dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mefikkk

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-127
    Posty
    7

    Domyślnie Ocieplenie ślepej podłogi w domku letniskowym

    Witam,
    Buduję obecnie domek na działce.
    Proszę o poradę w sprawie ocieplenia podłogi parteru ślepej
    Konstrukcja wygląda następująco:
    podłoże
    nad podłożem bloczki betonowe(z głębokim osadowieniem do gruntu rodzimego.
    na blockzi dwie warstwy papy sklejone lepikiem
    na to płyty osb 8mm
    na płytach legary 10cm wysokości
    na to podłoga płyta osb 22mm

    Teraz pytanie. Jak ocieplić podłogę?
    czy tak (patrząc od ziemi)
    płyta osb 8
    wełna 7cm
    paroizolacja
    3cm luzu
    płyta osb 22

    czy odwrotnie?

    olyta osb 8mm
    paroizolacja
    welna 7cm
    3cm luzu
    plyta osb 22?

    czy tez dać paroizolacje zarówno pod i nad wełną?

    dodatkowo chciałbym kupic wełnę super ciepłą ( 0,033 i mniej?) czy tez cos innego doradzacie?

    z Góry dziękuję za podpowiedzi

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Ja będę robił szkielet i tam podłogę robi się tak Folia PAROPPRZEPuSZCZALNA!, wełna. pustka wentylacyjna (2-3 cm) płyta osb, czy paroizolację zastosuję na osb tego jeszcze nie wiem.
    Na pewno nie możesz pod spod zastosować paroizolacji, tam ma być folia paropprzepuszczalna, na glebę możesz położyć folię zwykłą żeby zmniejszyć ilość wilgoci, która będzie parować pod stropem
    Zamykanie wełny w paroizolacji, to też zły pomysł, bo jeżeli dostanie się tam woda to nie będzie miała jak odparować.

    Czy ten dom będzie całoroczny/? 7 cm wełny to trochę słabo, nawet jak to będzie 0.033. Tak naprawdę to przy tak małej grubości ta lambda nie wiele zmienia i według mnie nie warto na niej przepłacać. przy l 0.033 U = 0.436 [W/m²K], przy l 0.039 U = 0.509 [W/m²K]. Jak widzisz różnica niewielka, a i przegroda trochę słaba, warto by się pokusić o większą ilość wełny ( jeżeli to dom całoroczny). Pozdrawiam

    PS pamiętaj, żeby pomiędzy stropem a gruntem była psutka powietrzna i kratki, zapewniające przewiew , wtedy strop będzie ciągle osuszany i nie będziesz miał kłopotów z wilgocią i pleśnią.

    Polecam Ci blog o domach szkieletowych http://www.domykanadyjskie.com/, możesz znaleźć tam wiele informacji, które pomogą przy twojej konstrukcji.
    Ostatnio edytowane przez scrabie ; 03-05-2014 o 12:24

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mefikkk

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-127
    Posty
    7

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga izolacja.jpeg
Wyświetleń:	3614
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	258534dzięki
    ale u mnie jest tak że ślepa podłoga wisi nad gruntem jakieś 30 cm potem od spodu jest osb 8mm potem folia ( rozumiem paroprzep.) potem 7cm wełny potem pustka 3cm i podłoga osb 22
    domek ma być letniskowy - może jak będą zimy do -5 to może pojadę tam czasem.
    generalnie zawsze można wkoło bloczków obić deskami ew. keramzytem obsypać z zachowaniem dziur wentylacyjnych(kierunek wschód zachód)
    czytałem już o podłogach z domów z lat 1940... kładli legary na gołą ziemie na to deski i podłogę na to. jedyne co robili to dziury wentylacyjne - i grzyba nie było przez 50 lat) .
    Z tego co czytałem wełna ponoć grzyba nie łapie tylko drewno wkoło. ja na wszelki wypadek drewno pomalowałem impregnatem na bazie farby emulsyjnej ( jedyne co kryje śliskie osb)
    Co do folii paroprzepuszczalnej tez mam mieszane zdanie. płyta osb na pewno nie potrzebuje wiatroizolacji , ja właśnie - może się mylę to działa tak
    jak jakas wilgoc sie wkradnie w ślepą podłogę to kapnie troche na wełne , pustka 3cm zapewni odparowanie, natomiast pod wełną powinna byc pełna paroizolacja żeby woda nie skraplała się z wełny na spodnią część ślepej podłogi. rysunek jaki znalazłem jest w tym poście ...
    ot. dziękuję za porady , czekam na kolejne

    ps. a co do dachu z krokwiami 7x14 jak to izolować?
    od strony nieba w dół : papa, płyta osb, wełna, paroizolacja , pustka, obicie wewnętrzne, czy jakoś inaczej?
    Pozdrawiam bardzo serdecznie
    Ostatnio edytowane przez mefikkk ; 06-05-2014 o 14:16

  4. #4

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    odnosząc się do Pańskiego pytania dotyczącego izolacji dachu z krokwiami, w przypadku gdy domek ma być całoroczny rekomenduję zastosować 25 cm izolacji z wełny mineralnej np: ISOVER SUPER-MATA. Izolację najlepiej ułożyć w dwóch warstwach: pierwszą między krokwiami, a następnie drugą poprzecznie pod krokwiami (likwidujemy w ten sposób mostki termiczne). Kolejność poszczególnych warstw: pokrycie dachowe, łaty i kontrłaty umożliwiające wentylację, szczelina wentylacyjna, paroprzepuszczalna membrana dachowa np. ISOVER lub Draftex Plus, pierwsza warstwa ocieplenia, druga warstwa ocieplenia, paroizolacja np. Stopair, płyty gipsowo-kartonowe.
    W razie dodatkowych pytań jestem do Pana dyspozycji.

    Pozdrawiam,
    Paweł Stefański
    ____________________
    Online Ekspert ISOVER
    Isover - Isover

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał mefikkk Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga izolacja.jpeg
Wyświetleń:	3614
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	258534dzięki
    ale u mnie jest tak że ślepa podłoga wisi nad gruntem jakieś 30 cm potem od spodu jest osb 8mm potem folia ( rozumiem paroprzep.) potem 7cm wełny potem pustka 3cm i podłoga osb 22
    domek ma być letniskowy - może jak będą zimy do -5 to może pojadę tam czasem.
    generalnie zawsze można wkoło bloczków obić deskami ew. keramzytem obsypać z zachowaniem dziur wentylacyjnych(kierunek wschód zachód)
    czytałem już o podłogach z domów z lat 1940... kładli legary na gołą ziemie na to deski i podłogę na to. jedyne co robili to dziury wentylacyjne - i grzyba nie było przez 50 lat) .
    Z tego co czytałem wełna ponoć grzyba nie łapie tylko drewno wkoło. ja na wszelki wypadek drewno pomalowałem impregnatem na bazie farby emulsyjnej ( jedyne co kryje śliskie osb)
    Co do folii paroprzepuszczalnej tez mam mieszane zdanie. płyta osb na pewno nie potrzebuje wiatroizolacji , ja właśnie - może się mylę to działa tak
    jak jakas wilgoc sie wkradnie w ślepą podłogę to kapnie troche na wełne , pustka 3cm zapewni odparowanie, natomiast pod wełną powinna byc pełna paroizolacja żeby woda nie skraplała się z wełny na spodnią część ślepej podłogi. rysunek jaki znalazłem jest w tym poście ...
    ot. dziękuję za porady , czekam na kolejne

    ps. a co do dachu z krokwiami 7x14 jak to izolować?
    od strony nieba w dół : papa, płyta osb, wełna, paroizolacja , pustka, obicie wewnętrzne, czy jakoś inaczej?
    Pozdrawiam bardzo serdecznie

    Co do podłogi, proponuje

    jeżeli grunt rodzimy jest przewiewny (piasek) dałbym

    1 twardy EPS 20 cm
    2 folia paroszczelna (na folię można dać 8 cm betonu)
    3 legary (między legary daj twardy XPS)
    4 podłoga
    5 szampan!!!!!!
    Krutko a dobrze i nie wymyślaj cudów ogórki kisić należy w domu a nie po podłogą.

    Nie daje się wełny w podłogę!

    Janek
    Ostatnio edytowane przez 17jan ; 21-05-2014 o 20:11

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post

    Nie daje się wełny w podłogę!

    Janek
    Witam,

    Panie Janie, wełnę Isover można stosować również do izolowania podłogi na gruncie, oczywiście odpowiednio ją zabezpieczając przed wilgocią. Podaję przykładowe rozwiązanie dla wentylowanej podłogi z desek, na drewnianych legarach:
    1) Warstwy podłogowe
    2) Folia paroizolacyjna ISOVER Stopair
    3) Wełna skalna np. Stropoterm
    4) Wełna szklana Isover Super-Mata między legarami
    5) Membrana Draftex Plus
    6) Deskowanie
    7) Podłogowa przestrzeń wentylowana
    8 ) Podsypka piaskowa
    9) Izolacje przeciwwilgociowe
    10) Beton podkładowy

    Pozdrawiam,
    Paweł Stefański
    ____________________
    Online Ekspert ISOVER
    Isover - Isover

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maciejewsky

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-074
    Posty
    17

    Domyślnie

    Chcę ocieplić podłogę z desek w domku letniskowym wełną mineralną. Jaki powinien być układ poszczególnych warstw izolacyjnych, jeżeli na samym spodzie wykonana została pustka powietrzna? Chodzi mi przede wszystkim o układ folii .

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mirolb

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    SY
    Kod pocztowy
    41-908
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witaj mefikkk, jak w końcu zrobiłeś tą podłogę? Sam teraz zaczynam i wstępnie skłaniam się do twojego pierwszego pomysłu?

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mefikkk

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-127
    Posty
    7

    Domyślnie Podłoga

    Cytat Napisał mirolb Zobacz post
    Witaj mefikkk, jak w końcu zrobiłeś tą podłogę? Sam teraz zaczynam i wstępnie skłaniam się do twojego pierwszego pomysłu?
    W końcu zrobiłem po swojemu. Wiem.też się boję żeby się tam nie kisiel. Dalemnosb 8mm nadto żółta folia. W folię wełnę 7cm o współczynnik 0.033 na to osb22 a na to już co chcesz. Panele linoleum... Póki co rok i nic się nie dzieje a w zimie bywalem podłoga ciepla

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    puder_rgw

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-680
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój podłogi.jpg
Wyświetleń:	871
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	386604
    Wymyśliłem sobie ogrzewaną podłogę w domku z podłogą nad gruntem. Chciałem wykonać to w sposób pokazany na zdjęciu.
    Od ziemi:
    Folia przepuszczalność Sd=2m ,110g/m2
    Legary a między nie 100 wełny mineralnej
    Pustka powietrzna 20
    Płyta OSB 22
    Styropian 30
    folia pod ogrzewanie podłogowe
    wylewka z ogrzewaniem podłogowym 60
    pokrycie wierzchnie np kafelki

    Prosiłbym o pomoc i ewentualne uwagi gdzie jest jakaś lipa. Co trzeba dodać a z czego zrezygnować

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony