dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin_I
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Gorzów
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    35

    Domyślnie Pompa ciepła do domu NF15 - NF40

    Witam,
    przeczytałem z 300 stron i nic nie wiem, tzn wiem że chciałbym pompę ciepła, na dręczące pytania nie znalazłem odpowiedzi.
    O pompie myślałem od kiedy zdecydowałem się na budowę domu, kolega który wybudował sobie dom 2 lata temu takie coś zainstalował - było to dla mnie nowością, dziś kolega mówi że nie kupował by tak drogiej (powietrze Danfos) ale do rzeczy,

    Dom 118m2 piętrowy http://z500.pl/projekt/145/Z155,proj...dynawskim.html
    ma spełniać normy nf15 góra nf40, wiem że ma mieć małą moc, myślałem nad jakimś polskim produktem z dobrym serwisem - gruntową.
    W domu chciałem też kominek z zamkniętą komorą spalania 5KW, ogrzewanie podłogowe (na dole i na górze?) i rekuperator (rozumiem że montuje go od razu na górze najlepiej na poddaszu?)

    Jestem w tym wszystkim jeszcze dość zielony, podpytywałem o jakieś rzeczy na forum to już ktoś mądry napisał że chce coś sprzedać
    Proszę o podpowiedzi jakie najsensowniejsze rozwiązanie mogę zastosować? jaką najlepiej pompę do eko domu? z okien dachowych rezygnujemy i zmieniamy okna od zachodu (w załączniku projekt jak po swojemu go przerobiłem w PS) aaa i jak z rekuperacją w takim domu gdzie dół jest jednym pomieszczeniem, czy taki dom nie obniży koszty takiej instalacji? jeśli mają Państwo jakieś konkretne modele czy PC czy rekuperacji proszę o wskazanie czegoś - to będę wiedział*do kogo uderzać i już negocjować cenę - czytałem na forum wątek o zużyciu PC, ale głównie są to pompy większych mocy, lub inne powierzchnie domów.

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z155.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	59,0 KB
ID:	258160  

  2. #2

    Domyślnie

    Przy Tej powierzchni domu i dobrym ociepleniu wystarczy pompa okolo 6 kW. Okolo 12 tys. Dolne zrodło pionowe 120 mb okolo 8,5 tys, podłogowka na calości z rozdzielaczami itp okolo 9,5 tys. Kotlownia (zbiornik CWU plus naczynka , rozdzielacze,zawory, ksztaltki itp) okolo 8,5 tys. Czyli cały system ogrzewania w granicach 38-40 tys. Tyle jeżeli chodzi o cene, tak abyś wiedział jaki przedział da się uzyskać. Jeśli chodzi o rekuperator ja mam viessman i spisuje sie naprawde dobrze. Jego koszt to okolo 8 tys. Są tańsze oczywiście, ale jak zagłębić się wszczegoly to jednak wychodzi niewiele roznicy. Ważne aby silniki byly prądu stalego, nie halasuja tak, baypas automatyczny, czasem wchodzenie na sam stryszek i zmiana kaset na letnia potrafi byc uciążliwe.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Musisz wiedzieć ile energii potrzeba do ogrzania.
    Pompy lepsze są gruntowe.Ja montuję powietrzne (trochę mniej sprawne).
    Musisz porównać ceny pomp z montażem i koszt eksploatacji.
    Pompa Danfosa o ile pamiętam to on/off z wymiennikiem glikolowym na dworze.To złe rozwiązanie .Takie naciągane.Jedyna zaleta to to ,że prostsza w naprawie.
    Polecam zapoznaj się z PC typu split firmy Atlantic,panasonik,daikin,. To optymalne rozwiązanie.Ma oczywiście wady.Ale jakoś nie przychodzi mi teraz nic do głowy.Może to ,że ważny układ PC montowany jest na budowie.

  4. #4

    Domyślnie

    1. Warunki techniczne i technologiczne konieczne do spełnienia NF40 są baaardzo wyśrubowane, nie mówiąc o NF15. Koszty wybudowania takich obiektów są wysokie, a stopień dokładności wykonania i jakość materiałów również nie należą do niskich. Projekt takiego domu musi być zweryfikowany przez tzw weryfikatora, a po wybudowaniu obiektu i przed jego odbiorem przyjeżdża firma, która ocenia jakość wykonania oraz zgodność z projektem. Wykonywana jest np próba szczelności budynku oraz badanie kamerą termowizyjną. koszty uzyskania certyfikatu NF40 i NF15 są chyba wyższe od premii jaką się za ich wybudowanie otrzymuje. W sieci są wszystkie parametry jakie mają spełniać takie obiekty i urządzenia w nich zainstalowane. No chyba, że mówiąc NF40 mamy na myśli budynek o wskaźniku Eu=40kWh/m2/rok ale bez premii i tych wszystkich formalności to wtedy już jest łatwiej.
    2. Jeżeli już wybudujemy dom w standardzie NF40, to można go spokojnie zasilić pompą p-w 7kW. Mój dom ma zmierzone zapotrzebowanie faktyczne w sezonie 2013/2014 przy długiej i ostrej zimie na poziomie Eu=38kWh/m2/rok. I właśnie mam pompę 7kW powietrzna C.O.+CWU z podłogówką 100%. W zupełności to wystarcza i nie trzeba kupować gruntówki. Przez 7 miesięcy grzania 2013/2014 koszt 800zł na cele C.O. .
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  5. #5
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek starają się do dofinansowanie dla NF15. A my śledzimy ich zmagania z kamerą...



    Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

    Czekamy na Wasze pytania na temat NF15. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin_I
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Gorzów
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    35

    Domyślnie

    Wracając do tematu, pomp ciepła do domów energooszczędnych - zdecydowałem że założę*pompę*powietrze - z prostej przyczyny jakimi są koszta, dostałem kilka kalkulacji gruntowej to wyszedł jakiś kosmos, więc racjonalnie nie ma sensu - zwłaszcza że dom będzie ciepły.

    Jakie marki możecie polecić? czy ten Panasonic jest ok? chodzi mi o zakup czegoś sprawdzonego 3,5-5KW

    ps. u mnie temat ruszył po długim nieodzywaniu się z budową - otrzymałem pozwolenia, czekam na przyłączę prądu + adaptacje projektu, i tak będę*miał*teraz czas na pełne zdecydowanie się*w szczegółach w co warto wejść.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_I Zobacz post
    Jakie marki możecie polecić? czy ten Panasonic jest ok? chodzi mi o zakup czegoś sprawdzonego 3,5-5KW
    Moim zdaniem na tą chwilę to najlepszy wybór. Tym bardziej, że nowa kolekcja pomp Panasonica na 2014-15 rok została uzupełniona o zupełnie nowe modele pomp właśnie dla domów energooszczędnych.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin_I
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Gorzów
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dziś*trafiłem na takie pompy STIEBEL ELTRON LWZ 403 / 404 (na forum niema za dużo o niej informacji) i jest ona takim kombajnem, czy ktoś*miał z tym styczność? piszą że do budownictwa energooszczędnego i pasywnego polecane (nie wiem na ile to chwyt marketingowy) cenowo widzę że nie są*takie atrakcyjne jak Panasoniki i tak jak w życiu jak coś jest do wszystkiego mówi się że jest do niczego...mam jeszcze trochę czasu z decyzją i szukam najlepszego rozwiązania.
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Marcin
    Buduje dom prawie pasywny - stąd też pomysł bloga www.prawiepasywny.pl
    Jeszcze nie jestem do końca pewny i zdecydowany rozwiązań
    Działka 30 arów, blisko lasu, a z racji swojej profesji będzie wszystko ładnie filmowane i fotografowane.
    Projekt z z500.pl - z155 w stylu skandynawskim

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony