dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał iskra99 Zobacz post
    Witam.w zasadzie nie można stwierdzić ze kolektory są z zasady złe. Należy wziąść pod uwagę cenę inwestycji a potem się zastanowić. Ją zrobiłem tak. Kupiłem zestaw kolektorów za 6250zł kolektory chińskie 2x20rur, wymiennik winkelmann 300l z 2 wezownicami, grupa pompowa 2 drogowa z separatorem powietrza i pompa Grundfos, sterownikiem tech 402N, 12mb podwójnej rury z nierdzewki, 20l glikolu, naczynie 24l, i złączki w obrębie kolektorów.
    Wszystko za 6250. Sam sobie to zrobiłem zajęło na spokojnie 3 dni.
    Największym plusem są chińskie kolektory co pewnie wielu z was skrytykuje bo wiadomo nie można tego porównać z markowymi. Ale nie mam problemu z nadwyżka ciepła a te dają tyle ciepła ze spokojnie wystarcza. Ostatnio w te najcieplejsze dni miałem na górze przy kolektorach ponad 80stopni (glikol ciągle w ruchu) a woda do 70- kilku stopni się nagrzała. Biorąc pod uwagę że mam zawór mieszajacy na cwu to na kilka dni jest woda.
    Zestaw za 6250 za który możesz dostać 2000zł dotacji bo solary mają solar keymark.
    Wychodzi 4250 z za zestaw a sam wymiennik kosztuje 3000zł. Czy teraz stwierdzenie czy solary się opłaca dalej ma zastosowanie?
    Ile energii elektrycznej zyzywasz na cwu w okresie kiedy solary mają zastosowanie ? Stawiam,że max.80kWh na osobę miesięcznie*4 osoby=320kWh*6miesięcy=1920kWh
    Cena 1kWh w I taryfie to ok.0,55zł*1920kWh=1000zł średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to ok.0,4zł*1920kWh=768zł.
    Jak te kwoty mają się do solarow za 4250zł nawet gdyby obsługa nic nie kosztowała co nie jest prawdą ?
    Kto używa kalkulatora z głową ten stwierdzi,że solary są opłacalne tylko dla sprzedawcy...
    .

  2. #22

    Domyślnie

    No właśnie - od 4 do 5 lat zakładając, że nikt cen za prąd nie podniesie w co chyba tylko ty wierzysz.
    Jak dla mnie idealny okres zwrotu, nawet dla prądu 2 taryfowego.
    Ja dla swojego systemu przyjąłem 10lat i nie narzekam a tu 5 lat wydaje się czymś strasznym, biorąc pod uwagę żywotność instalacji na poziomie 15-20lat.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ile energii elektrycznej zyzywasz na cwu w okresie kiedy solary mają zastosowanie ? Stawiam,że max.80kWh na osobę miesięcznie*4 osoby=320kWh*6miesięcy=1920kWh
    Cena 1kWh w I taryfie to ok.0,55zł*1920kWh=1000zł średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to ok.0,4zł*1920kWh=768zł.
    Jak te kwoty mają się do solarow za 4250zł nawet gdyby obsługa nic nie kosztowała co nie jest prawdą ?
    Kto używa kalkulatora z głową ten stwierdzi,że solary są opłacalne tylko dla sprzedawcy...
    .
    A czy ty używasz kalkulatora z głową?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Są sytuacje gdzie kolektory są uzasadnione ekonomicznie i technicznie.
    Ale nie w przypadku ogrzewania gazowego i pc w budynkach jednorodzinnych.

    Ale rozpatrywanie przypadku w którym inwestor sam zrobi wszystko , jest mało miarodajne.Przecież nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby wykonać zbiornik i kolektory samemu.

    Na pytanie :czy się opłaca montaż kolektorów -odpowiadam ,że się nie opłaca.Ale są wyjątki.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Są sytuacje gdzie kolektory są uzasadnione ekonomicznie i technicznie.
    Ale nie w przypadku ogrzewania gazowego i pc w budynkach jednorodzinnych.

    Ale rozpatrywanie przypadku w którym inwestor sam zrobi wszystko , jest mało miarodajne.Przecież nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby wykonać zbiornik i kolektory samemu.

    Na pytanie :czy się opłaca montaż kolektorów -odpowiadam ,że się nie opłaca.Ale są wyjątki.
    Opłaca się, pod warunkiem że zużycie wody masz > 7-8m3, a jak ktoś jeszcze spłaca kredyt to letnie miesiące nie generują mu dodatkowych kosztów za ogrzanie cwu, i dzięki temu od marca-kwietnia do września -pazdziernika po wyłaczeniu zródła ciepła (niezależnie jakiego) może odpocząć od dużych opłat bo cwu ma praktycznie za free...mam opomiarowane solary rocznie oszczędności sięgają ok 1400-1500zł (tyle solary produkują mi ciepła w przeliczeniu na Kw)

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Opłaca się, pod warunkiem że zużycie wody masz > 7-8m3, a jak ktoś jeszcze spłaca kredyt to letnie miesiące nie generują mu dodatkowych kosztów za ogrzanie cwu, i dzięki temu od marca-kwietnia do września -pazdziernika po wyłaczeniu zródła ciepła (niezależnie jakiego) może odpocząć od dużych opłat bo cwu ma praktycznie za free...mam opomiarowane solary rocznie oszczędności sięgają ok 1400-1500zł (tyle solary produkują mi ciepła w przeliczeniu na Kw)
    1500 zł to jest w II taryfie ok 4650 kWh, wliczajac ogrzanie cwu okresie gdy nie działaja solary ok 3000 kWh to wychodzi ze cwu zuzywa ok 7-8 osób (ok 950-1000 kWh na osobę rocznie) Przy takim zapotrzebowaniu na cwu to solary będą opłacalne.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    1500 zł to jest w II taryfie ok 4650 kWh, wliczajac ogrzanie cwu okresie gdy nie działaja solary ok 3000 kWh to wychodzi ze cwu zuzywa ok 7-8 osób (ok 950-1000 kWh na osobę rocznie) Przy takim zapotrzebowaniu na cwu to solary będą opłacalne.
    Asolt... tak jest u mnie !!nie twierdze ze tak będzie u każdego... każdy policzyć musi sam...

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Opłaca się, pod warunkiem że zużycie wody masz > 7-8m3, a jak ktoś jeszcze spłaca kredyt to letnie miesiące nie generują mu dodatkowych kosztów za ogrzanie cwu, i dzięki temu od marca-kwietnia do września -pazdziernika po wyłaczeniu zródła ciepła (niezależnie jakiego) może odpocząć od dużych opłat bo cwu ma praktycznie za free...mam opomiarowane solary rocznie oszczędności sięgają ok 1400-1500zł (tyle solary produkują mi ciepła w przeliczeniu na Kw)
    Opłaty za gaz w okresie letnim w domku to około 200 zł z tego 70 zł opłaty stałej
    Żeby tyle zaoszczędzić musiałyby pracować 10 miesięcy .
    Ale tak naprawdę koszt gazu jest jeszcze niższy, bo na zagrzanie 300 l wody potrzeba 1,2 m3 x 2,5 zł x 30 dni =90 zł a opłata stała jest

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Opłaty za gaz w okresie letnim w domku to około 200 zł z tego 70 zł opłaty stałej
    Żeby tyle zaoszczędzić musiałyby pracować 10 miesięcy .
    Ale tak naprawdę koszt gazu jest jeszcze niższy, bo na zagrzanie 300 l wody potrzeba 1,2 m3 x 2,5 zł x 30 dni =90 zł a opłata stała jest
    Nie tak hop ... jak już liczysz gaz, a masz solary ,to np dzięki solarom możesz zmniejszyć sumaryczne zużycie paliwa a co za tym idzie obniżyć taryfę gazowa i dzięki temu masz mniejsze opłaty abonamentowe....(popatrz sobie na abo w taryfach gazowych)

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Asolt... tak jest u mnie !!nie twierdze ze tak będzie u każdego... każdy policzyć musi sam...
    Ale liczyłem dla Ciebie

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Nie tak hop ... jak już liczysz gaz, a masz solary ,to np dzięki solarom możesz zmniejszyć sumaryczne zużycie paliwa a co za tym idzie obniżyć taryfę gazowa i dzięki temu masz mniejsze opłaty abonamentowe....(popatrz sobie na abo w taryfach gazowych)
    To tak mała oszczędność ,że z reguły niema wpływu na taryfę.Oczywiście jak ktoś zużywa wartość graniczną to może spróbować.
    A jakie są kary za przekroczenie poboru gazu w niższej taryfie np .pochmurny rok lub cięrka zima ?

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ile energii elektrycznej zyzywasz na cwu w okresie kiedy solary mają zastosowanie ? Stawiam,że max.80kWh na osobę miesięcznie*4 osoby=320kWh*6miesięcy=1920kWh
    Cena 1kWh w I taryfie to ok.0,55zł*1920kWh=1000zł średnia cena kWh w systemie dwutaryfowym to ok.0,4zł*1920kWh=768zł.
    Jak te kwoty mają się do solarow za 4250zł nawet gdyby obsługa nic nie kosztowała co nie jest prawdą ?
    Kto używa kalkulatora z głową ten stwierdzi,że solary są opłacalne tylko dla sprzedawcy...
    .
    Dlaczego obliczasz zużycie prądu pompy od solarów w przeliczeniu na liczbę osób? Przecież to prawie nie ma związku. Już lepiej policzyć że pompa 100w pracuje przez 10 godz dziennie zużywając 1kwh dziennie. Czy jak są 4 osoby to pompa będzie pracowała przez 40 godz na dobę?
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    To tak mała oszczędność ,że z reguły niema wpływu na taryfę.Oczywiście jak ktoś zużywa wartość graniczną to może spróbować.
    A jakie są kary za przekroczenie poboru gazu w niższej taryfie np .pochmurny rok lub cięrka zima ?
    O ile karą jest przejscie do wyzszej taryfy, to jest jedyna kara.

  14. #34
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    Dlaczego obliczasz zużycie prądu pompy od solarów w przeliczeniu na liczbę osób? Przecież to prawie nie ma związku. Już lepiej policzyć że pompa 100w pracuje przez 10 godz dziennie zużywając 1kwh dziennie. Czy jak są 4 osoby to pompa będzie pracowała przez 40 godz na dobę?
    Nie pisałem nic o zużyciu pompy do solarow.80kWh/osobę miesięcznie to zużycie energii na cwu przez zwykły bojler za 0,8tys.zł.
    Dlatego pytanie jak się ma cena 4-6tys.zł za solary do oszczędności przez kilka miesięcy w roku przy takim zużyciu cwu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-06-2014 o 07:42

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony