dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie Czy dom parterowy z podpiwniczeniem może byc energooszczędny? projekt wybrany z273a

    Witam,

    Działka kupiona, jest długa i szeroka więc brak ograniczeń budowlanych. Na działce wykonane badania geo i podpiwniczenie śmiało może być. Wjazd od zachodu. Projekt z273a http://z500.pl/projekt/724/Z273_a,po...kogroszek.html

    Zwracam się do ekspertów o zaproponowanie z jakich materiałów wykonać aby domek był jak najbardziej energooszczędny no i czy ten projekt sprzyja takiej budowie energooszczędnej ? I jak ma się do tego podpiwniczenie oraz położenie działki.
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 21-11-2013 o 10:01

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zwracam się do ekspertów o zaproponowanie z jakich materiałów wykonać aby domek był jak najbardziej energooszczędny no i czy ten projekt sprzyja takiej budowie energooszczędnej ? I jak ma się do tego podpiwniczenie oraz położenie działki.
    Silikat jako akumulator ciepła raz.
    Dwa salon trzeba ustawić na południe, oraz wyrównać wcięcie przy nim lepiej zabudować taki taras.
    Jak podpiwniczenie to, gorzej z płyta fundamentową, choć się da.
    Lub piwnica odcięta termicznie od reszty. Trudne ale nie niemożliwe.
    Trzeba by było zmienić ostro technologię wykonania i a zasadzie przeprojektować ... jak byś mieszkał na podkarpaciu to dało by się zrobić .
    Spokojnie pasywny był by.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Taras w sumie już jest ustawiony na południe bo projekt ma być w odbiciu lustrzanym, czyli: http://prntscr.com/25nukc a wjazd jest od strony zachodniej więc wszystko by się zgadzało i taras będzie od strony południowej o ile dobrze to widzę ; )

    Jak podpiwniczenie to, gorzej z płyta fundamentową, choć się da.
    Co trzeba zastosować? i czy duża różnica w kosztach w porównaniu do drugiej propozycji:
    Lub piwnica odcięta termicznie od reszty.
    W obydwu rozwiązaniach jakieś kaloryfery trzeba umieszczać w piwnicy? wydaje mi się, że tak bo przecież w zimę tam przebywać to ciężko raczej, a chciałbym to fajnie zagospodarować piwnicę aby można było tam spędzać miło czas w każdej porze roku.

    Dziękuję za zainteresowanie tematem.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Widzę, że coś temat nie rozkręcił się. Oczywiście licze na to, że się to zmieni, ale mam prośbę. Proszę o jakieś linki bądź wkazówke gdzie zdobyć wiedze aby sprostać temu zadaniu jakie sobie postawiłem. Czyli wybudować energooszczędny dom 100m2 z podpiwniczeniem. Zależy mi na tym aby zdobyć wiedze... jakiś poradnik, jakaś książka ? co polecacie konkretnego prócz FORUM? Forum jest bardzo pomocne, ale niestety tego jesy zbyt wiele no i też nie posiadam takiej wiedzy aby eliminować to co jest warte uwagi a co nie ...

    Chce po prostu posiadać taką wiedze aby nikt mnie robił w przysłowiowego konia ; )
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 22-11-2013 o 19:41

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    W obydwu rozwiązaniach jakieś kaloryfery trzeba umieszczać w piwnicy? wydaje mi się, że tak bo przecież w zimę tam przebywać to ciężko raczej, a chciałbym to fajnie zagospodarować piwnicę aby można było tam spędzać miło czas w każdej porze roku.
    Ale działkę masz ze stokiem na południe ? czy w ogóle jest jakiś brzeg ?
    W tedy łatwiej i naturalne jest wykonanie piwnicy.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Z minimalnym stokiem na zachód, czyli wjeżdżając na działke to lekko, minimalnie wjeżdżamy pod górkę.

    Na szybko narysowałem w paincie wymiary mojej i sąsiednich działek, strony świata, drogę dojazdową oraz umieszczenie domu w którym miejscu widziałbym:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bbb.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	226085 + screen bardziej wyraźny http://prntscr.com/262dnn

    I jeszcze raz wkleje rozmieszczenie pomieszczeń:
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 23-11-2013 o 01:04

  7. #7

    Domyślnie

    We wrześniowym muratorze była gazetka która dla kogoś zielonego bardzo dużo tłumaczy..
    Najlepiej poproś o dostosowanie domu do standardu energooszczędnego projektanta. Ktoś kto nie ma o tym pojęcia może zapomnieć o szczegółach które są ważne, a skupić się na mało ważnych aspektach.
    Nie licz na to że ktoś Ci napisze tutaj od A do Z jak to zrobić, ponieważ jest to wiedza którą się sprzedaje a nie rozdaje...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał w_a_c_h Zobacz post
    We wrześniowym muratorze była gazetka która dla kogoś zielonego bardzo dużo tłumaczy..
    Najlepiej poproś o dostosowanie domu do standardu energooszczędnego projektanta. Ktoś kto nie ma o tym pojęcia może zapomnieć o szczegółach które są ważne, a skupić się na mało ważnych aspektach.
    Nie licz na to że ktoś Ci napisze tutaj od A do Z jak to zrobić, ponieważ jest to wiedza którą się sprzedaje a nie rozdaje...
    Jezeli zmian w układzie pomieszczen nie bedzie to tu raczej jest potrzebny dobry audytor, a nie projektant, własnie dla tych szczegołow.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    w_a_c_h, nie chce posiąść wiedzy, którą zbiera się latami... chcę ogarnąć więcej niż podstawy żeby nie być robionym w bambuko. Jest tu conajmniej kilku użytkowników, którzy bardzo często udzielają się i dochodzą swoich racji więc może jednak wypowiedzą się do mojego konkretnego projektu i powiedzieli konkretnie czy w ogóle jest sens to ciągnąć czy czegoś innego poszukać -> że np. ta bryła i układ pomieszczeń dyskwalifikuje dalsze dążenie do celu. I np. gdzie szukać takiego projektu aby dało się z nim coś sensownego zrobić.

    Podałem wszystko co i jak i szkoda, że nawet nie dostałem odpowiedzi czy dom dobrze leży względem stron świata ... czy jest to w tej postaci najbardziej korzystne.

    Czy mówisz o tym muratorze? Załącznik 226906
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 26-11-2013 o 07:06

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Czy mówisz o tym muratorze? Załącznik 226906
    Przepraszam, książeczka na nim leżała, ale po zwróceniu uwagi dopatrzyłem się że książeczka jest do numeru 10/2013. Jako podstawy jest porządna bo zawiera dużo informacji w jednym miejscu.

    Mamy rozumieć że dom jest usytuowany względem stron świata salonem na południe?

    Energooszczędny może być niemal każdy domek, kwestia czy nie będzie przeinwestowany.

    Ten bez problemu można zrobić energooszczędnym. Wypadałoby przenieść okna z elewacji północnej w miarę możliwości na wschód/zachód jeżeli nie jesteś uparty na ich taką lokalizację.

    Tak w ogóle to poleciłbym dopłacić i zrobić projekt autorski, koszt w porównaniu do całej inwestycji jest niewielki, niemal pomijalny a zyski są naprawdę spore.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli zmian w układzie pomieszczen nie bedzie to tu raczej jest potrzebny dobry audytor, a nie projektant, własnie dla tych szczegołow.
    Nie doprecyzowałem. Projektant architekt z pracowni dałby raczej radę doprowadzić go do standardu domu energooszczędnego jeżeli ma o tym jako taką wiedzę. Bez ingerencji osób "trzecich".

    Czym masz zamiar ogrzewać?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał w_a_c_h Zobacz post
    Nie doprecyzowałem. Projektant architekt z pracowni dałby raczej radę doprowadzić go do standardu domu energooszczędnego jeżeli ma o tym jako taką wiedzę. Bez ingerencji osób "trzecich".
    Liczyłem tak wiele projektów indywidualnych bez jakichkolwiek obliczeń cieplnych sugerując wykonanie wielu poprawek tak aby zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciązenie ciepłne spadło znacząco, ze swoje zdanie na temat projektantów mam i nie jest ono bynajmniej pozytywne. Zgadzam sie ze zdaniem prof. J. Zimnego z AGH ze architekci na audytingu energetycznym i obliczeniach cieplnych budynków mało sie znają, Od siebie dodam ze szczegolnie ci starsi architekci.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    szczegolnie ci starsi architekci.
    mów leśne dziadki.
    Niema co generalizować, ponieważ są wyjątki. Nie lubię spotykać takich osób.
    Brzęczykowski to pikuś...
    Uważam iż piwnica wcielona do budynku i zaprojektowana pod domem piętrowym jest ok.
    Właśnie te "stare" kostki z lat 70 - są to domy który po lifcie ... będą lepsze niż, niż to co się buduje teraz amazonia lukarnowa, dachy z wieżyczkami.
    Balkony i inne wynalazki .
    Ja przez małej powierzchni działkę piwnicę robię pod całością i wcieloną do budynku inaczej izolowanie stropu nie ma sensu.
    Tak samo w modernizacji u rodziców metodycznie wciela się piwnicę, przez izolowanie ścian w środku po sufit i zewnątrz aż do poziomu posadowienia ławy, wymiana posadzek plus izolacja spora

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Przepraszam, książeczka na nim leżała, ale po zwróceniu uwagi dopatrzyłem się że książeczka jest do numeru 10/2013. Jako podstawy jest porządna bo zawiera dużo informacji w jednym miejscu.
    no niestety książeczka to dodatek, tak ? bo przejrzałem wersje w PDF i niestety nie napotkałem na żaden poradnik.
    Mamy rozumieć że dom jest usytuowany względem stron świata salonem na południe?
    Tak, dokładnie jak podałem na rysunku wyżej.
    Energooszczędny może być niemal każdy domek, kwestia czy nie będzie przeinwestowany.
    No tak, dlatego właśnie postawiłem ten temat. Czy ten domek ma zalety na dom energooszczędny czy szukać czegoś innego o innej bryle... Choć wydaje mi się, że ten jest dość prosty więc chyba powinien być ok?
    Ten bez problemu można zrobić energooszczędnym. Wypadałoby przenieść okna z elewacji północnej w miarę możliwości na wschód/zachód jeżeli nie jesteś uparty na ich taką lokalizację.
    Co dzięki temu się zyska? - pewnie głupie pytanie (amatorskie) ale proszę o odpowiedź.
    Tak w ogóle to poleciłbym dopłacić i zrobić projekt autorski, koszt w porównaniu do całej inwestycji jest niewielki, niemal pomijalny a zyski są naprawdę spore.
    projekt autorski ze względu na to, ze chce aby dom był energooszczędny czy po prostu jaki by się dom nie budowało to uważasz, że tylko projekt autorski ?
    Czym masz zamiar ogrzewać?
    Gazem jest możliwość, a czym najlepiej i najbardziej energooszczędnie to nie wiem. Trochę czytałem i wiele ludzi decyduje się na gaz ze względu na wygodę no i piszą, że wcale nie jest jakoś znacznie drożej od innego rodzaju ogrzewania, ale nie rozmyślałem i nie zagłębiałem się w ten temat. Chętnie wysłucham propozycji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Co dzięki temu się zyska? - pewnie głupie pytanie (amatorskie) ale proszę o odpowiedź.
    Zmniejszenie strat, lub poszukaj szyby tj szyb zespolonej U 0,3 (4 szyby łącznie i wstaw jako fix
    projekt autorski ze względu na to, ze chce aby dom był energooszczędny czy po prostu jaki by się dom nie budowało to uważasz, że tylko projekt autorski ?
    Śmiało można by było atakować standard pasywny, z tego co piszesz to lokalizacja jest ok.
    Mieszkał byś na Podkarpaciu nie było by problemu z projektem.

    Gazem jest możliwość, a czym najlepiej i najbardziej energooszczędnie to nie wiem. Trochę czytałem i wiele ludzi decyduje się na gaz ze względu na wygodę no i piszą, że wcale nie jest jakoś znacznie drożej od innego rodzaju ogrzewania, ale nie rozmyślałem i nie zagłębiałem się w ten temat. Chętnie wysłucham propozycji.
    No właśnie dobra izolacja plus solary czy PCI którą uciągniesz z ogniw PV i to co wydasz na przyłącz gazu, masz PCI plus instalację następne dołożenie
    ogniw (oczywiście kupione na allegro i troszkę samodzielnego lutowania wieczory w zimie długie - szyba troszkę silinkonu i masz panele pod pompę ciepła co ciągnie 500-1000 wat prądu i masz jakieś resztki C.O i CWU głównie ... GWC pod taką pompę i masz ogrzewanie załatwione.
    Pieca do gazu przecież za free nie dostaniesz to samo przyłącz w tej cenie masz instalację.
    Kwestia projekt by się przydał

    http://www.agrobisp.pl/cgi-bin/store...tem=395&usid=1 coś takiego tyko przerobione na pasywny czyli zamiast otwartych balkonów
    zabudowane, akurat u rodziców przeprojektowywałem do z lat końca 80 lat ...

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Wypadałoby przenieść okna z elewacji północnej w miarę możliwości na wschód/zachód jeżeli nie jesteś uparty na ich taką lokalizację.
    Mowa o oknach w łazience i pokoju 13m2, tak ? dokładnie te dwa: http://prntscr.com/295oy3 ? jeżeli tak, to nawet mógłbym je całkowicie zlikwidować wówczas mógłbym postawić dom 3 metry od ogrodzenia bo nie byłoby wcale okien z mojego domu od tej strony.
    No właśnie dobra izolacja plus solary czy PCI którą uciągniesz z ogniw PV i to co wydasz na przyłącz gazu
    o, ale na przyłączu chyba i tak nie zaoszczędze bo w kuchni jak będzie się gotować na indukcyjnej, tak ?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Tak, dokładnie jak podałem na rysunku wyżej.
    No tak, dlatego właśnie postawiłem ten temat. Czy ten domek ma zalety na dom energooszczędny czy szukać czegoś innego o innej bryle... Choć wydaje mi się, że ten jest dość prosty więc chyba powinien być ok?
    Co dzięki temu się zyska? - pewnie głupie pytanie (amatorskie) ale proszę o odpowiedź.
    projekt autorski ze względu na to, ze chce aby dom był energooszczędny czy po prostu jaki by się dom nie budowało to uważasz, że tylko projekt autorski ? Gazem jest możliwość, a czym najlepiej i najbardziej energooszczędnie to nie wiem. Trochę czytałem i wiele ludzi decyduje się na gaz ze względu na wygodę no i piszą, że wcale nie jest jakoś znacznie drożej od innego rodzaju ogrzewania, ale nie rozmyślałem i nie zagłębiałem się w ten temat. Chętnie wysłucham propozycji.
    1. dom bym wykonał bez tej wnęki tarasowej - - od strony kosztów budowy to będzie bez znaczenia - wyższy koszt wykończenia wnętrza o te kilka m2
    przy domu niskoenergetycznym bryła powinna być max prosta - to samo z wejściem ... tą wnęką
    2. spokojnie ten dom jesteś wstanie w "normalnych" pieniądzach wstanie wykonać w standardzie na poziomie 30-40kWh/1m2/ rok
    3. okno w sypialni wschodniej na ścianie północnej na 100% do zlikwidowania - to w łazience nie likwidowałbym - czy musisz przesuwać się do sąsiada na 3 m? to bardzo mało - ja mam 4,2 i wiem jak jest - w łazience wstaw fixa i będzie OK
    4. projekt autorski daruj sobie - to minimum 8-10 tys a i tak nie będzie idealnie - projekt kuiony + adaptacja to koszt ok 4,5-6 tys w zależności od zakresu prac - wielu rzeczy nie trzeba robić na etapie adaptacji - np rozrysowywac okien - to są zmieny nieistotne dla wykonania - ważna np jest grubość warstwy izolacji zewnetrznej bo ona narzuca usytuowanie budynku, jego odległości od sąsiada i tu margines błędu wynosi 5 cm
    5. w zależności od zapotrzebowania na ciepło dobierasz ogrzewanie ... gaz wcale nie jest tani - duze koszty stałe i przesyłowe + wysoki koszt rzyłącza - dla domów niskoenergetycznych obecnie najcześciej wybierane jest ogrzewanie elektryczne : kable grzewcze , wodna podłogówka + iec elektryczny "kospel etc" lub wodna podłogówka + tania PC

    dróg do celu jest wiele - diabeł tkwi w szczegółach

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    4. projekt autorski daruj sobie - to minimum 8-10 tys a i tak nie będzie idealnie - projekt kuiony + adaptacja to koszt ok 4,5-6 tys w zależności od zakresu prac - wielu rzeczy nie trzeba robić na etapie adaptacji - np rozrysowywac okien - to są zmieny nieistotne dla wykonania - ważna np jest grubość warstwy izolacji zewnetrznej bo ona narzuca usytuowanie budynku, jego odległości od sąsiada i tu margines błędu wynosi 5 cm
    projekt autorski to niekoniecznie taka kwota. ja robiłem indywidualnie, jeden architekt chciał 4000 netto, drugi (konstruktor) 4500 brutto. wg mnie (i nie tylko) jest właśnie odwrotnie, lepiej indywidualny. chyba, że mówimy o projekcie z projektem wykonawczym dla domu pasywnego - takich gotowych praktycznie chyba nie ma. a jeśli są to nieważne czy indywidualny czy gotowy - cena w obu przypadkach może być kosmiczna.

    edit: co to reszty się zgadzam
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Jeśli to cena gotowego projektu do PnB z mapkami i instalacjami to ok

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Ponowie moje poprzednie pytania:
    Wypadałoby przenieść okna z elewacji północnej w miarę możliwości na wschód/zachód jeżeli nie jesteś uparty na ich taką lokalizację.
    Mowa o oknach w łazience i pokoju 13m2, tak ? dokładnie te dwa: http://prntscr.com/295oy3 ? jeżeli tak, to nawet mógłbym je całkowicie zlikwidować wówczas mógłbym postawić dom 3 metry od ogrodzenia bo nie byłoby wcale okien z mojego domu od tej strony.
    No właśnie dobra izolacja plus solary czy PCI którą uciągniesz z ogniw PV i to co wydasz na przyłącz gazu
    o, ale na przyłączu chyba i tak nie zaoszczędze bo w kuchni jak będzie się gotować na indukcyjnej, tak ?

    Oraz dodam nowe pytania
    1. dom bym wykonał bez tej wnęki tarasowej - - od strony kosztów budowy to będzie bez znaczenia - wyższy koszt wykończenia wnętrza o te kilka m2
    Rozumiem, że likwidacja tej wnęki ma na celu lepsze doświetlenie/odbiór energii slonecznej oraz po prostu zlikwidowanie wnęki aby bryła była jak najmniej "wnękowata" i mniej podatna na straty ciepła ponieważ przez takie wnęki straty są większe, tak ? Martwi mnie tylko to czy dom nadal będzie wizualnie atrakcyjny po takich zmianach.... czy taka modyfikacja likwidacji tych wnęk przyniesie spore korzyści energooszczędne? jeżeli da się to jakoś przedstawić to bardzo bym prosił... pomysł bardzo fajny bo metraż się zwiększy tylko ciekawe czy nie naruszy to zbytnio konstrukcji, ale z tym to już pewnie poradzi sobie człowiek od przeróbek projektu.
    2. spokojnie ten dom jesteś wstanie w "normalnych" pieniądzach wstanie wykonać w standardzie na poziomie 30-40kWh/1m2/ rok
    Rozumiem, że projekt pod moje plany jest trafnie wybrany?
    3. okno w sypialni wschodniej na ścianie północnej na 100% do zlikwidowania
    mówimy o tym oknie http://prntscr.com/29yugr tak ?
    - to w łazience nie likwidowałbym
    dlaczego w łazience nie likwidowałbyś?
    czy musisz przesuwać się do sąsiada na 3 m? to bardzo mało - ja mam 4,2 i wiem jak jest - w łazience wstaw fixa i będzie OK
    nie muszę ponieważ działka jest spora, ale myślałem w ten sposób, że jak tam ma być 4metry to i tak jest mało i tam nic się nie będzie robić itp. więc jeszcze zyskać 1metr żeby przed salonem mieć więcej.
    5. w zależności od zapotrzebowania na ciepło dobierasz ogrzewanie ... gaz wcale nie jest tani - duze koszty stałe i przesyłowe + wysoki koszt rzyłącza - dla domów niskoenergetycznych obecnie najcześciej wybierane jest ogrzewanie elektryczne : kable grzewcze , wodna podłogówka + iec elektryczny "kospel etc" lub wodna podłogówka + tania PC
    dokładnie, a jeżeli chodzi o ten konkretny przkyład to co byś zaproponował?

    No i jak do tego wszystkigo ugryźć piwnicę bo tak jak wspomniałem wcześniej chciałbym podpiwniczyć całość albo większą część, ale raczej całość. W piwnicy widziałbym pomieszczenia rozrywkowe jakiś barek, sale kinową, sauna ... jak ta całą piwnica ma się do energooszczędnego domu ? jest to możliwe zeby to wszystko działało jak należy... ?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Ponowie moje poprzednie pytania:
    Mowa o oknach w łazience i pokoju 13m2, tak ? dokładnie te dwa: http://prntscr.com/295oy3 ? jeżeli tak, to nawet mógłbym je całkowicie zlikwidować wówczas mógłbym postawić dom 3 metry od ogrodzenia bo nie byłoby wcale okien z mojego domu od tej strony.

    nie muszę ponieważ działka jest spora, ale myślałem w ten sposób, że jak tam ma być 4metry to i tak jest mało i tam nic się nie będzie robić itp. więc jeszcze zyskać 1metr żeby przed salonem mieć więcej.

    mówimy o tym oknie http://prntscr.com/29yugr tak ?
    dlaczego w łazience nie likwidowałbyś?
    tak o tych oknach mowy
    już Ci częściwo odpowiedziałem

    patrz pkt 3

    mam lazienke od polnocy, niej fix 120x60 jest ciemno! dziś wstawiłbym 60x150 w pionie sam pakiet szybowy 0,5 lub lepszy

    o, ale na przyłączu chyba i tak nie zaoszczędze bo w kuchni jak będzie się gotować na indukcyjnej, tak ?
    a dlaczego nie??

    Oraz dodam nowe pytania
    Rozumiem, że likwidacja tej wnęki ma na celu lepsze doświetlenie/odbiór energii slonecznej oraz po prostu zlikwidowanie wnęki aby bryła była jak najmniej "wnękowata" i mniej podatna na straty ciepła ponieważ przez takie wnęki straty są większe, tak ? Martwi mnie tylko to czy dom nadal będzie wizualnie atrakcyjny po takich zmianach.... czy taka modyfikacja likwidacji tych wnęk przyniesie spore korzyści energooszczędne? jeżeli da się to jakoś przedstawić to bardzo bym prosił... pomysł bardzo fajny bo metraż się zwiększy tylko ciekawe czy nie naruszy to zbytnio konstrukcji, ale z tym to już pewnie poradzi sobie człowiek od przeróbek projektu.
    w domach o niskim zapotrzebowaniu jednym z kluczowych wspolczynnikow jest stosunek pow.scian zewnętrznych do obietości (a/v) idealem jest kula

    Rozumiem, że projekt pod moje plany jest trafnie wybrany?
    nie jest źle mój był gorszy ;p

    dokładnie, a jeżeli chodzi o ten konkretny przkyład to co byś zaproponował?
    musisz zacząć od OZC - asolt Ci pomoże-pisz do niego na prv

    No i jak do tego wszystkigo ugryźć piwnicę bo tak jak wspomniałem wcześniej chciałbym podpiwniczyć całość albo większą część, ale raczej całość. W piwnicy widziałbym pomieszczenia rozrywkowe jakiś barek, sale kinową, sauna ... jak ta całą piwnica ma się do energooszczędnego domu ? jest to możliwe zeby to wszystko działało jak należy... ?
    tu nie mam doświadczenia- inni Ci pomogą dużo zależy od MPZ lub WZ oraz warunków gruntowych

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony