dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Jaki kociol na ekogroszek, moc i firma ?

    Witam, jaki kociol na ekogroszek polecacie do domu okolo 215mkw plus nieogrzewany garaz i kotlownia.Sciany ceramika poryzowana 30cm plus 15cm styropianu.
    Podloga20cm styropian, Dach 25 wata.Okna 3szybowe. Zastanawiam sie nad rekuperacja.
    Chodzi mi o moc , wydaje mi sie ze 20kw powinien wystarczyc , instalator mowi 25 kw. Prawie juz zdecydowalem ze bedzie to Defro Duo w wersji do ukladu zamknietego bo z 50-60mkw bedzie podlogowki. Co o Nim myslicie i co sami byscie zaproponowali.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemciok Zobacz post
    Witam, jaki kociol na ekogroszek polecacie do domu okolo 215mkw plus nieogrzewany garaz i kotlownia.Sciany ceramika poryzowana 30cm plus 15cm styropianu.
    Podloga20cm styropian, Dach 25 wata.Okna 3szybowe. Zastanawiam sie nad rekuperacja.
    Chodzi mi o moc , wydaje mi sie ze 20kw powinien wystarczyc , instalator mowi 25 kw. Prawie juz zdecydowalem ze bedzie to Defro Duo w wersji do ukladu zamknietego bo z 50-60mkw bedzie podlogowki. Co o Nim myslicie i co sami byscie zaproponowali.
    Pozdrawiam
    Hydraulika nie słuchaj , bo oni zostali "mentalnie" w latach 80 i dobierają moc do tamtych "standardów" ...
    Dodatkowo czym większa moc kotła to i dla instalatora większa prowizja , więc lubią polecać duże kotły ...

    Do takiego domu to kocioł MAX 12KW ...

    Polecam coś z palnikiem uniwersalnym (abyś mógł także palić miałem lub trudniejszym opałem - dzięki temu można zaoszczędzić na koszcie ogrzewania i to sporo ...) , dodatkowo patrz aby kocioł miał jakąś nowoczesną inteligentną elektronikę (abyś nie musiał zbytnio siedzieć w kotłowni) - np. SPP,Bruli,Ecoal,Skorpion,Cobra.

    Polecam nie brać z wodnym rusztem awaryjnym , bo jedynie się mocniej kocioł brudzi a do spalania awaryjnego i tak jest za mały ruszt i nie będziesz używał. Polecam też wybrać w poziomymi kanałami spalinowymi (łatwiej się czyści i się nie ubrudzisz).

    To chyba tyle ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Defro Duo to kocioł z palnikiem fajkowym i rusztem wodnym. Nie bierz takiego - ruszt wodny to fabryka sadzy. Jak Defro - to PZ albo Uni. Chyba że zamierzasz palić wyłącznie ekogroszkiem ( bez możliwości spalania miału ) - wtedy można jeszcze Komfort Eko. Defro robi dobre, trwałe kotły, tak grubych blach wymiennika chyba teraz nikt nie oferuje. Ale jest też wiele innych możliwości wyboru kotła na ekogroszek. Moc to tak 12 - 17 kW, i nie więcej. CWU będzie grzane kotłem? Nie musisz mieć do układu zamkniętego - podłogówka nie ma nic do rzeczy. Ja na 200m2 zakładu mam 17kW Skama z palnikiem obrotowym Ardeo i sterownikiem SPP - dobra maszynka, pali ekogroszek i miał czysto i bez problemów. A w domu mam 10-cio letnie Defro Eko - tutaj tylko ekogroszkiem da się palić.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Defro Duo to kocioł z palnikiem fajkowym i rusztem wodnym. Nie bierz takiego - ruszt wodny to fabryka sadzy. Jak Defro - to PZ albo Uni. Chyba że zamierzasz palić wyłącznie ekogroszkiem ( bez możliwości spalania miału ) - wtedy można jeszcze Komfort Eko. Defro robi dobre, trwałe kotły, tak grubych blach wymiennika chyba teraz nikt nie oferuje. Ale jest też wiele innych możliwości wyboru kotła na ekogroszek. Moc to tak 12 - 17 kW, i nie więcej. CWU będzie grzane kotłem? Nie musisz mieć do układu zamkniętego - podłogówka nie ma nic do rzeczy. Ja na 200m2 zakładu mam 17kW Skama z palnikiem obrotowym Ardeo i sterownikiem SPP - dobra maszynka, pali ekogroszek i miał czysto i bez problemów. A w domu mam 10-cio letnie Defro Eko - tutaj tylko ekogroszkiem da się palić.
    Tak cwu bedzie grzane kotlem , i mysle ze bede palil tylko ekogroszkiem, pakowanym w worki, mam nie zaduza kotlownie. Instalator mowi ze ten dodatek do ukladu zamknietego ktory oferuje Defro to dobra rzecz, nie trzeba zbiornika wyrownawczego i podlogowka razem z grzejnikami chodzi bardzo dobrze.. Przez te 10 lat uzytkowania Defro Eko jakie miales z Nim problemy.

  5. #5

    Domyślnie

    Poczytaj na forum o kotłach przewymiarowanych, wtedy zrozumiesz że nadmiar mocy w tym przypadku przyniesie same straty. Palnik uniwersalny pozwala łatwiej spalić kiepskiej jakości ekogroszek. Co do konkretnych modeli pieców nie napisze bo każdy ma inne preferencje. Moje tu znają

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał wuwok Zobacz post
    . Palnik uniwersalny pozwala łatwiej spalić kiepskiej jakości ekogroszek.
    Jak uniwersalny palnik to jaki, znajomy ma Defro Duo Uni, to rynnowy chyba jest i jest bardzo zadowolony, ale tylko dwa sezony uzytkuje.Maja jeszcze ten PZ w kotlach Komfort ale nie znam nikogo kto by taki mial.Moze ma ktos i sie wypowie ?

  7. #7

    Domyślnie

    Do układu zamkniętego to masz 3opcje:
    1. Sam kocioł otwarty, wymiennik płytowy i dom w zamkniętym - tutaj żaden producent się nie powinien przyczepić
    2. Kocioł do zamkniętego i montaż wężownicy schładzającej, tutaj patrz zapisy producentów, tak idzie w sztokerze z komizu, skamie-p czy rbr, które są tutaj wymieniane na forum, nie mam pojęcia co na to firma ogniwo, trzeba dopytać.
    3. Kocioł do zamkniętego z wykorzystaniem zaworu DBV-1....

    Rynnę bym odpuścił, nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba w pz jest ekoenergia, to lepszy palnik od rynny
    Zatem takiego zestawu szukaj. Jak od tych 210m2 odchodzi garaż i kotłownia, to oni to chyba mają od 15-ki
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Do układu zamkniętego to masz 3opcje:
    1. Sam kocioł otwarty, wymiennik płytowy i dom w zamkniętym - tutaj żaden producent się nie powinien przyczepić
    2. Kocioł do zamkniętego i montaż wężownicy schładzającej, tutaj patrz zapisy producentów, tak idzie w sztokerze z komizu, skamie-p czy rbr, które są tutaj wymieniane na forum, nie mam pojęcia co na to firma ogniwo, trzeba dopytać.
    3. Kocioł do zamkniętego z wykorzystaniem zaworu DBV-1....

    Rynnę bym odpuścił, nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba w pz jest ekoenergia, to lepszy palnik od rynny
    Zatem takiego zestawu szukaj. Jak od tych 210m2 odchodzi garaż i kotłownia, to oni to chyba mają od 15-ki
    A ktory z tych sposobow wedlug Pana najlepszy.?
    Tak pz to ekoenergia, retorta 2-giej generacji.a metraz to jakies 215-220 mkw plus garaz i kotlownia.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemciok Zobacz post
    Tak cwu bedzie grzane kotlem , i mysle ze bede palil tylko ekogroszkiem, pakowanym w worki, mam nie zaduza kotlownie. Instalator mowi ze ten dodatek do ukladu zamknietego ktory oferuje Defro to dobra rzecz, nie trzeba zbiornika wyrownawczego i podlogowka razem z grzejnikami chodzi bardzo dobrze.. Przez te 10 lat uzytkowania Defro Eko jakie miales z Nim problemy.
    Problemów z kotłem nie miałem żadnych - solidna trwała maszyneria. Padł sterownik ST 37 TECH jakoś półtora roku temu - ale naprawiłem, koszt koło stówki. No i padła dmuchawa - wymieniłem, koszt niespełna 2 stówki. Skąd jesteś? Inaczej się kotły dobiera na Dolnym Śląsku, inaczej w Suwałkach czy na Podhalu. Masz łatwy dostęp do pewnego ekogroszku? Z układem zamkniętym Jarecki już Ci wyjaśnił jak jest, ja tylko dodam że taką instalację ( podłoga, grzejniki + CWU ) można śmiało zrobić w otwartym i też będzie działać sprawnie i bez problemów. Ja osobiście zamkniętych nie lubię, wolę jak kocioł jest prawidłowo zabezpieczony naczyniem wyrównawczym. Powtórzę Ci - nie bierz rusztu wodnego, wszystkie kotły z takim rusztem jakie znam smolą się znacznie więcej jak te bez niego. Defro ten PZ to chyba nawet 15 kW robi z dużą Ekoenergią, będzie sporo palił w okresach przejściowych. Trzeba by to sprawdzić - czy wychodzi też z małą Ekoenergią. Ja bym rozważył jakiś kocioł 12 - 17 kW z palnikiem obrotowym Ardeo, ( np. Skama albo Lazara ) moim zdaniem to bardzo skuteczny palnik. Jaki masz bojler do CWU? Czopuch chcesz mieć z tyłu czy z góry?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Inaczej się kotły dobiera na Dolnym Śląsku, inaczej w Suwałkach czy na Podhalu.
    Kotły dobiera sie zawsze w ten sam sposób, lokalizacja jest nieistotna bo zawarta w obliczeniach ozc, istotne jest czy bedzie bufor czy tez nie, stopien bezobslugowosci, budżet itp.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Się asolt czepiasz słówek - jakbyś nie wiedział że chodzi mi o strefę klimatyczną czyli jedną z danych przyjmowanych przy obliczaniu OZC.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemciok Zobacz post
    A ktory z tych sposobow wedlug Pana najlepszy.?
    Tak pz to ekoenergia, retorta 2-giej generacji.a metraz to jakies 215-220 mkw plus garaz i kotlownia.
    Na temat palników pogadaj z Jarecki. Sam się przekonałem że dobry palnik to jedno, potem instalacja a na końcu co ważne dobry sterownik.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Problemów z kotłem nie miałem żadnych - solidna trwała maszyneria. Padł sterownik ST 37 TECH jakoś półtora roku temu - ale naprawiłem, koszt koło stówki. No i padła dmuchawa - wymieniłem, koszt niespełna 2 stówki. Skąd jesteś? Inaczej się kotły dobiera na Dolnym Śląsku, inaczej w Suwałkach czy na Podhalu. Masz łatwy dostęp do pewnego ekogroszku? Z układem zamkniętym Jarecki już Ci wyjaśnił jak jest, ja tylko dodam że taką instalację ( podłoga, grzejniki + CWU ) można śmiało zrobić w otwartym i też będzie działać sprawnie i bez problemów. Ja osobiście zamkniętych nie lubię, wolę jak kocioł jest prawidłowo zabezpieczony naczyniem wyrównawczym. Powtórzę Ci - nie bierz rusztu wodnego, wszystkie kotły z takim rusztem jakie znam smolą się znacznie więcej jak te bez niego. Defro ten PZ to chyba nawet 15 kW robi z dużą Ekoenergią, będzie sporo palił w okresach przejściowych. Trzeba by to sprawdzić - czy wychodzi też z małą Ekoenergią. Ja bym rozważył jakiś kocioł 12 - 17 kW z palnikiem obrotowym Ardeo, ( np. Skama albo Lazara ) moim zdaniem to bardzo skuteczny palnik. Jaki masz bojler do CWU? Czopuch chcesz mieć z tyłu czy z góry?

    Jestem ze slaska, pomiezdy czestochowa a katowicami , z ekogroszkiem niie powinno byc problemu, mam zamiar kupowac ten sam co znajomy , workowany troche drozszy niz inne ale przez dwa sezony czyscil piec tylko dwa razy i popiolu bardzo malo zostaje. Boiler jeszcze nie wiem ale chyba kolo 200l na 4 osobowa rodzine bedzie ok.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jakby co daj znać gdzie dokładnie mieszkasz na PW, mam tam znajomego instalatora, zamontował tam kilka kociołków, jesli byś chciał możesz podjechać i obejrzeć u ludzi którzy palą i jak chłopaki piszą nie bierz takiego "kloca" o ruszcie wodnym to samo Ci napiszę co i oni, nie brać takiego kotła.

  15. #15

    Domyślnie

    Jezeli ruszt wodny to zły pomysł to może Defro Eko Uni, wybieram głównie kotły z Defro bo u mnie w okolicy najwiecej ich i tych z SASa, obydwa maja dobra opinie ale na te z Defro troche mniej ludzie narzekaja.Co myslicie na temat tego Kotla.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony