dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 200
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Wiesz, zależy jak policzysz, to wszystko możesz udowodnić, ale zejdźmy z księżyca na ziemię.
    Pzrecztaj ostatnie wydanie ustawy oraz sposoby finansowania przez NFOŚiGW. Sa tam takie schody, że normalny śmiertelnik tego nie przejdzie. Założenia były świetlane a wyszło jak zawsze. Poczytaj.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Pzrecztaj ostatnie wydanie ustawy oraz sposoby finansowania przez NFOŚiGW. Sa tam takie schody, że normalny śmiertelnik tego nie przejdzie. Założenia były świetlane a wyszło jak zawsze. Poczytaj.
    Czytałem i mnie to ani ziębi, ani parzy, gdyż nie oglądając się za dotacjami mam już własną "elektrownię". Ja pisałem nie o dotacjach (o nich tylko wspomniałem dla tych którzy je lubią), ale o tym co można uzyskać instalując panele fotowoltaiczne i że nie jest to kilkanaście gr/kWh, tylko może być sporo więcej. Dziś rząd przyjął ustawę o oze, kulawą, ale jest w niej bilansowanie netto produkcji i zużycia energii, czyli to o czym wczoraj pisałem - rozliczenie 1 kWh za 1 kWh bez przelicznika na PLN w różnych cenach zakupu i sprzedaży prądu. Jest to krok do przodu, zobaczymy kiedy będą następne. Zobaczymy też jaki będzie ostateczny kształt regulacji, bo on w rzeczywistości określi na ile będzie się można uniezależnić od rachunków za prąd. Jeśli regulacje będą korzystne, to będę w stanie ogrzać dom i pokryć w całości zapotrzebowanie na prąd z paneli pv po powiększeniu mojej elektrowni do 8kWp Jeśli będą niekorzystne, to liczę, że pokryję około połowy zapotrzebowania na prąd wraz z ogrzewaniem przy mniejszej instalacji pv. Jak będzie na prawdę, to pożyjemy, zobaczymy.
    Wracając do dotacji, to nie korzystałem z żadnych i uważam jakiekolwiek dotowanie za szkodliwe, lepsze są nie przeszkadzające regulacje prawne. Ale w PL ani jednego, ani drugiego.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    ceny od 8899 z uwzgl. dofinansowaniem... czyli bez dofinansowania rozumiem, że cena jest 8899/0,55 = 16180?
    Akurat wybrałeś najdroższą firmę. Do zestawu dolicz jeszcze 1600-2000zł za montaż + rury, otuliny, złączki i takie tam inne za kwotę ok 1500zł to teraz wyjdzie cena do zapłacenia. W tych kolektorach próżniowych dofinansowania masz tylko za kwotę ok. 2250X2,2=4950X45%=2227zł.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W dodatku solary kosztują podobnie jak pompa ciepła do CO i CWU. Należy jedynie dopłacić do dolnego źródła i mamy dwie, a nawet trzy pieczenie za jednym zamachem. Tanie CO, tania CWU i możliwość chłodzenia latem.
    Solary jak najbardziej do letnich ośrodków wczasowych.
    Ja tu piszę o swoim domu 270m2 z 5 osobami namiętnie korzystającymi z wody.
    Kista piwa dla ciebie jak mi znajdziesz PC gruntową za 12tysięcy, która nada się do mojego domu. Dołożę drugie 12tysięcy na kolektor pionowy (na poziomy nie ma miejsca). Dom mam ocieplony przód/tył 12cm ściany szczytowe 15cm styropianu. Dach 2 warstwy razem 28cm i co za 25tyś zestawik uciągnie mój dom czy zesra się po tygodniu dobrych mrozów? Dla mnie grzanie poza II taryfą to nie grzanie.
    Więc daj już luz z twoimi postami z doopy wytrzaśniętymi...

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja tu piszę o swoim domu 270m2 z 5 osobami namiętnie korzystającymi z wody.
    Kista piwa dla ciebie jak mi znajdziesz PC gruntową za 12tysięcy, która nada się do mojego domu. Dołożę drugie 12tysięcy na kolektor pionowy (na poziomy nie ma miejsca). Dom mam ocieplony przód/tył 12cm ściany szczytowe 15cm styropianu. Dach 2 warstwy razem 28cm i co za 25tyś zestawik uciągnie mój dom czy zesra się po tygodniu dobrych mrozów? Dla mnie grzanie poza II taryfą to nie grzanie.
    Więc daj już luz z twoimi postami z doopy wytrzaśniętymi...
    Oooo, zabolało instalatorka?
    Pompe ciepła dobiera się do zapotrzebowania domu na ciepło a nie do jego powierzchni. Zresztą tak powinno dobierać się każde źródło ciepła. A ty chcesz na siłę udowodnić, że źle ociepliłeś swój dom. Twój cyrk, twoje małpy.
    Przypomnij mi czym ogrzewasz swój dom?

  6. #46

    Domyślnie

    Tak jest zakładajcie wszyscy pompy ciepła, i zawsze będziecie uzależnieni od cen prądu Teraz gdy kosztuje 68gr/kWh jest OK poczekamy jak będzie kosztowało 1 PLN/kWh i więcej. Poczekajmy jeszcze 5 lat kiedy Wasz COP w granicach 3 będzie niewystarczający i będzie trzeba kupić coś z COP 5

    yaiba83 - PC przez pierwsze 2 -3 tyg będzie chodziło na maxa biorąc przy tym około 10-15kWh/dobę aby tylko wygrzać podłogę, później się zesra
    Ale przyznam że u kolegi Liwko pięknie to wygląda PC, reku rachunek 3200 PLN/rok i do tego kominek rekreacyjnie.

    Solary, rachunek za prąd 500 PLN, rekreacyjnie myjemy się u sąsiadów, a jak zima mocniej przymrozi rekreacyjnie wyprowadzamy się z domu do noclegowni. I co da się? Da a w domu wszystko na ropę
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-04-2014 o 07:39

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tak jest zakładajcie wszyscy pompy ciepła, i zawsze będziecie uzależnieni od cen prądu Teraz gdy kosztuje 68gr/kWh jest OK poczekamy jak będzie kosztowało 1 PLN/kWh i więcej. Poczekajmy jeszcze 5 lat kiedy Wasz COP w granicach 3 będzie niewystarczający i będzie trzeba kupić coś z COP 5

    yaiba83 - PC przez pierwsze 2 -3 tyg będzie chodziło na maxa biorąc przy tym około 10-15kWh/dobę aby tylko wygrzać podłogę, później się zesra
    Ale przyznam że u kolegi Liwko pięknie to wygląda PC, reku rachunek 3200 PLN/rok i do tego kominek rekreacyjnie.

    Solary, rachunek za prąd 500 PLN, rekreacyjnie myjemy się u sąsiadów, a jak zima mocniej przymrozi rekreacyjnie wyprowadzamy się z domu do noclegowni. I co da się? Da a w domu wszystko na ropę
    Tyle bzdur w jednym poście, nie wiadomo od czego zacząć.
    Może zaczniemy od tego.
    Jeżeli płacę rocznie za prąd w okolicach 3500 (tyle po podwyżkach i po dodaniu dodatkowych odbiorników) i jak prąd podrożeje x2 to ile będę płacił za ten prąd?

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jeżeli płacę rocznie za prąd w okolicach 3500 (tyle po podwyżkach i po dodaniu dodatkowych odbiorników) i jak prąd podrożeje x2 to ile będę płacił za ten prąd?
    Niestety nie pomogę Ci w obliczeniach, raczej słaby byłem z rachunku prawdopodobieństwa

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Niestety nie pomogę Ci w obliczeniach, raczej słaby byłem z rachunku prawdopodobieństwa
    To żaden rachunek prawdopodobieństwa, to zwyczajne mnożenie. Rachunek za prąd 3500. Prąd drożeje x2, to ile za niego zapłacę?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    To żaden rachunek prawdopodobieństwa, to zwyczajne mnożenie. Rachunek za prąd 3500. Prąd drożeje x2, to ile za niego zapłacę?
    OK spróbuje:
    3500 = x2
    3500/2 = x
    x = 1500 PLN

    Zapłacisz za prąd 1500 PLN /rocznie

    EDIT:
    Wróć źle to nie 2x a x do kwadratu
    3500 = x2
    pierwiastek z 3500 = 59,16
    Za prąd rocznie zapłacisz 59PLN pozazdrościć.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-04-2014 o 08:28

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    OK spróbuje:
    3500 = x2
    3500/2 = x
    x = 1500 PLN

    Zapłacisz za prąd 1500 PLN /rocznie

    EDIT:
    Wróć źle to nie 2x a x do kwadratu
    3500 = x2
    pierwiastek z 3500 = 59,16
    Za prąd rocznie zapłacisz 59PLN pozazdrościć.
    No i z kim tu dyskutować...
    I tacy właśnie ludzie, którzy nie umieją liczyć, budują swoje domy, budują w nich kotłownie, stawiają kominy, wkładają do tych kotłowni wszelkiej maści kopciuchy, babrają się z węglem czy drewnem, kładą na dachy solary. Za to wszystko płacą fortunę i twierdzą, że ich nie stać na systemy bezobsługowe.

  12. #52

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz. lepszy śmieciuch GS czy DS w kotłowni, niż obietnice rachunków 3200PLN/rok *
    * koszt pompy ciepła + odwierty + reku.
    Powiedz mam ile musiałeś zainwestować z izolację domu, PC, reku, itp?
    No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dokładnie tak jak piszesz. lepszy śmieciuch GS czy DS w kotłowni, niż obietnice rachunków 3200PLN/rok *
    * koszt pompy ciepła + odwierty + reku.
    Powiedz mam ile musiałeś zainwestować z izolację domu, PC, reku, itp?
    No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?
    Widzisz bidulku jak ty mało wiesz...
    Zapraszam do napisania najpierw własnej stopki, inaczej dyskusji nie będzie. A ja chętnie podyskutuję w tym wątku, na temat nieopłacalnego w większości przypadków montowania kolektorów słonecznych

  14. #54

    Domyślnie

    Więc słucham co masz mi do powiedzenia w sprawie naszego domu.

    Po podłogach będzie z 90m2, z tym że kubatura w salonie jest dość spora bo w najwyższym miejscu ma 7m.
    Odnośnie ścian i izolacji patrząc od zewnątrz: 10 - 13cm styropian, pustak piaskowy, cegła, szczelina powietrzna 10 cm, znów pustak piaskowy, znów cegła.
    Podłoga raczej słabo tylko 10 cm styropianu + wylewka + panele.
    Dach 25 cm wełny.
    Okna "w miarę" plastikowe choć kilka latek już mają.

    Na ten sezon grzewczy przewidzieliśmy jakieś 1,5t węgla, poszło około 750-800kg i ze 2m3 drewna pozostałego po remoncie. Kociołek lokalnego dystrybutora GS jednorazowo wchodzi około 7-10kg węgla pali się około 10-14h. Do kompletu bufor kombinowany 300l bufor, 100 cwu.
    Wszędzie kaloryfery + ogrzewanie podłogowe w połowie domu.

    Na dachu 4 solary 7,2m2 zapięte pod bufor wykresy gdzieś już prezentowałem teraz niestety nie mogę ekontrol nie działa:
    Luty 168kWh, marzec 336kWh, kwiecień chyba dochodzi to 100kWh
    Edit:
    ruszył ekontrol:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rok.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	36,2 KB
ID:	253750  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-04-2014 o 10:36

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Więc słucham co masz mi do powiedzenia w sprawie naszego domu.

    Po podłogach będzie z 90m2, z tym że kubatura w salonie jest dość spora bo w najwyższym miejscu ma 7m.
    Odnośnie ścian i izolacji patrząc od zewnątrz: 10 - 13cm styropian, pustak piaskowy, cegła, szczelina powietrzna 10 cm, znów pustak piaskowy, znów cegła.
    Podłoga raczej słabo tylko 10 cm styropianu + wylewka + panele.
    Dach 25 cm wełny.
    Okna "w miarę" plastikowe choć kilka latek już mają.

    Na ten sezon grzewczy przewidzieliśmy jakieś 1,5t węgla, poszło około 750-800kg i ze 2m3 drewna pozostałego po remoncie. Kociołek lokalnego dystrybutora GS jednorazowo wchodzi około 7-10kg węgla pali się około 10-14h. Do kompletu bufor kombinowany 300l bufor, 100 cwu.
    Wszędzie kaloryfery + ogrzewanie podłogowe w połowie domu.

    Na dachu 4 solary 7,2m2 zapięte pod bufor wykresy gdzieś już prezentowałem teraz niestety nie mogę ekontrol nie działa:
    Luty 168kWh, marzec 336kWh, kwiecień chyba dochodzi to 100kWh
    Edit:
    ruszył ekontrol:
    Co mam do powiedzenia? Ludzie to czytający, nie idźcie tą drogą!

    90m2 i kotłownia z kopciuchem???????? Idiotyzm!!!!!
    To raz.
    Dwa, to mieszany, skomplikowany system za który zapłaciłeś majątek (podłogówka, grzejniki, kotłownia, komin, kopciuch, solary). Ludzie, gdzie wy macie rozum???

    Im dłużej na forum będą tacy "doradcy" jak ty, tym dłużej nowi inwestorzy nie wyjdą z jaskiń!

    Teraz o moim domu.
    Za PC gruntową zapłaciłem 10tyś. (dzisiaj są droższe ale i nieco lepsze), za odwierty dałem 10tyś. (mam dużą działkę i mogłem samemu zrobić sobie kolektor poziomy za 4-5tyś., żałuję), pozostałe bebechy kotłowni niemal identyczne jak u ciebie. Podłogółwka po całości i po pięciu latach nie chcę nigdy słyszeć o grzejnikach w domu. Rekuperacja dla klimatu, nie dla oszczędności, tak ją zawsze traktowałem i sprawdza się w tym świetnie.
    Odnośnie CWU w okresie letnim to płacę około 25-30zł.

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    A zakładając temat chciałem się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem opłacalność inwestycji Solarów... a tu już walki o PC i poziom inteligencji odchodzą...
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    A zakładając temat chciałem się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem opłacalność inwestycji Solarów... a tu już walki o PC i poziom inteligencji odchodzą...
    Podałem ci wyliczenia ile miesięcznie kosztuje podgrzewanie wody solarami. Jest to około 80zł miesięcznie. Nie liczyłem do tego serwisu i wymiany glikolu. Jeżeli weźmiesz tą kwotę pod swoje dane będziesz wiedział czy ci się opłaca czy nie. Według mnie w 90% jest to przerost formy nad treścią.

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No i kluczowe pytanie jaki COP ma Twoja pompa Ciepła gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni?
    A co ma wspólnego temp -15 czy nawet -30 z COP u Liwko? No niech tam. Przy +20 będzie 3,8 a przy -20 będzie 3,5
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A co ma wspólnego temp -15 czy nawet -30 z COP u Liwko? No niech tam. Przy +20 będzie 3,8 a przy -20 będzie 3,5
    Szkoda zdrowia

  20. #60

    Domyślnie

    Widzisz gdy budowałeś swój domek wiedziałeś co jest Ci niezbędne gdy ja remontowałem swój rodzinny, zastałem go z kominem i kopciuchem GS. Więc koszty komina i kopciucha mi odeszły. Do kompletu przydał się buforek który znalazł miejsce w niewielkiej piwnicy wraz z całym okablowaniem i orurowaniem.
    Ty za PC i odwierty zapłaciłeś 20k PLN ja za solary z buforem po dotacji około 14k PLN. O pozostałych kosztach grzejniki, podłogówka nie ma sensu rozmawiać bo wszystko zależy od ilości/jakości sprzętu.

    Odnośnie samego kopciucha to zapewne 12 lat temu miał z 7kW teraz po obłożeniu szamotem jego moc spadła pewnie do 3-4kW, i cały nadmiar ląduje w buforze.
    Na PC bym się raczej nie zdecydował, na wsi zbyt często kombinują z prądem a więc bez prądu się nie umyjemy ani nie ugrzejemy. Uprzedzając pytanie solary i ogrzewanie pociągną dłuższy czas nawet bez prądu za pomocą UPS`a.

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony