dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie De Dietrich czy może Hevalex lub jeszcze coś innego ?

    Witam,

    Od kilku dni staram się znaleźć informację na temat kolektorów słonecznych i mam już troszkę mętlik w głowie ale i sporo informacji też.
    Rodzina 4 osoby dorosłe plus 1 dzieciaczek w chwili obecne.
    Chcemy ogrzewać wodę.
    Chcemy kolektor rurkowy, bo przekonała mnie dłuższy sezon grzewczy. Nie wnikajmy już w odwieczny spór płaski/rurowy.

    Instalator zaproponował:

    DeDietrich: http://www.dedietrich.pl/Produkty/Ka...IETRISOL-POWER plus
    http://www.dedietrich.pl/Produkty/Ka...larny-BSL-BESL

    lub

    Hevalex: http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy...sr10-300w.html

    Różnica cenowa spora, zestaw DeDietrich ok 17tyś, Hewalex ok 12 tyś.

    Czy jesteście w stanie powiedzieć mi skąd DeDietrich bierze rurki ? czy to jest chiński produkt czy jednak porządny europejski ?
    Czy faktycznie warto dopłacić ? Jak ze skutecznością i awaryjnością tych produktów ?

    Jednym słowem co wybrać ? Wiem, że strasznie trudne pytanie (przynajmniej dla mnie), ale liczę na wskazówki i Wasze opinie o tych produktach.
    Dziękuję bardzo serdecznie.

    B.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dla 5 osób, instalowanie 3 kolektorów KSR-10 to jest mało - moim zdaniem.
    Jak dla mnie, powinno być co najmniej 5 a nawet 6 sztuk tych kolektorów aby pokrycie energią było na sensownym poziomie w skali roku.
    6 sztuk KSR-10 to około 10,938m^2 na dachu i koszt katalogowy materiałów ~21820PLN netto.

    Za podobną kwotę można mieć dwa niemieckie kolektory próżniowo rurowe CPC, które zajmą ~7,84m^2 na dachu, a uzysk energii wg. SolarKeymark będzie podobny.

    Hewalex korzysta z rur Narva natomiast De Dietrich kiedyś chyba używał Schott`a.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Hewalex korzysta z rur Narva natomiast De Dietrich kiedyś chyba używał Schott`a.
    Właśnie skończyłem wymieniać 11 kolektorów Schott`a. Powód prozaiczny, zbita rura kosztuje majątek (chyba 450zl jak mnie zapewniał inwestor).
    na 5 osób instalacja pod klucz kosztuje nie więcej jak 15000zł oparta na kolektorach o przepływie bezpośrednim. Jeżeli chcesz poczytać o rurach próżniowych to tutaj:
    http://www.słoneczny.com.pl/porownanie.php
    Ale i z tych wymienionych kolektorów da się z powodzeniem 10 złożyć, są do wyrwania za niewielkie pieniądze.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Wam za informacje, nadal poszukuję więc nadal chętnie poczytam dalszych wypowiedzi.

    RAPczyn masz na myśli De Dietricha pisząc o dwóch niemieckich kolektorach próżniowo rurowych ? czy to jakiś inny produkt ?

    Aha jeszcze jedno: co sądzicie o wymienniku Biawar W-E 220.81 ?
    Ostatnio edytowane przez Bartek0 ; 07-04-2014 o 19:10

  5. #5

    Domyślnie

    RAPczyn ma na myśli coś innego niz DeDietrich
    Biawar zasobnik spoko ale ten o którym piszesz to jest jednowężownicowy. Można go spiąć pod solary chociaz raczej nie jest to klasyczne rozwiązanie (ale są tu tacy, którzy się ze mna nie zgodzą

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek0 Zobacz post
    ...
    RAPczyn masz na myśli De Dietricha pisząc o dwóch niemieckich kolektorach próżniowo rurowych ? ...
    @RAPCZYN ma na myśli zupełnie innego producenta

    zaginęła bezpowrotnie w społeczeństwie sztuka czytania ze zrozumieniem

    Europa

  7. #7

    Domyślnie

    możecie mi zatem powiedzieć co to za tajemniczy producent niemiecki ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    http://www.dincertco.de/logos/011-7S089%20R.pdf
    http://www.dincertco.de/logos/011-7S1889%20R.pdf

    Zbiorniki Biawar są całkiem dobre, natomiast przy instalacji glikolowej oraz 5-6 sztukach KSR-10 potrzeba zbiornik 400-500l.

    W jakiej konfiguracji dostałeś ofertę na De Dietricha?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  9. #9

    Domyślnie

    Dwa Dietrisol power 15 rurowe, zasobnik BESL 200L

    dlatego zasobniki 200L bo to ma być z wykorzystaniem zasobnika z pieca 150l i ma być również zrobione dodatkowo mieszanie wody w obu zasobnikach z dodatkowymi sterownikami, takie "nie szablonowe" rozwiązanie Czyli działać ma tak. Zasobnik podgrzany do zadanej temp. powiedzmy 65C włącza się pompeczka miesza zasobnik solara z zasobnikiem z pieca. Dogrzewa do 65 znowu. Czujki do temp. w obu zasobnikach.

    Czy ten de dietrich to są tzw. CPC ? czyli mają jakieś odblaski ? dobrze to rozumiem ?

    Dzięki za info.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek0 Zobacz post
    możecie mi zatem powiedzieć co to za tajemniczy producent niemiecki ?
    Gwoli przestrogi, cytat listu, który dostałem:
    "mam problem ze swoimi wiessmannami 200T
    był grad rok temu i poniszczył elewację i koloektory i dozo duzo wiecej......
    za sztukę rury 200T lokalny viessmann chce jakąs astronomiczną dla mnie kwotę."

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    ........
    za sztukę rury 200T lokalny viessmann chce jakąs astronomiczną dla mnie kwotę."
    no niestety prawda - nie wiem jak teraz, 4 lata temu, katalogowo to chyba ponad 400zł sztuka netto była

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    był grad rok temu i poniszczył elewację i koloektory i dozo duzo wiecej......za sztukę rury 200T lokalny viessmann chce jakąs astronomiczną dla mnie kwotę."
    Kiedyś pewien premier powiedział "trzeba się było ubezpieczyć". Ubezpieczenie nie jest aż takie drogie, koszt na solary jest w okolicach kilkudziesięciu zł za rok.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Kiedyś pewien premier powiedział "trzeba się było ubezpieczyć". Ubezpieczenie nie jest aż takie drogie, koszt na solary jest w okolicach kilkudziesięciu zł za rok.
    Ja to nawet w umowie, jako warunek umieszczam, że ubezpieczenie jest obowiązkowe.

  14. #14

    Domyślnie

    a wracając do tematu ?

    co z tymi solarami ? czy dopłacać do DeDietrich Sietrisol power czy poprzestać na Hewalexie KRS10 ?? i czym te kolektory się różnią ? Hexalexy to cpc czy nie ? Czy te cpc są w sposób uzasadniony wydajniejsze od nie cpc ?

    Mnóstwo wątpliwości Help please.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek0 Zobacz post
    Czy te cpc są w sposób uzasadniony wydajniejsze od nie cpc ?

    Mnóstwo wątpliwości Help please.
    Bartek a wiesz co to jest CPC?

  16. #16

    Domyślnie

    CPC to próżniowe rurki z parabolicznymi lustrami pod spodem, ale mogę się mylić.
    Nie znam dokładnie zasad działania i budowy. Z tego co rozumiem są też kolektory rurowe nie cpc czyli bez lusterek. Nie wiem czy budowa samych rurek u jest inna niż w cpc. Stąd moje pytania.
    Proszę zrozumieć, jestem jednak tylko konsumentem, który w życiu zawodowym nie ma do czynienia z takimi rzeczami.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Wstępnie, różnice pokazał kolektor1 na swojej stronie http://słoneczny.com.pl/dylemat.php (czekamy na ciąg dalszy ).
    KSR-10 to kolektor nr.4 w zestawieniu, kolektor nr.2 to przykład budowy kolektora z U-rurką (np.: Bachus KSP-12OPC, De Dietrich Power, Paradigma CPC Star azzurro, Paradigma Aqua PLASMA, WATT CPC).
    Duże znaczenie dla uzysków ma m.in. geometria luster, które znajdują się za rurami próżniowymi, materiał z jakiego są wykonane oraz ich pokrycie.
    Sama obecność luster CPC może podnieść uzyski o ~34% (~590kWh/m2 - ~439kWh/m2 ) gdy weźmiemy pod uwagę powierzchnię całkowitą kolektora oraz o ~120% (~110kWh/rura - ~50kWh/rura) gry weźmiemy pod uwagę tą samą ilość rur tej samej wysokości (~1,6m).
    Dane wg. SolarKeymark Wurzburg 50st.

    Jeśli masz już zbiornik pojemność 150l i ten zbiornik ma króćce zasilania i powrotu z kotła w bocznej ścianie (a nie od góry) to do niego możesz podłączyć kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni całkowitej 3,92m2 w technologii AquaSystem. Nie musisz dokładać drugiego zbiornika.
    3szt. KSR-10 mają powierzchnie 5,469m2, a 2szt. Power 15 mają 4,26m2. Uzyski wg. SolarKeymark są podobne.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 10-04-2014 o 07:42
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek0 Zobacz post
    CPC to próżniowe rurki z parabolicznymi lustrami pod spodem, ale mogę się mylić.
    .
    Brawo! Jest to nazwa lustra parabolicznego. Doskonale rozumiem, ze nie możesz się znać na wszystkim ale nim wydasz jakąkolwiek kasę na kolektory dobrze było by abyś zrobił to świadomie. Jeżeli nie chcesz się narazić na stratę kasy, a z takimi przypadkami piszący tu maja na co dzień powinieneś wiedzieć o kolektorach jak najwięcej.
    To tak jak kupujesz samochód. Dla Twojej żony o ile ją masz będzie ważny kolor samochodu bo musi się komponować do nowej kiecki, natomiast dla Ciebie ważne będą parametry techniczne. Na marginesie, kiedyś spotkałem kobitkę, która o kolektorach wiedziała tyle, że sczena mi opadła jak kopara.
    Natomiast uważam, że do zbiornika 150 l można podłączyć jeden, kolektor próżniowy o pow. apertury nie więcej jak 2,5m2. W takim zbiorniku jest jednak wężownica o zbyt małej powierzchni i instalacja z np. 3 kolektorami KSR będzie pracowała ze zbyt małą sprawnością.
    Nie można dobierać dowolnie kolektorów do zastanego zbiornika.
    Hewalexy nie mają luster i trzeba je w zasadzie traktować jak kolektory płaskie bo płaski jest w nich absorber.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 09-04-2014 o 13:23

  19. #19

    Domyślnie

    Właśnie żeby nie wydać niepotrzebnej kasy staram się dowiedzieć jak najwięcej Dzięki za wyjaśnienia Panowi. Ogromnie mi pomogły w zrozumieniu podstawowych zasad i jasno wskazały co jest co.

    Pojawiły się jednak obecnie takie nowe wątpliwości. Czy dla rodziny 4 dorosłe osoby + jedno dzieciątko, a plany są jeszcze na drugie zasobnik 200l + 150l to nie za mało. Mam miejsce żeby wsadzić większy wiec może wsadzić 300 + 150 z obecnego pieca. Zasobnik solarny z jedną wężownicą, bo cel jest nagrzania całości bez podgrzewania tylko górnej warstwy (a tak rozumiem funkcję 2 wężownic górnej i dolnej). Funkcję niejako nagrzewnicy górnej w ramach potrzeb będzie sprawował piec. Połączyć mają te dwa zasobniki tak, żeby w momencie uzyskania w solarnym temperatury zadanej np 65C włączyła się pompeczka jakaś i przemieszała wodę z zimną z zasobnika pieca. Wówczas mam uzyskać wodę o temp 65C w obu zasobnikach. W przypadku gdy w zasobniku pieca spada mi poniżej 65C miesza z solarnym i znowu dogrzewa - nie wiem który będzie szybciej się wystudzał. Woda do kranów schodzi natomiast z obu jednocześnie i jest jeszcze zawór trójdrożny (chyba ten przeciwpopażeniowy) na 45C. To ma pozwolić na zgromadzenie 450l ciepłej wody i jej efektywne wypuszczanie.
    Brak mi kompletnie doświadczenia, więc nie wiem czy te kombinacje są uzasadnione i efektywne, ale szkoda mi odpuścić sobie zasobnik 150l z pieca, poza tym jego nie da się po prostu wypiąć z instalacji bo jest zabudowany w piecu i sam będzie schładzał wodę zgromadzoną w solarnym zasobniku.

    Czy powyższa koncepcja jest słuszna ? Jeżeli tak, to nadal pozostaje pytanie: CPC czy Hevalex nie cpc ? pomińmy w rozważaniach argument powierzchni w kontekście dotacji.

    Dzięki za opinie !

    Panowie wypowiedzcie się jeszcze proszę.
    Ostatnio edytowane przez Bartek0 ; 11-04-2014 o 17:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony