czerpni do rekuperatora przez wszystkie kondygnacje. Warunki Techniczne dla budynków § 152. pkt.3: "Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.".
    2) Nawiewane i wywiewane są pomieszczenia na parterze i na poddaszu "od góry" - rury idą od sufitu, zatem mniej ciągnięcia kanałów jest z góry, niż z dołu, bo przez całą wysokość parteru nie idzie żaden kanał wentylacji.
    3) Wyrzutnia najlepiej jak jest zlokalizowana na dachu, więc najkrótsza droga jest z rekuperatora umieszczonego na strychu, a nie w piwnicy.

  13. #353
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem - możesz jaśniej? Według tego planu powietrze wpada na dole planu (od południa) seledynowymi strzałkami i nie może być zaciągnięte przez rurę liliową dopóki nie przeleci przez wszystkie lokale aż do północnych, bo wloty do rury liliowej są w północnych pomieszczeniach zaznaczone liliowymi strzałkami.
    Na załączonym rysunku na czerwono zaznaczyłem obszary, które wg mnie będą wg mnie bardzo słabo wentylowane. Jak robisz went. mech. to nawiew dajesz tak, żeby do wywiewu "ogarnąć jak największą przestrzeń; żeby przepływ/wymiana powietrza dotyczyła jak największego obszaru. W piwnicy powinno być podobnie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piwnice.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	395349
    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Czyli piwniece będziesz wentylował grawitacyjnie? Też tak chciałem, ale mi odradzono ze względu na brak kontroli nad wilgotnością.
    Taki mam zamiar. Jak będzie problem z wilgotnością zamontuje wentylatory na wywiewie; mimo rekuperacji robię kanały wentylacyjne. Część z nich nie będę wyprowadzać ponad dach; nigdy nie wiadomo co będzie za 10 lat, a koszt kanałów wentylacyjnych nie jest duży.
    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Rekuperator będzie na poddaszu, a nie w piwnicy
    Też myślałem nad umieszczeniem na poddaszu, ale mam wątpliwości co do:
    - skuteczności izolacji kanałów na poddaszu
    - konieczności zapewnienia ocieplenia dla rekuperatora
    - trudności w serwisowaniu
    Jeśli chodzi o długości rur do anemostatów i kanałów do skrzynek rozdzielczych, to wg mnie są one bardzo podobne niezależnie czy reku jest w piwnicy czy na strychu. Ja będę miał jedną skrzynkę rozdzielczą na nawiew i jedną na wywiew. Obie będą w podłodze poddasza. Gdyby reku był na strychu dł. rur do skrzynek wyniosłaby 3m, a gdy będę miał reku w piwnicy, to 3,2m, więc różnica żadna.
    Jedyna różnica dotyczy rur do czerpni; wyrzutnia będzie podpięta pod kanał wentylacyjny w piwnicy. Z reku do kanału będzie 1metr.
    A Ty z reku na poddaszu, gdzie planujesz skrzynki i jak będziesz prowadzić kanały na parter?

  14. #354
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    witam co myślicie o zastosowaniu takich kominków jak poniżej jako czerpni i wyrzutni w dachu. Zamierzam dać po dwie sztuki fi 160mm na czerpnie i dwie sztuki fi 160mm na wyrzutnię w dachu gdzie przy reku mam wyjścia fi 200mm co wy na to ? dodam że chcę wykorzystać dachówki wentylacyjne i czerpnia czy wyrzutnia w ścianie nie wchodz w grę.
    a tak poza wszystkim czy mogę sobie sam uruchomić reku mając kody i instrukcję? wiem ze mogę tylko czy powinienem ? mam airpack'a 300H ++ (firmy w kolo nie bardzo chcą przyjechac tylko na iruchomienie bo sam roniłem sobie całą instalację)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3f635ecc4128b9451a68f6148e1d.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	396216   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	42,6 KB
ID:	396217  
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 05-09-2017 o 21:37

  15. #355

    Domyślnie

    @tomekgd

    Ja na Twoim miejscu dążyłbym do zrobienia tylko 2 skrzynek rozprężnych. Łatwiej będzie zbilansować przepływy powietrza. Na poddaszu możesz już użyć większych rur 75, skoro będą zabudowane. Długość poszczególnych odcinków też warto mieć zbliżoną.

  16. #356

    Domyślnie

    A czy umiejscowienie anemostatow jest prawidłowe?

  17. #357
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    NIeuchronnie zbliża się czas instalacji WM z rekuperacją, więc mam prośbę do szanownych forumowiczów o rzut okiem na mój projekt i rozwiązanie pewnych dylematów.

    Parę danych:

    Dom dla 4 osób parter + poddasze - powierzchnia uzytkowa około 145m2. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym, 100% podłogówka, kotłownia na parterze i tam chciałbym umieścić rekuperator Thessla 300 lub 400.

    Poniżej rzuty kondygnacji z rozmieszczonymi kanałami pe-flex 75 (63) mm.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro WM.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	396744Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter WM.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	56,8 KB
ID:	396745

    Czy w sypialni na górze wystarczy 1 nawiew (2 osoby) jeżeli w przyległej garderobie też jest nawiew?

    Gdzieś ktoś mi radził, żeby zrobić wszystko na jednej skrzynce nawiewnej i 1 wywiewnej, W takiej sytuacji odległość od skrzynki umieszczonej na suficie w kotłowni do najdalszego anemostatu na poddaszu wyniesie ok 9 - 9,5m (nawiew sypialnia, wywiew łazienka.). Czy to nie za dużo? Jak to lepiej rozwiązać?
    Najpierw myslałem o osobnych skrzynkach na parter i poddasze ale podobno może być problem z przepływami (różnica ciśnien).

    Kreskowaną linią zaznaczyłem kanał fi200+izolacja do czerpni którą planuję w zewnętrznej ścianie lukarny na poddaszu. Wyrzutnia będzie na ścianie kotłowni (parter). Czerpni tam dać nie mogę, bo obok będzie rura odprowadzająca spaliny z kotła kondensacyjnego.

    Jeszcze proszę o opinię, czy prawidłowo przeliczyłem przepływy i prędkości w kanałach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obl WM.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	64,4 KB
ID:	396746

  18. #358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    NIeuchronnie zbliża się czas instalacji WM z rekuperacją, więc mam prośbę do szanownych forumowiczów o rzut okiem na mój projekt i rozwiązanie pewnych dylematów.

    Parę danych:

    Dom dla 4 osób parter + poddasze - powierzchnia uzytkowa około 145m2. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym, 100% podłogówka, kotłownia na parterze i tam chciałbym umieścić rekuperator Thessla 300 lub 400.

    Poniżej rzuty kondygnacji z rozmieszczonymi kanałami pe-flex 75 (63) mm.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro WM.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	396744Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter WM.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	56,8 KB
ID:	396745

    Czy w sypialni na górze wystarczy 1 nawiew (2 osoby) jeżeli w przyległej garderobie też jest nawiew?

    Gdzieś ktoś mi radził, żeby zrobić wszystko na jednej skrzynce nawiewnej i 1 wywiewnej, W takiej sytuacji odległość od skrzynki umieszczonej na suficie w kotłowni do najdalszego anemostatu na poddaszu wyniesie ok 9 - 9,5m (nawiew sypialnia, wywiew łazienka.). Czy to nie za dużo? Jak to lepiej rozwiązać?
    Najpierw myslałem o osobnych skrzynkach na parter i poddasze ale podobno może być problem z przepływami (różnica ciśnien).

    Kreskowaną linią zaznaczyłem kanał fi200+izolacja do czerpni którą planuję w zewnętrznej ścianie lukarny na poddaszu. Wyrzutnia będzie na ścianie kotłowni (parter). Czerpni tam dać nie mogę, bo obok będzie rura odprowadzająca spaliny z kotła kondensacyjnego.

    Jeszcze proszę o opinię, czy prawidłowo przeliczyłem przepływy i prędkości w kanałach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obl WM.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	64,4 KB
ID:	396746
    Do pralni nawiew. Suche, świeże powietrze suszy.

    Jak przewody są za długie w prównaniu do pozostałych to dokładamy przewód lub staramy się je wyrównać. Inna sprawa, że nie ma konieczności pchać na siłę anemostatu pod okna i robić sobie metry niepotrzebnie.

    W sypialni z garderobą 2 nawiewy wystarczą, nie dokładać 3go.

    A te prędkości to sobie można wpisywać jakie się chce, i tak ma się to w żaden sposób do realiów pracy wentylacji domowej. Zimą średnio jedzie 20 m3/h na osobę. Latem powiedzmy 30.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  19. #359
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    dzięki Grzegorz.

    Zmieniając pralnię na nawiew, nie bilansuje się na piętrze. Wychodzi 5 nawiewów i 3 wywiewy. Jak to rozwiazać?

    Z wyliczeń mi wychodzi, że przy przepływach w rurach do anemostatu rzędu 20m3/h pprędkość powietrza w rurze fi200 wyniesie 1,5m/s. NIe za wolno (głośno)? Czy się tym nie przejmować?

    Jak skrócę w łazience przewody i anemostat dam bliżej drzwi, to czy wystarczająco przewentyluje dalszą część łazienki gdzie będzie najwilgotniej (wanna, prysznic)?
    Ostatnio edytowane przez Fleszu1 ; 15-09-2017 o 07:36

  20. #360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    NIeuchronnie zbliża się czas instalacji WM z rekuperacją, więc mam prośbę do szanownych forumowiczów o rzut okiem na mój projekt i rozwiązanie pewnych dylematów.

    Parę danych:

    Dom dla 4 osób parter + poddasze - powierzchnia uzytkowa około 145m2. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym, 100% podłogówka, kotłownia na parterze i tam chciałbym umieścić rekuperator Thessla 300 lub 400.

    Poniżej rzuty kondygnacji z rozmieszczonymi kanałami pe-flex 75 (63) mm.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro WM.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	396744Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter WM.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	56,8 KB
ID:	396745

    Czy w sypialni na górze wystarczy 1 nawiew (2 osoby) jeżeli w przyległej garderobie też jest nawiew?

    Gdzieś ktoś mi radził, żeby zrobić wszystko na jednej skrzynce nawiewnej i 1 wywiewnej, W takiej sytuacji odległość od skrzynki umieszczonej na suficie w kotłowni do najdalszego anemostatu na poddaszu wyniesie ok 9 - 9,5m (nawiew sypialnia, wywiew łazienka.). Czy to nie za dużo? Jak to lepiej rozwiązać?
    Najpierw myslałem o osobnych skrzynkach na parter i poddasze ale podobno może być problem z przepływami (różnica ciśnien).

    Kreskowaną linią zaznaczyłem kanał fi200+izolacja do czerpni którą planuję w zewnętrznej ścianie lukarny na poddaszu. Wyrzutnia będzie na ścianie kotłowni (parter). Czerpni tam dać nie mogę, bo obok będzie rura odprowadzająca spaliny z kotła kondensacyjnego.

    Jeszcze proszę o opinię, czy prawidłowo przeliczyłem przepływy i prędkości w kanałach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obl WM.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	64,4 KB
ID:	396746
    9,5m myślę że to żaden problem. Ja mam od skrzynki rozdzielczej do najdalszego anemostatu ok. 11m i tam również dmucha.. a reku mam nie najmocniejszy (Kinetic 250)
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

Strona 18 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony