dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 166 z 416
Pokaż wyniki od 3.301 do 3.320 z 8306
  1. #3301
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Wile można ludziskom pisać, jedni to zrozumieją inni zrozumieją, ale inaczej. Spalanie czegokolwiek starego (min 5-7lat) i gdziekolwiek (czyli i prądowy z elektrowni węglowych) jest niewłaściwe- ta energia jest nie dla nas,albo w małej części a nie to co zgromadzono w setki milionów lat spalić w 200lat.

    Trzeba izolować/odzyskiwać -coby ciepło nie uciekało i gromadzić (jakkolwiek) ciepło/energię jak jest nadmiar, żeby po czasie (0,5-4 lata) je mieć.

    W 1997/9 jak budowałem dom (niby ciepły-bo ściany 20 poddasze 25cm ocieplenia) założyłem wtedy ogrzewanie na elektrykę, wspomaganą kominkiem, prawda była okrutna, licznik szalał i salom zamienił się w kotłownie, w międzyczasie dorobiłem kotłownie z ekogroszkiem najmniejszym jaki był/jest do dostania, konserwacja i straty własne-> podtrzymanie płomienia i temperatury zabijają portfel, teraz dobrze izoluje - wcale nie grubiej, ale to co trzeba i nadal zamierzam palić najtańszymi jakie są dostępne paliwa : w moim terenie stałe, ba, nie raz za darmo -> kominek/kotłownia z dużym/mocnym piecem i buforem (który latem obsługuje solar), żeby wyeliminować stany nieustalone na piecu + prąd w drugiej taryfie na okresy przejściowe-dogrzewanie i wyjazdy zimowe żeby nie prosić znajomych coby do pieca na ekogroszku zaglądali . Czas pokaże, ale jednej prawdy nie ma i ekogroszek w dużym, nie za dobrze izolowanym domu, będzie ekonomicznie uzasadniony.

    A co do cytowanego i mocno naginanego sloganu w mojej ocenie to jest tak:
    :
    -nowy dom 140m2 z zapotrzebowaniem 50kWh/m2/rok i max.mocy grzewczej 4kW-jak jest właściwie wykonany z z tym bywają problemy
    -ogrzałbyś dwoma farelkami i średnio potrzeba 2-3kW max.5kW. dwa pokoje i trzeba dorzucić obsługę (koszt= palacz) do przekładania farelek co 15-40min w poszczególnych pokojach
    -ogrzewanie podłogowe wymaga niskich temperatur automatyka to załatwi i jest potrzebna w każdym układzie
    -ponizej 10kW są problemy,kocioł wywala przy 2-3kW w komin 3/4 paliwabufor ciepła przydatny latem i do solarów + automatuka -> 10kW kocioł rozpalany raz na kilka dni i po problemie
    -ponizej 60st.C są problemyno to trzeba na piecu/buforze więcej a gdzie indziej tyle co potrzeba

    Ps. ostatnio przeliczałem aspekty termoizolacyjne w domu za naszą zachodnią granicą, tam nieraz nawet okien się na cieplejsze nie opłaca wymienić, bo robocizna dużo droższa niż u nas, a koszt energii porównywalny, w Anglii kupa domów ma pojedyncze szyby i kiepskie okna a piece skasowano ustawą a nie względami ekonomi.

  2. #3302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    ... a piece skasowano ustawą a nie względami ekonomi.
    I tak trzeba u nas

  3. #3303
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawko_ Zobacz post
    Ale, które OZC od asolta bądź innego gościa ? Sorry ale naganiaczy jest pełno, ozc, ozc do znudzenia. Nie buduowałem domu pasywnego lub super energooszczędnego żeby wydawać kasę na ozc. Aczkolwiek, żeby to było jasne nie neguje ozc, ale robienie go do każdego najzwyklejszego domu, wg mnie mija się z celem. Można samemu orientacyjnie to wyliczyć. Każdego nowego na forum trzeba zgolić na parę stówek ? Kiedyś był taki arkusz w exelu, sam go wiele razy proponowałeś ludziom, chodził tu swego czasu po forum. W zupełności wystarczył mi do obliczeń. W ozc za 30 zł alledrogo wyszło, że mam jeszcze większe zapotrzebowanie. Ale czy to ma jakieś znaczenie przy takim ociepleniu jakie posiadam ?
    Za wszelką cenę chcesz udowdnić, że nawet do takich domów jak mój można wstawić pompkę ze Szczecina.
    Zapomniałem jeszcze Ci dopisać, że Ty masz okienka jak w kurniku. Ja w prawie każdym pokoju mam duże okna tzw. balkonowe. może stąd to "duże" spalanie u mnie

    Dążycie do super termosów z małymi nieotwieranymi okienkami, dla mnie jest to głupota. Dziwaczne projekty domów, II taryfy, obiady nocami, pranie, zmywanie nocą, wszystko uzależnione od kwh, szybki prysznic w letniej wodzie i 19oC w środku. Dorzucanie drewna do kominka, składowanie, sezonowanie go pod domem. Tylko kwh ma być cacy, bo co powiedzą na "forum marketingowców" ? Nie musimy wszyscy być tacy sami bo byłoby nudno. Trzeba sobie zadać teraz pytanie kto jest niewolnikiem we własnym domu. My groszkowcy czy wy?
    Nie ma czegoś takiego jak "zwykły" dom do którego nie trzeba robić OZC,audyt energetyczny robi się do każdego domu ! Z OZC dowiesz się podstawowe i najważniejsze rzeczy na temat budowy czyli jakiej mocy potrzebujesz źródło ciepła,ile dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie,w jaki sposób oszczędzić tą energię,jakie są straty energii każdego pomieszczenia co jest ważne przy doborze rozstawu rur w podlogowce itp.

    Nie mam małych przeszklen,w salonie 7m2,w sypialni także drzwi tarasowe 4m2.
    Jestem ostatnią osobą,która by chciała być niewolnikiem we własnym domu dlatego przede wszystkim nie wybrałem ekogroszka.
    Po drugie też jako nieliczny mam taryfę G11 czyli grzeje,jem,piorę kiedy potrzeba.

  4. #3304

    Domyślnie

    podobnie myslę... bo sam ogrzewam dom 165 m2 + piwnica....wktórej mało co sie grzeje bo temperatura tam i tak jest ok.16 stC....ale wracając koszty ekploatacyjne wynoszą średnio z ostatnich sezonów ROCZNYCH (bo grzeję również ciepłą wodę) = 1000 zł więc przy tak niskim koszcie sam nie będę na razie kombinował i zmieniał pieca jaki mam na miał z podajnikiem (tłokowy/szufladowym) ...twierdzę jednak że przyszłość to jednak Elektryka i jej pochodne....ale do tego ludzie się przekonają dopieor wtedy kiedy będa znacznie więcej zarabiać i całość inwestycji nie będzie tak duża...
    ja jestem zadowolony...schodzę do kotlowni (w piwnicy ze dwa razy na dzien popratrzec czy się pali....) tak przy okazji zerkając do kotłowni
    a podsumowując ....internet zaczyna sie robić propagandowy....i nie warto czasami czytac czego kolwiek bo nie wiadomo komu wierzyć....

  5. #3305

    Domyślnie

    Czy się to komuś podoba czy nie nasza przynależność do UE wymusza konkretne rozwiązania przy budowie nowych domów, a za 5 lat ten wątek umrze śmiercią naturalną. Nie da się zbudować słabo zaizolowanego domu ( nie dostaniesz decyzji odbioru budynku bez świadectwa energetycznego spełniającego coraz to restrykcyjniejsze wymagania ) a w takim domu stosowanie pieców na paliwo stałe - mocno dyskusyjne i mało komfortowe.

  6. #3306

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Czy się to komuś podoba czy nie nasza przynależność do UE wymusza konkretne rozwiązania przy budowie nowych domów, a za 5 lat ten wątek umrze śmiercią naturalną. Nie da się zbudować słabo zaizolowanego domu ( nie dostaniesz decyzji odbioru budynku bez świadectwa energetycznego spełniającego coraz to restrykcyjniejsze wymagania ) a w takim domu stosowanie pieców na paliwo stałe - mocno dyskusyjne i mało komfortowe.
    Pomp ciepła droższych jak 6000-7000PLN również
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  7. #3307

    Domyślnie

    dodam koszt łączny prądu w domu...1400zł

  8. #3308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawko_ Zobacz post
    Ale, które OZC od asolta bądź innego gościa ? Sorry ale naganiaczy jest pełno, ozc, ozc do znudzenia. Nie buduowałem domu pasywnego lub super energooszczędnego żeby wydawać kasę na ozc. Aczkolwiek, żeby to było jasne nie neguje ozc, ale robienie go do każdego najzwyklejszego domu, wg mnie mija się z celem. Można samemu orientacyjnie to wyliczyć. Każdego nowego na forum trzeba zgolić na parę stówek ? Kiedyś był taki arkusz w exelu, sam go wiele razy proponowałeś ludziom, chodził tu swego czasu po forum. W zupełności wystarczył mi do obliczeń. W ozc za 30 zł alledrogo wyszło, że mam jeszcze większe zapotrzebowanie. Ale czy to ma jakieś znaczenie przy takim ociepleniu jakie posiadam ?
    Nie przesadzaj z tymi naganiaczami, nie proponowałem nigdy Tobie i innym wykonania obliczen ozc. A propo obliczen w excelu przeglądałem ten arkusz, nie miał mozliwosci obliczenia strat na poszczegolne pomieszczenia, co jest bardzo przydatne do obliczen podłogówki, nie podawał tez struktury strat, co również sie przydaje do ekonomicznej poprawy izolacyjnosci. O jego dokładnosci w zakresie zapotrzebowania na ciepło i projektowego obciązenia cieplnego tez nie wspomnę. Kazdy moze miec rózne poglądy na temat tych obliczen, nie są one tez obowiązkowe, nie kazdy chce miec energooszczedny dom chociaz juz niedługo takiego wyboru miał nie bedzie

  9. #3309
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigrw Zobacz post
    dodam koszt łączny prądu w domu...1400zł
    Nie wiem jak wy to robicie
    Ja zużywam niemal dwa razy więcej.

  10. #3310

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Czy się to komuś podoba czy nie nasza przynależność do UE wymusza konkretne rozwiązania przy budowie nowych domów, a za 5 lat ten wątek umrze śmiercią naturalną. Nie da się zbudować słabo zaizolowanego domu ( nie dostaniesz decyzji odbioru budynku bez świadectwa energetycznego spełniającego coraz to restrykcyjniejsze wymagania ) a w takim domu stosowanie pieców na paliwo stałe - mocno dyskusyjne i mało komfortowe.
    nic się nie zmieni albo zmieni się dużo, dużo mniej niż się spodziewasz
    bo te domki z 2020 roku bez rekuperatora (brak wymogu) to będą 70kWh/m2
    średni domek 130-160m2 będzie brał swoje 8000-12000kWh
    moc z 5-7kW
    będą dalej pakować ekogroszek aż miło. Jak już to większość która ma okazje pójdzie po gaz.
    i nie żebym się z tego cieszył, ale mam obraz ok 100 budów rocznie i mentalności ludzi.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  11. #3311
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    będą dalej pakować ekogroszek aż miło. Jak już to większość która ma okazje pójdzie po gaz.
    i nie żebym się z tego cieszył, ale mam obraz ok 100 budów rocznie i mentalności ludzi.
    A ja powiem, że nie tyle mentalność co niewiedzę, albo raczej kompletną ignorancję, niewiedzę i złe doradztwo ciepłowników/hydraulików, itp. Z doświadczenia wiem, że to co lokalny hydraulik powie inwestorowi jest święte i choćby wszyscy w około mówili co innego to inwestor i tak zrobi tak jak mu podpowie instalator. Jakby był to jakiś zawód zaufania społecznego
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #3312

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Pomp ciepła droższych jak 6000-7000PLN również
    Żebyś się nie zdziwił , ceny PC będą 6000-7000 jak lodówki dobrej klasy side by-siede będą po 1000PLN.

  13. #3313
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    nic się nie zmieni albo zmieni się dużo, dużo mniej niż się spodziewasz
    bo te domki z 2020 roku bez rekuperatora (brak wymogu) to będą 70kWh/m2
    średni domek 130-160m2 będzie brał swoje 8000-12000kWh
    moc z 5-7kW
    będą dalej pakować ekogroszek aż miło. Jak już to większość która ma okazje pójdzie po gaz.
    i nie żebym się z tego cieszył, ale mam obraz ok 100 budów rocznie i mentalności ludzi.
    Zmieni się bo w tych 70 kWh/m2 które maja obowiazywać jest zawarte cwu, juz teraz przy 120 kWh/m2 ogrzewanie czystym prądem nie wychodzi, chociaż przy węglu i gazie jeszcze się miesci, ale przy 70 kWh rzadko kiedy a prawie w ogole nie przejdzie. Byc moze znikną przy rezygnacji pozwolen na budowę charakterystyki w co watpię bo stanowią one składowa czesc projektu i wtedy byłoby łatwiej przejsc to ograniczenie. Jezeli jednak niektórzy pomimo tego bedą ogrzewali węglem to wbrew zapisom z charakterystyki energetycznej budynku. Co do wymogu rekuperacji to brak wm spowoduje podniesienie tego wskaznika powyzej 70 kWh/m2 i taki projekt nie przejdzie.
    Jezeli nakazu stosowania wm nie będzie oficjalnie to wm i tak bedzie wymuszona z innej strony

  14. #3314

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    nic się nie zmieni albo zmieni się dużo, dużo mniej niż się spodziewasz
    bo te domki z 2020 roku bez rekuperatora (brak wymogu) to będą 70kWh/m2
    średni domek 130-160m2 będzie brał swoje 8000-12000kWh
    moc z 5-7kW
    będą dalej pakować ekogroszek aż miło. Jak już to większość która ma okazje pójdzie po gaz.
    i nie żebym się z tego cieszył, ale mam obraz ok 100 budów rocznie i mentalności ludzi.
    Poza lokalnymi ograniczeniami dotyczącymi kotłów na paliwo stałe ( vide Kraków ) wejdą ogólnokrajowe restrykcje dotyczące stosowania takich kotłów. Tylko w taki sposób będziemy w stanie spełnić wymagania dotyczące redukcji emisji CO2.

  15. #3315

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Gdybyś pleciugo wiedział choć cokolwiek o takich kotłach to nie robiłbyś z siebie pośmiewiska na całe forum.
    Informuję Cię zatem że takiego typu kocioł może również pracować z mocą 2 czy 3kW także te Twoje wywody pod publikę można włożyć wiesz gdzie.
    powiedzmy sobie szczerze: PIEC NA EKOGROSZEK I PRACA Z 2KW TO JAK BAJKI O POMPIE CIEPŁA POWIETRZNEJ I COP 3,3

    co z tego, że 1 - słownie jeden producent - robi śladowe ilości pieca na ekogroszek mocy 7KW? Nic. To jest wyjątek potwierdzający regułę. Ekogroszek od 10-12kW wzwyż produkują bo się źle pali w palniku. Każdy to wie. Czyli mamy 3,3kW, maks 3kW mocy minimalnej.

    powoduje to, że piec chwilę pali by ogrzać dom a potem idzie w podtrzymanie podobnie jak chodzi w lato. I tak z 8-9 miesięcy. Straty są? Są. I co z tego. Dalej to taniej od gazu z ziemi czy porównywalnie do PC PW. Ale zakup tańszy.

    przecież nie znaczy, to, że ludzie przestaną kupować ekogroszk nawet jak piec jest do ich domu za mocny! Kupują to bo często nie mają kasy na PC. Baaa większość z nich o piecu myśli przed wprowadzeniem jak już ma kotłownie i komin i dla nich różnica w cenie ekorgoszek (14k, kpl) a PC PW (25k, kpl) jest nie do zaakceptowania za to, że system będzie bezobsługowy. Baa większość tych ludzi jak wybiera piec to się dowiaduje, że system pół podłogówka a pół grzejniki do PC już nie pasuje. A tak większość ludzi domy buduje.

    także ekogroszek się jeszcze długo obroni.

    ale Panie Karoka musisz przyznać, że sprawność tych piecy leci na łeb i szyje w procentach w małych domkach, mniej za to czuć to w PLN.

    Jeden z producentów mi powiedział, że do mojego domu sezonowo mam liczyć sprawność pieca 50%, piec 10KW. A ten sam piec do domu tak zaizolowanego jak mój może mieć sprawność ok 65 do 70% przy dobrym palaczu jak sobie zrobię metraż min 200m.

    Ile to mamy przypadków jak ludzie przychodzą do Nas ws. zakończenie robót domu i już mieszkają i się dziwią, że ich dom 120m2 nawet nieco lepiej ocieplony od sąsiada pali podobnie jak jego 150m2. Cała masa przypadków, gdzie teoretycznie różnice w spalaniu domów ekogorszu winny być 1-1,5 tony a są 500-700kg. Oczywiście Ci z mniejszych domów zaskoczeni są in minu a Ci z większych in plus. Ale nadal uważają ekogroszek za dobre dla nich rozwiązanie. Czasem za najlepsze, bo to latem drewnem przepalą itp itd.

    Ja im podpowiadam niech protestują na okresy przejściowe i lato może ekogroszek mniejszej kaloryczności a lepszy niech kupią na zimę ale co robią nie wiem.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  16. #3316
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    bo tu jest problem, że od poczatku trzeba wiedziec co sie chce, jak juz sie wybuduje kotłownie i komin to nie ma kasy na pompe ale jak ktoś chce sie budowac to pewnie patrzy na wizualizacje żeby dom ładnie wyglądał a się nie zastanawiają nad sprawami technicznymi.... w koncu mają projektanta

  17. #3317

    Domyślnie

    Zejdź na ziemie ile % w Polsce to projekt indywidualny ?? 10-15% reszta katalogi.

  18. #3318

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Poza lokalnymi ograniczeniami dotyczącymi kotłów na paliwo stałe ( vide Kraków ) wejdą ogólnokrajowe restrykcje dotyczące stosowania takich kotłów. Tylko w taki sposób będziemy w stanie spełnić wymagania dotyczące redukcji emisji CO2.
    tu się zgodzę, administracyjnie to można załatwić,
    ale nie widzę takiej woli politycznej,
    nawet nikt o tym nie wspomniał,
    sama UE mówi o przemyśle, a nie o gospodarstwach bo się boją,
    a prawo nabyte? kto ma piec na ekogroszek będzie nim pali i po wejściu takiego wirtualnego przepisu jeszcze ładne lata,
    tylko edukacja i czyste zachęty finansowe jak postumenty itp, tania energia w nocy, płatność za nadprodukcję prądu to zmienia - $$$ - rachunek ekonomiczny
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  19. #3319
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Zejdź na ziemie ile % w Polsce to projekt indywidualny ?? 10-15% reszta katalogi.
    wydaje mi sie że większośc robi adaptacje gotowego projektu, zresztą co za problem wykreślić komin i powiekszyć jakieś pomieszczenie albo zrobić jakaś garderobę, mozna wtedy wybrać projekt o pare metrow mniejszy

  20. #3320

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zmieni się bo w tych 70 kWh/m2 które maja obowiazywać jest zawarte cwu, juz teraz przy 120 kWh/m2 ogrzewanie czystym prądem nie wychodzi, chociaż przy węglu i gazie jeszcze się miesci, ale przy 70 kWh rzadko kiedy a prawie w ogole nie przejdzie. Byc moze znikną przy rezygnacji pozwolen na budowę charakterystyki
    juz dzis ( od 2 lipca 2013) w projektach jest wymog analizy racjonalnego wykorzystania energii.

    widzial to ktos?

    Byscie zawal dostali jak byscie zobaczyli co i z jakimi CENAMI jest tam podane i jak ladnie ekogroszek wychodzi Naj...

    w kilku widzalem takie bledy ze PC opisane bylo poziome, wycenione pionowe, a jeszcze o studniach pisali w opise. Dotyczylo to tej samej pizycji. Ceny z kosmosu lub z Vallianta

Strona 166 z 416

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony