dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Problem z wylaczeiem gruntu z produkcji rolnej III klasa ziemi

    Witam,

    mam taki problem prawny,

    Jestem posiadaczem dwóch działek usytuowanych na gruncie rolnym III klasy. Powstały one z podziału działki większej, na która zostały wydane warunki zabudowy określające budowę dwóch domów jednorodzinnych. Na tej podstawie wójt wydal decyzje podziałową oraz określił w późniejszej decyzji wysokość opłaty adiacenckiej naliczonej od wzrostu wartości działki po podziale. No teraz jest problem. W związku ze zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych w 2013r nie jest już możliwe wydanie WZ na działki znajdujące się na glebach klasy I-III. Potrzebna jest zgoda ministra rolnictwa a ta uzyskiwana jest w procedurze uchwalania planów miejscowych. Moja WZ oczywiście nie straciła ważności, tak wiec wystąpiłem o wydanie pozwolenia na budowę na jednej działce. I tutaj jest pies pogrzebany - potrzebna jest decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, której wydania mi odmówiono. Dzwoniłem nawet do min rolnictwa i rozmawiałem z urzędnikiem zajmującym się ochroną gruntów rolnych. Pani mi powiedziała, ze muszą mi wydać decyzje bo WZ jest nabytym prawem do zagospodarowania/zabudowy działki i jest to chronione przez konstytucje. Nie wiem jak rozmawiać z tymi urzędnikami. Przecież ta decyzja administracyjna nie została unieważniona w momencie zmiany ustawy. Jak to jest możliwe, przecież jestem pewny, iż są ludzie, którzy są w podobnej sytuacji, wzięli kredyty i nagle zostali z niczym nie warta nieruchomością i kredytem na 30 lat Ja sam musiałem wybudować wodociąg aby podciągnąć wodę do działek, koszt 60 tys. pln
    Jak to ma się do stabilności prawa i zaufania obywatela do państwa?

    Czy możecie mi pomoc w tej materii?

    Dziękuję bardzo
    Everything is possible,
    education increases probability

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Moim zdaniem.

    Ta ustawa (nowela) nie posiada okresów przejściowych, tak więc, musi być zastosowana klasyczna reguła prawna prawo nie działa wstecz, czyli zakaz wstecznego stosowania nowej ustawy (noweli), do stanów faktycznych powstałych przed datą wejście w życie nowej ustawy (noweli).

    Takim stanem faktycznym jest wydana, przed wejściem noweli, decyzja o WZiZT

    Organ prowadzący postępowanie obowiązany jest zastosować i stosować przepisy obowiązujące w dacie wydania decyzji, a więc podstawą prawną decyzji mogą być, co do zasady, tylko przepisy obowiązujące w dacie jej wydania.

    Uwaga - ewentualne zmiany decyzji WZiZT, będą następowały w oparciu o nowe brzmienie zapisów w ustawie (noweli) o ochronie gruntów ………

    Dlatego:
    - należy złożyć odpowiedni wniosek i czekać na decyzję w tej sprawie (wymaganego odrolnienia),
    - nie słuchać co gadają urzędnicy, tylko czekać co napiszą,
    - jak napiszą (tak jak gadają) to będą musieli przywołać odpowiednie przepisy na podstawie których wydali taką a nie inną decyzję,
    - jak decyzja będzie negatywna, napisać zapytanie do ministerstwa,
    - odwołać się od (ewentualnej) wydanej negatywnej decyzji.

    W dniu wydania decyzji o WZiZT, ten grunt nie wymagał zgody na odrolnienie, bo gdyby wymagał, nie wydano by tej decyzji – co jest kluczem w sprawie.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 13-05-2014 o 17:18
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedz,

    A co stałoby się jeśli wójt odmówi wydania decyzji o zmianie decyzji o warunkach zabudowy? Słuchając urzędnika w starostwie zajmującego się wyłączeniem z produkcji rolnej wystąpiłem o skorygowanie decyzji na pierwotna działkę poprzez wpisanie nowych numerów działek. Wójt wydal mi postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania administracyjnego od którego się odwołałem do SKO tydzień temu? Czy mam wycofać wniosek z SKO?

    Czy odpowiedz ministerstwa rolnictwa ma tutaj jakiekolwiek znaczenie?
    Czy powoływać się na nie w przypadku odwołania do SKO/WSA?

    Dziękuję bardzo za odpowiedz
    Everything is possible,
    education increases probability

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wydanie decyzji lub jej "poprawienie" musi być w zgodzie z przepisami obowiązującymi w dniu wydania lub "poprawienia" decyzji.

    Na jakiej podstawie wójt odmówił (moim zdaniem słusznie - a i "stara" jest korzystniejsza dla Ciebie)) - przytocz "paragrafy"
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwaprz Zobacz post
    Czy odpowiedz ministerstwa rolnictwa ma tutaj jakiekolwiek znaczenie?
    Ma, bo dla urzędnika będzie "dupochronem"
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    Oto co mi odpowiedział wójt. Złożyłem zażalenie na jego postanowienie do SKO.
    Czy dla dobra sprawy powinienem wycofać zażalenie?

    Dziękuję bardzo za odpowiedz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	part 1.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	259977   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	part 2.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	80,2 KB
ID:	259978  
    Everything is possible,
    education increases probability

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wójt pisze słusznie.

    W zasadzie Twoja przygoda z Wójtem została zakończona (on już nie jest stroną) - pomyślnie.

    Teraz musisz wystąpić do starosty o wydanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej na podstawie planu zagospodarowania działki, obejmującego całe zamierzenie budowlane z uwzględnieniem elementów o których mowa w przepisach art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach oraz wskazaniem terenu przeznaczonego do wyłączenia z produkcji rolniczej oraz terenu niezainwestowanego - o ile taki teren ma pozostać. Odrolnienie dotyczyć ma, tylko i wyłącznie, terenu zabudowanego - do 500m2 jest to bezpłatnie.

    Ważne aby do wniosku o "odrolnienie" dostarczyć kopie decyzji podziałowej z WZiZT, oraz decyzje o opłacie za wzrost wartości działki

    Wzór wniosku i informacje jakie wymagane kwity, ściągniesz ze strony swojego starostwa.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedz. Obiecuje, ze będę na bieżąco informował co się dzieje i jak. Wszystkich zainteresowanych tematem, a podejrzewam, ze jest ich wielu zapraszam na te stronę: http://www.samorzad.pap.pl/depesze/w...ow-klas-I-III-
    Everything is possible,
    education increases probability

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    majowkaa

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    LDZ
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Napotkałam problem przy realizacji inwestycji w na tym samym etapie. Zgodnie z MPZP kupiliśmy działkę budowlaną, w ewidencji gruntów (chyba tak to się nazywa) jest to łąka, kl. V. Rozpoczęliśmy inwestycję od zaprojektowania budynku gospodarczego. Chcemy opóźnić zaciąganie kredytu ile się da, stąd taki podział pracy. Dokumenty zostały złożone w starostwie i zaczęły sie komplikacje. Dopiero teraz okazało się, że jest to grunt organiczny, więc wymagane jest wyłączenie z produkcji rolnej. Zgodnie z inf. przekazanymi z urzędu wynika, że mam dwie drogi: 1. muszę mieć projekt domu mieszkalnego i wtedy przy wyłączeniu do 500m2 nie płacę opłat; 2. buduję, zgodnie z planem, bud. gospodarczy, ale muszę wyłączyć całą działkę spod produkcji rolnej (4500m2), co będzie mnie sporo kosztowała w perspektywie najbliższych 10 lat, więc nawet nie biorę tego pod uwagę. Zastanawia mnie opinia urzędniczki, że muszę mieć projekt domu, czy można w projekcie zagospodarowania działki określić max. powierzchnię przeznaczoną pod dom, czy metraż musi się idealnie zgadzać? Czy mam jakieś inne wyjście poza projektowaniem całego domu, co znacznie (znowu) wszystko opóźni

  10. #10

    Domyślnie

    Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
    minister nie będzie potrzebny jeśli działka o pow. do 0,5 ha będzie w obszarze zwartej zabudowy, do 50 m od granicy działki budowlanej i 50 m od drogi publicznej.
    wszystko ładnie pięknie, tylko z tą zwartą zabudową może być problem. wydaje mi się, że ustawodawca nigdy nie był na wsi i nie wie jak gęsto są budowane domy...
    czy to czasem nie jest kolejny bubel prawny?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Prawie, prawie - w oryginale:
    USTAWA

    z dnia 10 lipca 2015 r.

    o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

    Art. 1. W ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909) wprowadza się następujące zmiany:
    1) w art. 4 w pkt 28 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 29 i 30 w brzmieniu:
    „29) zwartej zabudowie – rozumie się przez to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m;
    30) obszarze zwartej zabudowy – rozumie się przez to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m.”;
    2) w art. 7:
    a) w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
    „1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,”,
    b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
    „2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:
    1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
    2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782);
    3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460, 774 i 870);
    4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12

    Domyślnie

    literalnie nie przywołałem przepisów, ale sens został oddany...
    tak czy inaczej znalezienie na wsi pięciu domów, pomiędzy którymi największa odległość nie przekroczy 100 metrów, będzie sporym wyzwaniem...
    poza tym część budynków jest zamieszkana, ale w papierach są to budynki gospodarcze. moim zdaniem będzie więcej zamieszania z tej ustawy niż pożytku. a sporo ludzi na nią liczyło...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Bo to jest ochrona gruntów rolnych - na wsi.

    Dla rolników nie ma znaczenia, bo ich to nie dotyczy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14

    Domyślnie

    rolnicy, delikatnie mówiąc, mają w nosie tą ustawę. ale kupujący kawałki pól i łąk celem postawienia własnych czterech ścian to zupełnie co innego.
    a 'wieś' to obrzeża praktycznie każdego większego miasta w Polsce. ciężko znaleźć stado krów czy konia nie zapuszczając się kilkadziesiąt kilometrów od metropolii.

  15. #15

    Domyślnie

    To jest typowa ustawa obecnej ekipy. Coś robią, ale nie bardzo ktokolwiek skorzysta. O to właśnie chodzi.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W ten sposób ustawodawca chroni grunty, których u nas niedostatek - czyli I - III kat, które stanowią około 27% wszystkich użytków rolnych.

    Dla pozostałych użytków i nieużytków rolnych, prawo w tym zakresie jest bardzo liberalne.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    problem polega na tym, że to klasyfikacja to totalna ściema. na całej działce mam jednolitą ziemię, dosyć przeciętną. a wg mapy to pół jest III klasy, a drugie pół - V. ale ktoś kiedyś wymyślił, ze w tym miejscu klasa powinna się zmienić i namalował linię dzielącą moją działkę na dwie części.
    a jak dowiadywałem się co można z tym zrobić to usłyszałem propozycję, ze 'pogada się z klasyfikatorem i będzie dobrze... trzy tysie i za trzy miesiące temat będzie zamknięty...'.
    nie pochwalam kombinowania, ale ustawodawca wielokrotnie nas do tego zmusza...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony