dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Solary jakie???

    Witam
    Jakie kolektory wybrac? plaskie czy prozniowe? prosze o opinie osob, ktore takie maja. W wiekszosci artykolow pisze , ze prozniowe sa lepsze od plaskich,czasem na odwrot, ale wolalbym sie zapoznac z opiniami posiadzaczy takowych kolektorow. Czy prozniowe sa wytrzymale? czy nie pekaja te rury? i jak to w zimie wyglada w rzeczywistosci? bede bardzo wdzieczny za jakiekolwiek odpowiedzi. Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jaki czas zwrotu przewidujesz?
    Napisz ile masz zapłacić za całość, różnice w cenie.
    Ponadto podaj czym aktualnie ogrzewasz wodę, ile to kosztuje, ile zużywasz ciepłej wody.
    Wątek z kolektorami jest chyba w innym dziale.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    To na inny dział temat

    a poza tym, z lenistwa szukać ci sie nie chce - jest cały dział o solarach i nie mów że tam nic nie znalazłeś

  4. #4

    Domyślnie

    Najpierw określ co chcesz za ich pomocą osiągnąć - CWU czy wspomaganie CO?
    Ponadto tak jak koledzy wyżej zauważyli już osobny dział poświęcony kolektorom na tym forum jest.

  5. #5

    Domyślnie

    Chce ogrzewac glownie CWU, wiem ze po przez prozniowe moge wspomoc CO, ale glownie chodzi o ciepla wode. Dom jest nowy i nie moge powiedziec jakie ponosze koszt ogrzewania bo dopiero bede zaczynac w nim mieszkac.Aktualnie piec mam na ekogroszek . Nie mysle tez o tym kiedy inwestycja mi sie wzroci, chodzi mi glownie o komfort jakim sa solary, czyli ciepla woda na co dzien bez palenia w piecu , kazdy wie o co chodzi. O kolektorach na forum nie szukalem nic weszedlem na dzial ogrzewanie i po prostu zalozylem temat z zapytaniem o solary, chyba nic takiego zlego nie zrobilem i to w cale nie jest z lenistwa tylko podobno od tego jest forum zeby pytac, a jezeli uz ktos wie ze temat byl poruszany to z grzecznsci moglby napisac np. ,,wpisz wyszukiwarce forum solary " a nie o lenistwie wypisywac. Pytam o te kolektory gdyz roznica w cenie jest od 500 do 700 zl a dach mam wielospadowy i kazdy z trzech kolektorow bylby na innej polaci prawdopodobnie i jeden z nich byl by tak jakby pod koszem jaskolki i boje sie ze w zimie zalegajacy snieg zjezdzajacy z kosza moglby uszkodzic ten kolektor, wiem z tego co sie doczytalem to prozniowe maja mniejsza wytrzymalosc. Na kolektory jestem zdecydowany napewno, tylko chodz mi o to ktore? prozniowe czy plaskie?pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarKr86 Zobacz post
    Chce ogrzewac glownie CWU, wiem ze po przez prozniowe moge wspomoc CO, ale glownie chodzi o ciepla wode. Dom jest nowy i nie moge powiedziec jakie ponosze koszt ogrzewania bo dopiero bede zaczynac w nim mieszkac.Aktualnie piec mam na ekogroszek . Nie mysle tez o tym kiedy inwestycja mi sie wzroci, chodzi mi glownie o komfort jakim sa solary, czyli ciepla woda na co dzien bez palenia w piecu , kazdy wie o co chodzi. O kolektorach na forum nie szukalem nic weszedlem na dzial ogrzewanie i po prostu zalozylem temat z zapytaniem o solary, chyba nic takiego zlego nie zrobilem i to w cale nie jest z lenistwa tylko podobno od tego jest forum zeby pytac, a jezeli uz ktos wie ze temat byl poruszany to z grzecznsci moglby napisac np. ,,wpisz wyszukiwarce forum solary " a nie o lenistwie wypisywac. Pytam o te kolektory gdyz roznica w cenie jest od 500 do 700 zl a dach mam wielospadowy i kazdy z trzech kolektorow bylby na innej polaci prawdopodobnie i jeden z nich byl by tak jakby pod koszem jaskolki i boje sie ze w zimie zalegajacy snieg zjezdzajacy z kosza moglby uszkodzic ten kolektor, wiem z tego co sie doczytalem to prozniowe maja mniejsza wytrzymalosc. Na kolektory jestem zdecydowany napewno, tylko chodz mi o to ktore? prozniowe czy plaskie?pozdrawiam
    A ile będzie kosztowało Cię przygotowanie cwu przez okres jak nie grzejesz w kole w bojlerze który kosztuje 600-800zł ?
    Ile kosztują solary i jak mają się do kosztów cwu z bojlera za 600-800zł ?

  7. #7

    Domyślnie

    [QUOTE=Arturo72bis;6487665]A ile będzie kosztowało Cię przygotowanie cwu przez okres jak nie grzejesz w kole w bojlerze który kosztuje 600-800zł ?
    Ile kosztują solary i jak mają się do kosztów cwu z bojlera za 600-800zł ?[/QUOT
    Sozy ale nie rozumiem Twojego pytania i z kad bojler za 600 800 zl_

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarKr86 Zobacz post
    Sozy ale nie rozumiem Twojego pytania i z kad bojler za 600 800 zl_
    Pytanie proste jak drut.
    Ile energii zużywasz na cwu w przeciągu czasu jak nie grzejesz kotłem ?
    Bojler np stąd:
    http://allegro.pl/bojler-dwuplaszcz-...222484879.html
    I jak się ma zużycie energii na cwu powyższym bojlerem do ceny solarów i zużycia energii na cwu w przeciągu czasu jak nie grzejesz kotłem ?

    Przykład rodem z I klasy podstawówki:
    Koszt bojlera 700zł-koszt roczny cwu-700zł
    Koszt solara-10000zł-koszt roczny cwu 200zł
    Która opcja będzie bardziej opłacalna ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72bis ; 18-05-2014 o 01:47

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Sa jeszcze pompy ciepła do cwu za około 5000zł koszt eksploatacji 250 zł.To takie rozwiązanie pośrednie. nadmiar ciepła można wykorzystać do CO

    Ja mam i płaskie i rurowe.
    Jedne i drugi super grzeją cwu..ale C.O. właściwie zero efektu.
    Grzeją cwu jak jest słońce a z tym bywa różnie .A PC zawsze pewna.

    Solary dają tanią energie , ale są niepewne.

  10. #10

    Domyślnie

    Napisz ile mają kosztować.
    Bez tej informacji nic nie da się wyliczyć.
    Prawdopodobnie za cenę kolektorów przez minimum 8 lat zakupisz węgiel do kotła CO na okres letni.
    Jeśli przyjdzie jeden, dwa dni z chmurami, może się okazać że będziesz musiał rozpalać w kotle.
    Tak jak pisałem wcześniej, podaj ile masz zapłacić.
    Ponadto dopytaj w wątku z kotłami o to ile zużywają węgla na grzanie CWU w okresie poza grzewczym.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarKr86 Zobacz post
    Jakie kolektory wybrac? plaskie czy prozniowe?
    Zerknij np. tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6399597
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6418631

    a może fotowoltaika ? Zerknij tu:
    http://pvmonitor.pl
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 21-05-2014 o 20:43
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Napisz ile mają kosztować.
    Bez tej informacji nic nie da się wyliczyć.
    Prawdopodobnie za cenę kolektorów przez minimum 8 lat zakupisz węgiel do kotła CO na okres letni.
    Jeśli przyjdzie jeden, dwa dni z chmurami, może się okazać że będziesz musiał rozpalać w kotle.
    Tak jak pisałem wcześniej, podaj ile masz zapłacić.
    Ponadto dopytaj w wątku z kotłami o to ile zużywają węgla na grzanie CWU w okresie poza grzewczym.
    Tylko mu chodzi o nie palenie w środku lata, więc przeliczanie na węgiel jest bez sensu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Sa jeszcze pompy ciepła do cwu za około 5000zł koszt eksploatacji 250 zł.To takie rozwiązanie pośrednie. nadmiar ciepła można wykorzystać do CO

    Ja mam i płaskie i rurowe.
    Jedne i drugi super grzeją cwu..ale C.O. właściwie zero efektu.
    Grzeją cwu jak jest słońce a z tym bywa różnie .A PC zawsze pewna.

    Solary dają tanią energie , ale są niepewne.
    W domu użytkuję kolektory oraz w firmie mamy kolektory plus pompa ciepła.
    Zgodzę się z twierdzeniem, iż PC jest pewniejsza. To co mnie do PC zniechęca to jej sprawność. W ulotkach piszą o pięknych COP`ach. W rzeczywistości po roku na wymienniku jest taki kurz że poezja. Pytanie ilu użytkowników ma o tym świadomość i to czyści. COP na pewno liczone są dla nowej, czystej pompy. Druga sprawa to potencjalna awaryjność. W solarach raz na 5 lat wypada zmienić glikol. Poza tym może paść sterownik albo pompa obiegowa. Układ prosty jak drut. Elementów w pompie ciepła jest mnóstwo. Jak się rozszczelni to sami nie nabijemy, zawory rozprężne, parowniki, sprężarki itp. Trzeba też mieć świadomość tego iż co raz bardziej jesteśmy zalewani chińszyzną, więc za ok 5-7 lat może się okazać co są warte co niektóre PC. Nie mówię, że wszystkie są badziewne, ale sami oceńcie ile teraz wytrzymują lodówki.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    zapomnij o solarach, to są wyrzucone pieniądze które w żaden sposób się nie zwrócą. Każdy producent będzie czarował, że 7-8 lat to zwrot kosztów a potem to już czysty zysk. Wystarczy jednak podstawowa znajomość fizyki i matematyki a łatwo jest sprawdzić, że minimalny czas zwrotu to 22-25 lat. Europa zachodnia już dawno to zrozumiała i teraz nam jest wciskana ta ciemnota, bo w końcu fabryki są i szkoda marnować moce przerobowe.
    Masz dość radykalny pogląd, niemniej bardzo często się z nim zgadzałem. Nie w każdym przypadku, ale jednak

  15. #15
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    ogrzanie m3 wody pompą ciepła zintegrowaną z zasobnikiem to 7-8 zł zależnie od zimy. Czyni to kolektory, delikatnie pisząc , nieporozumieniem.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    ogrzanie m3 wody pompą ciepła zintegrowaną z zasobnikiem to 7-8 zł zależnie od zimy. Czyni to kolektory, delikatnie pisząc , nieporozumieniem.
    Przecież ona bierz ciepło a budynku .A w zimie ciepło w budynku jest z ......(za darmo).??

    Ale co do kolektorów się zgadzam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    ogrzanie m3 wody pompą ciepła zintegrowaną z zasobnikiem to 7-8 zł zależnie od zimy. Czyni to kolektory, delikatnie pisząc , nieporozumieniem.
    Tak, kolektory to nieporozumienie jak się je zamontuje wg wskazówek wyżej wymienionego senseja, czyli pionowo bo lepiej zimą zbierają i nie ma nadwyżek latem... tak, tak, czytałem na innym forum te zalecenia...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    zapomnij o solarach, to są wyrzucone pieniądze które w żaden sposób się nie zwrócą. Każdy producent będzie czarował, że 7-8 lat to zwrot kosztów a potem to już czysty zysk. Wystarczy jednak podstawowa znajomość fizyki i matematyki a łatwo jest sprawdzić, że minimalny czas zwrotu to 22-25 lat. Europa zachodnia już dawno to zrozumiała i teraz nam jest wciskana ta ciemnota, bo w końcu fabryki są i szkoda marnować moce przerobowe.
    A jak to wyliczyłeś? Chodzi mi o miesięczne zużycie wody, wielkość instalacji i koszt jej zamontowania?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Przecież ona bierz ciepło a budynku .A w zimie ciepło w budynku jest z ......(za darmo).??
    Tak, czary z mleka

  20. #20

    Domyślnie

    Witam.w zasadzie nie można stwierdzić ze kolektory są z zasady złe. Należy wziąść pod uwagę cenę inwestycji a potem się zastanowić. Ją zrobiłem tak. Kupiłem zestaw kolektorów za 6250zł kolektory chińskie 2x20rur, wymiennik winkelmann 300l z 2 wezownicami, grupa pompowa 2 drogowa z separatorem powietrza i pompa Grundfos, sterownikiem tech 402N, 12mb podwójnej rury z nierdzewki, 20l glikolu, naczynie 24l, i złączki w obrębie kolektorów.
    Wszystko za 6250. Sam sobie to zrobiłem zajęło na spokojnie 3 dni.
    Największym plusem są chińskie kolektory co pewnie wielu z was skrytykuje bo wiadomo nie można tego porównać z markowymi. Ale nie mam problemu z nadwyżka ciepła a te dają tyle ciepła ze spokojnie wystarcza. Ostatnio w te najcieplejsze dni miałem na górze przy kolektorach ponad 80stopni (glikol ciągle w ruchu) a woda do 70- kilku stopni się nagrzała. Biorąc pod uwagę że mam zawór mieszajacy na cwu to na kilka dni jest woda.
    Zestaw za 6250 za który możesz dostać 2000zł dotacji bo solary mają solar keymark.
    Wychodzi 4250 z za zestaw a sam wymiennik kosztuje 3000zł. Czy teraz stwierdzenie czy solary się opłaca dalej ma zastosowanie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony