dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 100
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Twój kolega, ma najprawdopodobniej źle zrobioną instalację, nieprawidłowo podłączoną pompę, zły zasobnik, a najprawdopodobniej połączenie tych wszystkich przypadków razem. Ja mam T-Cap 9kW - parametry domu w stopce i zapewniam Cię, że ta pompa jest za mocna do mojego domu i na dzień dzisiejszy wziąłbym zwykłą 9-tkę 3-fazową. Do domu Twojego kolegi ta pompa będzie wręcz kosmicznie za duża i będzie źle pracować, taktować i rachunek będzie jeszcze większy.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    To nie mój kolega - kolega instalował mu pompę.
    Teraz do rzeczy. Pompa, o której pisałem ma 7kW i tę odradzam. On nic nie miał źle zrobione. Problem pojawiał się często z rozmrażaniem. Pojedyncza jednostka zewnętrzna (z jednym wentylatorem) potrafiła się rozmrażać nawet 3 razy na godzinę. Pompa nie była w stanie nadrobić czasu przestoju i rozruchu. W nocy, gdy temperatura szybko spadała, pompa była w stanie oddać średnio tylko 3kW. Musiał nadrabiać w drogiej taryfie.
    Temat jednak dotyczy jednak pomp 9kW. I tu pojawiają się podobne problemy. Map78 piszesz najprawdopodobniej o pompie z jednostką zewnętrzną WH-SDC09F3E8, która ma podwójny parownik i dwa wentylatory. Ale podstawowa pompa 9kW - WH-UD09FE5 - ma pojedynczy parownik i jeden wentylator.
    W przypadku pompy z jednostką zewnętrzną WH-SDC09F3E8 różnica w stosunku do t-capa jest niewielka. Nie ma ona dodatkowego wtrysku tzw. schładzacza (ma je np. mitsubishi zubadan, t-cap, i inni nazywając je chociażby wtryskiem evi). Różnica to trochę mniejsza wydajność przy niskich temperaturach i wcześniejsze wyłączenie pompy (pompa bez wtrysku wyłącza się przy ok. -23 a t-cap przy ok.-28 ).
    Natomiast przed wyborem pompy ciepła 9 kW z jednostką zew. WH-UD09FE5 bez dwóch zdań poradziłbym się użytkowników tych pomp.

  3. #23
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    W nocy, gdy temperatura szybko spadała, pompa była w stanie oddać średnio tylko 3kW.Musiał nadrabiać w drogiej taryfie.
    I tu tkwi problem a może brak zrozumienia specyfiki domu i mała świadomość inwestora domu na temat doboru urządzenia grzewczego.
    Jeśli ktoś chce grzać w 100% taniej taryfy w najsurowsze mrozy np.przy -20st.C w domu z obciążeniem cieplnym 3kW to musi posiadać urządzenie grzewcze o mocy 24*3/10=7,2kW która to moc musi być dostępna właśnie przy -20st.C.
    Oczywiście pompa 7kW nie dysponuje taką mocą i nie jest w stanie przy -20st.C ogrzać takiego domu w przeciągu 10h taniej taryfy,ale z drugiej strony pompa ta jest w stanie ogrzać ten dom przy -20st.C w ciągu całego dnia gdzie ma dostępne właśnie 3kW mocy grzewczej czyli tyle ile potrzebuje dom.
    I teraz pytanie co wybieramy,grzanie w największe mrozy cały dzień czy wydajemy więcej kasy na mocniejszą pompę i grzejemy cały czas w taniej taryfie ? Na to pytanie musi sobie sam odpowiedzieć i policzyć co będzie bardziej opłacalne sam inwestor ale po pierwsze musi być świadomy tego jakie obciążenie cieplne ma dom bo bez tego nie dobierze się odpowiedniej mocy urządzenia grzewczego.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-08-2014 o 17:53

  4. #24
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Kupił 7kW i oszczędził sporo bo aż 6tyś zł.
    No i masz przykład a zarazem odpowiedź,oszczędził 6tys.zł na tym,że nie kupił T-CAP-a 9kW a grzanie 7kW przez 24h przy -20st.C to ok.30kWh czyli ok.12zł na dobę (nie wiem ile pobiera 7kW przy -20st.C i dlatego ok.)
    Czy opłacalnym było wydać 6tys.zł więcej i grzać tylko w taniej taryfie ? Ile dni w sezonie grzewczym występuje non stop -20st.C ?
    To albo kolega kolegi ma sfajczoną instalację albo jeśli ma dom taki jaki piszesz to ten dom jest bez okien albo ma dom znacznie ale to znacznie większy skoro przy 0st.C ma obciązenie cieplne ok.5kW bo tyle 7kW oddaje mocy przez 20h przy 0st.C.
    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Po pierwsze wyszedł mu spory rachunek za ostatni sezon - 2300 zł ale jak przyznał w niskich temperaturach albo przy częstych defrostach pompa sobie nie radzi.
    2300zł to jest jakieś 5750kWh,biorąc pod uwagę nawet COP2 co jest mało prawdopodobne w całym sezonie bo będzie wyższy i odejmując ok.1000kWh na cwu to jest zapotrzebowanie na ciepło ok.10500kWh czyli kolega kolegi ma dom 86kWh/m2/rok czyli faktycznie z taką izolacją musi być bez okien.

    A poniżej zużycie energii w domu 122m2(z oknami) grzanego pompą p-w o mocy 7kW:
    Cytat Napisał mcyper Zobacz post
    Sezon grzewczy 2013/2014 (co+cwu) temp. wewn. 22,5°C:
    cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)

    październik: 121,70kWh; 3,93kWh/d; 42,60PLN
    listopad: 224,70kWh; 7,49kWh/d; 78,65PLN
    grudzień: 289,70kWh; 9,35kWh/d; 101,40PLN
    styczeń: T2=417,00kWh; T1=6,5kWh; suma 423,5kWh; 13,66kWh/d; 150,70PLN
    luty: 227,90kWh; 8,14kWh/d; 79,76PLN
    marzec: 187,60kWh; 6,05kWh/d; 65,66PLN

    Razem sezon: 1475,10kWh; 8,11kWh/d; 518,77PLN
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6433508
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-08-2014 o 19:59

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Bardzo ładny wynik użytkownika mcyper, szacunek.Prawie 2 razy mniej niż w poprzednim sezonie. Ja zużyłem tylko 20% mniej niż przed rokiem. Ale mcyper ma zapotrzebowanie energetyczne domu 3 razy mniejsze od kolegi sajmek więc nie jest to dobry wyznacznik. Przy tak niskim zapotrzepowaniu na ciepło nawet przypadkowo przechodzący robaczek jest wstanie ogrzać ten dom.
    Poza tym ma on pompę daikina a nie panasonica. Nie piszę, że panasonic robi gorsze pompy od daikina bo tak nie myślę.
    Chętnie bym spojrzał na post jednego z użytkowników pompy panasonic 7kW, w którym potwierdzi lub zaprzeczy to o czym piszę. Chcę aby forumowicze mogli w sposób świadomy dokonać wyboru.
    Proszę dokładnie przeczytać jaki problem z pompą 7kW wystąpił. Przy szybkich spadkach temperatur pompa się mroziła bardzo często. W takich warunkach nawet przy 0 wytwarzała tylko ciut powyżej 3kW. Problem mijał jak temperatura się stabilizowała. Niestety ostatniej zimy często dochodziło do sporych ampitut temperatury przez co w nocy występowały problemy ze szronieniem.
    Jednak jak się okazuje problem nie dotyczy podobno tylko panasonica. Moją pompę montowała firma z Sieradza, która w zasadzie instaluje tylko daikiny. Inne pompy montują na zasadzie "chyba, że klient się uprze". Namawiali mnie na początku na daikina oczywiście ale poprosiłem o panasa i tak zrobili. Piszę o tym dlatego, że instalowali sporo pomp z mniejszym wymiennikiem i zawsze w takim wypadku zalecali kominek z płaszczem wodnym. Znali przypadki kiedy pompa traciła za dużo czasu na cząste rozmrażanie i brakowało wtedy mocy. Tych problemów nie mieli przy pompach od 11kW w górę gdzie jest podwójny parownik. Te pompy się rzadziej szronią.
    Proszę zwrócić uwagę na fakt, że nawet t-cap (u mnie było tak przez 3 dni w ostatnim sezonie) szronił się co 30 min przy nagłych spadkach temperatury w nocy. Wówczas COP spadło przy średniej na zewnątrz -1, -2 do 2,5. Były to epizody ale ciepłomierz i licznik pokazały to wyraźnie. Gdy pompa rozmrażała się co 40 min i rzadziej COP wychodziło zdecydowanie lepsze od katalogowego niezależnie od temperatury.
    Zależność z częstością odszraniania jest w dużej mierze podyktowana miejscem zamieszkania. Inaczej będzie w górach gdzie ampitudy pomiędzy dniem a nocą są wysokie a inaczej nad morzem. W mieście temperatury też wolniej spadają niż pod miastem, na otwartej przestrzeni. Sam jestem tego przykładem.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 09-08-2014 o 21:23

  6. #26
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Gadasz i posiadasz wiedzę jak instalator a nie jak inwestor
    Podaj namiary na użytkownika pompki panasa 7kW bo aż jestem ciekawy

    Jeszcze raz,moc pompy ciepła dobiera się do obciążenia cieplnego domu,jeśli pompa będzie źle dobrana to obojętnie czy 7kW czy 16kW zawsze będą zgrzyty.
    Poczytaj sobie wstecz co użytkownik magnolia przechodził ze swoją 16kW,trójfazową z dwoma wiatrakami i ile i jak często miał defrosty.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    magnolia18 - dla ścisłości.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    A jak taki system sprawdza się latem?
    Trzeba utrzymywać cały czas temp w buforze żeby mieć ciepłą wodę? - czym to się różni od grzania zimą? I wreszcie jaka jest pojemność wodna tej przepływowej wężownicy? Pytam niezłośliwie bo nie miałem do czynienia z takim systemem, ale tak na chłopski rozum nie wygląda to w cale aż tak różowo, choćby ze względu na w/w kwestie.
    Z buforem to nie taka tragedia, ja mam dość nietypowe rozwiązanie, grzeje 300l bufor a on grzeje 300l zasobnik do około 43 stopni, cała ta zabawa kosztuje mnie dokładnie 3,6 kw na dobę czasem mniej, a to jak by nie było 600l wody

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Instalatorem nie jestem, wie o tym mnóstwom osób z forum, którzy byli u mnie i dokonywali pomiarów mojej instalacji. Natomiast odrobinkę wiedzy posiadam, gdyż zajmuję się nadzorami inwestycjnymi na obiektach publicznych należących do samorządu, dla którego pracuję.
    Tak, z defrostami mają również problemy jednostki z podwójnym wymiennikiem ale mniejsze i są to rzadsze przypadki. Co ciekawe problemu tego nie mają również jednostki z pojedyńczym parownikiem ale o mniejszej mocy. Klimatyzatory na naszych jednostkach, które dogrzewają budynki nie mają problemów do movcy ok. 5kW. Przypuszczam, że jest ściśłe uwarunkowanie pomiędzy wielkością wymiennika a możliwą mocą do uzyskania przy silnym szronieniu. Dodam, że nie piszę o konkretnej firmie pompy ciepła. Klimatyzatory jakie posiadamy są przeróżne, od MDV aż do mitsubischi. Wszędzie występuje podobna zależność.
    Chciałbym się podzielić jeszcze informacjami z dwóch samoróbek, które oglądałem.
    Jedna polegała na zastosowaniu większego o 4 razy parownika do pompy ciepła. Nie miałem możliwości dłuższego testowania tego użądzenia ale co rzuciło się w oczy to bardzo rzadkie defrosty. Wentylatory zostały spowolnione i ptzy -1 na zewnątrz po 1,5h następował skuteczny defrost.
    Użytkownik nie posiadał jeszcze ciepłomierza więc nie było dokładnych pomiarów.
    Dróga przeróbka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Człowiek zamontował sobie alfeę 8kW. Niestety moc mu spadała za bardzo od 0st w dół. Poprosił swojego instalatora - znajomego - o pomoc. Myślał o gruntowym wymienniku rurowym. Zainstalował mu dodatokowy wymiennk na wejściu do sprężarki woda-gaz. Pompę połączył z wodą ze studni, które tworzyła dodatkowe źródło ciepła. Pod wentylator podpiął też pompkę 60Watt do wody. Pompka załączała mu się przy +1 st. i pracowałą z mocą proporcjonalną do wentylatorów.
    Nie będę szczegółowo się rozwodził nad konstrukcją bo nawet nie wiem czy mogę. Fakt jest taki, że działa to rewelacyjnie a wyniosło grosze bo wszystkie części są z odzysku. Przy -2 st na zewnątrz COP oscylowało w granicach 4,2. co osobiście widziałem.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 10-08-2014 o 11:38

  10. #30

    Domyślnie

    A tak nawiasem, polecą Państwo jakąś fajna ekipe budowlana z okolic Śląska?

  11. #31

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych pompką 7kW. Ja jestem użytkownikiem pompy Dimplex 7kW (w zasadzie to Panasonic z naklejką Dimplexa) i pisałem o niej już rok temu.
    Została dobrana według policzonego obciążenia dla -20 stopni i wszystko pracuje w porządku. Moc jest wystarczająca, defrosty w niczym nie przeszkadzają, grzałki się nigdy nie włączyły. Ogrzewanie w 100% podłogowe wykonane wg projektu.
    Na początku miałem bufor i drugą pompkę obiegową co zaskutkowało za pierwszy rok SPF=2.0 (C.O. + CWU) ale już ich nie mam. Ta pompa me jedną wadę, pompka obiegowa pracuje non-stop bez względu na pracę sprężarki i o tym też już pisałem.
    Być może gość ma źle policzone obciążenie, lub faktyczne obciążenie jest wyższe niż projektowane. I do tego pompka obiegowa non stop.
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  12. #32

    Domyślnie

    Acha i jeszcze jedno.
    Być może gość ma również źle dobraną grzywą grzewczą do budynku. Może grzeje zbyt wysokimi temperaturami. U mnie krzywa zmienia się od 30 do 34 stopni, przy czym do -2 jest płaska 30 stopni, a potem rośnie do 34 stopni. Do tego sterownik pokojowy.
    Parametry wypracowane metodą prób i błędów w ciągu 3 miesięcy sezony zimowego.
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Już przerabiałem ten problem. Kup sobie bezprzewodowy sterownik pokojowy i tak go podłącz żeby odłączał od prądu całe urządzenie wraz z obiegówką..
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 10-08-2014 o 14:39

  14. #34

    Domyślnie

    Tzn jak to całe urządzenie, odcina zasilanie?
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Oj nie spojrzałem. Masz już sterownik więc pewnie już po problemie.

  16. #36

    Domyślnie

    Mam sterownik, który jest wpięty do płyty głównej i wyznacza start i stop sprężarki ale w tym modelu (panas 7kW) oprogramowanie nie gasi pompki. Tak właśnie mają te modele pompy ciepłą i dopiero 9kW może gasić pompkę obiegową po wygaszeniu sprężarki.
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    wysłałem kontakt na priv, jak chcesz to dzwoń

  18. #38

    Domyślnie

    No to dłubię za kredytem Obleciałem już kilka miejsc i najbardziej atrakcyjne wydaje się oferta BOŚ, bo mają dopłatę z NFOS, to może na pompę ciepła dostanę. Z MDM jest zwrot VAT, ale słyszałem, że niektóre składowiska budowlane mają jeszcze materiały ze stawką 8%.
    Warto się za takimi rozglądać? Czy lepiej skorzystać ze zwrotu?

  19. #39

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem już przed samą budową, jeszcze w tym roku ruszamy z fundamentami i mam jeszcze kilka pytań.
    Prosiłbym jeszcze o jakieś fachowe rady, bardzo ogólnie, ale jednak Z góry za nie dziękuję:

    Cały dom będzie (tak jak opisywałem w pierwszym poście) ogrzewany przez PC PW Panasotnica Tcap 9kW. Położymy tylko podgłogówke + ewnetualnie grzejniki ścienne w lazienkach. I tutaj moje pytanie:

    Na co szczególnie zwrócić uwagę przy budowie domu z PC PW i ogrzewaniem podłogowym? Czytałem, że oczywiście dom musi być dobrze dogrzany, ale coś bardziej szczegółowo? Co ocieplać? Fundament, ściany, dach jakoś szczególnie? w jaki sposób zwrócić uwagę na mostki terminczne? Na co zwrócić uwagę przy pracy ekipy budowlanej?
    Dla zainteresowanych i chętnych, którzy mają chwilę czasu, mogę przesłać fragment projeku, albo konkretny opis. Może ktoś zechce się temu przyjrzeć.

    Zależy mi oczywiście najbardziej na elementach, na które przy budowie i wykańczaniu domu zwrócić szczególnie uwagę, których nie będzie już można zmienić po skończeniu domu, albo które będą bardzo drogie przy modernizacji.

    Proszę jeszcze o jakieś wskazówki.
    Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez sajmek ; 26-09-2014 o 11:35 Powód: dodanie tekstu

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Niezależnie od tego czym będziesz ogrzewał ocieplaj dom najlepiej jak potrafisz i na ile Cię stać. Pompa PW nie ma żadnych specjalnych wymagań co do konstrukcji domu, ale pamiętaj, że im lepsze ocieplenie, tym niższe rachunki

    P.S. Jak Ci już chyba wcześniej pisałem T-Cap to nie będzie dobry wybór do Twojego domu, ale rób jak uważasz...
    Ostatnio edytowane przez map78 ; 26-09-2014 o 11:39
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony