dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie Zapotrzebowanie na CWU

    Cześć,
    Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Według mnie nie da się tego określić. To przecież zależy jak długi bierzesz prysznic, czy może kąpiesz się w wannie, ile razy dziennie? Możesz przyjąć 40l dziennie a możesz i 250l jak codziennie będziesz się kąpać w wannie

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    Cześć,
    Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.
    witam

    tak jak pisze SCRABIE - zapotrzebowania na c.w.u. trzeba policzyć indywidualnie dla każdego przypadku

    może poniższy wzór pomoże Ci w ustaleniu Twojego zapotrzebowania

    ilość energii potrzebnej do ogrzania zadanej ilości wody obliczysz wg poniższego wzoru:

    Q = m * c * ΔT

    gdzie:
    Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
    c – ciepło właściwe wody ~1,16 [kWh/kg × °K]
    ΔT – różnica temperatur [°K]
    m – ilość wody podgrzewanej [kg]

    pozdrawiam
    ,,,,

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Rozumiem, ale jest coś takiego jak mediana
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    przyjęło się że przedział 50-60ltr/os wody o temp 45stC to spore zużycie. Jak nastolatki w domu to i 80ltr/os może być mało (1 nastka=3 osoby dorosłe)

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Poza tym zdaje się, że kupne solary to się w ogóle nie opłacają. Na forum wiele osób liczyło i każdy mówił, że interes nieopłacalny. Jaką masz te wycenę?

    Policzmy sobie tak 50l na osobę, razy 320 dni w roku (nie zawsze w domu jesteś)

    mamy 16000l czyli 16000 kg

    teraz Q = m * c * ΔT

    gdzie:
    Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
    c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
    ΔT – różnica temperatur [°K]
    m – ilość wody podgrzewanej [kg]

    woda z wodociagu ma około 5oC czyli 278k
    c= 0.00116
    ΔT = 45oC - 5oC= 318oK-278oK=40oK
    m= 16000
    Q=16000 * 0,00116 * 40= 742,4 kWh/rok

    policzmy kWh średnio 50gr

    742,4*0,5= 371,2 zł na osobę rocznie

    Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
    pozdr
    Ostatnio edytowane przez scrabie ; 13-05-2014 o 09:53

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    ...
    Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
    c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
    ...

    Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
    pozdr
    raczej 0,0012kWh/kgK, jeśli ciepło czyli energia ma wyjść w kWh co i tak daje jeszcze gorszy wynik - na niekorzyść solarów
    możnaa doliczyć jeszcze straty postojowe zasobnika na poziomie 1-1,2kWh/dobę

    nareszcie kolejny co potrafi poprawnie policzyć - szacun @scrabie

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Poza tym zdaje się, że kupne solary to się w ogóle nie opłacają. Na forum wiele osób liczyło i każdy mówił, że interes nieopłacalny. Jaką masz te wycenę?

    Policzmy sobie tak 50l na osobę, razy 320 dni w roku (nie zawsze w domu jesteś)

    mamy 16000l czyli 16000 kg

    teraz Q = m * c * ΔT

    gdzie:
    Q – wartość ciepła pobranego [kWh]
    c – ciepło właściwe wody TO 0,00116 kWh !!!!
    ΔT – różnica temperatur [°K]
    m – ilość wody podgrzewanej [kg]

    woda z wodociagu ma około 5oC czyli 278k
    c= 0.00116
    ΔT = 45oC - 5oC= 318oK-278oK=40oK
    m= 16000
    Q=16000 * 0,00116 * 40= 742,4 kWh/rok

    policzmy kWh średnio 50gr

    742,4*0,5= 371,2 zł na osobę rocznie

    Policz sobie jaka jjest sprawność solara i kiedy się zwróci
    pozdr
    Srednio roczna temp wody zimnej jest wyższa niz 5 oC i uzalezniona o od regionu/strefy klimatycznej. Róznica moze niewielka ale jednak.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    Cześć,
    Czy ktoś mi powie jakie jest średnie zapotrzebowanie na osobę na CWU/rok? Dostałam wycenę instalacji solarnej i chciałabym to sobie przekalkulować, tj przeliczyć zużycie kWh CWU na to co wyprodukują solary. Jakieś*obliczenia co do ilości wyprodukowanych kWh mam, ale w grę wchodzi jeszcze grzanie wody basenowej, które jest dodatkiem, a z którego jestem w stanie zrezygnować jeśli to się nie będzie kalkulowało.
    Moim zdaniem można przyjąć np. od 600 do 1000kWh/rok * osobę. Straty zbiornika pojemności np. 400l to w skali roku około 850kWh/rok. Straty na cyrkulacji (jeśli jest) można celować między 100 a 1200kWh/rok.
    Z ogrzewania basenu energią słoneczną bym nie rezygnował.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    raczej 0,0012kWh/kgK, jeśli ciepło czyli energia ma wyjść w kWh co i tak daje jeszcze gorszy wynik - na niekorzyść solarów
    możnaa doliczyć jeszcze straty postojowe zasobnika na poziomie 1-1,2kWh/dobę

    nareszcie kolejny co potrafi poprawnie policzyć - szacun @scrabie

    Oczywiście masz rację. Za szybko pisałem i pominąłem część jednostki.

    Średnioroczna temperatura jest wyższa, ale ja pominąłem straty zbiornika.
    Generalnie rzecz biorąc solary nie opłacają sie i tyle.
    Co oczywiście nie znaczy, że koleżanka ma ich nie montować, bo wiadomo wolny wybór

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Oczywiście masz rację. Za szybko pisałem i pominąłem część jednostki.

    Średnioroczna temperatura jest wyższa, ale ja pominąłem straty zbiornika.
    Generalnie rzecz biorąc solary nie opłacają sie i tyle.
    Co oczywiście nie znaczy, że koleżanka ma ich nie montować, bo wiadomo wolny wybór
    A generalnie to dlaczego się nie opłacają?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    A generalnie to dlaczego się nie opłacają?
    Nie każdemu

    Trza policzyć dla każdego przypadku osobno i wtedy wykalkulować

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    A generalnie to dlaczego się nie opłacają?
    Instalacja po dotacji ( nie każdy ją chyba dostanie, ale pewności nie mam) to około 6 tysi cytat z pierwszej strony googla
    Zestaw „ECO”
    z kolektorami płaskimi dla 2-4 osób - według mnie pewnie raczej dla 2, ale trzeba by policzyć


    Cena brutto z montażem po dotacji 45% z NFOŚiGW: 6 650 zł*
    Cena brutto z montażem bez uwzględnienia dotacji: 11 490 zł*

    Zestaw nie działa przez cały rok, myślę, że spokojnie przez 6 miesiący wodę trzeba prądem grzać/dogrzewać. Pewne koszty obsługowe solary jednak mają też je trzeba policzyć.
    po jakim czasie się zwróci taki zestaw?

  14. #14

    Domyślnie

    No widzisz - nie wiesz co ile kosztuje i jak działa, ale z góry wiesz, że "generalnie się nie opłaca". Zestaw dla 2-4 osób jest dla ciebie z założenia zestawem dla dwóch, a cena pewnie nie uwzględnia dodatkowych kosztów... Ale i tak się "nie opłaca".
    Prawda jest taka, że jednym sie opłaca, a innym nie opłaca. Nie odkryje Ameryki mówiąc, że wszystko jest zależne od zapotrzebowania na CWU oraz od tego, czym grzana jest woda dotychczas. W tych wszystkich dywagacjach nt opłacalności zazwyczaj pomijany jest też fakt, że koszt energii ciagle wzrasta i w perspektywie czasu okres zwrotu z inwestycji w solary będzie coraz krótszy.
    Poza tym spora grupa klientów montuje solary z wygody - nie chcą palić w piecu przez okrągły rok i smrodzić po okolicy w środku lata, żeby zagrzać cwu. Im właśnie najczęściej instalacja się nie opłaca, bo mogliby latem podpalić śmieciami czy wrzucić trochę ekogroszku i mieliby ciepła wodę za półdarmo. Ale nie chcą tego robić. I o dziwo z doświadczenia wiem, że to jest właśnie największa grupa użytkowników solarów.
    Gdybyśmy wszystko rozpatrywali pod względem opłacalności, to mało kto kupowałby auta a już nikt by nie kupił aut droższych niż kilka tys. Bo przecież rowerem też się dojedzie do celu, a auto jest nieopłacalne, bo paliwo, ubezpieczenie, naprawy kosztują. W ostateczności wystarczy stary Polonez - też dojedzie do celu,a czy wygodnie czy nie to sprawa drugorzędna...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    A o podgrzewaczach elektrycznych nie słyszałeś?
    A czy Ci co założyli solary, bo im się nie chce już podrzucać, to przez resztę roku czym pogrzeją?
    A czy na przykład to ni jest tak, że dofinansowanie jest do kredytu? Policzyłeś oprocentowanie i marże takiego kredytu? A czy policzyłeś podatek od dofinansowania? Ile po odliczeniu kosztów zostanie z dotacji 15-20%?
    Podsumuj proszę te koszty i wtedy pogadamy czy się opłaca.
    Zobacz ile taki solar zagrzeje wody i wtedy się okaże czy raczej dla 2 czy 4 osób.
    Podaj liczby pogadamy.
    Ps nie zapomnij o serwisie solarów za jakiś czas,
    Ja nie odradzam, wyraźnie napisąłem, że jak kto chce, można kupić forda można i porshe nic mi do tego

    Pozdrawiam serdecznie

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    A o podgrzewaczach elektrycznych nie słyszałeś?
    A czy Ci co założyli solary, bo im się nie chce już podrzucać, to przez resztę roku czym pogrzeją?
    A czy na przykład to ni jest tak, że dofinansowanie jest do kredytu? Policzyłeś oprocentowanie i marże takiego kredytu? A czy policzyłeś podatek od dofinansowania? Ile po odliczeniu kosztów zostanie z dotacji 15-20%?
    Podsumuj proszę te koszty i wtedy pogadamy czy się opłaca.
    Zobacz ile taki solar zagrzeje wody i wtedy się okaże czy raczej dla 2 czy 4 osób.
    Podaj liczby pogadamy.
    Ps nie zapomnij o serwisie solarów za jakiś czas,
    Ja nie odradzam, wyraźnie napisąłem, że jak kto chce, można kupić forda można i porshe nic mi do tego

    Pozdrawiam serdecznie
    Oczywiście że słyszałem o podgrzewaczach elektrycznych. Ale one też kosztują. Słyszałem tez o rosnących cenach energii elektrycznej.
    Przez resztę roku podgrzeją cwu przy okazji grzania co, głównie (ale nie tylko) korzystając z górnej wężownicy w zasobniku.
    Dotacja po uwzględnieniu kosztów kredytu oraz podatku w typowej wysokości 18% (a wcale tak być nie musi, bo w skrajnym przypadku podatku można wcale nie zapłacić) wynosi około 30-35%. Liczone i sprawdzone wielokrotnie.
    Nie wiem czy zestaw dla 2 czy dla 4 osób bo nie podałeś jaki to zestaw. Wg mnie zestaw dla rodziny 4os to koszt przed dotacją około 12 tys zł więc raczej dla 4 osób. Powiem tylko tyle - większość klientów przed instalacją solarów wątpi w ich wydajność natomiast po ich założeniu pyta mnie co zrobić z nadmiarem ciepłej wody. A instalacje wcale nie są przewymiarowane.
    Wg mnie serwis powinien się odbyć co kilka lat. Są producenci którzy wymagają serwisu co rok a nawet i częściej, ale wg mnie to zbytek. Koszt przeglądu różny ale powinien oscylować w granicy 150 zł.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    ...Powiem tylko tyle - większość klientów przed instalacją solarów wątpi w ich wydajność natomiast po ich założeniu pyta mnie co zrobić z nadmiarem ciepłej wody. A instalacje wcale nie są przewymiarowane.
    ...
    Nie chcę się czepiać, ale nie sądzisz że jedno zdanie przeczy drugiemu?
    Jeśli przewymiarowana nie jest to nie ma nadmiaru, jeśli jest nadmiar to jest przewymiarowana.
    Chyba że to o czym piszesz dotyczy 2-3 dni w roku, ale wtedy to nie "nadmiar" i nie ma co sie przejmować 10kWh na rok, bo przypadku wyjazdu na 2-tygodniowy urlop latem nie rozpatrujemy, bo nie można mówić o nadmiarze czegoś w chwili kiedy z tego nie korzystamy
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 14-05-2014 o 17:29

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil908

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    23-564
    Posty
    54

    Domyślnie

    To moze ja z perspektywy uzytkownika opisze swoja opinie.
    Solary zakladalem dlatego ze, chcialem miec wygode, oszczednosc(tu sa rozne punkty widzenia, wedlug mnie solary sa na pograniczu oplacalnosci). Dodatkowo mialem ponad 14 letni stary bojler 80 litrowy, ktory tak chcialem wymienic i przy paleniu w piecu na ekogroszek, przy duzych upalach lubialo mi cofac dym(stare wyremontowane budownictwo).
    Solary po dotacji wyszly mnie na czysto okolo 8400zl(ponad 30% dotacji na czysto).
    Do tego nalezy uwzglednic kupienie grzalki, zamontowanie zaworu mieszajacego(te czynnosci robilem sam) i kupienie zasilacza awaryjnego to kwota zamyka sie w 9000tys zl.
    Jeszcze musze kupic stacje uzdatniania(duza ilosc kamienia w wodzie, jednak nie moge wliczac tego do kosztow)

    Czyli solary ze wszystkim na 4-5 osob wyszly mnie 9000 tys zl.

    Przyjmujac hipotetycznie ze bojler i tak bym musial zmieniac, a komin przebudowywac(przez cofanie dymu), solary wyszly 5000zl.

    Pradu instalacja nie pobiera w zasadzie zadnego. Jednak wygoda jest ogromna.
    Wody przy prysznicu moge wykorzystac ile chce, nie musze dogladac, o niczym innym myslec.
    Przez montaz kostki zdemontowalem solary i grzeje narazie grzalka(obliczylem ze na prad bardziej sie oplaca grzac, niz przez piec, w sezonie letnim). Przy kapieli musze uwijac sie jak glupi, aby rachunki za duze nie przyszly i tak dalej.

    Aby cala rodzina mogla brac prysznic nalezy zuzyc pradu za 3 zl

    Miesiac na grzalce kosztuje 90zl, razy 6miesiecy= 450zl.
    10 lat wychodzi 4500zl.
    Czyli jak widac na solarach jestem stratny 500zl plus wymiana glikolu co 5 lat, to wychodzi 1000zl.

    Tylko czy 1000zl w przeciagu 10 lat to tak duzo?
    Przynajmnien jak glupii nie musze uwijac sie przy kapieli, wody mam w nadmiarze i nie musze codziennie 2 godziny przed kapiela myslec o wlaczeniu grzalki.

    Dodatkowo wode mam ciepla przez cala dobe i w kazdej chwili moge sie wymyc.

    1000zl to sporo osob wyda na fajki przez 3 miesiace.

    Dla mnie warto zalozyc solary.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Czyli nie przebudowaleś komina? Jak grzejesz COo w takim razie?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    @Kamil908

    w twoim przypadku ewidentnie się opłaca, jeśli przeliczyć na prąd rodzinę 4-5 osobową to zwykle zawsze się opłaci, nawet bez dotacji

    Dla palących węglem solary na lato to wygoda przede wszystkim, i o tym nie ma co dyskutować, o kosztach uzysku już można

    Dlatego każdy przypadek należy rozważać indywidualnie

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony