dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73
  1. #1

    Domyślnie Droga dojazdowa - kostka czy asfalt (koszty) ?

    Witam serdecznie,

    jesteśmy już na pewnym etapie budowy (SSZ) i zaczęliśmy się zastanawiać nad drogą dojazdową do posesji,
    Działkę mamy graniczącą z drogą gminną, więc tu nie ma problemu. Działka jest duża i nie chcieliśmy się budować zaraz przy tej drodze, więc dojazd do bramy (oczywiście przez naszą działkę) wynosi ok. 100 m (może trochę więcej) . Za bramą i wokół domu będzie kostka, a co przed bramą? Też kostka, czy asfalt. Może ktoś z Was już porównywał koszty położenia asfaltu i kostki ? (w projekcie zjazdu z drogi gminnej mamy i kostkę i asfalt -do alternatywnego zastosowania).
    Teraz jest usypana droga ze żwiru i utwardzona gruzem (na czas budowy). Nie chcemy tego tak zostawiać, bo przy śniegu, opadach deszczu itp. jest z tym dużo więcej roboty, a tak kupimy "traktorek" z pługiem i jazda .
    Jak to jest w praktyce, co jest lepsze w użytkowanu? (jeździć po tym będą zazwyczaj samochody osobowe, raz w roku dostawca gazu (mamy swój zbiornik) i parę razy w roku ktoś z oczyszczalni ścieków (szambo, bo niestety kanalizacji póki co brak).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Sam zjazd to łatwiej będzie zrobic w kostce, do asfaltu potrzeba wiecej maszyn a rozkladanie grabiami czy łopata na zjeżdzie i wałowanie malym wlacem nie zawsze daje pożadany efekt.

  3. #3

    Domyślnie

    Róbcie kostkę, wyjdzie taniej.
    Tylko kostkę kupujcie zimą. Powinna wyjść nie drożej niż 14zł/m2.
    W przypadku jakichkolwiek prac w przyszłości wystarczy rozebrać
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    trzeba też wziąć pod uwagę czyszczenie - nie polecam kostki granitowej, po 5 latach jest cała zielona, koszt duże, wybrałabym asfalt

  5. #5

    Domyślnie

    Droga z granitu?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dominika969

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-112
    Posty
    6

    Domyślnie

    A ja lubię zwykłą kostkę brukową... najlepiej pasuje na podjazd i drogę dojazdową...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekk410

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Pruszków
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    20

    Domyślnie

    asfalt to troche słaba opcja, lepije położyć kostkę, nawet zwykłą prostokątną, chyba że chcecie zachować ciągłość podjazdu to juz trzeba cos ciekawszego położyć na całości, a odsnieżanie traktorkiem to bedzie przyjemność i każdy bedzie chciał odsnieżac

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dominika969

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-112
    Posty
    6

    Domyślnie

    no asfalt to nie ciekawe rozwiązanie ja dalej jestem za kostką, ja osobiście ani nie impregnuje ani nie czyszczę... jedynie zamiatam a ona wciąż jest czysta niepoplamiona, nie pęka i jest super

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sylwuska

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    13

    Domyślnie

    Nie no błagam... jaki asfalt... na działce przed domem... nie no to bardzo niedobry pomysł
    Kostka kostka kostka i to najlepiej ekologiczna

  10. #10

    Domyślnie

    Nie rozumiem dlaczego to niedobry pomysł? Przecież teraz są asfalty barwione na różne kolory. Dobrze ułożony jest nawet ładniejszy niż kostka.

  11. #11

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Raczej zdecydowani jesteśmy na kostkę. Do bramy "zwykła" (głownie ze względu na koszty) a za bramą najprawdopodobniej nostalit (barwy jesieni mi się bardzo podobają).

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli nie macie parcia z terminem wykonania tej drogi w tym roku, to kupujac kostkę zimą zaoszczędzicie trochę. Powinno starczyć na transport.
    Kupujcie kostkę 8cm z fazą, nie wykruszy Wam się tak szybko i wybacza niedociągnięcia podczas przygotowania podbudowy.
    Barwy jesieni Fajna kostka, tylko nie wszędzie dobrze wygląda.
    Proponuję podjechać do producenta kostki, pogadać i jako przyszłym (może) klientom powinni zrobić projekt i wizualizację za free

    Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie

    Myślę, że barwy jesieni będą dobrze wyglądać. Dom jest dość duży (dom w bergamotkach r2 - bliźniak z Archetonu), elewacja będzie jasna, dach jest kasztanowy, okna, bramy garażowe i drzwi - w mahoniu.
    Narazie 5 firm nam wycenia (kostka plus wykonanie) i nikt się nie kwapi do zrobienia projektu przed podpisaniem umowy. No może jedna firma zrobi, ale to jeszcze niewiadomo. Projekt gratis tak, ale po podpisaniu umowy. Tzn. mogę zapłacić za projekt teraz i później mi to odliczą, ale co w przypadku, gdy wybiorę inną firmę?
    TAKI MAŁY OFF TOPIC: przypomniało mi się jak wyceniałam kuchnie w różnych firmach. W wielu firmach miałam wizualizację gratis przed podpisaniem umowy (oczywiście nie mogłam jej zabrać ze sobą, tylko obejrzeć na miejscu). W jednej spotkałam się z "dziwnym" podejściem. Najpierw podpisuję umowę, wyznaczam górny limit budżetu na kuchnię i oni dopiero robią projekt... Ale co w przypadku, gdy żaden projekt nie będzie mi odpowiadał? (niestety nikt nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie, dlatego zrezygnowałam z tej firmy - dodam, że drogiej),

  14. #14

    Domyślnie

    Też się zastanawiam nad położeniem kostki. W koło domu chce położyć Nostalit lub Creativ, bo podoba mi sie taka drobna kostka. Przed bramę chcę dać Hydrofugę lub płyty ażurowe Dunajec. Chciałbym żeby było troszkę zielono a woda opadowa żeby miała gdzie wsiąkać.

  15. #15

    Domyślnie

    @Agatorek udaj się do producenta kostki, albo do pośrednika sprzedaży i umów się na pomiary. Poproś o przygotowanie pojektu pod wybrana kostkę i po kłopocie.
    Wiekszość małych firm brukarskich nie wykonuje projektów, bo to wiąże się z zatrudnieniem dodatkowej osoby, która zazwyczaj nie działa na budowie.
    A o projekt prosi może ze 2% inwestorów.
    PS: Na domu wystarczy, że wiesz czego chcesz, a projekt jest zbedny

  16. #16

    Domyślnie

    tak zrobiłam, ale jedna firma mi odpowiedziała, że projekt po podpisaniu umowy - przysłali ofertę, druga narazie milczy, trzecia przysłała ofertę bez projektu, ale cenowo masakrycznie, czwarta firma o dziwo zrobi i projekt i wycenę przed podpisaniem umowy. Zobaczymy. Mam jeszcze jedną firmę w zanadrzu.
    U producenta pytałam , ale cenowo wyjdzie mi drożej - osobno kupić i osobno zapłacić za położenie.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    phyrz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-120
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam!

    Co do wyboru w pierwszym poście, oczywiście lepszym wyborem będzie kostka, jest tańsza, ładniejszy efekt wizualny, łatwość rozebrania i złożenia przy wystąpieniu jakiejś awarii pod.

    Natomiast jeśli chodzi o kolor kostki "barwy jesieni", po wielu obserwacjach, bez względu na producenta czy rodzaj kostki stwierdzam, że po pewnym czasie kolor blaknie i wygląda okropnie...Na wjazd generalnie układa się kolory ciemniejsze( ewentualnie jasne wstawki, wzory), oczywiście wszystko uzależnione od kolorystyki np. elewacji.

    Pozdrawiam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A w Ameryce podjazdy robią głównie z asfaltu, jako tanszej opcji. Kostka jest bardziej luksusowym rozwązaniem

  19. #19

    Domyślnie

    Ale u nich kostka jest dużo lepszej jakości.

  20. #20

    Domyślnie

    W zeszłym roku rozmawiałem z pracownikami firmy która utwardzała mi drogę dojazdową kruszywem. Stwierdzili, że obecnie ceny asfaltu spadły i taniej wyjdzie wyasfaltowanie drogi niż położenie kostki. Podobno, cena 1 m2 (5 cm grubości) asfaltu to 6-7 zł. Tylko że żadna firma nie ściągnie maszyn aby położyć asfalt na np. 60 m drogi dojazdowej - dlatego trzeba obserwować np. gminne przetargi.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony