dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    g_barabara

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Piękna Wieś
    Kod pocztowy
    47-246
    Posty
    8

    Domyślnie Wybór pompy ciepła

    Jestem tu nowa i chcę sie najpierw przywitać Witam forumowiczów Proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła i wykonawcy. W tym roku mamy zamiar ruszyć z budową (stan zero). Mamy (już sie kończy rysować) projekt indywidualny, parterówka bez użytkowego poddasza, 115 m/kw uzytkowej powierchni + 35 nieuzytkowej. Budynek będzie z betonu komórkowego, ocieplony wełną mineralną (chyba 15 cm). I chodzi o to, że mamy problem z wyborem pompy ciepła... mamy w domu mieć kominek (bez żadnych płaszczy wodnych i innym udoskonaleń-wiec nie bedzie do niczego podłączany). Chcemy (a raczej jesteśmy zmuszeni przez przepisy) pompe ciepła+wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, z racji tego, że działka nie jest wielka w grę wchodzi jedynie pompa pionowa lub powietrzna. Ogrzewanie podlogowe + niewielkie kaloryfery w łazienkach (2). Pompa ciepła i rekuperator powinny też ogrzewać wode w boilerze (max 150 litrów). Domek będzie powstawał na terenie woj. opolskiego (blisko Kędzierzyna-Koźla i Gliwic). Proszę bardziej doświadczonych o pomoc w wyborze projektanta instalacji i jej wykonawcy.
    Ostatnio edytowane przez g_barabara ; 14-05-2014 o 13:59

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wierka
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    aaa... z domu ... ;)
    Posty
    273

    Domyślnie

    Witamy Barbaro.

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Chcemy (a raczej jesteśmy zmuszeni przez przepisy) pompe ciepła+wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    i bardzo dobrze, że przepisy zmuszają do takich wyborów. To jedno z najlepszych rozwiązań.

    Co do pomocy w wyborze wykonawcy, nie pomogę, za daleko mieszkam.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    g_barabara

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Piękna Wieś
    Kod pocztowy
    47-246
    Posty
    8

    Domyślnie

    Może i najlepsze, ale napewno nie najtansze

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Może i najlepsze, ale napewno nie najtansze
    Zlec wykonanie OZC,dowiesz się wtedy jaką potrzebujesz moc grzewczą urzadzenia grzewczego oraz przyszłe zuzycie energii na ogrzewanie bo może się okazać,że nie potrzebujesz pompy ciepła a akceptowane rachunki będą przy znacznie tańszej instalacji i grzaniu wodnej podlogowki prądem(kospel,bufor 2,5-4tys.zł)
    Jeśli masz kumatego projektanta to zlec mu wykonanie projektu wentylacji mechanicznej,przy samodzielnym rozlozeniu kanałów wentylacyjnych co jest proste jak drut całość z rekuperatorem powinna wynieść 6tys.zł.
    Pompa ciepła powietrzna,sądzę że do tego domu 7kW starczy to koszt ok.15tys.zł ale jak mówiłem,najpierw poznaj rachunki a dopiero wybieraj co będzie korzystniejsze.
    Wełna na elewację to nie jest dobry wybór,zmien na styropian i zwieksz grubość izolacji bo od tego zależą rachunki na ogrzewanie niezależnie czym będziemy grzali.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    g_barabara

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Piękna Wieś
    Kod pocztowy
    47-246
    Posty
    8

    Domyślnie

    Nie zamienie wełny na styropian, wolimy żeby bylo ciszej, i zeby wilgoć wychodziła także przez ściany, a styropian to uniemożliwia.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Nie zamienie wełny na styropian, wolimy żeby bylo ciszej, i zeby wilgoć wychodziła także przez ściany, a styropian to uniemożliwia.
    Cóż,Wasz wybór ale wiedzcie,że to sprawna wentylacja usuwa wilgoć z domu a nie ściany,ściany nie oddychają a przy WM będzie jeszcze prosić o wilgoć jeśli za dużo będziecie dmuchać

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    g_barabara

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Piękna Wieś
    Kod pocztowy
    47-246
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dużo dmuchać nie będziemy Bedzie nas dwoje (może w przyszłości 4). Nikt nie zna porządnych wykonawców i projektantów z terenu ślaska?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Jestem tu nowa i chcę sie najpierw przywitać Witam forumowiczów Proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła i wykonawcy. W tym roku mamy zamiar ruszyć z budową (stan zero). Mamy (już sie kończy rysować) projekt indywidualny, parterówka bez użytkowego poddasza, 115 m/kw uzytkowej powierchni + 35 nieuzytkowej. Budynek będzie z betonu komórkowego, ocieplony wełną mineralną (chyba 15 cm). I chodzi o to, że mamy problem z wyborem pompy ciepła... mamy w domu mieć kominek (bez żadnych płaszczy wodnych i innym udoskonaleń-wiec nie bedzie do niczego podłączany). Chcemy (a raczej jesteśmy zmuszeni przez przepisy) pompe ciepła+wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, z racji tego, że działka nie jest wielka w grę wchodzi jedynie pompa pionowa lub powietrzna. Ogrzewanie podlogowe + niewielkie kaloryfery w łazienkach (2). Pompa ciepła i rekuperator powinny też ogrzewać wode w boilerze (max 150 litrów). Domek będzie powstawał na terenie woj. opolskiego (blisko Kędzierzyna-Koźla i Gliwic). Proszę bardziej doświadczonych o pomoc w wyborze projektanta instalacji i jej wykonawcy.
    witam

    koniecznie zrób lub najlepiej zleć wykonanie OZC (koszt 300-400 zł) - to winno być punktem wyjścia do wyboru źródła ogrzewania!!!

    pozdrawiam
    ,,,,

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    g_barabara

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Piękna Wieś
    Kod pocztowy
    47-246
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dzięki, w takim razie musze poszukać kogoś kto się tym zajmie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Dzięki, w takim razie musze poszukać kogoś kto się tym zajmie.
    i zmień wełnę na styropian. oddychanie ścian to mit. dom ma być szczelny
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Maciej Kaleta

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    1

    Domyślnie

    Instalacje pompy ciepła o podobnych parametrach wykonała dla mnie jakiś czas temu firma z Pszczyny - Puchałka. Sam jestem z Zabrza, ale ze względu na polecenie znajomych zdecydowałem się wziąć firmę z nieco dalszych okolic. Od ukończenia prac minęły dwa lata i wszystko działa bez zarzutu. Sama praca też przebiegła bez problemowo. Projekt został zlecony przez nich jakiejś firmie projektowej, więc nie musiałem się tym zajmować. Z tego co wiem chętnie podejmują się prac nie tylko na śląsku.
    Pozdrawiam Maciej

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_barabara Zobacz post
    Nie zamienie wełny na styropian, wolimy żeby bylo ciszej, i zeby wilgoć wychodziła także przez ściany, a styropian to uniemożliwia.
    Usuwanie wilgoci w zimie jest błędem.
    Ale większy problem to usuwanie wilgoci przez wełnę.Należy zastosować odpowiedni tynk,ponieważ może dość do kondensacji pary w wełnie.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Przyłączę się do opinii poprzedników. Wełna nie jest dobrym wyborem. W tej samej cenie można ze steropianem uzyskać dużo lepsze parametry cieplne ścian, a za usuwanie wilgoci i świerze powietrze w domu bedzie odpowiadać wentylacja mechaniczna. Wełna zupełnie nic nie daje, no może jakieś minimalne różnice w izolacji akustycznej, ale znacznie lepszy efekt można osiągnąć budując z sylikatów, które w połączeniu z grubą warstwą dobrego styro tworzą najlepszą kombinację jeśli chodzi o ściany zewnętrzne.
    OZC to podstawa i nie ma co szukać przypadkowych ludzi, bo dla wielu fachowców zajmujących się świadectwami energetycznymi, profesjonalne OZC to za duże wyzwanie. Tu na forum są osoby, dla których będzie to "bułka z masłem" i o wiarygodność wyników będziesz spokojna. Dzięki tym obliczeniom bez problemu bedzie można rozplanować instalację CO, oraz wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze.
    Wykonanie instalacji WM własnymi rękami, czy też rękami męża, nie będzie bardzo trudne, a przyniesie duże oszczędności. Podobnie jest z rozkładaniem podłogówki. Zajęcie banalnie proste, a oszczędności spore.
    W małym, dobrze ocieplonym domu sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Warto twardo negocjować z wykonawcą, bo z reguły dużo sobie rzyczą za sama usługę, a drugie albo i trzecie tyle zarabiają na urządzeniu i akcesoriach. Mają z czego opuszczać.
    Pozdrawiam.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    www.radwanpolska.com.pl

    właśnie dostałem ofertę jeśli ktoś zainteresowany

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Usuwanie wilgoci w zimie jest błędem.
    Ale większy problem to usuwanie wilgoci przez wełnę.Należy zastosować odpowiedni tynk,ponieważ może dość do kondensacji pary w wełnie.
    A co byś zrobił mając styropian w środku muru ? między dwoma pustakami, czy da się to jakoś sensownie docieplić i nie drogo,

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Wyslij zapytanie o oferte do forumowego instalatora i producenta gruntowych pomp ciepla HCT wihajster. Mysle, ze bedzie ciekawa.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    A co byś zrobił mając styropian w środku muru ? między dwoma pustakami, czy da się to jakoś sensownie docieplić i nie drogo,
    O wełnie pisał w odniesieniu do gazobetonu.
    Określenie pustak nic nie mówi o materiale.
    W necie są ogólnodostępne programy do sprawdzania konstrukcji ścian z uwzględnieniem przenikania pary wodnej przez przegrody.

    Gazobeton bardzo przepuszcza parę wodną ,ale już pustak ceramiczny już znacznie mniej .Styropian zachowuje sie jak folia paroszczelna , a wełna praktycznie nie wpływa na przenikanie pary .

    Program dostępny na http://isover.eserwer24.pl/kcw/
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 12-07-2014 o 07:34

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    O wełnie pisał w odniesieniu do gazobetonu.
    Określenie pustak nic nie mówi o materiale.
    W necie są ogólnodostępne programy do sprawdzania konstrukcji ścian z uwzględnieniem przenikania pary wodnej przez przegrody.

    Gazobeton bardzo przepuszcza parę wodną ,ale już pustak ceramiczny już znacznie mniej .Styropian zachowuje sie jak folia paroszczelna , a wełna praktycznie nie wpływa na przenikanie pary .

    Program dostępny na http://isover.eserwer24.pl/kcw/
    Mnie to tak na serio interesuje, wiem ze to w tym miejscu nie na temat ale jak zaczęliście pisać o tym to zapytałem.
    Pustak żużlowy 2x 20cm i styropian 5cm w środku i pytanie czy da się to sensownie docieplić i nie drogo

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    www.radwanpolska.com.pl

    właśnie dostałem ofertę jeśli ktoś zainteresowany
    Gdzie moderator ??? Kolejny reklamujący się ściemniacz !!

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Kaleta Zobacz post
    Instalacje pompy ciepła o podobnych parametrach wykonała dla mnie jakiś czas temu firma z Pszczyny - Puchałka. Sam jestem z Zabrza, ale ze względu na polecenie znajomych zdecydowałem się wziąć firmę z nieco dalszych okolic. Od ukończenia prac minęły dwa lata i wszystko działa bez zarzutu. Sama praca też przebiegła bez problemowo. Projekt został zlecony przez nich jakiejś firmie projektowej, więc nie musiałem się tym zajmować. Z tego co wiem chętnie podejmują się prac nie tylko na śląsku.
    Pozdrawiam Maciej
    Gdzie moderator ??? Kolejny reklamujący się ściemniacz !!

    To forum to już totalna porażka !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony