dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 373 z 416
Pokaż wyniki od 7.441 do 7.460 z 8306
  1. #7441
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post

    Czy ma sens odwracanie obiegu PC i tłoczenie chłodnej wody
    do podłogówki? Nie jestem budowlańcem, może to jest jakaś
    herezja?
    Mogę to robić ale nie robię. Dokupiłem za 700zł klimakonwektor kasetowy, który za psie pieniądze będzie mi schładzał dom z moich odwiertów do PC. Także kolejny plus PC

  2. #7442
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ty się tak nie ciesz - z takim COP, wychodzi, że mimo zainwestowanej kasie w ponad normatywne ocieplenie, z rekuperatorem - wychodzi Ci bardzo standardowy dom, o zużyciu około 60kWh/m2/rok
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #7443
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Ty się tak nie ciesz - z takim COP, wychodzi, że mimo zainwestowanej kasie w ponad normatywne ocieplenie, z rekuperatorem - wychodzi Ci bardzo standardowy dom, o zużyciu około 60kWh/m2/rok
    Chyba nawet 70. Grunt że rachunki niskie

  4. #7444
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Chyba nawet 70. Grunt że rachunki niskie
    I o to chodzi

  5. #7445
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post
    Przyszła mi do głowy takie pytanie. Tytuł wątku to w skrócie
    "dlaczego węgiel się nie opłaca w nowych domach".

    A co ze starymi domami? Czy PC do starych domów jest dobra?
    A jeśli nie, to dlaczego? Jeśli energia z PC jest najtańsza, jak to
    próbujecie udowodnić, to przecież PC jest prawdziwym dobrodziejstwem,
    wręcz zbawieniem, dla starych, nieocieplonych domów.

    Zamiast grzać węglem za 6 000 zł, załóżmy PC, koszty ogrzewania
    spadną np. do 3 000 zł! A inwestycja zwróci się np. po 6 latach.

    Co Wy na to?
    Ktoś niezbyt "odpowiednio" moderuje ten wątek ale odpowiedź na to masz tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7012938

  6. #7446
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Błędne twoje liczenie. Przy takim obciążeniu cieplnym nie da rady grzać tylko w drugiej taryfie. I tu twoje 180 zł nie wyjdzie.
    Podobnie w tym przypadku jest,odpowiedź na swoją sugestię masz tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7013058

  7. #7447
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Ja mam kotłownie i wcale nie żałuje, zawsze mogę założyć PC lub inny system grzewczy który potrzebuje osobnego pomieszczenia Ty już nie, kilka lat wcześniej większość budujących brała kredyt w frankach po 2zł i myślała że cena jeszcze spadnie i spłacą go dużo szybciej niż złotówkowcy przy niższej racie a teraz płaczą, także też przy budowie trzeba pomyśleć o różnych alternatywach mogących wywrócić cenami za kolejnych kilka lat.
    I podobnie,ktoś przeniósł moją odpowiedź do Ciebie na to:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7012930

  8. #7448

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    sporo. co tam robisz? inni piszą, że to mniej zajmuje. ściemniają?
    Dlaczego sporo? Wywalam popiół jak trzeba i przy okazji wypalam papierosa.
    A w ogóle to mi się nigdzie nie spieszy.

  9. #7449

    Domyślnie

    znowu wysyp wrodzonego niedoboru jodu
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #7450
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Podobnie w tym przypadku jest,odpowiedź na swoją sugestię ..............
    Bo, źle odpowiadacie.

    Sprawa jest prosta - to co zostało skonsumowane przez dom, wystarczy podzielić przez 4.500h (średni sezon grzewczy) i wyjdzie z jaką średnią mocą pracował kocioł/pompa ciepła.
    Jeśli uwzględnimy, że to będzie dla delty t około 20 stopni, i pomnożymy wynik x 2 (dla delty 40 stopni), to wyjdzie nam jak powinna być maksymalna moc urządzenia, dla tego domu i dla tych warunków klimatycznych.

    Oczywiście upraszczając zagadnienie, ale z bardzo małym marginesem błędu, a w przypadku, kiedy roczne zużycie energii dotyczy CO i CWU, z dużą nadwyżką mocy.

    Ps. Tak sobie można odpowiedzieć na pytanie, czy kocioł/pompa ciepła jest dobrze dobrana.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 06-12-2015 o 14:06 Powód: adresata określiłem
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #7451

    Domyślnie

    Liwko-150m2 razy 50/60kwh/m2/rok to okolo 8000kwh...

  12. #7452
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Liwko-150m2 razy 50/60kwh/m2/rok to okolo 8000kwh...
    To ile zużyje pompa aby taką ilość wyprodukować powiedzmy przy średniorocznym COP 3?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #7453
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    To ile zużyje pompa aby taką ilość wyprodukować powiedzmy przy średniorocznym COP 3?
    Czyś ty zwariował? Jak możesz dzielić 8000 na 3? Toż to ułamki będą

  14. #7454
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post

    Oczywiście upraszczając zagadnienie, .
    ....i w przypadku PCi olewajac tani prad w drugiej taryfie?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  15. #7455
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    ....i w przypadku PCi olewajac tani prad w drugiej taryfie?
    Pisałem trochę w innym "związku przyczynowo/skutkowym".

    A co do kosztów - to zawsze są jakieś widły - tani węgiel, tani prąd, albo darmowe drewno.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #7456

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Czyś ty zwariował? Jak możesz dzielić 8000 na 3? Toż to ułamki będą
    Dane za 1.1-30.11.2015r.

    CO
    Zużycie przez PC - 2065,30 kWh
    Energia wytworzona - 7236,17 kWh
    COP - 3,5
    Koszt - 641,00zł

    CWU - 92,34m3
    Zużycie przez PC - 1520,80kWh
    Energia wytworzona - 4532,00 kWh
    COP - 2,98
    Koszt - 372,60zł

    Koszt montażu PC + DZ +Kotłownia + zbiornik CWU < 20 tys. zł + własna praca.

    Koszt wyprodukowanej kWh < 9 gr.

    Taryfa G12W Duon + PGE 0,245/0,8

    Koszt serwisu i obsługi 0zł + praca własna - wyczyszczenie filtrów raz w roku, spisywanie liczników raz na 1-3 mies. z kontrolą ciśnień w układach w sumie ok 2 h rocznie.

    Za miesiąc podam dane za cały 2015 r.

    Jak ktoś od węgla ma jakieś konkretne dane to niech wrzuci bo inaczej przez następne 10 lat będziecie się przepychać i udowadniać kto ma większego.

    Z mojego doświadczenia wynika że przy ,,ekogroszku" trzeba się nieźle ,,gimnastykować aby wyciągnąć" < niż 15 gr/kWh a przeciętnemu palaczowi bliżej jest do 20 gr/kWh o innych minusach nie wspominam bo były wałkowane już setki razy. Do montujących zwykłe kopciuchy należałoby strzelać bez ostrzeżenia bo na inne środki zapobiegawcze już za późno.

    Zakładając roczne zużycie 11768,17kWh
    PC - 1014 zł
    EkGr - 1765 - 2350 zł (choć nie spotkałem przypadku aby ktoś w podobnym domu spalił przez cały rok < niż 2 tony)
    EEl II taryfa - 2883 zł

    Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i zakładając okres żywotności 10 lat

    PC+ kotłownia 20tys. zł(mój przykład)
    Roczny koszt 1014 zł x10 =10140zł
    Razem - 30140 zł

    EkGr - Kocioł + kotłownia + komin - 15 tys.zł(moje założenia przed wyborem źródła ogrzewania)
    koszt roczny przyjąłem średni 2057 zł x10 =20570zł
    Razem 35570 zł

    EEl II tar. Kocioł + kotłownia - 5tys.zł(moje założenia przed wyborem źródła ogrzewania)
    Koszt roczny -2883 zł x 10 =28830 zł
    Razem 33830 zł

    Z powyższego wynika że EkGr jest w perspektywie najdroższym źródłem energii nie mówiąc że jest najbardziej pracochłonnym, zanieczyszczającym i śmierdzącym.

    PC przy koszcie początkowym powyżej 25 tys zł w perspektywie zrównuje się z EEl, jednak jej użytkowanie jest najmniej narażone w przypadku wzrostu cen en. el. Z drugiej strony koszt początkowy przy EEl jest najmniejszy, najmniejsze jest również ryzyko awarii a ewentualna nie zrujnuje kieszeni.

    Po kilkuletnich doświadczeniach mogę stwierdzić że dzisiaj zmniejszyłbym zapotrzebowanie < 10000kWh/rok poprzez odcięcie garażu od domu i poprawę niektórych rzeczy po ,,fachowcach" oraz inne rozwiązanie z CWU i grzałbym czystym prądem. Dzisiaj nic z tym nie robię bo nie ma sensu płacąc takie rachunki. Jednak 5 lat temu kWh w II taryfie kosztowała u mnie ok 40 gr a o taryfie weekendowej nawet nie słyszałem i to w znacznym stopniu zaważyło na moim wyborze. Z każdym rokiem coraz łatwiej jest wybudować dom o zapotrzebowaniu poniżej 50kWh/m2/rok i śmieszy mnie a raczej płakać mi się chce jak ludzie pakują ,,ekogroszki'' i inne dużo gorsze paskudztwa ,,bo będzie tanio" do domów 70-120m2 gdzie 10-20% domu to kotłownia. Ludzie w blokach płacą za ogrzewanie ok 2,5 zł/m2/mies + ok 15 zł za podgrzanie CWU za m3( takie miałem ceny jeszcze w 2011r.)czyli przeciętne mieszkanie 65m2x2,5zł=162,5zł x12=1950 zł zuzycie CWU 6m3x15= 90złx12=1080zł, razem daje to 3030 zł na rok czyli więcej niż ja za 2,5 razy większą powierzchnię gdybym grzał prądem. Czy to jest drogo? Dla mieszkających w blokach są to akceptowalne koszy a wielu nawet jest zadowolonych (za 65m2) ale dla mieszkających w nowych domach 150- 300m2 za 400-600tys. zł z kostką i płotem za 100 tys z 2-3 samochodami za 150-200 tys. zł corocznymi wakacjami za 15-30 tys.zł i innymi bzdetnymi wodotryskami wydanie 30 tys. za PC jest drogo, grzanie gazem lub prądem za 3-4 tys zł rocznie jest drogo. Spalanie 3-5 ton węgla po 800zł/t jest tanio.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  17. #7457
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Pozamiatane.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #7458
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    czyżby cichociemny strażnik poprawności foruma grasował ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #7459

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1173 Zobacz post
    Dane za 1.1-30.11.2015r.

    CO
    Zużycie przez PC - 2065,30 kWh
    Energia wytworzona - 7236,17 kWh
    COP - 3,5
    Koszt - 641,00zł

    CWU - 92,34m3
    Zużycie przez PC - 1520,80kWh
    Energia wytworzona - 4532,00 kWh
    COP - 2,98
    Koszt - 372,60zł

    Koszt montażu PC + DZ +Kotłownia + zbiornik CWU < 20 tys. zł + własna praca.

    Koszt wyprodukowanej kWh < 9 gr.

    Jejku, nie pisz tego tutaj. Niektórzy ekogroszkowcy instalowali stanowiska nawęglania w swoich lśniących domach z myślą o niskich kosztach, a nie dla frajdy palenia. Dlatego nie powinno się w tym dziale pisać, że pompa ciepła wraz z kotłownią wychodzi poniżej 20 tys. złotych i koszt energii jest znacznie tańszy niż palenie węglem. Że nie wspomnę, że pompa sama chodzi, grzeje i nie śmierdzi.


    To jest dział dla ludzi, którzy mają w sobie żyłkę palacza kotłowego, lubią zapach węgla o poranku. Z ekonomiką to ma nie wiele wspólnego.




  20. #7460
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ciekawe dlaczego takich nie robili nowych z podajnikiem


Strona 373 z 416

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony