dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie dachu pod sufit podwieszany

    Witam,

    Tynkarze już swoją robotę skończyli czekam na wylewki także czas pomyśleć o dobrze zaizolowanym dachu pod sufit podwieszany. W sumie w przesłanym zdjęciu widać co chcę zrobić. Między krokwiami dać folie i potem wełnę pytanie czy wełne po calości i czy grubość 15 nie będzie za duża bo czytałem że od folii do wełny powinno być ze 2 cm przerwy krokiew ma 14 cm czyli wełna 10 + folia ok wełna 15+ folia może być cieżko co o tym myslicie?
    Następnie na górze jętek czyli nad sufitem podwieszanym (między sufitem a jętkami wolna przestrzeń) wywiązane łoże pod wełnę 5 cm. Co byście tu zaproponowali czy taka koncepcja jest słuszna?

    PS. Wszyscy mówią by sufit robić z 2 płyt gk (2 warstwy) moje pytanie tylko po co???. Nie lepiej zrobić porządnie stelaż?

    Dzięki za info i czekam na odpowiedź i rady....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze wełna.jpg
Wyświetleń:	384
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	261007  

  2. #2

    Domyślnie

    Łatwiej by było coś mówić jakbym więcej wiedział. Ale spróbuję wywróżyć Na pierwszy rzut oka, dach wydaje mi się, że jest tzw. dachem spodnim (papa na pełnym deskowaniu).Proszę to potwierdzić. I ocieplenie tutaj realizuje się w postaci wełny mineralnej pozostawiając szczelinę wentylacyjną między wełną a deskowaniem.Ze 2-3 cm, pamiętając o tym aby byłą przestrzeń wentylacyjna w gąsiorach i okapie. Nie stosuje się foli paraprzepuszczalnej - jest ona zbędna w tym przypadku ( stosuje się ją w tym miejscy gdy nad nią jest bezpośrednio wentylowana szczelina i dachówka ma ona za zadanie przepuścić parę i wodę w stronę dachówek, a w drugą to uniemożliwić).(Zastosowanie tutaj jej z pozostawieniem przegrody wentylacyjnej nie jest błędem, lecz zbędnym wydatkiem ) Pod wełną oczywiście folia paraizolacyjna (taka żółta, szczelna) aby nie dopuścić do kondenscaji pary wodnej w wełnie(wilgoć obniża to opór cieplny przegrody i powoduje powstanie grzyba). Niektórzy dają tę folię paraizolacyjną pod wełnę tylko w pomieszczeniach wilgotnych. Proponuję położyć wszędzie na 15 cm zakład i dodatkowo jakąś taśmą skleić.
    Zgodnie z obecnymi wymagami norm europejskich uważam, że 15 cm wełny to za mało. Łatwo policzyć to (lambda, na opakowniu wełny)/(grubość w 'm') i ma wyjść mniej niż 0.25 (obecna norma). Dodałbym dodatkowo 5 cm wełny na profilach stalowych CD 60, wyeliminowało by to również mostki termiczne na krokwiach (do profliu również upychamy wełne). Ze względu na znaczne ugięcia, i odkształcenia termiczne więzby dachowej często spoiny między płytami pękają i powstają przerwy, gdzie farba pęka i nie estetycznie wygląda. Zastosowanie drugiej warstwy płyt gipsowo kartonowych ułożonych mijankowo częściowo eliminuje ten problem.

  3. #3

    Domyślnie

    WItam,

    Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Ogólnie tak jest to dach papowany z pełnym deskowaniem z blachodachówką. czyli pod krokwiami rozpostrzeć tą folię paraizolacyjną? a 5 cm kłaść na profilach płyty g/k? a CZemu nie na jętkachczyli połączyć iloacje przed płytami?

  4. #4

    Domyślnie

    A jest inny sposób aby uniknąć pękań na płytach g/k?

  5. #5

    Domyślnie

    NIe na płytach, tylko pomiędzy płytami w łączeniach. Też jestem ciekawy może ktoś coś napiszę mądrego.

  6. #6

    Domyślnie

    no tak między łaczeniamy i przy ścianach. Całe USA stoi g/k a u nas jakieś łaczenia 2 płyty itp.... może kwestia wykonania.. U brata w nowo pobudowanym bloku z 10 lat temu robiliśmy sufity podwieszane i w sumie nic mu nie popękało. A sufit z 1 płyty był tyle że to blok....

  7. #7

    Domyślnie

    na pewno wykonanie, trzeba robić te wszystkie połączenia używając taśmy szklanej i może da radę, zawsze potem można dołożyć wartwę płyt gipsowych. Ale to już kwestia tylko estetyki. Z tą folią paraprzepuszczalną nad ociepleniem, to bym dokładnie obejrzał stan obecnego szczelnego pokrycia, jeśli została zachowana pełna szczelność, brak przecieków i tak będzie w przyszłości to nie ma potrzeby stosować tutaj tej warstwy Jeśli zostały jakieś przecieki no to można użyć(ale i tak bym wolał aby wówczas naprawić pokrycie szczelne, zamiast stosować tę folię, w tym etapie ze względu na problematyczny montaż, ewentualna spływająca woda może zawilgacać więźbę). Sprawdził bym drożność wentylacji u wylotów (muszą być ) pod gąsiorem i pod okapem. I jeśli są otwarte(mają być dwa, nad deskowaniem i nad wełną), to konieczne jest wprawienie tam takich kratek aby jakieś zwięrzęta nie zamieszkały w wełnie. I pamiętać o szczelnej paraizolacji pod wełną, nad płytą g/k.
    W Polsce można powiedzieć że to już tradycyjna technologia, ale było słychać nieraz o dużych katastrof w galeriach związanych z sufitem podwieszanym.A występowanie rys jest w miarę częstym błędem.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 21-05-2014 o 06:59

  8. #8

    Domyślnie

    Ogólnie dach szczelny nic nie widać (jedynie po ostatnich ulewach wołałem dekarza bo pod kominem pojawił mi się lekki przeciek). Musze zmierzyć ile krokiew ma czy zmieści mi się tam wełna 15. Mówisz by zostawić wentylacje przy gąsiorach i okapie czyli po prostu nie dojeżdżać wełną do samego szczytu dachu? A co do okapu to nie wywijać wełny na zewnątrz tylko wywinąć ją do środka tak jakby z dach na jętki do budynku?

  9. #9

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140521_008.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	261371Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140521_009.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	261372
    Tak bym to widział. Izolacją dachu dochodzimy do izolacji ściany.

  10. #10

    Domyślnie

    czyli między krokwie dałbyś 15 cm wełny a potem na to jeszcze 5 cm i dopiero folię? a co z izolacją poziomą tzn na profilach g/k?

  11. #11

    Domyślnie

    bo ja chciałem dać między krokwie 15 a na jętkach poziomych 5 cm

  12. #12

    Domyślnie

    Ja coś takiego chciałbym zrobić co o tym sądzisz?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	170
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	261497  

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar_les Zobacz post
    Ja coś takiego chciałbym zrobić co o tym sądzisz?
    A na tym stryszku co będzie ? Rupieciarnia ?

  14. #14

    Domyślnie

    nic totalnie nic. bo w szczycie tam jest 1,4m poddasze nieużytkowe

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    To te 15 cm zamiast ładować w krokwie włóż między jętki. i kolejne 15 na jętki albo pod jętki.

  16. #16

    Domyślnie

    Przede wszystkim jętka to pozioma belka spinająca krokiew w 1/3 długości krokwi od szycztu. NIe zrozumieliśmy się. To jest belka stropowa. Jeśli to rupieciarnia, to się wystarczy ocieplenie tylko pomiędzy belkami stropowymi. No nie ?

  17. #17

    Domyślnie

    Ok to sorry za błędne informacje Tam nawet nie rupieciarnia bo będe maił właz ale tylko rewizyjny aby zobaczyć czy coś sie nie dzieje. To w tym wypadku jak polecacie ocieplić? tylko sama wełna wywiązana bez żadnych folii itp? czy wełnę między belakmi stropowymi poprostu wywinąć trochę na ten wydeskowany dach (z 40-50 cm) i dać 2 rastwy wełny? czy 1 warstwa ale np 20 starczy?

  18. #18

    Domyślnie

    No chyba nie udało mi się przekazać celu stosowania folii paroizolacyjnej pod styropianem,wełną. To można poczytać sobie o fizyce budowli np. w internecie. Gdy oddziela się ciepłe pomieszczenie od zimnego pomieszczenia(lub pola) to należy zastosować taką folie od strony ciepłego pomieszczenia.
    W przeciwnym razie ta para wodna będzie przenikać się tam przenikać(nic złego) i kondensować w zimie (bardzo złe) (tak jak na szybach w zimie )i będzie mokro tam.

    Nie chce mi się pisać ale łatwo to uzasadnić.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 22-05-2014 o 18:40

  19. #19

    Domyślnie

    ok ja to rozumiem tylko kwestia ile tych warsw wełny dać i gdzie?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Między belki i jeśli masz odpowiednią wysokość to pod belki a jeśli nie to nad belki. Ok 30 - 40 cm.
    Pamiętając również o tym iż izolacja stropu powinna tworzyć ciągłość z izolacją ściany.
    Ostatnio edytowane przez zeusrulez ; 23-05-2014 o 11:26

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony