dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Jak zbiornik jest stale na podwórku, to wtedy napełniają go samym butanem.
    Odwrotnie. To propan ma niższą temperaturę parowania - 42 st.C. Butan - 0,5 st.C.
    Oba gazy są w stanie ciekłym. W temperaturach poniżej zera odparowuje propan, a pozostaje butan. M.in. dlatego do instalacji przydomowych stosuje się propan, a nie mieszankę propan-butan.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Odwrotnie. To propan ma niższą temperaturę parowania - 42 st.C. Butan - 0,5 st.C.
    Oba gazy są w stanie ciekłym. W temperaturach poniżej zera odparowuje propan, a pozostaje butan. M.in. dlatego do instalacji przydomowych stosuje się propan, a nie mieszankę propan-butan.
    Racja!
    Dziękuję za interwencję i przepraszam za pomyłkę.

    Pozdrawiam

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Nie ma sprawy. Każdemu się zdarza.
    Pozdrawiam

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Nie ma sprawy. Każdemu się zdarza.
    Pozdrawiam
    Zawsze, w takich przypadkach, powtarzam sobie w myślach wierszyk pamiętany ze szkoły: metan, etan, propan, butan ...
    (przy innego rodzaju okazjach: metanol, etanol, propanol, butanol ...)
    Tym razem go nie użyłem .
    Stąd ten błąd.
    Dzięki jeszcze raz, bo zostałby babol.

  5. #25

    Domyślnie

    Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza i gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Dodatkowo jak niektórzy zauważyli jest produktem niecałkowitego spalania - niewystarczająca ilość świeżego powietrza do reakcji spalania - więc wytwarzany ma wyższą temperaturę niż temperatura w pomieszczeniu - co dodatkowo powoduje, że wędruje ku górze.
    Dlaczego, więc ludzie "zaczadzają" się w łózkach czy w wannach - a no dlatego, że jego poziom obniżył się od sufitu do poziomu wanny czy łóżka.
    Często mam do czynienia z takimi przypadkami podczas pracy i jeszcze się mi nie zdarzyło żeby stężenie tlenku węgla było większe w dolnych partiach pomieszczenia.
    Strażak

  6. #26

    Domyślnie

    Witam
    Czujki czadu są ostatnio dostępne w " różnych" sklepach a ich ceny zaczynają się od 70 złotych.
    Czy takie czujki muszą mieć jakieś certyfikaty , jakie ?
    Co musi mieć "Prawdziwa czujka" ?
    Ostatnio edytowane przez sterowiec40 ; 14-01-2015 o 17:07

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fubu228 Zobacz post
    Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza i gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Dodatkowo jak niektórzy zauważyli jest produktem niecałkowitego spalania - niewystarczająca ilość świeżego powietrza do reakcji spalania - więc wytwarzany ma wyższą temperaturę niż temperatura w pomieszczeniu - co dodatkowo powoduje, że wędruje ku górze.
    Dlaczego, więc ludzie "zaczadzają" się w łózkach czy w wannach - a no dlatego, że jego poziom obniżył się od sufitu do poziomu wanny czy łóżka.
    Często mam do czynienia z takimi przypadkami podczas pracy i jeszcze się mi nie zdarzyło żeby stężenie tlenku węgla było większe w dolnych partiach pomieszczenia.
    Strażak
    Oj kolego strażaku. Fizyki i chemii to kolega słuchał?

    czad - tlenek węgla - 1,25 kg/m3
    powietrze – 1,20 kg/m3

    A unosi się do góry tylko w specyficznych warunkach np. gdy będzie cieplejszy od powietrza.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 14-01-2015 o 14:27
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #28
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Oj kolego strażaku. Fizyki i chemii to kolega słuchał?

    czad - tlenek węgla - 1,25 kg/m3
    powietrze – 1,20 kg/m3

    A unosi się do góry tylko w specyficznych warunkach np. gdy będzie cieplejszy od powietrza.
    Oj kolego plusfoto. Ustalmy kto nie słuchał nauczycieli bo mam wątpliwości.
    Wg moich tablic:

    tlenek węgla - 1,25
    powietrze - 1,29
    oczywiście w tych samych warunkach

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    Oj kolego plusfoto. Ustalmy kto nie słuchał nauczycieli bo mam wątpliwości.
    Wg moich tablic:

    tlenek węgla - 1,25
    powietrze - 1,29
    oczywiście w tych samych warunkach
    Gdzie ty te brednie znalazłeś? Coś te twoje tablice są marne.



    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 0% waży 1,206 kg
    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 50% waży 1,200 kg
    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 100% waży 1,194 kg

    Ciężar właściwy TLENKU WĘGLA - 1,25 kg/m3 - jest niewiele większy od ciężaru właściwego powietrza – 1,20 kg/m3

    I między innymi dlatego unika się montowania czujników tlenku na suficie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Stefanie ... post nr 10 i wcześniejsze ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  11. #31
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Gdzie ty te brednie znalazłeś? Coś te twoje tablice są marne.



    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 0% waży 1,206 kg
    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 50% waży 1,200 kg
    • 1m3 powietrza przy temperaturze 20 °C i wilgotności 100% waży 1,194 kg

    Ciężar właściwy TLENKU WĘGLA - 1,25 kg/m3 - jest niewiele większy od ciężaru właściwego powietrza – 1,20 kg/m3

    I między innymi dlatego unika się montowania czujników tlenku na suficie.
    Na podstawie takich tablic: http://www.naukowiec.org/tablice/che...i-par_402.html podałem dane jakie podałem nie pisząc, że Ty pisałeś brednie itd. Zauważ MĘDRCU, że to są dane dla warunków normalnych i koniec kropka. To jest prosta fizyka.
    A Twoje wywody (jak również Foresta Natury) co gdzie się unosi w specyficznych warunkach to jest całkiem inne zagadnienie i tam możecie puszczać wodze swojej fantazji i o tym można sobie dyskutować.
    Od LIDERÓW FORUM można wymagać chyba żeby nie mylili właściwości fizycznych z dywagacjami.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Bez wdawania się w dyskusje kto idiotą bywa, a kto nie, dodam...Jeden haust powietrza zawierającego duże stężenie czadu (czytaj JEDEN WDECH) wystarczy, by paść trupem w miejscu dokonania tej czynności. Nie ma znaczenia czy będzie to oddech w górnych partiach pomieszczenia (czad - "świeżynka", która wydostała się właśnie z ciepłego pieca), czy przy podłodze (gaz lekko "zziębniety", bo się już czas jakiś błąkał po pokoju...)

    Dlaczego zaczadzenie jest takie groźne? Tlenek węgla jest gazem bezzapachowym, niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, po czym błyskawicznie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Nawet jeśli śmierć nie nastąpi błyskawicznie, czad stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. W efekcie dochodzi do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał. W efekcie często dochodzi do śmierci w następstwie wymienionych chorób...

  13. #33
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Ty Batura znowu nie w temacie. Tutaj dyskusja o gęstości gazów a Ty o - idiotach, haustach, zatruciach itd. Jeżeli musisz; - to pisz na temat.
    Jeszcze jedno; jeżeli przepisujesz czyjąś pracę to podawaj źródło a nie podszywaj się bo to nieładnie.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ja piszę dla ludzi, nie dla chińskich uczonych....

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał fubu228 Zobacz post
    Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza i gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Dodatkowo jak niektórzy zauważyli jest produktem niecałkowitego spalania - niewystarczająca ilość świeżego powietrza do reakcji spalania - więc wytwarzany ma wyższą temperaturę niż temperatura w pomieszczeniu - co dodatkowo powoduje, że wędruje ku górze.
    Dlaczego, więc ludzie "zaczadzają" się w łózkach czy w wannach - a no dlatego, że jego poziom obniżył się od sufitu do poziomu wanny czy łóżka.
    Często mam do czynienia z takimi przypadkami podczas pracy i jeszcze się mi nie zdarzyło żeby stężenie tlenku węgla było większe w dolnych partiach pomieszczenia.
    Strażak
    o i święta racja
    instalacja czujnika 0,5, 1 m od sufitu będzie OK
    czujnik elektrochemiczny czy półprzewodnikowy wyczuje szybciej zagrożenie pobierając próbkę powietrza, niż nasz czujnik {nos} zacznie go wdychać
    no chyba, że ktoś ma ponad 2 metry
    osobiście przetestowałem kilka różnych marek czujników i mogę zarekomendować polskiego gazex-a
    kolega powyżej wspomniał o wilgotności powietrza, i słusznie
    czym wyższe tym proces spalania w otwartych paleniskach gorszy
    dotyczy to urządzeń nowych i innej maści nawet serwisowanych
    ...

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Dla zobrazowania tematu załączam rys. poglądowy, który w sposób idealny obrazuje temat zatrucia tlenkiem węgla.
    Dla potrzeb spalenia całkowitego metanu (gaz ziemny) potrzebujemy dwóch cząsteczek tlenu.
    Jeżeli z dwóch cząsteczek tlenu zabierzemy tylko 1/8 (to bardzo mało) mamy już półspalanie i czad w spalinach
    jeżeli zabierzemy kolejną ćwiartkę z jednej cząsteczki tlenu ze chwilę mamy już sadzę w postaci węgla atomowego
    jeżeli do tego dodamy inne okoliczności dotyczące spraw wentylacyjnych, ewakuacji spalin itp. to mamy wypadek.

    Czy winą zdarzenia pod tytułem wypadek jest pogoda, komin, wentylacja? NIE !
    Winą zdarzenia jest wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń gazowych, które w pomieszczeniach gdzie chwilowo wzrasta wilgotność powietrza jak kuchnia, łazienka są śmiertelnie niebezpieczne.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zatrucie tlenkiem węgla.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	12,8 KB
ID:	344411  
    ...

  17. #37
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    kominiarz - czy mógłbyś trochę doprecyzować co miałeś na myśli pisząc wyżej:
    - "niż nasz czujnik {nos} zacznie go wdychać",
    - "kolega powyżej wspomniał o wilgotności powietrza, i słusznie
    czym wyższe tym proces spalania w otwartych paleniskach gorszy
    dotyczy to urządzeń nowych i innej maści nawet serwisowanych",
    - "Czy winą zdarzenia pod tytułem wypadek jest pogoda, komin, wentylacja? NIE !
    Winą zdarzenia jest wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń gazowych, które w pomieszczeniach gdzie chwilowo wzrasta wilgotność powietrza jak kuchnia, łazienka są śmiertelnie niebezpieczne."

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    kominiarz - czy mógłbyś trochę doprecyzować co miałeś na myśli pisząc wyżej:
    - "niż nasz czujnik {nos} zacznie go wdychać",
    - "kolega powyżej wspomniał o wilgotności powietrza, i słusznie
    czym wyższe tym proces spalania w otwartych paleniskach gorszy
    dotyczy to urządzeń nowych i innej maści nawet serwisowanych",
    - "Czy winą zdarzenia pod tytułem wypadek jest pogoda, komin, wentylacja? NIE !
    Winą zdarzenia jest wyprodukowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń gazowych, które w pomieszczeniach gdzie chwilowo wzrasta wilgotność powietrza jak kuchnia, łazienka są śmiertelnie niebezpieczne."
    Tlenek węgla jako pierwotnie zawsze lżejszy od powietrza, wydostający się wraz z gorącymi spalinami opiera się o sufit.
    Tam ochładzając się chaotycznie i powoli zaczyna opadać w dół.
    Czujnik zainstalowany powyżej głowy stojącego człowieka jest w stanie go zarejestrować i zaalarmować zanim ów człowiek zacznie go wdychać.
    Instalacja czujnika poniżej to sytuacja patowa, delikwent już wdycha - czujnik jeszcze nic nie rejestruje.

    Para wodna skutecznie odpycha tlen od palnika i ograniczenie tlenu na poziomie jak na powyższym rysunku to naturalna sytuacja.
    Już o tym kiedyś pisałem.

    pozdrawiam.
    ...

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony