dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 416
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 8306
  1. #1
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac

    Był i jest.
    Za nowe domy rozumiem te budowane po 2009r.
    Zapraszam do dyskusji
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-03-2014 o 17:21

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    trzeba wybudować kotłownie + koszty działki pod nią
    w zależności od alternatywnego systemu dochodzi budowa komina i obróbki blacharskie
    dodatkowo ciężko znaleźć kocioł o odpowiednio malej mocy i obsługa jest upierdliwa, w tym wnoszenie opału do kotłowni

    PS w sumie to tytuł mógłby dotyczyć wszystkich stałopalnych
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 31-03-2014 o 17:17

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.
    Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.
    Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.
    Ekonomicznie wychodzi nie najgorzej, ale i nie powala - poza tym, żeby było dobrze to trzeba umieć to obsługiwać. Natomiast argument o zabezpieczeniu kompletnie do mnie nie przemawia - w sensie żeby na codzień babrać się w syfie, bo w razie W.... W razie W wolę mieć kominek, który na codzień zdobi mój salon (nawet nierozpalany ładnie wygląda IMHO), a ogrzewanie i CWU realizować w bardziej cywilizowany sposób
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Gdy dom będzie odpowiednio duży i odpowiednio zaludniony, to kociołek najmniejszej możliwej mocy na ekogroszek może się okazać wcale nie za mocny. W skali dużego domu koszt kotłowni i komina nie będzie taki ciązył jak w domku o powierzchni 100m. Czy takie kalkulacje, wbrew nowoekomowie, bierzecie pod uwagę?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    do map78.... i trzeba umieć dobrać moc a po tym co znajdziemy na forum widać, że jest problem
    do gondolierzy... im większe zapotrzebowanie na moc tym ważniejsze są koszty eksploatacyjne, natomiast im mniejsze zapotrzebowanie tym istotniejsze są koszty inwestycji, nie przeliczałbym komina na metry tylko zobaczył jaka jest różnica pomiędzy całkowitym kosztem jednego systemu a drugiego. nie znając trwałości urządzenia ani zużytej energii ciężko jest wybrać najtańsze rozwiązanie ale coś tam można szacować, jak wyjdzie podobnie to wziąć to co wygodniejsze

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.
    Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.
    Oczywiście węgiel podobnie jak i inne paliwa stałe i nie chodzi jedynie o koszt eksploatacji ale o cały system grzewczy bo to nie jest jedno i to samo.
    System grzewczy na ekogroszek składa się z kotła,do tego dochodzi konieczność postawienia komina,ten komin trzeba obrobić ponad dachem materiałem ozdobnym,do tego dochodzi konieczność wybudowania osobnej kotłowni na kocioł,gdyż jak wiadomo węgiel jest brudnym paliwem grzewczy,do tego dochodzi w końcu konieczność wygospodarowania czyt.zajęcia czyt.dobudowania dodatkowego miejsca na składowisko opału.
    Jak widać jest spoko kosztownych składników i inwestycji jakie trzeba ponieść,żeby pisać o całościowym systemie grzewczym na ekogroszek czy jakiekolwiek paliwo stałe.
    Po podliczeniu tych składników wychodzą nam bardzo poważne koszty,zatem całościowo system grzewczy na paliwo stałe nie jest wbrew pozorom tanią inwestycją jak w większości mylnie uważają inwestorzy a jest wręcz bardzo drogą inwestycją.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-03-2014 o 20:12

  8. #8

    Domyślnie

    z ciekawości ,Jaki koszt szacujesz ,ogrzanie domu około 160m2 użytkowej,??[240 po podłogach ] CO z CWU cały rok
    Oczywiście myślę o pompie ciepła
    Ostatnio edytowane przez wuwok ; 31-03-2014 o 20:57
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Był i jest.
    Za nowe domy rozumiem te budowane po 2009r.
    Zapraszam do dyskusji
    Artur temat założony przez Ciebie powinien brzmieć
    Dlaczego system grzewczy - pompa ciepła jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach

    bo dziwnie tak zakładać wątek i pisać o czymś czego się nie ma, nie testowało...baaaa nawet się za to nie zapłaciło.

  10. #10

    Domyślnie

    Magda wybacz mu, on już tak ma, wszystko ma najlepsze. Nawet sprzęt w kuchni. Po prostu w czepku się urodził i jest oczytany.
    PC PW Panasonic 9kW- 1fazowa, model: KIT-WC09J3E5-1, PV Risen 450 Wp 22 szt. 9,9kWp, inwerter Afore BNT010KTL https://tinyurl.com/4sdb5sje
    120m2 użytkowej+40m2 garaż, dom parterowy z dużymi przeszkleniami, w odsłoniętej zabudowie(silne wiatry), strych nieużytkowy bez ocieplenia (dach wielospadowy), ocieplenie: strop 20cmλ040, ściany 15cmλ033, podłoga 10cmλ040. Wentylacja grawitacyjna, okna trzy szyby z ciepłą ramką. Podłogówka na całości. CO+CWU-6000kWh https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ahxq

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał wuwok Zobacz post
    z ciekawości ,Jaki koszt szacujesz ,ogrzanie domu około 160m2 użytkowej,??[240 po podłogach ] CO z CWU cały rok
    Oczywiście myślę o pompie ciepła
    2000zł +/- 200zł w zależności od zimy. Tak mi wychodzi, a powierzchnie podobne.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Oczywiście węgiel podobnie jak i inne paliwa stałe i nie chodzi jedynie o koszt eksploatacji ale o cały system grzewczy bo to nie jest jedno i to samo.
    System grzewczy na ekogroszek składa się z kotła,do tego dochodzi konieczność postawienia komina,ten komin trzeba obrobić ponad dachem materiałem ozdobnym,do tego dochodzi konieczność wybudowania osobnej kotłowni na kocioł,gdyż jak wiadomo węgiel jest brudnym paliwem grzewczy,do tego dochodzi w końcu konieczność wygospodarowania czyt.zajęcia czyt.dobudowania dodatkowego miejsca na składowisko opału.
    Jak widać jest spoko kosztownych składników i inwestycji jakie trzeba ponieść,żeby pisać o całościowym systemie grzewczym na ekogroszek czy jakiekolwiek paliwo stałe.
    Po podliczeniu tych składników wychodzą nam bardzo poważne koszty,zatem całościowo system grzewczy na paliwo stałe nie jest wbrew pozorom tanią inwestycją jak w większości mylnie uważają inwestorzy a jest wręcz bardzo drogą inwestycją.
    Pitu, pitu...

    komin
    A do kominka komina nie trzeba budować ? A dla wentylacji grawitacyjnej nie trzeba ? Przecież można jeden postawić i dla CO węglowego i dla kominka, ba, nawet dla wentylacji jeden i ten sam, kwestia projektu.
    Nie każdy systemowe buduje, można z cegły.


    osobna kotłownia
    Można kotłownie w piwnicy wydzielić, można w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, można w garażu. Wystarczy wymogi spełnić, a i wentylacja musi być grawitacyjna. Jak ktoś z natury jest brudasem, to ciężko mu raz w tygodniu podłogę zamieść i zmyć mopem.

    miejsce na składowanie opału
    No fakt, dwa metry kwadratowe to ogromna powierzchnia, pewnie osobny projekt indywidualny na to potrzeba, a kto komu zabrania kupować sobie po woreczku raz na 2-3 dni ?


    Masz psa ? Pewnie nie.
    Wiesz ile taki bernardyn potrafi zeżreć na dobę a ile wydalić i jeszcze biegać z nim trzeba i po nim sprzątać.
    Taki kocioł na ekogroszek przy nim to pikuś - Pan pikuś.

  13. #13

    Domyślnie

    Dla mnie najważniejszą kwestią przeciwko ekosyfowi i innym jego odmianom, jest konieczność babrania się w tymże.
    Żebym nie wyszedł na poplecznika Arturka, to dodam że mam za sobą 10 sezonów z kotłem za pan brat.
    Ludzie! Nawet kosztem wykończenia, warto dobrze ocieplić chałupę i grzać bezobsługowo. Co z tego że będziecie chodzić po parkietach i płytkach za 200zł.? Co z tego że będziecie trzaskać drzwiami za 1500? ... ?
    Jak raz w tygodniu wyjdziecie z kotłowni umorusani jak górnik po zmianie na przodku czy w ścianie.
    Ja wiele skorzystałem dzięki wiedzy zaczerpniętej z FM. Tym postem spłacam dług.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No to wychodzi że na własnej skórze przerabiam wszystko:
    przez wiele lat - węgiel razem z jego przyjemnościami - rąbanie drzewa,znoszenie go do piwnicy,ładowanie węgla do piwnicy, rozpałka, wywalanie popiołu,czyszczenie z nagaru itd.
    teraz gaz - cud,miód,malina - bo założony wiele lat temu - najpierw kociołek atmosferyczny(Termet) od 10lat z zamkniętą komorą spalania(Saunier-Duval)
    w budowanym - będzie czysty prąd ( no coż człowiek starzeje się i robi sie wygodny)

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    W nowych domach....Ale jakich domach?
    W tych budowanych na zasadzie "Panie powyżej 12 cm styropianu to się nie opłaca"
    Czy lepiej izolowanych np. posadzka 20, ściany 20, dach 30-35 cm.
    Ja buduje ten lepiej izolowany, jestem na etapie instalacji i cały czas nie mam wybranego sposobu ogrzewania.
    Dom ma zapotrzebowanie na CO wg OZC 7000 KWh/rok . (150m2)

    I co tu robić gdy nie ma gazu za płotem?
    Na początku przy proj. domu wybór padł na ekogroszek.
    Ale jaki piec na "eko"groszek nie będzie się dusił przy dość małym zapotrzebowaniu na ciepło,
    gdzie w domu 100 podłogówki?
    Dlatego na cel obraliśmy pompę ciepła, po otrzymaniu ofert na gruntową (40-70 tys), od razu zrezygnowaliśmy.
    Następnie butla gazu - koszty eksploatacji straszne.
    Później zacząłem się rozglądać za pompą PW, koszt 20 tys z instalacją.
    Teraz celuje w bufor ciepła i zwykły piec - koszt całej kotłowni poniżej 10 tys.

    Oczywiście chciałbym mieć czyste rączki i ogrzewać pompą ale wykańczanie domu wykańcza finansowo i wtedy liczy się każdą złotówkę.
    Mam wielu znajomych co chwalą sobie ogrzewanie na ekogroszek i pewnie też bym poszedł w ta stronę
    ale m.in po wizytach na tym forum dołożyłem ocieplenia i nie jestem pewien czy taki piec się sprawdzi w moim domu.
    Pompa ciepła byłaby może ekonomicznie uzasadniona gdyby jej ceny zeszły na ziemię.
    Pozdrawiam

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    w budowanym - będzie czysty prąd ( no coż człowiek starzeje się i robi sie wygodny)
    Oj tak, tak, ale młodzież do tego wniosku musi dojrzeć.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    No i tu wychodzi "świadomość" inwestorów,że to izolacja jest najtańszym sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie a nie węgiel czy ekogroszek.
    Przewidywane zużycie energii na ogrzewanie masz 7000kWh,gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł
    Rachunki za ogrzewanie przy Twoich 7000kWh to ok.2,5tys.zł,dla jednych dużo dla innych mało.
    Mało będzie dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w mieście w bloku na 60m2 i płacili miesięczny czynsz a dużo dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w starych domach grzejac gałązkami i śmieciami.
    Przypominam,to daje system grzewczy tylko za max.3tys.zł.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 01-04-2014 o 09:52

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    W nowych domach....Ale jakich domach?
    W tych budowanych na zasadzie "Panie powyżej 12 cm styropianu to się nie opłaca"
    Czy lepiej izolowanych np. posadzka 20, ściany 20, dach 30-35 cm.
    Ja buduje ten lepiej izolowany, jestem na etapie instalacji i cały czas nie mam wybranego sposobu ogrzewania.
    Dom ma zapotrzebowanie na CO wg OZC 7000 KWh/rok . (150m2)

    I co tu robić gdy nie ma gazu za płotem?
    Na początku przy proj. domu wybór padł na ekogroszek.
    Ale jaki piec na "eko"groszek nie będzie się dusił przy dość małym zapotrzebowaniu na ciepło,
    gdzie w domu 100 podłogówki?
    Dlatego na cel obraliśmy pompę ciepła, po otrzymaniu ofert na gruntową (40-70 tys), od razu zrezygnowaliśmy.
    Następnie butla gazu - koszty eksploatacji straszne.
    Później zacząłem się rozglądać za pompą PW, koszt 20 tys z instalacją.
    Teraz celuje w bufor ciepła i zwykły piec - koszt całej kotłowni poniżej 10 tys.

    Oczywiście chciałbym mieć czyste rączki i ogrzewać pompą ale wykańczanie domu wykańcza finansowo i wtedy liczy się każdą złotówkę.
    Mam wielu znajomych co chwalą sobie ogrzewanie na ekogroszek i pewnie też bym poszedł w ta stronę
    ale m.in po wizytach na tym forum dołożyłem ocieplenia i nie jestem pewien czy taki piec się sprawdzi w moim domu.
    Pompa ciepła byłaby może ekonomicznie uzasadniona gdyby jej ceny zeszły na ziemię.
    Pozdrawiam

    Ja ogrzewam u Siebie około 165m2 po podłogach. Instalacja i ocieplenie takie jak w podpisie. Możesz zobaczyć na linka w moim podpisie i zobaczyć jak zachowuje się kocioł przy małym zapotrzebowaniu.
    Obecnie idzie 0,1 - 0,2 kg na godzinę pracy ...

    Od końca września do dziś zużyłem chyba 2 tony opału. 1 tona miału za 600zł i jedna ekogroszku za 800zł czyli za CO + CWU kosztowało mnie 1400zł. Czy to aż tak duuużo ????

    A koszty ?

    Kocioł - 6500zł , komin w domu mam jeden (2 kanały spalinowe i 2 wentylacyjne). Kotłownia służy za spiżarnie i pralnio-suszarnię ...

    Dla porówniania Arturo ma mniejszy dom od mojego , dużo lepiej ocieplony (z materiałów o najlepszych parametrach) , ma dużo lepsze okna , ma płytę fundamentową i zużył prądu na CO + CWU (+ 1 MP drewna) przy pompie ciepla za kwotę wyższą niż ja ...

    Mi właśnie jak zapewne większości inwestorom zależy na jak najniższym koszcie instalacji i później możliwie najniższych kosztach ogrzewania a ciągle węgiel tutaj ma bardzo wysoką "opłacalność" ...

    Ja bym chciał pompę gruntową bo tylko taka może zapewnić mi koszty zbliżone a nawet niższe niż kocioł na ekogroszek ale nie stać mnie na takie inwestycje jak podałeś ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No i tu wychodzi "świadomość" inwestorów,że to izolacja jest najtańszym sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie a nie węgiel czy ekogroszek.
    Przewidywane zużycie energii na ogrzewanie masz 7000kWh,gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł
    Rachunki za ogrzewanie przy Twoich 7000kWh to ok.2,5tys.zł,dla jednych dużo dla innych mało.
    Mało będzie dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w mieście w bloku na 60m2 i płacili miesięczny czynsz a dużo dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w starych domach grzejac gałązkami i śmieciami.
    Przypominam,to daje system grzewczy tylko za max.3tys.zł.
    Za te max. 3 tys. to jaki system proponujesz?

    Jeśli chodzi o urządzenie grzewcze....
    Cz ja muszę być projektantem, budowlańcem, elektrykiem i hydraulikiem w jednym budując dom?
    Trzeba zmienić system projektowania, bo widział ktoś projektanta, który przy projektowaniu bierze pod uwagę ilość zapotrzebowania na energię i robi symulację jak by wyglądało ogrzewanie prądem, węglem czy gazem?
    Uwzględniając oczywiście koszty kominów, kotłowni, cen paliw i życzenia inwestora.
    Ja takiego nie spotkałem, gdybym spotkał może nie musiałbym się radzić jakie źródło ogrzewania wybrać.

    Każdy fachowiec na budowie + sąsiedzi nie mogą pojąć po co 20 cm styropianu, po co WM no i oczywiście, że w domu i tak będzie zimno bo podłogówka nie dogrzeje. I kogo tu się radzić...

    "Jak żyć Panie premierze?"

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Za te max. 3 tys. to jaki system proponujesz?

    Jeśli chodzi o urządzenie grzewcze....
    Cz ja muszę być projektantem, budowlańcem, elektrykiem i hydraulikiem w jednym budując dom?
    Trzeba zmienić system projektowania, bo widział ktoś projektanta, który przy projektowaniu bierze pod uwagę ilość zapotrzebowania na energię i robi symulację jak by wyglądało ogrzewanie prądem, węglem czy gazem?
    Uwzględniając oczywiście koszty kominów, kotłowni, cen paliw i życzenia inwestora.
    Ja takiego nie spotkałem, gdybym spotkał może nie musiałbym się radzić jakie źródło ogrzewania wybrać.

    Każdy fachowiec na budowie + sąsiedzi nie mogą pojąć po co 20 cm styropianu, po co WM no i oczywiście, że w domu i tak będzie zimno bo podłogówka nie dogrzeje. I kogo tu się radzić...

    "Jak żyć Panie premierze?"
    Bo forum jest np. po to aby podpatrzeć jakiś pomysł czy wymienić doświadczenia z innymi użytkownikami... Kiedyś tu tak było. Tu fachowców nie znajdziesz. Znasz jakiegoś fachowca czy godnego zaufania sprzedawcę, który cały dzień siedzi na forum i produkuje setki postów (oczywiście wszystkie na tę samą nutę) ?? na chwilę obecną nigdy w życiu nie zadałbym pytania na tym forum typu: jakie ogrzewanie, jaki kocioł, jaka izolacja itp.
    MARTINOS

Strona 1 z 416

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony