dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pompa Wilo PICO 25/1-4

    Witam,

    Mam pytanie o biegi pompy Wilo Pico 25/1-4, układ ogrzewania to wszędzie podłogówka, pompy są za sprzęgłem hydraulicznym i narazie pracują cały czas.
    Sterowanie pieca jest za pomocą czujnika pogodowego. Zauważyłem że jedna z najdalszych sekcji podłogówki jest chyba niedogrzana.
    Wczoraj zmieniłem bieg pompy na piętrze na drugi. Początkowo po mierzeniu temperatury na powrocie niedogrzanej sekcji pirometrem w skrzynce rozdzielczej zauważyłem nagły spadek temperatury.
    Docelowo po kilku h temperatura wszędzie wzrosła i z tego co widzę w końcu w ostatnim pomieszczeniu temperatura wzrosła o 0,5 stopnia.
    Teraz moje pytanie, jaki wpływ ma prędkość obrotowa pompy na podłogówke. Czy ona będzie szybciej się przez to wychładzać, przez co piec zacznie częściej pracować?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jeśli pompy są za sprzęgłem i instalator bilansował przepływy pierwotny i wtórny to nie należy zmieniać biegu pomp. Niedogrzewanie jednej strefy lub pomieszczenia kompensuje się raczej dokonując zmiany prędkości przepływu na rotametrach od danej pętli, pamiętając że zwiększanie jednej powoduje zmniejszanie pozostałych.
    Krążąca woda powoduje ujednolicenie temperatury czynnika panujące w instalacji. Może nastąpić lekkie wychładzanie . Kocioł dokonuje pomiaru na części pierwotnej ale niektóre posiadają czujnik temperatury także na sprzęgle dlatego to mały wpływ na częstsze załączanie kotła i najlepiej aby pompy obiegowe uzależnić od kotła lub temperatury zasilania tak aby załączały się razem z kotłem i rosnącą temperaturą na zasilaniu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Mareks77 jak zwykle dziękuje za rzeczową odpowiedź, w tej chwili z tego co zauważyłem to po przestawieniu pompy na trochę wyższą predkość całą góra w końcu ma jednakową temperaturę. Nie zaobserwowałem też częstszego załączania się kotła, wychodzi na to że przepływy były za słabe. Nie jestem w stanie ich obejrzć bo mam rozdzielnię KAN 71A bez rotametrów
    Czy mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyć sens montowania zaworów mieszająych typu ATM Afriso 20-43 na poszczególne obiegi?
    Serwisant Vailanta powiedział że powinienem je wymienić na zawór z siłownikiem i spiąć to razem z piecem.Z tego co zrozumiałem zawory mieszające potrzebne były do kotłów o wysokiej temperaturze tak aby puścić na podłogę niższa temperature.
    Ale jak to ma się do kotłow kondensacyjnych, przykładowo mój Vailant puszcza na podłogę 31-32 C i taką temperature widzę na termoterach za pompami, więc jaki jest sens używania tych zaworów jak i tak temperatują steruje piec?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  4. #4

    Domyślnie

    Do kotła kondensacyjnego nie ma najmniejszego sensu montaż zaworów typu ATM to porażka.Jezeli sama podlogowka to bym nie montował żadnych zaworów mieszających,wystarcza same pompy do poszczególnych rozdzielaczy.Jak można do podlogowki zamontować rozdzielacz bez rotametrow,dla mnie to niepojete

  5. #5

    Domyślnie

    To już pytanie do firmy Kan Therm dlaczego takowy produkują, teoretycznie możesz wysterować pętlę za pomocą nomogramu który jest w instrukcji.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Sens stosowania zaworów z siłownikiem powstaje wtedy kiedy pragniesz podzielić z jakiś względów instalację na 2 obwody czyli dwie oddzielne strefy grzania. Wtedy kiedy to temperatura poddasza różni się od parteru lub kiedy kominek na parterze w salonie nie jest podłączony do innych instalacji rozprowadzających i wraz z salonem ogrzewa całość domu. W takim układzie paląc kominkiem mając regulator w salonie doprowadzamy do wychładzania poddasza. Wtedy to podział na dwie strefy z osobnymi regulatorami jest przydatny.

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    ....... w tej chwili z tego co zauważyłem to po przestawieniu pompy na trochę wyższą prędkość całą góra w końcu ma jednakową temperaturę. Nie zaobserwowałem też częstszego załączania się kotła, wychodzi na to że przepływy były za słabe.
    Z Twojej odpowiedzi i reakcji układu wynika że na całej górze temperatura różniła się od dołu.
    Zwiększenie przepływu po stronie wtórnej spowoduje lepsze odbieranie ciepła wyprodukowanego przez źródło.

    Po przestawieniu pompy bacznie obserwuj zachowanie układu i temperatury w domu ( parter względem poddasza).
    Lepsze odbieranie ciepła może być powodem do korekty krzywej grzewczej która ujawni się dopiero przy wyższych mrozach.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 18-01-2020 o 08:07
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki, w tej chwili jest idelanie. Temperatury na dole i górze prawie się zrównały. Bedę spoglądać na zużycie gazu i zobaczymy czy korekta krzywej będzie wymagana.
    Na zimę już w tym roku nie liczę W Środę było u nas 11 C
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony