dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 200
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Jak widzisz opieram się na danych otrzymanych, ja dopiero zaczynam z budową, ale 15 tys. przewijało się zarówno w w/w dokumencie, jak również od handlowców którzy jeżdżą po wioskach organizując spotkania handlowe. Co do zasobnika, to są to też zasłyszane opinie w sklepach oferujących kotły CO, uważasz że powinien być większy?
    z opinią zasłyszaną od "handlowców" trza ostrożnie i nie tylko na niej trza się opierać.

    Dobrze że szukasz informacji, to poczytaj w necie, na ogół zwykło sie przyjmować do solarów zasobnik na podwójne dzienne zużycie, a jak koledzy pisali dla 4 osobowej rodziny koszt całej instalacji bez dotacji to jakieś 12tyś max - tyle że nie mówimy o jakichś próżniówkach typu Vitosol 300 czy innych Kingspanach.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Nie o to chodzi, że nie chcę, ja zawsze chciałem mieć solary, ale mając żonę księgową, każdy wydatek musi mieć uzasadnienie ekonomiczne. Z różnych źródeł otrzymałem informację o takich kosztach (uwzględniając oczywiście zasobnik większy niż 150l, z dwoma wężownicami). Pierwsza lepsza strona dotycząca zestawów kolektorów - http://www.energa.pl/dla-domu/kolekt.../nasze-zestawy) ceny od 8899 z uwzgl. dofinansowaniem... czyli bez dofinansowania rozumiem, że cena jest 8899/0,55 = 16180?
    Tam jest zasobnik 200ltr nie 150
    jak zestaw 2-4, tzn że dla 2 z zapasem, dla 4 z niedomiarem, czyli 3 w sam raz
    nie - jak 8899, to bez dofinansowania w okolicy 12500

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Tam jest zasobnik 200ltr nie 150
    jak zestaw 2-4, tzn że dla 2 z zapasem, dla 4 z niedomiarem, czyli 3 w sam raz
    nie - jak 8899, to bez dofinansowania w okolicy 12500
    No, czyli na 4 os. lepszy byłyby ten 10099, czyli pewnie cos kolo 14 tys., poza tym czy takie zestawy są coś warte i wytrzymają te 15-20 lat? Czy są to noname'y i ciężko przewidywać ich żywotność?
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    No, czyli na 4 os. lepszy byłyby ten 10099, czyli pewnie cos kolo 14 tys., poza tym czy takie zestawy są coś warte i wytrzymają te 15-20 lat? Czy są to noname'y i ciężko przewidywać ich żywotność?
    oj leniuchem zalatuje

    bierzesz ten zestaw co podałeś, zapodajesz w wujku googlu "KSR10", no i jak ta strona co ci wyskoczy to dla ciebie jest "NO NAME", to ja już nie wiem co dla ciebie markowe

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    ja dopiero zaczynam z budową
    To może nie spiesz się z decyzjami, bo może szkoda marnować kasę i miejsce na dachu na tradycyjne solary, które latem produkują nadmiar energii z którą nie ma co zrobić. Może (choć niekoniecznie) do tego czasu ustawodawcy uchwalą półroczne bilansowanie produkowanej i zużywanej energii elektrycznej, co jest w planach nowej ustawy o OZE. Inna sprawa kiedy ona wejdzie, bo na razie lobby energetyczne wstrzymuje ją jak tylko może. Jeśli wejdzie w takiej wersji jaka jest teraz, to pozwoli ona na produkcje prądu z fotowoltaiki w dzień i latem a zużywanie w nocy i zimą bez użycia akumulatorów w systemie współpracującym z siecią energetyczną (on-grid). Wtedy latem będziesz miał i prąd i ciepłą wodę.
    Dla leniwych pojawiają się też 40% dofinansowania do fotowoltaiki: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...nstalacji-oze/
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #26

    Domyślnie

    KSR10 to nie jest żaden noname tylko próżniowy kolektor produkowany w Niemczech a sprzedawany w Polsce przez firmę Hewalex - największego producenta kolektorów w Polsce. To jest kolektor wysokiej jakości ale niestety dość drogi, w dodatku po ubiegłorocznych zmianach w programie dotacyjnym jego montaż z dotacją jest średnio opłacalny z uwagi na małą powierzchnię czynną.
    A wracając do wyliczeń - nie powiem ci jakie jest zapotrzebowanie domu na cwu, ale cena zestawu dla rodziny 4 os. (zakładam że zestaw 300 l plus 3 kolektory płaskie) to przed dotacją około 12 tys z montażem minus dotacja (realnie 30-33%) = 8 tys zł.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    oj leniuchem zalatuje

    bierzesz ten zestaw co podałeś, zapodajesz w wujku googlu "KSR10", no i jak ta strona co ci wyskoczy to dla ciebie jest "NO NAME", to ja już nie wiem co dla ciebie markowe
    Oj tam od razu leniuchem, po prostu Hewalex nic mi nie mówi, a przyzwyczajony, że jeśli w ofercie nie podaje się nazwy firmy, tylko sam model to (w większości wypadków) oznacza, że nie warto się chwalić firmą - czyli no name, krzak itp

    Niemniej znów wracamy do kwoty wyjściowej na poziomie 14 tys. która na stronie poprzedniej była mocno krytykowana jako zawyżona.

    @rwxw - w sumie fotowoltanika bardziej mnie przekonuje, szkoda że ta ustawa utknęła, mam wrażenie że zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zainstalowanie en. elektrycznej i odsprzedawanie ZE (jeśli przejdą proponowane stawki).

    @red1980 - czy możesz zasugerować jakieś konkretne rozwiązanie w tej cenie?
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  8. #28

    Domyślnie

    14 tyś PLN mniej kosztował nasz zestaw ( po odjęciu dotacji ) oparty na 4 płaskich Hewalexach, buforze 400l, który nie tylko podgrzewa cwu ale i ogrzewa mieszkanie.

  9. #29

    Domyślnie

    W jednym z postów jeden użytkownik zrobił porównanie kolektorów Hewalexa 10KSR(próżniowe) i KS 2000SLP (płaskie). Uzyski okazały się niemal identyczne a cena samego kolektora płaskiego jest o połowę mniejsza od próżniowego.

  10. #30

    Domyślnie

    @DrKubus - gdybym miał cos proponować tylko do cwu to: 3 x Hewalex KS2000 SLP + zasobnik biwalentny 300 l. Koszt takiej instalacji przed dofinansowaniem powinien się zakręcić w granicach 13 tys zł. Po dotacji spłaconej szybko wyjdzie jakieś 9 tys zł (z uwzględnieniem kredytu i podatku w wys. pełnych 18%, a to nie zawsze jest takie oczywiste). Ewentualnie opcja tańsza o ok. 500 zł czyli zamiast SLP dajemy TLP AC (podobne parametry ale absorber aluminiowy). Niestety koszty kwalifikowane pewnie będą delikatnie przekroczone w obu przypadkach.
    Ewentualnie rozważyłbym zamianę zasobnika emaliowanego na kwaśny, np dość solidnie wyglądające zasobniki irlandzkiej firmy Joule. Podniesie to koszt instalacji o ok. 800 zł ale odejdą późniejsze koszty wymiany anody.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    @rwxw - w sumie fotowoltanika bardziej mnie przekonuje, szkoda że ta ustawa utknęła, mam wrażenie że zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zainstalowanie en. elektrycznej i odsprzedawanie ZE (jeśli przejdą proponowane stawki).
    Zależy co masz na myśli pisząc proponowane stawki. Jeśli myślisz o tych 1.3zł/kWh, o których trąbiono parę lat temu, to są to stawki całkowicie nierealne. Wyobraź sobie co by się działo gdyby takie ustalili. Wtedy prawie każdy malowałby dach w panele foto i generował "zielony" prąd za pomocą przedłużacza z drugiego gniazdka - byłby to super biznes Realne natomiast jest rozliczanie zużytej kWh za wyprodukowaną w okresie np. półrocznym, co może się w najbliższym czasie (rok ?) pojawić, a że instalację stawia się na ponad 20 lat, warto wziąć to pod uwagę.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    To może nie spiesz się z decyzjami, bo może szkoda marnować kasę i miejsce na dachu na tradycyjne solary, które latem produkują nadmiar energii z którą nie ma co zrobić. Może (choć niekoniecznie) do tego czasu ustawodawcy uchwalą półroczne bilansowanie produkowanej i zużywanej energii elektrycznej,
    No tak to będzie fantastyczne rozwiązanie. Cena prądu za który się płaci to ok. 0,52zł/kWh, cena prądu sprzedawanego do sieci to 0,19zł/kWh. Interes jak się patrzy.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Jeśli weźmiemy bilans energetyczny domu, to ze 100% energii, średnio od 10 do 25p.p. będzie energią elektryczną reszt to energią cieplna. Dlatego, moim zdaniem zbyt wysokie ceny odkupu energii elektrycznej były by niewłaściwe.

    Te 2412,39kWh może być trochę zaniżone względem rzeczywistości - kwestia zawsze jak kto liczy.

    4 osoby x 40l/d x 4,186 x 35stK / 3600s x 365d = 2376,72kWh/a
    Zbiornik 120l ma straty ok. 1,4kWh/d x 365d = 511kWh/a
    Cyrkulacja przez 8h x ,01kW/mb x 30mb x 365d = 876kWh/a

    Łącznie mamy ~3764kWh rocznie, dziś stanowi to ~900PLN przy gazie E, a za 7 lat można spodziewać się kwoty w okolicy 1800PLN.
    Aby pokryć do ~70% tej energii potrzeba 4,5-5m^2 kolektora próżniowo rurowego CPC.
    Oszczędności w skali 20 lat wyniosą ~50000PLN przy wzroście cen r./r. o 12%, ~40000PLN przy 10% r./r. oraz ~25000PLN przy 6% r./r.

    Takie teoretyczne wyliczenia.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    No to jest właśnie ciekawe pole do popisu dla wszystkich stron konfliktu.
    Np. poddaje się wątpliwości czy kolektory będą działać przez 20 lat, ale już nikt nie analizuje jak znikoma szansa jest na przeżycie 20 lat kotła gazowego (o awariach w międzyczasie i przeglądach nie wspominając).
    Tak samo grzałka - która 15lat pociągnie?
    A, czyli przy kolektorach to nie potrzeba już grzałki czy kociołka... Ciekawe rzeczy piszesz.

    Załóżmy cenę kolektorów na poziomie 10.000zł. Żywotność na poziomie 20 lat. Roczny prąd do pompki to około 60zł. (czy ktoś umie mi powiedzieć ile kosztuje przegląd i wymiana glikolu co 5 lat?). Sprawność na poziomie 60%.
    10.000+(60x20 lat)=11200:20=560:7 (sprawność roczna w miesiącach)=80zł
    80zł miesięcznie będzie kosztowało podgrzanie wody solarem (pomijam przeglądy i wymianę glikolu). Czyli niemal tyle samo co grzałką za 100zł w drugiej taryfie.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W dodatku solary kosztują podobnie jak pompa ciepła do CO i CWU. Należy jedynie dopłacić do dolnego źródła i mamy dwie, a nawet trzy pieczenie za jednym zamachem. Tanie CO, tania CWU i możliwość chłodzenia latem.
    Solary jak najbardziej do letnich ośrodków wczasowych.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    No tak to będzie fantastyczne rozwiązanie. Cena prądu za który się płaci to ok. 0,52zł/kWh, cena prądu sprzedawanego do sieci to 0,19zł/kWh. Interes jak się patrzy.
    Wiesz, zależy jak policzysz, to wszystko możesz udowodnić, ale zejdźmy z księżyca na ziemię. Teraz jest tak, że prąd z instalacji fotowoltaicznej zużywasz w pierwszej kolejności na własne potrzeby, a tylko nadmiar, którego nie zużyjesz oddajesz po 16gr/kWh. Twój interes w tym, żeby zużyć. Weźmy mój przykład. Mam taryfę weekendową, gdzie za drogi prąd (dzień) płacę po około 75gr/kWh, a w nocy oraz od 13-15 i w weekendy mam tani prąd poniżej 30gr/kWh. W dzień mam swój prąd, więc nie płacę za niego po 75gr/kWh, więc widać jak Twoje 19gr jest kompletnie z sufitu. Zwykłe solary latem generują nadmiar energii, z którą nie ma co zrobić. Panelami pv można zagrzać wodę, ale i przełączyć latem na klimę, gdy woda osiągnie wymaganą już temperaturę. Dziś moje marne 2kWp nieoptymalnie ustawione wygenerowały 9,7kWh, co by podgrzało 200l wody o około 45*, a więc w zasobniku miałbym 200l wody o temperaturze 55*. Cena instalacji porównywalna do paneli wodnych.
    Dodatkowo pisałem o półrocznym bilansowaniu zużycia, które jest w planach rządowych. Bilansowanie, czyli net-metering, czyli rozliczenie kWh za kWh, a nie sprzedaż po 19, a zakup po 60gr. Wiadomo, że rząd coś tam obiecuje, a co z tego wyniknie to inna sprawa, ale jest jakaś szansa, że będzie tak, jak napisałem.
    Reasumując, każdy powinien sobie sam policzyć co się komu opłaca, ale warto mieć w miarę szerokie horyzonty i nie zawsze chodzić utartymi ścieżkami.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    ...
    Cyrkulacja przez 8h x ,01kW/mb x 30mb x 365d = 876kWh/a
    ...
    Ty @RAPCZYN na poważnie z tą cyrkulacją 8h dziennie???

    to jeszcze robisz takie gówniane instalacje???

    a miałem cię za porządnego instalatora z pomyślunkiem

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Osiem godzin to "pikuś", w dużych instalacjach pompa cyrkulacji pracuje 24h/d i potrafi "zjeść" np. 40% energii.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Ja to chciałem tak góra 1h/dziennie, najlepiej w określonych godzinach co 15 min, na 1 min. Ew. jak kogoś czujka PIR w łazience wykryje
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Sterowanie czasowe i termostatyczne oraz z włącznika światła, wszystko ze sterowaniem poprzez program tygodniowy wraz z licznikiem energii na cyrkulację i ciepłą wodę... są gotowe rozwiązania systemowe do tego ... które przy okazji przygotowują świeżą wodę użytkową.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony