dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie zakup drewna do kominka

    Mam zamiar kupić dom z ogrzewaniem kominkowym.chciałbym się dowiedzieć czy warto kupować drewno już suche na palecie ułożone(można u nas kupić za 130zł 1m3)nie wiem dokładnie jakie za tyle jest ale chyba chodzi o brzozę ,czy lepiej przyczepę do pocięcia za 500-600zł ? ile mniej więcej w przyczepię będzie w przeliczeniu na m3?sam nie potnę więc musiałbym komuś jeszcze zapłacić więc moje pytanie brzmi czy dużo taniej wyjdzie z przyczepą czy nie będzie to duża różnica cenowa.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik1906 Zobacz post
    Mam zamiar kupić dom z ogrzewaniem kominkowym.chciałbym się dowiedzieć czy warto kupować drewno już suche na palecie ułożone(można u nas kupić za 130zł 1m3)nie wiem dokładnie jakie za tyle jest ale chyba chodzi o brzozę ,czy lepiej przyczepę do pocięcia za 500-600zł ? ile mniej więcej w przyczepię będzie w przeliczeniu na m3?sam nie potnę więc musiałbym komuś jeszcze zapłacić więc moje pytanie brzmi czy dużo taniej wyjdzie z przyczepą czy nie będzie to duża różnica cenowa.
    Bierz przyczepę do pocięcia ! Tylko żeby była sucha ! Jak sam nie potniesz daj cynk to ci pomogę - za darmo . Tylko kup najpierw przyczepę a potem dom z ogrzewaniem kominkowym . Nie pomyl kolejności zakupów !

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    130 zł za M3 to super cena nawet za mokre. Pewnie nie wiesz, że to chodzi o MP (a nie M3). No i czarują zapewne, że to suche.

  4. #4
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Znalazłem foreścika z 2003 roku.

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Jeżeli chodzi o drewno to wg kolejności od najlepszego:
    -brykiet (obojętnie jaki - iglasty czy liściasty)
    -grab
    -dąb
    -wiąz
    -robinia (akacja)
    -buk
    -jesion
    -klony i jawor
    -brzoza (jest ok. ale faktycznie bardzo kopci nawet jak jest sucha)
    Innych nie warto używać do palenia bo mają małą wartość opałową.
    Ale:
    -zawsze warto mieć trochę osiki do przepalenia komina (nowego) z sadzy
    -zawsze najlepiej rozpala się iglastym (dla mnie świerkiem)
    -jeżeli mam do wyboru palenie mokrym liściastym i suchym iglastym to bez wachania należy wybrać to drugie.
    Pozdrawiam
    A jeśli chodzi o wybranie opcji to zdecydowanie ta z przyczepą.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 15-04-2014 o 06:23

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    No i czarują zapewne, że to suche.
    Też kiedyś się nadziałem na taką firmę. Kupiłem drewno "niby to suche 13% wilgotności". No i fakt faktem tyle miało, ale po zewnątrz, jak zacząłem palić to całe palenisko brudne, szyba czarna i wtedy zorientowałem się że nabito mnie w balona, po zmierzeniu drewna w środku okazało się że ma prawie 30% Cóż człowiek uczy się na błędach.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mariusz Godzic

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-253
    Posty
    24

    Domyślnie

    30% wilgotności po rozłupaniu polana to nie jest tragiczny wynik. Wskazuje na min 1 rok leżakowania, a jeżeli polana były bardzo grube, to nawet po dwóch latach wilgotnościomierz mógł wskazać taki wynik. Rzadko kiedy wilgotność polana jest taka sama na całej objętości.
    Do mnie z "suchym" drewnem przyjeżdżali i odjeżdżali ponieważ proporcja wyglądała inaczej : 20-24% po zewnątrz, a po rozłupaniu okazywało się, że drewno ma 50% wilgotności.

  7. #7

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik1906 Zobacz post
    Mam zamiar kupić dom z ogrzewaniem kominkowym.chciałbym się dowiedzieć czy warto kupować drewno już suche na palecie ułożone(można u nas kupić za 130zł 1m3)nie wiem dokładnie jakie za tyle jest ale chyba chodzi o brzozę ,czy lepiej przyczepę do pocięcia za 500-600zł ? ile mniej więcej w przyczepię będzie w przeliczeniu na m3?sam nie potnę więc musiałbym komuś jeszcze zapłacić więc moje pytanie brzmi czy dużo taniej wyjdzie z przyczepą czy nie będzie to duża różnica cenowa.
    Zaproponuję Ci jednak brykiet - na palecie - wygodnie - taniej - bez wykopceń.
    Bylebyś tylko znalazł prawdziwy, porządny, czysty brykiet dębowo-bukowy u producenta ( RUF).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-brykiet/page9
    Cieplutko - hanka

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55 Zobacz post
    Zaproponuję Ci jednak brykiet - na palecie - wygodnie - taniej - bez wykopceń.
    Bylebyś tylko znalazł prawdziwy, porządny, czysty brykiet dębowo-bukowy u producenta ( RUF).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-brykiet/page9
    Trochę z tą reklamą RUF pojechałaś To nie jest jedyny "prawdziwy, porządny i czysty" na rynku...

  10. #10

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Kaziu, w linku sprzedają kostki z drzewa mieszanego. :/
    Skoro chcesz ogrzewać dom, a koza ma być jedynym źródłem ciepła, to im wyższa kaloryczność, tym lepiej.
    Czyli dąb i buk.

    A RUF lub maxi RUF, bo to większa masa, niż "makaroniki", a często gęsto, także "inny stopień sprasowania trocin".
    ( Niektórzy prasują pod małym ciśnieniem i brykiet się rozpada po 2-3 miesiącach.)
    Poszukaj w Google w swojej okolicy przedsiębiorstw z hasłem "brykiet" - tam możesz kupić bezpośrednio 2-3 paczki i zobaczyć "co to warte".
    Zobaczyć CO pakują na produkcji do pras, a to, da Ci pojecie jak długo będzie palił się wsad i czy będzie to czyste spalanie.


    Piotrze, piszę o tym co znam "na własnej.. zimie i własnej kozie".
    Teraz tylko suche patyki na krótką przepałkę starczą, a w domu cały czas ok. 20*, mimo, że nocami przymrozki.
    Dobra koza, to jest to ( na drugim miejscu za prawdziwym piecem)!
    Cieplutko - hanka

  12. #12

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik1906 Zobacz post
    Brykiet nie może być tańszy od drewna, bo to nielogiczne. Trzeba TYLKO zainwestować i poczekać 2 lata. Mieć gdzie to złożyć i sezonować. Za rok powtarzasz zakup kolejnej porcji, którą użyjesz za kolejne 2 lata. Czyli po osiągnięciu "stabilności energetycznej", musisz mieś zgromadzoną jednocześnie potrójną ilość drewna. Tylko wtedy będzie to opłacalne. Średnio palenie SUCHYM drewnem jest o 50% tańsze od palenia brykietem. Pod warunkiem, że zrobiłeś tak jak napisałem. Kupno SUCHEGO drewna jest porównywalne cenowo z zakupem dobrego brykietu (oprócz wspomnianego, dobry jest jeszcze Barlinek, Eco-Pal i wiele innych...). Problemem w zakupie suchego drewna może być uczciwość sprzedawcy. Hanka dobrze Ci radzi, że jak nie rozumiesz filozofii palenia drewnem, nie wiesz jak sprawdzić wilgotność, kupuj brykiet....

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Uzupełniając wypowiedź Piotra, tak mi przyszło do głowy, byś spróbował kupić pierwszą paczkę brykietu/ drewna? w markecie budowlanym typu Obi, Castrorama/ itp.
    Bo najsuchszy, słowacki brykiet mieliśmy właśnie stamtąd ( fakt, droższy od naszego producenta o 15%) i ta, castoramowa jakość, przekonała nas do wygody palenia brykietem.
    No, a przed zakupami, koniecznie miernik wilgotności drewna,
    który zaoszczędzi Ci, wielu niepotrzebnych wydatków i złych zakupów, mokrego drewna/ brykietu.

    Przy paleniu w czymkolwiek, to odpowiednik mydła i papieru toaletowego w łazience.
    Dosłownie.
    Cieplutko - hanka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony