dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lapeno
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    160

    Domyślnie PC od jednego, podłogówka od innego - wszyscy się boją.

    Witam forumowiczów,

    Zaczynam mieć mętlik w głowie i coraz większe obawy, czy dobrze postępuje.

    Do tej pory wszelkie oferty na wykonanie PC z DZ (odwierty) + kotłownia + podłogówka na całość były super wysokie. Szukałem, szukałem i za radą tutaj trafiłem do kolegi Wihajstra, który lokalnie robi DZ + PC z kotłownią - nie kładzie podłogówki. Dał super cenę i jest ok.

    Co powoduje wątpliwości:
    Wszędzie dookoła gdzie się nie obrócę to same głosy, że to nie jest dobry pomysł rozdzielenie tych pracy - ktoś inny rozłoży podłogówkę.
    Jak wezmę jakąś firmą na komplet, to sprawa jest jasna - źle działa, szukajcie (czy to w podłogówce, rozdzielaczy, kotłowni). Jak podzielę, to się zacznie zwalanie winy jeden na drugiego że coś nie działa itp.

    Ja tak sobie myślę (ale może błędnie) że rozłożenie podłogówki przy zrobionym projekcie nie jest jakąś sztuką tajemną.

    Ale....

    Poproszę o Waszą opinię.
    Budowa domu - szczęśliwe chwile to motyle. Cała reszta to walka.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Najlepiej zlecić jednej firmie montaz PC ,podłogówki i izolacji termicznej .Bo jak będzie zimno .....

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lapeno Zobacz post
    Wszędzie dookoła gdzie się nie obrócę to same głosy, że to nie jest dobry pomysł rozdzielenie tych pracy - ktoś inny rozłoży podłogówkę.
    Sprawa jest prosta i nie wymaga jakiejś wielkiej filozofii, więc nie musisz się obawiać. Przypilnuj, żeby pętle były co 10-15cm i nie dłuższe niż 100m oraz żeby nie było żadnego mieszacza. Od pc do rozdzielaczy powinna być doprowadzona rura o wewnętrznej średnicy 1" lub grubsza, zależy jak daleko trzeba ciągnąć i jakiej mocy pompa. Na rozdzielaczach możesz założyć rotametry, to będziesz wiedział jakie masz przepływy. Siłowniki na rozdzielaczach sobie odpuść, jeśli będzie trzeba, to później w dowolnej chwili je dołożysz. Jeśli tak ktoś zrobi podłogówkę, to nie ma prawa źle działać, chyba że pozagniata rury tupiąc po nich, albo je przedziurawi. Wihajster Ci wytłumaczy jak podłogówka powinna wyglądać. Pod podłogą daj 15-20cm styropianu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4

    Domyślnie

    Ja dopiero miałem stracha. Pompę robił jeden, a ogrzewanie drugi. Na dodatek ścienne. Lokalni fachowcy dzielili się na dwie kategorie: "wydziwiasz" i "to nie będzie działało". Jeden z nich dzisiaj doradza inwestorom niekiedy pompę ciepła i twierdzi, że nigdy nie był oponentem bo zawsze ma rację. Na temat ściennego wiedza jest jeszcze mniejsza niż w przypadku pomp ciepła.
    Koniec końców po trzecim sezonie system działa nadal. Podstawa to przewymiarować instalację grzewczą (podobnie jak dolne źródło). I najlepiej równe (lub zbliżonej długości) pętle grzewcze. 100 metrów to już absolutne maksimum - lepiej więcej pętli krószych. Zapytaj o projekt instalacji dla źródła niskotemperaturowego (35C na zasilaniu dla Tzewn -20), a potem zasugeruj dodatkowe przewymiarowanie. Instaator, który się podejmie takiej roboty z gwarancją daje dużą szansę powodzenia.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Podstawa to przewymiarować instalację grzewczą (podobnie jak dolne źródło). I najlepiej równe (lub zbliżonej długości) pętle grzewcze. 100 metrów to już absolutne maksimum - lepiej więcej pętli krószych. Zapytaj o projekt instalacji dla źródła niskotemperaturowego (35C na zasilaniu dla Tzewn -20), a potem zasugeruj dodatkowe przewymiarowanie. Instaator, który się podejmie takiej roboty z gwarancją daje dużą szansę powodzenia.
    Nic nie trzeba przewymiarowywać, wystarczą dokładne obliczenia ozc i na ich podstawie wykonany projekt podłogowki, przewymiarowywanie w pomieszczenieach gdzie są małe straty ciepła to tylko zwiekszony koszt roboczizny i materiału, zaletą jedyną zaletą, jest spokojny sen instalatora zapewniony przez kieszen inwestora.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    PRZEWYMIAROWANIE NIE ISTNIEJE .
    Po prostu instalacja zmieni parametry pracy w sposób losowy lub nie zmieni
    Czy ktoś zagwarantuje obliczenie lub wykonanie instalacji która będzie pracowała założonymi parametrami Np określi jednoznacznie krzywą grzania.
    Reguła jest taka - jak za zimno to krzywa w górę.
    W przypadku PC projektowanie ma na celu sprawdzenie niektórych parametrów pracy.
    A zasada jest ułożyć jak najgęściej rury w podłodze.Jak ktoś ułoży co 10 cm to ok.ale jakzrobi to co 7 cm to przewymiarował a jak co 15 cm to spieprzył i jest partaczem.
    A każde z tych wykonań jest prawidłowe.zależy od strat pomieszczeń ,materiału posadzki,itp
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 19-04-2014 o 14:44

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    zaletą jedyną zaletą, jest spokojny sen instalatora zapewniony przez kieszen inwestora.
    Instalator samo zło ,Ciekawe czy Ty podajesz krzywą grzania dla obliczonego obiektu(czyli gwarantujesz pracę z obliczonymi parametrami).?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Instalator samo zło ,Ciekawe czy Ty podajesz krzywą grzania dla obliczonego obiektu(czyli gwarantujesz pracę z obliczonymi parametrami).?
    Sam nim jestem, ale nie waham sie tak twierdzić (chodzi o ten spokojny sen), tak gwarantuję, jestem pewien swoich obliczeń i wykonawstwa.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-04-2014 o 17:34

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Sam nim jestem, ale nie waham sie tak twierdzić (chodzi o ten spokojny sen), tak gwarantuję, jestem pewien swoich obliczeń i wykonawstwa.
    Myślę ,że każdy jest pewien swojej roboty.Niedowiarek "przewymiarowując" też jest pewien i śpi spokojnie ,ale uzyskuje lepsze (niższe) parametry.
    Niestety mamy taki zawód w którym błędy są kosztowne i się zdarzają.Każdy coś ma na sumieniu ,ale niektórzy więcej niż inni.
    Wesołych Świąt i jak najwięcej zadowolonych klientów i instalatorów

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Myślę ,że każdy jest pewien swojej roboty.Niedowiarek "przewymiarowując" też jest pewien i śpi spokojnie ,ale uzyskuje lepsze (niższe) parametry.
    Przewymiarowanie w pomieszczeniach gdzie go nie powinno byc, nie daje lepszych parametrów, inaczej mówiąc jest tam zbędne.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przewymiarowanie w pomieszczeniach gdzie go nie powinno byc, nie daje lepszych parametrów, inaczej mówiąc jest tam zbędne.
    Ale ON przewymiarowuje wszystko.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale ON przewymiarowuje wszystko.
    Nie wiem czy da sie przewymiarować wszystko, dla mnie to oznacza tyle, ze tam gdzie trzeba dac rozstaw 10 cm (czyli tam gdzie straty na m2 są najwieksze lub tam gdzie będzie lite drewno), ten rozstaw bedzie 5 cm, chociaz nie jest to opłacalne i trudne w wykonaniu.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wiem czy da sie przewymiarować wszystko, dla mnie to oznacza tyle, ze tam gdzie trzeba dac rozstaw 10 cm (czyli tam gdzie straty na m2 są najwieksze lub tam gdzie będzie lite drewno), ten rozstaw bedzie 5 cm, chociaz nie jest to opłacalne i trudne w wykonaniu.
    A z innej beczki
    Czy zagęszczanie rur pod drewnianą posadzką ma sens. Jak jest różnica wydajności przy rozstawie 20 ,15 i 10 cm.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A z innej beczki
    Czy zagęszczanie rur pod drewnianą posadzką ma sens. Jak jest różnica wydajności przy rozstawie 20 ,15 i 10 cm.
    Nie tylko ma sens ale wręcz jest konieczne, aby obnizyć temp zasilania. jakie są róznice w wydajnosci a raczej mocy takiego grzejnika?
    Przeliczyłem na szybko dla
    tz=35, dT=5
    pokrycie parkietem debowym 15 mm - panel 10 mm - gres 10 mm
    10cm- 636 W 660 W 925 W
    15cm 535 550 800
    20 cm 478 492 708
    25 cm 436 448 635

    Przy grubszym parkiecie róznica jeszcze większa
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-04-2014 o 19:13

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zastanawiałem się czy zwiększenie oporu wykładziny podłogi nie spowoduje wyrównania temperatury wylewki przy większych odstępach.Czyli zmniejszy wpływ rozstawu na emisję mocy .
    To tak czysto akademicko.
    Ale ta zależność nie jest widoczna w sposób oczywisty z tych wyników.
    Ciekawe jaki jest algorytm obliczania mocy podłogi

    teoretycznie grubość i opór wylewki powinien mięć też znaczenie
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 19-04-2014 o 19:33

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Zastanawiałem się czy zwiększenie oporu wykładziny podłogi nie spowoduje wyrównania temperatury wylewki przy większych odstępach.Czyli zmniejszy wpływ rozstawu na emisję mocy .
    To tak czysto akademicko.
    Ale ta zależność nie jest widoczna w sposób oczywisty z tych wyników.
    Ciekawe jaki jest algorytm obliczania mocy podłogi

    teoretycznie grubość i opór wylewki powinien mięć też znaczenie
    Zapewne i wyrówna ale przy wiekszym rozstawie moc mniejsza.
    Grubosć i rodzaj wylewki ma znaczenie i nie takie małe.

  17. #17

    Domyślnie

    Lapeno nie łam się.
    Daj sobie spokój z szóstą, przez dwa dni zrezygnuj z piątej i samodzielnie naru....sz na momencie.
    Zadaj pytanie Wihajstrowi JAK? i zrób tak jak ci powie a będzie działało.
    Mówię to z autopsji

    P.S. z autopsji wiem, że będzie działało, a nie że na to wystarczy rezygnacja z 5 i 6
    Ostatnio edytowane przez marmag ; 19-04-2014 o 21:55 Powód: dopisek
    Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3) PU 194,66m2 + garaż 55,25 m2 (kubatura ok 228 m3) PU 55,25m2 też grzany.
    Materiały DOM suporeks 24 cm + 20 cm styropianu, dach 30 cm wełny, posadzka 15 cm styropianu GARAŻ suporeks 24 cm + 15 cm styropianu, dach 20 cm wełny, posadzka 10 cm styropianu.
    Pompa ciepła HCT ProLine15 kW. Wentylacja grawitacyjna.
    Rok 2014 4133 kWh / 1536,87 zł
    Rok 2015 3929 kWh / 1348,76 zł
    Rok 2016 4481 kWh / 1532,61 zł
    Rok 2017 5067 kWh / 1732,79 zł

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie tylko ma sens ale wręcz jest konieczne, aby obnizyć temp zasilania. jakie są róznice w wydajnosci a raczej mocy takiego grzejnika?
    Przeliczyłem na szybko dla
    tz=35, dT=5
    pokrycie parkietem debowym 15 mm - panel 10 mm - gres 10 mm
    10cm- 636 W 660 W 925 W
    15cm 535 550 800
    20 cm 478 492 708
    25 cm 436 448 635

    Przy grubszym parkiecie róznica jeszcze większa
    @Asolt, a mógłbyś tak na szybko policzyć jeszcze raz to samo, ale dla grubości wylewki 25 cm (płyta fundamentowa).
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    @Asolt, a mógłbyś tak na szybko policzyć jeszcze raz to samo, ale dla grubości wylewki 25 cm (płyta fundamentowa).
    Przeliczone było dla stropu zelbetowego bez róznicy temperatur, dla płyty wielkich róznic nie będzie ale trzeba podac głebokosc zatopienia rur, to akurat ma znaczenie

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przeliczone było dla stropu zelbetowego bez róznicy temperatur, dla płyty wielkich róznic nie będzie ale trzeba podac głebokosc zatopienia rur, to akurat ma znaczenie
    Rury mocowane do dolnej siatki, więc można przyjąć 20 cm od górnej płaszczyzny płyty.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony