dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie .. a może jednak pompę ciepła ?

    Witam !

    Wszystko miałem zaplanowane, ale dzisiaj ąz się zagotowałem, po 19miesiącach czekania na gaz okazało się, że może jeszcze rok sobie poczekam a wszystko to by przekopać 2m ulicy gruntowej i dociągnąć 30m do mojej działki. Z racji iż perspektywa CNG się odsuwa a koszty rosną (obecnie ok 6kzł - proj instalacji, wykonanie +przyłącze) zacząłem się zastanawiać nad sensownością pompy. Na szczęście dom mam niemal idealny pod pompę, jednak jestem zupełnym laikiem w kwestii ogrzewania a decyzję muszę podjąć dość szybko.... więc prośba o pomoc w podjęciu decyzji.

    Dom jest na etapie tynków, ma 220m2 pow, 850m3 kubatury, cały dom będzie miał podłogówkę + drabinki w łazienkach+grzejnik w garazu i kotlowni, zapotrzebowanie na ciepło to ko 35kW/m2rok, 9600kWh /rok. Generalnie potrzebowałbym ok 13-15kW żródła ciepła (jako odpowiednik kotła gazowego). Rodzina 4os, działka nie za duża więc kolektory pionowe. Dodatkowo będzie jeszcze kominek z płaszczem.

    Czy ktoś analizował koszty i sensowność inwestycji kocioł gazowy kondensacyjny vs pompa ciepła. Ja wiem że to temat rzeka, ale dla zupełnego uproszczenia przyjmując taki średnio- wyższej klasy piec np Vailant vs odpowiednik pompy. O ile są większe nakłądy (1kzł, 5kzł, 10kzł, więcej) ?

    Czy porównując koszt rachunków za gaz vs prąd można się spodziewać podobnego poziomu kosztów (przy pompie odpada abo na gaz) ?

    Jak wygląda kwestia grzania grzejników łazienkowych, czy da się jakoś wypośrodkować temp vs sprawność ? o resztę ogrzewania się nie boję bo jest podłogówka niskotemp.

    Kiedyś czytając o pompach (ale za bardzo nie wnikając w temat) pisano, że pompa może chłodzić latem, jak to wygląda w praktyce ? Czy da się w ogóle chłodzić "podłogą", czy może można obrócić proces i poprzez dodatkowy wymienik ochłodzać powietrze za rekuperatorem (bedzie WM)?

    Z góry dzięki za sugestię i uwagi, w szczególności zanim się przebije przez to subforum
    Ostatnio edytowane przez sherif ; 23-05-2014 o 23:57

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    O PC powietrze woda.
    Koszt ogrzewania jest niższy od gazowego o ponad 20 %. koszt inwestycji to na twój dom max 35000 zł(masz źle policzoną moc)
    chłodzenie podłogówką to zły pomysł. grzejniki pracujące na parametrach podłogówki działają całkiem fajnie.Czas montażu 3 dni,Można zamontować w wykończonym budynku (wierci się otwór w ścianie dn 6 cm),zajmuje tyle samo miejsca co kociołek gazowy wiszący + zasobnik cwu..Jest cicha w domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0236.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	261806Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0076.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	261807Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0050.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	112,5 KB
ID:	261808
    Gruntówka w eksploatacji jest tańsza cop =4 (powietrzna cop=3) średnioroczne.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    O PC powietrze woda.
    Koszt ogrzewania jest niższy od gazowego o ponad 20 %. koszt inwestycji to na twój dom max 35000 zł(masz źle policzoną moc)
    .
    Kol. sherif nie ma zle policzonej mocy, on tylko zle dobrał tę moc. Gdyby moc była zle policzona (zawyżona) to zapotrzebowanie na ciepło byłoby duzo, duzo wyższe, a tymczasem jest ono sensowne jak najbardziej realne

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, może tego nie dopowiedziałem. Zapotrzebowanie jest z OZC a moc kotła podałem z projektu, jest to moc oczywiście dla kotła gazowego.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Ok, może tego nie dopowiedziałem. Zapotrzebowanie jest z OZC a moc kotła podałem z projektu, jest to moc oczywiście dla kotła gazowego.
    Nie musiałes dopowiadać, widze dom lub jego opis oraz wyniki obliczeń ozc i juz wiem czy są wiarygodne czy z kosmosu.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kol. sherif nie ma zle policzonej mocy, on tylko zle dobrał tę moc. Gdyby moc była zle policzona (zawyżona) to zapotrzebowanie na ciepło byłoby duzo, duzo wyższe, a tymczasem jest ono sensowne jak najbardziej realne
    Odniosłem się do 13-15 kW

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Tutaj tez ladnie widac to, o czym "ostrzegalem" odnosnie radosnego podawania kubatury (z watku grzejacych pradem). Pytajac o ogrzewanie powinno jesli juz sie podaje kubature, to podawac ta grzana, a nie calej bryly budynku, bo to sensu nie ma.

    Pompa to max 8kW (odnosze sie do gruntowej) i to i tak raczej starczy do grzania w tanim pradzie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  8. #8

    Domyślnie

    Wolę jak już pompę woda - woda, czyli kolktory pionowe + grzanie podłogówką, chyba że źle to odczytuje. Do powietrznej pompy jakoś nie mam zaufania.

    Kubaturę grzaną podałem, ponieważ dom jest w całości ogrzewany. Jedynie garaż o wielkości 40m2 i kubaturze ok 100m3 będzie podgrzewany pow 0C.

    Ktoś może doradzić czy jest sens w to iść, jakie są koszta orientacyjne, jak z grzaniem drabinek w łazienkach i jak wygląda kwestia chłodzenia ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Wolę jak już pompę woda - woda, czyli kolktory pionowe + grzanie podłogówką, chyba że źle to odczytuje. Do powietrznej pompy jakoś nie mam zaufania.

    Kubaturę grzaną podałem, ponieważ dom jest w całości ogrzewany. Jedynie garaż o wielkości 40m2 i kubaturze ok 100m3 będzie podgrzewany pow 0C.

    Ktoś może doradzić czy jest sens w to iść, jakie są koszta orientacyjne, jak z grzaniem drabinek w łazienkach i jak wygląda kwestia chłodzenia ?
    Poczytaj cokolwiek o pompach ciepła. Zacznij od wiedzy powszechnej - google, wikipedia. Poczytaj o rodzajach, zasadzie działania, możliwościach, itp. Dopiero wtedy będzie można coś Tobie doradzić, teraz i tak nie ma to sensu, bo po tym co piszesz od razu widać, że w ogóle nie wiesz "o co biega" w pompach ciepła. Nie bierz tego do siebie i nie traktuj jako atak, ale żeby móc rozmawiać na jakiś temat to chociaż podstawową wiedzę trzeba mieć i wtedy pytać Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jeżeli będzie dużo przeszkleń i konieczne chłodzenie, to przy gruntowej z odwiertami masz ciekawą opcję bardzo taniego chłodzenia pasywnego. Masz już za darmo źródło chłodu o temp. 12-13*C. Płacisz tylko za transport czynnika (pompa obiegowa ok. 0,1kW). Konieczne klimakonwektory w pomieszczeniach chłodzonych -zamiast klimatyzatorów. Do przemyślenia i zdecydowania na etapie planowania inwestycji, trzeba ułożyć dodatkowe rury i przewody. Później słabo to widzę.

    Ogrzewanie - 100% podłogówka jako jeden obieg grzewczy bez żadnych mieszaczy, buforów i sprzęgieł hydraulicznych i do tego zwykłe rozdzielacze z rotametrami bez automatyki pokojowej.

    Drabinki - niektórzy proponują wpięcie jako dodatkowy obieg podłogówki ale to ma chyba same wady poza jedną zaletą: jest najtańsze i najprostsze. No jest jeszcze jedna zaleta, pracuje to na dobrym COP, z tym ze prawie nie ogrzewa pomieszczenia -nadaje się wyłącznie do suszenia "szmat". Jeśli komu to wystarczy to może być, o ile nie planujesz możliwości włączania poza sezonem grzewczym. Można wtedy grzałki montować ale to ani estetyczne ani tanie, ani eleganckie ideowo.

    Ja stosuję zbiorniki cwu które dają możliwość wykorzystania części wody o wysokiej (wyższej niż temp. obiegu podłogowego) do grzejników i mamy dowolność korzystania z tego o każdej porze roku. Najlepszy do tego celu jest zbiornik z podgrzewaniem przepływowym wody użytkowej w wężownicy nierdzewnej, ale najdroższy niestety. Bardzo polecam bo PC pracuje z nim bez problemu do 55*C cwu, o ile kto tyle potrzebuje, no i nie ma problemu legionelli!!!
    Ewentualnie dwupłaszcz, podobna cena co dedykowanych z wężownicą a moim zdaniem lepszy bo pracuje na lepszych parametrach i ma więcej możliwych konfiguracji (choćby to z drabinkami).

    Koszt orientacyjny to 40k netto.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Kubaturę grzaną podałem, ponieważ dom jest w całości ogrzewany.
    Raczej to nie jest kubatura pomieszczen, bo misual bys przy tym dwuspadowym dachu miec srednia wysokosc pomieszczen ~4m. Domek z avatara na to nie wyglada.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #12

    Domyślnie

    Wihajster, dzięki za info. Klimakonwentorów raczej nie chciałbym montować, idealnie było zamontować chłodnicę pomiędzy reku a kanałami, czyli coś jakby klimatyzator kanałowy, tylko pewnie nie wiele by to dało ... czy może stosuje się takie rozwiązania ? GWC rurowy będe miał, ale fajnei byłoby te powietrze jeszcze bardziej schłodzić.
    O zbiornikach bi walentnych też mysłę, jeszcze na etapie gazu planowałem taki zbiornik.

    Pyxis, dom z avatara ma pomieszczenie o wys pow 5m , reszta ok 2,8m. Kubatura jest z projektu, sam jej nie liczyłem.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Ale to kubatura pomieszczen czy obiektu?
    Ile m2 jest tego "kosciola" z sufitem na 5m?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Wihajster, dzięki za info. Klimakonwentorów raczej nie chciałbym montować, idealnie było zamontować chłodnicę pomiędzy reku a kanałami, czyli coś jakby klimatyzator kanałowy, tylko pewnie nie wiele by to dało ... czy może stosuje się takie rozwiązania ? GWC rurowy będe miał, ale fajnei byłoby te powietrze jeszcze bardziej schłodzić.
    Instalacją wentylacyjną nie schłodzisz budynku skutecznie, za mała wymiana powietrza.
    Wymiennik do chłodzenia na czerpni podczas gdy masz rurowy GWC mija się z celem, za mała różnica temperatur żeby zauważyć jakiś efekt.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15

    Domyślnie

    Pyxis, prawdę mówiąc nie wnikałem jako to kubatura, bo nawet w projekcie nei jest to okreśłone, jest podana przy powierzchnicach + podana norma, wg jakiej zostały obliczone te wielkości. Tak czy inaczej ten dom ma trochę większą kubaturę niż std, ale do kościoła mu daleko

    Wihajster, w sumie nie chcę z domu robic chłodni czy zbijać do 19C,założenie mam takie, że dom będize niskoenergetyczny, więć się będzie wolno nagrzewał. Na pomoc przyjdą też rolety, zamontowane w całym domu, tak, żeby mozna było w upały przysłonić okna od pł. GWC - mam nadzieję, że da mi te kilka stopni niższą temp. IMO już powyższa może zapewnić pewien komfort podczas upałów, jednak liczyłem, jeżeli wymiennikiem połączonym z pompą udało by się jeszcze zbić kilka stopni byłoby fajnie. Reku będzie o wydajności połowy kubatury.

    Wczoraj odwiedziłem większy sklep od CO i niestety myślałem,że pompy są znacznie tańsze (w sumie są już trochę lat na rybku). Pompa ok 10kW NIbe z zasobnikiem to o 28kzł + odwierty ok 20kzł. dostałem też wycenę wersje z gazem, gdzie dobry piec z zasobniekiem kosztuje 7,5kzł + koszt projerktu i podłaczenia, daje ok 12kzł. Co daje dużą różnicę w kosztach, także na razie musze się przeprosić z gazem i pogonić gazownie.
    Dzięki za opinie, ale na razie temat pompy zawieszam.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    postaw butle na czas budowy przełącza .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    postaw butle na czas budowy przełącza .

    Takie rozwiazanie podpowiedzial mi hydraulik, minus taki ze butla starcza na dwa dni, wiec bde musial wypozyczyc kilka ..
    Dzieki za sugestie.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Takie rozwiazanie podpowiedzial mi hydraulik, minus taki ze butla starcza na dwa dni, wiec bde musial wypozyczyc kilka ..
    Dzieki za sugestie.
    Ale butlę 1000 kg .pogadaj z dostawcą propanu .U mojego brata stała taka 2 lata przykryta plandeką .Tak trochę nielegalna

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale butlę 1000 kg .pogadaj z dostawcą propanu .U mojego brata stała taka 2 lata przykryta plandeką .Tak trochę nielegalna
    AFAIK to nikt na kilka miesiecy mi nie wydzierzawi takiej butli + koszty transportu, ustawienia, fundament, itd Do tego jakies formalne rzeczy.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    pogadaj
    A formalności? niema ryzyka niema zabawy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony