dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 108 z 108
  1. #101
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Poproś w PSP Narew. Dostałem pełny projekt, nie tylko ten rysunek, ale kompletny projekt opisowy z wariantami wykonania, informacją o zakładanym poziomie oczyszczania, wzorem zgłoszenia itp.
    Certyfikat nie jest potrzebny, co najwyżej pokazuje deklarowany poziom oczyszczeń w przypadku zwykłych oczyszczalni, tutaj tą samą rolę spełnia projekt.
    Nie patrz na to co pisze starostwo w swoim wzorze zgłoszenia. Nie ma odgórnie określonego wzoru zgłoszenia.

    Niestety moje zgłoszenie wróciło, bo nie miałem pozwolenia wodno-prawnego. Podobno Wody Polskie się burzyły o to że Starostwo nie wymaga.
    Najpierw dodam uzupełnienie że jeziorko ma być kompletnie szczelne, a jak nie przejdzie to będę kombinował pozwolenie wodno-prawne.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  2. #102

    Domyślnie

    Ogromnie dziękuję, trochę mi to wyjaśniło. Co to problemu poruszanego z jeziorkiem: nie wiem co mają wody polskie do tego nawet jak jeziorko miałoby być nieszczelne, przecież na Twoim terenie, chyba że się coś w prawie zmieniło

    edit.
    z 2020
    Z tego co wyczytałem to:
    Zwykłe korzystanie z wód obejmuje:
    1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę;
    2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę
    do tego nie trzeba zezwolenia ale:
    wyłączone z tej zasady są urządzenia wodne a do nich zaliczane sa POŚ, więc niby trzeba pozwolenie,
    Ostatnio edytowane przez kopa60 ; 07-03-2020 o 06:59

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    To, że poletko jest wyniesione ponad poziom terenu wynika z konieczności zabezpieczenia go przed przeciążeniem hydraulicznym wód opadowych oraz roztopowych z okolicznego terenu (np. tego o wyższej rzędnej terenu). Ponadto przepompownia pełni funkcję dawkownika, co ma korzystny wpływ szczególnie zimą. Nawet przy sporym spadku terenu umożliwiającym wyniesienie kopca ponad teren bez przepompowni ciężko będzie zrobić dopływ w taki sposób, aby nie powstał syfon przed kopcem (taki syfon ma bardzo wysokie prawdopodobieństwo zamarznięcia zimą).

    Na jedną osobę przyjmuje się min 5 m2 powierzchni kopca, ale tej roboczej, czyli np. w połowie wysokości warstw.

    5m2 na osobę to bezwgledne minimum. W tym przypadku jest jak z drenażem - nie ma co oszczędzać i 7-8m2 na osobę będzie optymalnie szczególnie zimą, gdy rośliny praktycznie nie biora udziału w oczyszczaniu.

  4. #104

    Domyślnie

    @ACCel
    @kopa60


    Zapewne starostwo chce pozwolenie wodno-prawne na urządzenie wodne, jakim jest obecnie każdy sposób odprowadzania ścieków oczyszczonych do środowiska. Zwykłe korzystanie z wód nie ma tu nic do rzeczy.

  5. #105
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    h0MER

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    malopolska
    Posty
    2

    Domyślnie

    A ja mam takie pytanko bo też będę szedł w tym kierunku. Kupie najprawdopodobniej dwukomorowe szambo już z drenami i kompletnym zestawem pod drenażówke na jakieś 3 kubiki. (jakieś 3 tys zł. zestaw). Uzupełnię ten system o całą resztę z roślinkami.
    I teraz się tak zastanawiam, bo na górę proponuje się korę. A że domek będzie blisko lasu i to mojego to się zastanawiam czy mógłbym zastąpić ją ściółką leśną.
    Czy to nie zaburzy / zakwasi pracy trzciny i reszty? Może by ściółkę z liściastych dać zamiast z iglaków? Co myślicie?

    No i drugie pytanko bo mam glinę. Czy faktycznie mogę oszczędzić na folii? Wygląda ona na bardzo słabo przepuszczalną bo w dołkach po geologii do dziś stoi woda...

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał h0MER Zobacz post
    A ja mam takie pytanko bo też będę szedł w tym kierunku. Kupie najprawdopodobniej dwukomorowe szambo już z drenami i kompletnym zestawem pod drenażówke na jakieś 3 kubiki. (jakieś 3 tys zł. zestaw). Uzupełnię ten system o całą resztę z roślinkami.
    I teraz się tak zastanawiam, bo na górę proponuje się korę. A że domek będzie blisko lasu i to mojego to się zastanawiam czy mógłbym zastąpić ją ściółką leśną.
    Czy to nie zaburzy / zakwasi pracy trzciny i reszty? Może by ściółkę z liściastych dać zamiast z iglaków? Co myślicie?

    No i drugie pytanko bo mam glinę. Czy faktycznie mogę oszczędzić na folii? Wygląda ona na bardzo słabo przepuszczalną bo w dołkach po geologii do dziś stoi woda...
    Ściółką leśna zacznie zamulać warstwę filtrująca z piasku (materia organiczna zacznie sie kruszyć). Kora nie jest obowiązkowa, równie dobrze będzie działała warstwa z kruszywa płukanego większej frakcji np. 8-16 (rośliny nasadzasz razem z dostarczoną warstwą ziemi na korzeniach).

    Zanim wymyślono tworzywa sztuczne glina służyła za izolację, wiec jeżeli masz glinę, że garnki lepić to jak najbardziej. Jednak jakiś odpływ musisz wtedy i tak zrobić.

  7. #107

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    odkopuję temat ponieważ chcę wykonać u siebie oczyszczalnie roślinną wykorzystując/adaptując istniejący od roku szczelny zbiornik betonowy 10m3. Po złożeniu dokumentacji spotkałem się z mocnym sprzeciwem urzędniczki a nawet dwóch jeśli chodzi o możliwość adaptacji szczelnego zbiornika jako osadnik. Żądają deklaracji właściwości użytkowych i oczywiście są w głębokim szoku bo to dla nich nowość.

    Sprawy nie odpuszczę i dzięki waszym postom skontaktowałem się m.in z PSP Narew w celu uzyskania dokumentacji, tak aby może przeskoczyć wymagania urzędników i ich nieznajomość tematu.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał apacz112 Zobacz post
    ... skontaktowałem się m.in z PSP Narew...
    No a ja coś niemogę się z nimi skontaktować?? (((
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Narew.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	32,5 KB
ID:	468663  

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony