dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 26
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 520
  1. #461

    Domyślnie

    Rura ma 128mm.
    Dlaczego mam wyjmować tę rurę osłonową? Nie wystarczy zlicować ją ze stropem, uszczelnić przestrzeń do rury właściwej i zaciągnąć do tej rury tynkiem?

  2. #462

    Domyślnie

    Rura wentylacyjna albo taka na przewody kominowe do piecyków ma średnicę ok 140 mm. Ja taką dałem niestety żeby ją wyjąć trzeba rozwalić. Koszt rury ok 12 zł za metr.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #463

    Domyślnie

    OK . Dzieki. Poszukam.

    A co do rozmieszczenia kanałów, bo dostałem informację, że mam źle rozstawione otwory i nie zbalansuję wentylacji. W salonie na 2 nawiewie będzie 1 lub dwie rury.

  4. #464
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Witam.
    Proszę o porady odnośnie projektu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wykonany własnoręcznie.
    Podstawowe założeni:
    - Rekuperator w pom. gospodarczym na parterze. airpack 300V, Onyx Dream 400 lub podobny z bypasem.
    - Wiatrołap ogrzewany.
    - Garaż oraz pom. gospodarcze wentylacja grawitacyjna.
    - Skrzynki rozdzielcze na stropie parter w styropianie.
    - Czerpnia na ścianie północnej.
    - Wyrzutnia na ścianie wschodniej.
    - Kanały PE-FLEX 75.
    - Zielony nawiew, czerwony wywiew.
    - Na pomarańczowo szacowane długości przewodów (realna długość+szacowane wydłużenie przez zakręty)

    Parter:
    Kanały prowadzone w styropianie po stropie.
    Załącznik 412037
    https://drive.google.com/file/d/1Bss...ew?usp=sharing


    Poddasze:
    Kanały w nieogrzewanym stryszku ocieplone wełną.
    Załącznik 412045
    https://drive.google.com/open?id=1DT...VK7-cur2X4z9aE

    Dodatkowe pytania o wentylację garażu oraz pom. gospodarczego, czy wystarczy dla tych pomieszczeń po jednym kanale Fi75 wyprowadzone do kominków wentylacyjnych?


    Z góry dziękuję za komentarze i pozdrawiam.
    Witam. Nikt nic sie nie wypowie?

  5. #465
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arturjakis

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kłodzko
    Kod pocztowy
    57-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę o sprawdzenie koncepcji wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
    Dom z lat 70 XXw ok. 120m2, 3 osoby, Zabieram się za generalny remont. Właśnie wymieniłem okna na nowe 3 szybowe na profilu Veka SL82, zamierzam jeżeli się uda jeszcze w tym roku ocieplić cały dom styropianem grafitowym 15cm.
    Instalacje chcę wykonać sam na rurach pe-flex 75mm, parter i piętro będzie rozprowadzone pod sufitem w zabudowie z płyt gk.
    Ogrzewanie grzejnikowe w całym domu, piwnica i weranda nieogrzewana. Na chwilę obecną palę koksem, ale docelowo wymiana pieca na piec gazowy dwu funkcyjny z małym zasobnikiem cieplej wody.
    Wyliczenia i rysunki zrobiłem sam na podstawie informacji, jakie znalazłem głównie na tym forum. W związku z tym, że jestem zielony w tym zagadnieniu, prosiłbym o sprawdzenie mojego pomysłu i uwagi.
    Rozprowadzenie rur w systemie Pe-Flex 75mm na dwóch skrzynkach rozdzielczych zlokalizowanych na parterze pod sufitem w łazience i przedpokoju.
    Anemostaty zlokalizowane w zabudowie pod sufitem, w której będą znajdować się rury ewentualnie w salonie i pokoju na piętrze nad salonem zamiast anemostatów wyrzutnie powietrza.
    2 skrzynki rozdzielcze 8 i 7 x75/1x160 8x nawiew, 7x wywiew
    Wywiew w pracowni dlatego, że żona lubi malować a ja lutować więc zapachy lepiej, żeby zostały odessane, niż niosły się po całym domu.

    Rekuperator myślałem o Onyx Dream 200 230m3/h lub jakiś podobny do 250m3/h np Kinetic 250 na 3-osobową rodzinę myślę, że więcej nie potrzeba.
    W kuchni będzie okap z wyrzutem powietrza na zewnątrz budynku, kuchenka gazowa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter wentylacja k.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	413042
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro wentylacja k.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	413043
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piwnica wentylacja k.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	413044
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabela.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	104,1 KB
ID:	413045
    Ostatnio edytowane przez arturjakis ; 15-05-2018 o 13:33

  6. #466

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturjakis Zobacz post
    Witam.
    Proszę o sprawdzenie koncepcji wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
    Błędy:
    - brak wentylacji mechanicznej w piwnicy,
    - wywiew w otwartej kuchni,
    - wentylacja mechaniczna i kuchenka gazowa w tym samym pomieszczeniu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #467
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arturjakis

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kłodzko
    Kod pocztowy
    57-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    1. Piwnica jest nieogrzewana i posiada wentylacje grawitacyjna.
    2, 3. To co należy zrobić? dać nawiew? nierozumieniem - wydawało mi się że będzie przepływ powietrza jadalnia ->kuchnia znalazłem zapis że "dla kuchni otwartej wyposażonej w kuchenkę gazową należy przyjąć 70m3/h wywiewu krotność wymiany 2x"

    Jak to poprawić aby było dobrze?

  8. #468

    Domyślnie

    Rekuperacji i urzadzeń gazowych z otwartym płomieniem w jednym pomieszczeniu się nie używa. Ma być zamknięta komora spalania albo wentylacja grawitacyjna. Zlikwiduj gaz.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #469
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturjakis Zobacz post
    2, 3. To co należy zrobić? dać nawiew? nierozumieniem - wydawało mi się że będzie przepływ powietrza jadalnia ->kuchnia znalazłem zapis że "dla kuchni otwartej wyposażonej w kuchenkę gazową należy przyjąć 70m3/h wywiewu krotność wymiany 2x"

    Jak to poprawić aby było dobrze?
    To jest dobrze, masz znacznie większą wiedzę niż kol. JanWerbinski, który bredzi co drugi post wprowadzając w błąd tych mniej świadomych tematu.


    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Rekuperacji i urzadzeń gazowych z otwartym płomieniem w jednym pomieszczeniu się nie używa. Ma być zamknięta komora spalania albo wentylacja grawitacyjna. Zlikwiduj gaz.
    Kolejna brednia.

    A tu z innego wątku
    Cytat Napisał JanWerbinski;
    Wywiew w korytarzu jest zbędny.
    W kuchni też o ile masz porządny okap z odprowadzeniem na zewnątrz.
    Do moderatorów forum - tak wygląda większość wypowiedzi tego osobnika, jak długo można tolerować takie herezje? Ja nie mam czasu, żeby ratować użytkowników przed czytaniem tych bzdur, to chyba nie mnie najbardziej powinno zależeć na poziomie merytorycznym tego forum. Ja wrzucam go do ignorowanych (jak większość tu obecnych, myślących użytkowników) i mam to w nosie.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 15-05-2018 o 21:01

  10. #470
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arturjakis

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kłodzko
    Kod pocztowy
    57-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Prosił bym o informacje czy usytuowanie nawiewów i wywiewów jest prawidłowe i czy ilość zastosowanych rur flex 75 jest poprawna.
    Czy nie będzie problemów w związku z tym że nawiewów jest 5 (8 rur 75) a wywiewów 4 (7 rur 75) i większy nawiew będzie na piętrze a wywiew na parterze.
    Oraz czy usytuowanie czerpni powietrza z zewnątrz oraz wyrzut zużytego powietrza nie będzie za blisko siebie.
    I może macie jakieś dobre rady na temat wykonywanie przebicia przez strop akermana (kontra 60).

  11. #471
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Usytuowanie anemostatów w miarę poprawne (w niektórych pokojach lepiej by było po przekątnej do drzwi, ale ujdzie).
    Czerpnia i wyrzutnia oddalone od siebie chyba wystarczająco (1,5-2m), wyrzutnia za blisko ściany prostopadłej (może szronić tynk). Trochę ją odsuń, a czerpnię możesz też przesunąć na drugą stronę drzwi.
    Co do ilości przewodów nie jest za dobrze, jeżeli myślisz, że do pokoju na piętro jedną rurą popłynie 20m3/h a do jadalni taką samą rurą 50m3/h to się rozczarujesz. Dobierz taką ilość rur, żeby przy normalnej pracy centrali prędkości w każdej wyniosły około 2m/s, jak dłuższa rura może być nawet ciut wolniej, jak krótsza może być trochę szybciej - chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony, wtedy jest sznsa, że popłynie tyle ile założyłeś. Staraj się celować w 20-25m3/h na rurę, na wywiewnych może być trochę więcej.
    Jak podkręcisz centralę na maksa i wyjdzie prędkość około 3m/s w rurach PE to nadal powinno być cicho. W rurach od puszek do reku prędkość może być w przedziale 3-5m/s.
    To, że na górze jest większy nawiew, a na dole wywiew nie przeszkadza w niczym i nie jest błędem.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 15-05-2018 o 20:53

  12. #472

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Czerpnia i wyrzutnia oddalone od siebie chyba wystarczająco (1,5-2m),
    Ekspert przemówił.
    Kurtyna.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #473

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    herezje?
    Czy stosowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej wywiewnej w postaci okapu wyrzucającego powietrze na zewnątrz budynku w kuchni z palnikami gazowymi nie powoduje sytuacji, że w tym czasie nie działa wymagana dla gazu wentylacja nawiewno wywiewna zrównoważona?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #474
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Rekuperacji i urzadzeń gazowych z otwartym płomieniem w jednym pomieszczeniu się nie używa.
    Co to za zabobon? Przepisy tego nie zakazują. Rozsądek też nie.

  15. #475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za zabobon? Przepisy tego nie zakazują. Rozsądek też nie.
    Kotły, junkersy i podgrzewacze wody z otwartym płomieniem nie używa się w pomieszczeniu z rekuperacją, bo wymagają doprowadzenia powietrza z zewnątrz przez nawiewniki.
    Kuchnia gazowa w powyższym przypadku ma być używana z wentylacją mechaniczną wywiewną doprowadzoną osobnym kanałem na zewnątrz, co również przeczy wymaganemu prawem warunkowi aby wentylacja nawiewno wywiewna była zrównoważona. Chyba że zrównoważy, ale jak?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #476
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    co również przeczy wymaganemu prawem warunkowi aby wentylacja nawiewno wywiewna była zrównoważona. Chyba że zrównoważy, ale jak?
    Zakaz jest tylko przy (wyłącznie) wywiewnej.

    Edyta
    Jaką przyjmujesz definicję wentylacji zrównoważonej? Bo wszędzie gdzie nie czytam, to rekuperacja to rodzaj wentylacji zrównoważonej - niezależnie od tego, czy nawiew ma xm3 więcej, czy mniej od wywiewu. Granica jest między wywiewną a zrównoważoną. Nie ma takiego rodzaju wentylacji, jak niezrównoważona nawiewno-wywiewna.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-05-2018 o 09:25

  17. #477
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ekspert przemówił.
    Kurtyna.
    WT budynków:
    par. 152 ust.:
    9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;
    2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien
    w odległości co najmniej 8 m;
    3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej
    wyrzutni – co najmniej 2 m;
    4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co
    wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.



    par 150 ust.
    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do
    spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej
    wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną
    lub nadciśnieniową.

    Przepis dotyczy wyłącznie urządzeń z otwartą komorą spalania podłączoną do przewodów spalinowych/dymowych i wyłącznie wentylacji podciśnieniowej - zagrożenie odwróceniem ciągu kominowego. Nie ma żadnych ograniczeń co do innych rodzajów wentylacji mechanicznej.
    Kuchnie gazowe nie są podłączone do żadnych kominów, nie ma żadnych ograniczeń co do wentylacji takich pomieszczeń, może być również wyciągowa podciśnieniowa, a np. w kuchniach zbiorowego żywienia z dużą mocą palników gazowych chyba nawet musi taka być.

    Okap nie zastępuje wentylacji, nie można rezygnować z wyciągów w kuchni bo wentylacja ma działać ciągle, a nie jak się okap włączy, poza tym nie za bardzo zbiera on powietrze spod sufitu.
    Natomiast stosowanie okapu z wyrzutem na zewnątrz w pomieszczeniach z urządzeniami z otwartą komorą spalania podłączonych do kominów może powodować odwrócenie ciągu i wymaga niestandardowych rozwiązań projektowych.

    ps. Jak ktoś miał problem w kontekście wentylacji mechanicznej i otwartych komór spalania z podpisaniem papierów przez mistrza kominiarskiego, to proszę zapamiętać, że nie ma on wiedzy ani uprawnień, do podpisywania czegokolwiek co jest związane z wentylacją mechaniczną czy nawet hybrydową, on zajmuje się tylko grawitacyjną. Trzeba robić odbiór u osoby posiadającej uprawnienia budowlane wykonawcze w specjalności IS.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 16-05-2018 o 12:22

  18. #478
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Granica jest między wywiewną a zrównoważoną. Nie ma takiego rodzaju wentylacji, jak niezrównoważona nawiewno-wywiewna.
    Ale może być nawiewno-wywiewna: zrównoważona, nadciśnieniowa i podciśnieniowa, przepisy się przynajmniej na takie powołują - choć definicji nie znalazłem. Ale rzeczy zrozumiałych nie trzeba definiować w przepisach, a jak sama nazwa wskazuje decyduje o tym różnica ciśnień (pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem lub między pomieszczeniami) i odnieść to można pewnie też do zrównoważenia mas powietrza w kanałach przy reku (dla całego budynku), albo w pojedynczych pomieszczeniach (nawiew - wywiew).
    Może być więc sytuacja, że niektóre pomieszczenia mają nadciśnieniową, inne podciśnieniową, a cały budynek jedną z trzech w/w.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 16-05-2018 o 12:31

  19. #479

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zakaz jest tylko przy (wyłącznie) wywiewnej.

    Edyta
    Jaką przyjmujesz definicję wentylacji zrównoważonej? Bo wszędzie gdzie nie czytam, to rekuperacja to rodzaj wentylacji zrównoważonej - niezależnie od tego, czy nawiew ma xm3 więcej, czy mniej od wywiewu. Granica jest między wywiewną a zrównoważoną. Nie ma takiego rodzaju wentylacji, jak niezrównoważona nawiewno-wywiewna.
    Pytasz jaką sobie przyjąłem na podstawie tego co mi się wydaje w danym dniu, czy o to co mówią normy i przepisy?

    Niezrównoważoną wentylację nawiewno wywiewną mam w kilka sekund jeśli ustawię niezrównoważenie nawiewu i wywiewu na centrali.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #480

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    WT budynków:
    par. 152 ust.:
    9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    Musieliśmy jakieś inne przepisy czytać. W mojej wersji były one znacznie obszerniejsze. "Zgubiło" Ci się coś.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Strona 24 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony