dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 26
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 520
  1. #161
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Dół wygląda względnie chociaż więcej wywiewów w łazience o 1 mniej w kuchni. Góra do sypilani małżeńskiej 2x75 reszta po 1 przewodzie. W garderobie albo nic nie dajemy albo nawiew.
    Dzięki za uwagi. Przeniosę 1 przewód z najmniejszego pokoju do garderoby i będzie git.
    A jaki reku byście polecili? Myślę o Despelu Optimal 400 lub Pro-Vent smart 300EC.
    Jeszcze pytanko jedno... Jaką średnicę powinny mieć przewody od jednej skrzynki rozdzielczej (zbiorcza z parteru) do drugiej (zbiorcza z piętra). I jaka potem od zbiorczej z piętra do reku?

  2. #162

    Domyślnie

    Witam. Prosze o opinię, czy projekt jest dobry. Zamieszkały bedzie parter (140m2) przez na razie 3, docelowo 5 osób (góra 40m2 może na razie będzie strychem, a może w ogóle nie bedzie użytkowana). Instalacja z rur pe-flex czy innych flexów 75mm. Rekuperator ma byc w pomieszczeniu gospodarczym (gospodarcze i garaż ma wentylacje grawitacyjną). Zastanawiamy się, czy rekuperator Thessla Green AirPack 300 wystarczy, czy jednak 400. Z której strony najlepiej zrobic czerpnie i wyrzutnię? góra zdjęcia jest od południa, prawa strona więc od zachodu.


  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gunia.a Zobacz post
    Witam. Prosze o opinię, czy projekt jest dobry. Zamieszkały bedzie parter (140m2) przez na razie 3, docelowo 5 osób (góra 40m2 może na razie będzie strychem, a może w ogóle nie bedzie użytkowana). Instalacja z rur pe-flex czy innych flexów 75mm. Rekuperator ma byc w pomieszczeniu gospodarczym (gospodarcze i garaż ma wentylacje grawitacyjną). Zastanawiamy się, czy rekuperator Thessla Green AirPack 300 wystarczy, czy jednak 400. Z której strony najlepiej zrobic czerpnie i wyrzutnię? góra zdjęcia jest od południa, prawa strona więc od zachodu.

    Rozpisz proszę jakie pomieszczenia i gdzie ile nawiewów i wywiewów jeśli możesz będzie szybciej przeanalizować. czerpnia północ.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #164

    Domyślnie

    Na dole pomieszczenia sa opisane. Zielone to nawiewy, czerwone wywiewy. Na górze (2rys) są 2 pomieszczenia bez okien, jeszcze nie mają przypisanej funkcji.
    Wychodzi, że salon 42m2 - 2 nawiewy - czyli 4 rury fi 75mm (czyli po 2 na nawiew)
    sypialnia - 1 nawiew 2 rury fi 75mm
    pokoje dzieci i biuro - 1 nawiew po 1 rurze fi 75
    kuchnia i 2 łazienki - po jednym wywiewie - kazdy podpięty pod 2 rury fi 75

    Czy odległośc rekuperatora od nawiewu/wywiewu ma jakies znaczenie? Tzn czy lepiej by było, gdyby rozdzielnie znajdowały się w centralnej części budynku? Czerpnia jak myślałam od północy - a co w przypadku kiedy tam akurat mam sąsiada który pali drewnem/weglem i kopci? wyrzutnia obojetnie gdzie?
    Czy w wiatrołapie dodać wywiew, a np jeden kanał z salonu przenieść do pokoju dziecka z prawej strony, bo być może kiedyś bedzie tam zamieszkiwać dwójka dzieci?
    Ostatnio edytowane przez Gunia.a ; 06-05-2016 o 23:04

  5. #165

    Domyślnie

    Mam projekt wentylacji mechanicznej załączony do projektu budowlanego. Nie pamiętam czy mówiłem architekt coś o ilości osób które będą mieszkać, więc trochę martwią mnie te projektowe wartości . Dodatkowo ma to być dom dwu lokalowy. Czy dla 4 osób, po 2 osoby na jedno lokum jest to projekt właściwy.

    https://lh3.googleusercontent.com/-f...2/P1180041.JPG

    No i rozmieszczenie anemostatów

    Parter - będzie instalacja prowadzona po podłodze piętra

    https://lh3.googleusercontent.com/-x...2/P1180042.JPG

    Piętro - tu będzie częściowo instalacja prowadzona w zabudowie podwieszanego sufitu. A częściowo ściennie. Nie spotkałem się tu na forum z takim część. Z tego co kiedyś czytałem anemostaty muszą być w określonym miejscu. Więc nie wiem czy ścienne anemostaty do pokoi na piętrze to dobre rozwiązanie.

    https://lh3.googleusercontent.com/-Y...2/P1180043.JPG
    Ostatnio edytowane przez Darkat ; 27-05-2016 o 08:19

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gunia.a Zobacz post
    Witam. Prosze o opinię, czy projekt jest dobry. Zamieszkały bedzie parter (140m2) przez na razie 3, docelowo 5 osób (góra 40m2 może na razie będzie strychem, a może w ogóle nie bedzie użytkowana). Instalacja z rur pe-flex czy innych flexów 75mm. Rekuperator ma byc w pomieszczeniu gospodarczym (gospodarcze i garaż ma wentylacje grawitacyjną). Zastanawiamy się, czy rekuperator Thessla Green AirPack 300 wystarczy, czy jednak 400. Z której strony najlepiej zrobic czerpnie i wyrzutnię? góra zdjęcia jest od południa, prawa strona więc od zachodu.

    Zrobiłbym kilka modyfikacji w tym projekcie, które wam proponuję:
    - przestawić nawiew w salonie pod ścianę zewnętrzną i zmniejszyć liczbę rur (razem 3 szt), dwa anemostaty nawiewne będą wtedy szły równolegle wzdłuż ściany zewnątrznej
    - w łazience przestawił wyciąg nad WC
    - wsadził wywiew na wiatrołapu oraz spiżarni (trzeba tam wykonać kryzy - potrzebna bardzo mała ilość powietrza)

    Reszta jest ok.

  7. #167
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Mopowa
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Mazowieckie
    Dzielnica
    Stara Wieś
    Posty
    34

    Domyślnie

    Ja też mam prośbę o sprawdzenie projektu (wydaje mi się, że np wiatrołap mocno przewentylowany) oraz pytanie o centralkę.
    Dom 120m2 użytkowych, 4osoby, kubatura 340m3 powierzchni użytkowej (bez garażu i kotłowni). Rozprowadzenie parteru w ociepleniu posadzki poddasza, pion pociągnięty w pralni. Rozprowadzenie dla poddasza w suficie podwieszanym (ocieplenie sufitu poddasza-piana PUR)
    Instalacja cała na pe-flexach 75mm Centrala na nieużytkowym strychu (będzie tam też składzik i planujemy ocieplić całą połać dachu więc nie powinno być problemów z przemarzaniem). Planujemy dać centralę Airpack 300, ale instalator twierdzi,że lepiej dac 400 (zastanawiam się czy warto?)

    m2 nawiew wywiew
    Parter (wysokość wszystkich pomieszczeń 2,8m)
    Wiatrołap 5,00 - 30m3/h
    Hol 2,17 - -
    Toaleta 1,65 - 30m3/h
    Kuchnia 11,96 - 70m3/h
    Salon 30,04 100m3/h -

    Poddasze
    Hol+ schody 13,28 - 30m3/h
    Łazienka 8,40 - 60m3/h
    Sypialnia 16,84 80m3/h -
    Pokój 14,19 60m3/h -
    Pokój 13,47 40m3/h -
    Pralnia 4,54 - 50m3/h

    SUMA 121,54 280m3/h 270m3/h

    Czy kuchnia(33m3) (elektryczna) 70m3/h to nie za dużo? Podobnie w malutkiej pralni na poddaszu (ozn 2/07) tam nie ma 10m3 a wywiew aż 50m3?? W znacznie większej łazience(ok 20m3) jest 60m3. W dwupoziolowej sypialni (ozn 2/03) nawiew spory bo liczymy się że zostanie ona rodzielona na sypialnię i gabinet kiedyś tam w przyszłosci.

    PARTER
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	356907
    PODDASZE
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	356908

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mopowa Zobacz post
    Ja też mam prośbę o sprawdzenie projektu (wydaje mi się, że np wiatrołap mocno przewentylowany) oraz pytanie o centralkę.
    Dom 120m2 użytkowych, 4osoby, kubatura 340m3 powierzchni użytkowej (bez garażu i kotłowni). Rozprowadzenie parteru w ociepleniu posadzki poddasza, pion pociągnięty w pralni. Rozprowadzenie dla poddasza w suficie podwieszanym (ocieplenie sufitu poddasza-piana PUR)
    Instalacja cała na pe-flexach 75mm Centrala na nieużytkowym strychu (będzie tam też składzik i planujemy ocieplić całą połać dachu więc nie powinno być problemów z przemarzaniem). Planujemy dać centralę Airpack 300, ale instalator twierdzi,że lepiej dac 400 (zastanawiam się czy warto?)

    m2 nawiew wywiew
    Parter (wysokość wszystkich pomieszczeń 2,8m)
    Wiatrołap 5,00 - 30m3/h
    Hol 2,17 - -
    Toaleta 1,65 - 30m3/h
    Kuchnia 11,96 - 70m3/h
    Salon 30,04 100m3/h -

    Poddasze
    Hol+ schody 13,28 - 30m3/h
    Łazienka 8,40 - 60m3/h
    Sypialnia 16,84 80m3/h -
    Pokój 14,19 60m3/h -
    Pokój 13,47 40m3/h -
    Pralnia 4,54 - 50m3/h

    SUMA 121,54 280m3/h 270m3/h

    Czy kuchnia(33m3) (elektryczna) 70m3/h to nie za dużo? Podobnie w malutkiej pralni na poddaszu (ozn 2/07) tam nie ma 10m3 a wywiew aż 50m3?? W znacznie większej łazience(ok 20m3) jest 60m3. W dwupoziolowej sypialni (ozn 2/03) nawiew spory bo liczymy się że zostanie ona rodzielona na sypialnię i gabinet kiedyś tam w przyszłosci.

    PARTER
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	356907
    PODDASZE
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	356908
    Tak na szybko to w komunikacji nie robimy wywiewu. Dalej najbardziej wentylujemy łazienki. Wiatrołap wywiew dać można jak go grzejemy tam dobrze. Airpack 300 nie powinien być najmniejszym problemem.

  9. #169
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Mopowa
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Mazowieckie
    Dzielnica
    Stara Wieś
    Posty
    34

    Domyślnie

    Projektant mówił,że musi dac wywiew w wiatrołapie i w korytarzu na górze bo bilans się nie zgadza

  10. #170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mopowa Zobacz post
    Projektant mówił,że musi dac wywiew w wiatrołapie i w korytarzu na górze bo bilans się nie zgadza
    Pozostawiam to bez komentarza.

  11. #171

    Domyślnie

    Witam,
    ja także proszę o sprawdzenie projektu oraz pomoc w kilku kwestiach..
    Dom ok. 150m2 użytkowych, teraz 2 osoby docelowo 4,
    Instalacje chcę wykonać w sam na rurach pe-flex 75mm, parter będzie rozprowadzony w posadce. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, łącznie z wiatrołapem.
    Projekt wykonałem sam o informacje jakie znalazłem na stronach www oraz tutaj na forum, ale nadal mam kilka kwestii nie zrozumiałych i prosiłbym o pomoc:
    1) System Pe-Flex 75mm - na forum znalazłem informację że powinno się to robić na 2 skrzynkach rozdzielczych (wspólna dla kanałów parteru i piętra – Wariant A), po rozmowie ze sprzedawcą systemu, ten zaproponował po jednej zbiorczej skrzynce dla nawiewu (4x75/160) i wywiewu (6x75/160) dla parteru, następnie rurami sztywnymi spiro (fi 160), pionowo na poddasze do dwóch skrzynek przelotowo-rozdzielczych - nawiew (160/160/5x75), - wyciąg (160/160/3x75) (Wariant C) lub zamiast skrzynek przelotowo-rozdzielczych zastosować skrzynki rozdzielcze i połączyć je za pomocą dwóch trójników orłowych (Wariant B). Który montaż jest poprawny i będzie gwarantował prawidłowe działanie instalacji? Ze względów montażowych najłatwiej będzie w wariancie B, w A wyjdą mi długie odcinki przewodów 75mm i co najmniej po dwa zagięcia 90 stopni dla przewodów z parteru, czyli dodatkowe 3m oporu zakładając że zagięcie L=1,5m).
    2) Czerpnie chce umieścić na ścianie północnej, natomiast co do wyrzutni to mam dylemat. Mam jedną dachówkę wentylacyjną (wejście fi 110) ale obawiam się ze jest ona za mała do tego celu. Najbliżej mi do ściany szczytowej po stronie północnej, ale tam będzie czerpnia. Kłaść rury przez cały dom i wyjście wykonać na ścianie południowej czy ewentualnie rurą wzdłuż więźby i wyjść w ścianie kolankowej pralnio-suszarni po stronie wschodniej.
    3) Mała spiżarka pod schodami. Wentylować? Czy dać kratkę wentylacyjną do holu i sobie odpuścić ja całkowicie.
    4) Garderoba – czy dać dodatkowy nawiew 1x75 lub czy rozdzielić 2x75 z sypialni małżeńskiej i da po 1x75 do sypialni i do garderoby?
    5) Centrale chce umieścić na nieużytkowym strychu (ocieplony) lub w pomieszczeniu pralnio-suszarni – według wyliczeń wystarczy mi 300m3/h , ale kubatura z wyliczeń wychodzi 450m3. Czy nie będzie ona za mało wydajna? Budżet na centrale mam ok 7-8tys.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	358085
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	358086
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyliczenia.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	358087
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematy.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	358088

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał Locutus Zobacz post
    Witam,
    ja także proszę o sprawdzenie projektu oraz pomoc w kilku kwestiach..
    Dom ok. 150m2 użytkowych, teraz 2 osoby docelowo 4,
    Instalacje chcę wykonać w sam na rurach pe-flex 75mm, parter będzie rozprowadzony w posadce. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, łącznie z wiatrołapem.
    Projekt wykonałem sam o informacje jakie znalazłem na stronach www oraz tutaj na forum, ale nadal mam kilka kwestii nie zrozumiałych i prosiłbym o pomoc:
    1) System Pe-Flex 75mm - na forum znalazłem informację że powinno się to robić na 2 skrzynkach rozdzielczych (wspólna dla kanałów parteru i piętra – Wariant A), po rozmowie ze sprzedawcą systemu, ten zaproponował po jednej zbiorczej skrzynce dla nawiewu (4x75/160) i wywiewu (6x75/160) dla parteru, następnie rurami sztywnymi spiro (fi 160), pionowo na poddasze do dwóch skrzynek przelotowo-rozdzielczych - nawiew (160/160/5x75), - wyciąg (160/160/3x75) (Wariant C) lub zamiast skrzynek przelotowo-rozdzielczych zastosować skrzynki rozdzielcze i połączyć je za pomocą dwóch trójników orłowych (Wariant B). Który montaż jest poprawny i będzie gwarantował prawidłowe działanie instalacji? Ze względów montażowych najłatwiej będzie w wariancie B, w A wyjdą mi długie odcinki przewodów 75mm i co najmniej po dwa zagięcia 90 stopni dla przewodów z parteru, czyli dodatkowe 3m oporu zakładając że zagięcie L=1,5m).
    2) Czerpnie chce umieścić na ścianie północnej, natomiast co do wyrzutni to mam dylemat. Mam jedną dachówkę wentylacyjną (wejście fi 110) ale obawiam się ze jest ona za mała do tego celu. Najbliżej mi do ściany szczytowej po stronie północnej, ale tam będzie czerpnia. Kłaść rury przez cały dom i wyjście wykonać na ścianie południowej czy ewentualnie rurą wzdłuż więźby i wyjść w ścianie kolankowej pralnio-suszarni po stronie wschodniej.
    3) Mała spiżarka pod schodami. Wentylować? Czy dać kratkę wentylacyjną do holu i sobie odpuścić ja całkowicie.
    4) Garderoba – czy dać dodatkowy nawiew 1x75 lub czy rozdzielić 2x75 z sypialni małżeńskiej i da po 1x75 do sypialni i do garderoby?
    5) Centrale chce umieścić na nieużytkowym strychu (ocieplony) lub w pomieszczeniu pralnio-suszarni – według wyliczeń wystarczy mi 300m3/h , ale kubatura z wyliczeń wychodzi 450m3. Czy nie będzie ona za mało wydajna? Budżet na centrale mam ok 7-8tys.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	358085
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	358086
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyliczenia.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	358087
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematy.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	358088
    Generalnie nie wygląda najgorzej. Ja zrobiłbym to na 2 skrzynkach (tzn. jedna nawiewy 2ga wywiewy). Dom nie jest aż tak ogromny aby nie było w stanie się tego tak wykonać. Garderoba albo dajesz nawiew albo nic. Wentylacja jest dla ludzi. W holu jaką kratkę chcesz dać? Nie łączy się wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Co będzie w kotłowni? Jakie wyliczenia dają Ci te 300m3/h? Na jakiej podsatwie? Dla 2 osób? Później 4? Spiżarka nic lub nawiew. Jak szukasz porządnej centrali to Airpack. W 12 tys zł idzie się zmieścić z materiałem najlepszej jakośći i reku thessli.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  13. #173

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Generalnie nie wygląda najgorzej. Ja zrobiłbym to na 2 skrzynkach (tzn. jedna nawiewy 2ga wywiewy). Dom nie jest aż tak ogromny aby nie było w stanie się tego tak wykonać. Garderoba albo dajesz nawiew albo nic. Wentylacja jest dla ludzi. W holu jaką kratkę chcesz dać? Nie łączy się wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Co będzie w kotłowni? Jakie wyliczenia dają Ci te 300m3/h? Na jakiej podsatwie? Dla 2 osób? Później 4? Spiżarka nic lub nawiew. Jak szukasz porządnej centrali to Airpack. W 12 tys zł idzie się zmieścić z materiałem najlepszej jakośći i reku thessli.
    Witam, dziękuje za odpowiedź.
    Kratkę lub podcięcie to planowałem dać w drzwiach do tej małej spiżarki pod schodami, a drzwi będą wychodziły na hol (wtedy rezygnuje z nawiewu). Wentylacja grawitacyjna tylko i wyłącznie w garażu i w kotłowni, gdzie na chwilę obecną planuje piec na ekogroszek. Te 300m3/h wychodzi tak jak to wynika z tabeli. Założyłem że dla jednego przewodu fi75 przy prędkości 2,5m/s strumień Q wynosi 30m3/h (dane rury pe-flex fi 75). Wartość tą mnożyłem przez ilość przewodów do konkretnego pomieszczenia i tak po zsumowaniu wyszło te 300m3/h a dokładnie 270m3/h. Tak, na chwile obecną będą to 2 osoby, później 4.
    Ostatnio edytowane przez Locutus ; 09-06-2016 o 20:59

  14. #174
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam,
    Nadszedł czas realizacji dlatego proszę o sprawdzenie projektu oraz pomoc w kilku kwestiach.
    Instalacje chcę wykonać sam na rurach pe-flex 75mm, parter będzie rozprowadzony w posadce, poddasze będzie rozprowadzone po stropie w przestrzeni strychowej w warstwie styropianu. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, łącznie z wiatrołapem, pomijając garaż w którym jest wentylacja grawitacyjna. Pięć osób w domu. Reku planuję kupić Dospel 400 z by-passem - polecany zreszta prze TB
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	360630Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	360631Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pe flex.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	360632

    Dlaczego wszyscy projektanci projektują do każdego pomieszczenia min po dwa przewody? skoro wystarczy jeden zakładając w nim jedna osobę. Przy mojej instalacji chcący utrzymać odpowiednią prędkość powietrza w podwójnych kanałach musiał bym dobrać reku o wydajności 600m3/h - chyba że coś źle rozumuję?
    Czy Dospel 400 będzie odpowiedni - chciałbym zeby pracował na około 30% wydajności. Zmniejszając prędkość w kanałach do 2m/s mamy 22m3/h na jednym przewodzie, sumując wszystko mamy na całą instalację 220m3/h a to jest ponad 50% wydajności Dospela. To może dobrać jeszcze większy reku?
    Martwi mnie też różnica poziomów stropów na poddaszu, czy to nie wpłynie niekorzystnie na przepływ zużytego powietrza?
    No i wreszcie reku, może polecić ktoś jakiś inny ?? do 6 tyś zł

    Bardzo proszę o opinie i odpowiedz bo czym więcej czytam tym więcej wątpliwości i zaczynam się zastanawiać czy nie zlecić tego do wykonania jakiejś firmie

  15. #175

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    Witam,
    Nadszedł czas realizacji dlatego proszę o sprawdzenie projektu oraz pomoc w kilku kwestiach.
    Instalacje chcę wykonać sam na rurach pe-flex 75mm, parter będzie rozprowadzony w posadce, poddasze będzie rozprowadzone po stropie w przestrzeni strychowej w warstwie styropianu. Ogrzewanie podłogowe w całym domu, łącznie z wiatrołapem, pomijając garaż w którym jest wentylacja grawitacyjna. Pięć osób w domu. Reku planuję kupić Dospel 400 z by-passem - polecany zreszta prze TB
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	360630Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	360631Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pe flex.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	360632

    Dlaczego wszyscy projektanci projektują do każdego pomieszczenia min po dwa przewody? skoro wystarczy jeden zakładając w nim jedna osobę. Przy mojej instalacji chcący utrzymać odpowiednią prędkość powietrza w podwójnych kanałach musiał bym dobrać reku o wydajności 600m3/h - chyba że coś źle rozumuję?
    Czy Dospel 400 będzie odpowiedni - chciałbym zeby pracował na około 30% wydajności. Zmniejszając prędkość w kanałach do 2m/s mamy 22m3/h na jednym przewodzie, sumując wszystko mamy na całą instalację 220m3/h a to jest ponad 50% wydajności Dospela. To może dobrać jeszcze większy reku?
    Martwi mnie też różnica poziomów stropów na poddaszu, czy to nie wpłynie niekorzystnie na przepływ zużytego powietrza?
    No i wreszcie reku, może polecić ktoś jakiś inny ?? do 6 tyś zł

    Bardzo proszę o opinie i odpowiedz bo czym więcej czytam tym więcej wątpliwości i zaczynam się zastanawiać czy nie zlecić tego do wykonania jakiejś firmie
    Zrób mi proszę rozpiskę jakie pomieszczenia ile nawiewów/wywiewów. Ile masz osób w domu ile m2... Mam problem z otwarciem załączników...

    Wentylację projektujemy dla ludzi. Co do "projektantów" to jeszcze nie widziałem dobrze zrobionego projektu...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #176
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    PARTER
    0.1 Wiatrołap pow.3,84m2 kubatura 10,29m3-wywiew 30,00m3/godz - jedna rura , krotność wymian 2,92
    0.2 Kuchnia pow.8,18m2, kubatura 21,92m3-wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, wymiany 2,74
    0.3 Salon+jadalnia pow.31,69m2, kubatura84,93m3 -nawiew 120,00m3/godz - 2x po dwie rury krotność wymian 1,41
    0.4 Pokój pow. 10,25m2, kubatura 27,47m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby],jedna rura, krotność wymian 1,09
    0.7 Łazienka pow.3,79m2, kubatura 10,16m3, wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, krotność wymian 5,91
    0.8 Garaż went.grawiatac.

    PODDASZE
    1.2 Pokój pow.15,00m2, kubatura 33,95m3, nawiew 60,00m3/godz [pokój dla dwóch osób] dwie rury, krotność wymian 1,77
    1.3 Pokój pow.15,53m2, kubatura 34,14m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby] jedna rura, krotność wymian 0,88
    1.4 Pokój pow.17,55m2, kubatura 39,41m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby] jedna rura krotność wymian 0,76
    1.5 Łazienka pow. 9,10m2, kubatura 21,33m3, wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, krotność wymian 2,81
    1.6 Pralnia-suszarnia pow. 18,00m2, kubatura 47,99m3, wywiew 90,00m3/godz, trzy rury, krotność wymian 1,88
    1.7 Garderoba pow.11,00m2, kubatura 15,50m3, nawiew 30,00m3/godz, jedna rura, krotność wymian 1,94
    Łącznie:
    Nawiew – 300m3/godz
    Wywiew – 300m3/godz

  17. #177
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania??

  18. #178

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania??


    1.6
    1.7
    To masz problematyczne.
    Do 1.7 przestaw wywiew z 1.6.
    A do 1.7 wsadź swój nawiew z 1.6.
    Ten nawiew jest jednak nietypowy, więc należałoby go interpretować indywidualnie.

    Reszta ok.
    Ostatnio edytowane przez kerado28 ; 14-07-2016 o 20:23

  19. #179
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    ok.
    Wielkie dzięki za pochylenie się nad tematem

  20. #180
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    jeszcze jedno pytanko
    Instalację robię na 4 skrzynkach rozdzielczych. Od reku do pierwszych dwóch skrzynek które rozdzielają powietrze na parter zamierzam podpiąć spiro 160mm. I teraz czy spiro pomiędzy kolejnymi skrzynkami założyć 120mm czy może 160mm?

Strona 9 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony