dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Jak ostatecznie pokonać chwasty?

    Sprawa wygląda tak, dom w budowie, a działka zwolna zdobywa nowe roślinki, docelowo chcę skorzystać z usług projektanta ogrodów, póki co, zasadzane roślinki mają poprostu dobrze rosnąć, a po zaprojektowaniu przesadzi się je na stosowne miejsce.
    Przed wakacjami, po zasadzeniu roślin, zaczęlismy pielic ten fragment działki (ok. 150 m2), przekopując cały teren na głębokość szpadla, wyrzucając wszystkie chwasty i trawę (jak nam się wtedy udawało), czyli zabawa była z każą bryła ziemi, którą trzeba było wytrząsnąć, a ziemia przysypana korą.
    Wracam po miesiącu z wakacji, i co widzę, chwasty odrosły na wysokosc 20-30 cm i to dosyć gęsto. Co robić? Czy potrkatowac je "randapem", czy znowu mozolnie wykopywać?
    Czy to jest walka bez końca?

    Dodam, ze wczesniej działak była rodzajem pastwiska, z grubą trawą i chwastami.
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Anna Wiśniewska
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    z różanego raju, który stworzył Tato
    Posty
    8.706
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    277

    Domyślnie

    To jest Honoratko walka z wiatrakami. Tylko rundup, i to kilka razy. Sama nie zdawałam sobie sprawy ile lebiodki siedzi w wydawałoby się czarnej ziemi.

    U nas był rundup na chwasty, potem bronowanie, walcowanie, a i tak gdzieniegdzie coś tam wyrasta z trawnika. Na codzień, do pielęgnacji pozostają babicydy

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    To tak jak z angielskimi trawnikami. Wyrównywać i pielić, wyrównywać i pelić, i tak przez x00 lat.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  4. #4

    Domyślnie

    Prawdopodobnie w Twojej ziemi jest jeszcze całe mnóstwo nasion, którym spulchniliście i nawieźliście (?) otoczenie i które tylko czekają na to by wykiełkować jak tylko na powierzchni zrobi się luźno. Jeśli między tymi chwastami sa rośliny, które mają pozostać, a chwasty to zwykłe jednoroczne śmieci to bym jednak usunęła je sama. Jeśli są to odrosty perzu, osty, powoje to do diabła z nimi - tylko chemia. Pamiętaj o zabezpieczeniu roślin ozdobnych przed środkiem chwastobójczym - mój sąsiad tak sobie załatwił całkiem niebrzydki skalniaczek. Jako osłonki do małych roślin polecam doniczki, z większymi trochę gorzej ale też się da. Unas pomimo wielu zabiegów chwasty rosną jak cholera, bo brzydale sąsiedzi nie likwidują swoich ugorów i lecą sobie do nas z wiatrem wszystkie możliwe "ozdobne inaczej"

  5. #5

    Domyślnie

    roundup jest naprawdę super, pali wszystko i to trwale
    Pozdrawiam

    pwp

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pwp
    roundup jest naprawdę super, pali wszystko i to trwale
    Jesteś w błędzie nie niszczy skrzypu polnego
    Życie jest pełne niespodzianek.

  7. #7

    Domyślnie

    roundup jest naprawdę super, pali wszystko i to trwale


    Jesteś w błędzie nie niszczy skrzypu polnego
    Podobno niszczy jak dolać Ludwika. Bo zazwyczaj spływa po łodydze i nie wchodzi w kontakt a z płynem do naczyń zwilża zieloną powierzchnię. Czy ktoś to może potwierdzić?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    u mnie po randapie...wszystko sie wysuszyło...a pozniej odrosło ze zdwojoną mocą

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał myciek
    roundup jest naprawdę super, pali wszystko i to trwale


    Jesteś w błędzie nie niszczy skrzypu polnego
    Podobno niszczy jak dolać Ludwika. Bo zazwyczaj spływa po łodydze i nie wchodzi w kontakt a z płynem do naczyń zwilża zieloną powierzchnię. Czy ktoś to może potwierdzić?
    Podobno Kopernik była kobietą
    Jeżeli juz-to użycie Chwastoxu extra moze pomóc w walce ze skrzypem-ale skutecznosc też nie jest 100-u %-owa
    Życie jest pełne niespodzianek.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Ja mam działkę 1600 metrów i nie dał bym sobie rady bez "roundupu" .
    Za pierwszym razem popryskałem 2x , ale zrobiłem za dużą przerwę i mi zaczęły wyrastać od nowa , ale teraz przypilnowałem i po całkowitym uschnięcu zielska ( spaliło mi wszystko może nie miałem skrzypu),
    poprosiłem znajomego o przejechanie glebozrywarką i zasiłem trawę i jest OK .
    Jeszcze jedno na początku kupiłem ten drogi "roundap" w zielonej butelce , ale potem inny o wiele tańszy w białej butelce ( 25 zł. za litr) i działa tak samo , a może i lepiej .
    Pozdrawiam
    Przepiura

  11. #11

    Domyślnie

    spróbuj roundupem i to słabo rozcieńczonym
    Pozdrawiam

    pwp

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    cała sobote i niedzielę wyrywałam zielsko, które mi wyrosło bezpośrednio przy roslinach, ktore posadziłam, a pojawily sie: lebioda, kłujące osty, pokrzywy, rozne niewinne kwiatki, perz i inne badziewie, a reszte potraktowalam "randapem", dam im tydzien, co nie uschnie potrakruje znowu chemia, tylko co potem? czy uzupelnic warstwe kory pomiedzy roslinami o grubsza ?(trawy na razie nei zamierzam siac), czy zgrabic te kore na jedna kupke, atm ...now lasnie co zrobic, zeby spod ziemi nie wychodzily nowe chwasciska?
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  13. #13

    Domyślnie

    Witam
    Na ulotce roundapu jest napisane (ja tak zrobiłem) by usunąć "zielsko" wieloletnie należy po tygodniu oprysk powtórzyć .
    Pozdrawiam
    Przepiura
    www.almap.ig.pl

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przepiura
    Witam
    Na ulotce roundapu jest napisane (ja tak zrobiłem) by usunąć "zielsko" wieloletnie należy po tygodniu oprysk powtórzyć .
    Pozdrawiam
    Przepiura
    www.almap.ig.pl
    Pierwsze słyszę o takich zaleceniach chodzi chyba bardziej o wiekszą sprzedaż preparatu a nie o skuteczne niszczenie chwastów
    Życie jest pełne niespodzianek.

  15. #15

    Domyślnie

    Randap nie bierze skrzypu (niestety), na skrzyp trzeba zadziałać strategicznie Rośnie on na kwasnej glebie -swoją drogą idealną dla niektórych iglaków, więc trzeba troche zneutralizować odczyn gleby i po skrzypie. Wystarczy trochę wapna tlenkowego. A jak nie możesz sobie poradzić z bujną roslinnością to można wypróbować sposób rolników na ugory: sypią oni zwykłą sól -NaCl, (kupowana w dużych workach do sypania ulic w zimie) która wszystko wypala. Będziesz miała spokój z roslinami na 20 lat, ale niestety z tymi reprezentacyjnymi też

  16. #16

    Domyślnie

    no może nie przez 20, a 10 lat bo NaCl tak szybko sie nie rozkłada tylko zalega w glebie
    Oprócz Randapa dobry jest też Avans - ten skład chemiczny i działanie a tańszy. Nie ma co przepłacać z pudełko i reklamę, bo jak chcesz mieć efekty to musisz zrobić to dwa razy i na rosliny które mają przynajmniej 15-20 cm, albo rozwinietych kilka liści.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Honorata
    ...tylko co potem? czy uzupelnic warstwe kory pomiedzy roslinami o grubsza ?(trawy na razie nei zamierzam siac), czy zgrabic te kore na jedna kupke, atm ...now lasnie co zrobic, zeby spod ziemi nie wychodzily nowe chwasciska?
    Nie ma takiej możliwości.
    U nas lebioda (licho bo licho ale zawsze) wyszła nawet spod 20 cm żwiru.

    Tam gdzie można (ugór) rundap - jak w instrukcji, potem przekopanie/przebronowanie, etc...

    Tam gdzie coś już rośnie - tylko metoda ręczna (wyrywanie z korzeniami) lub rundap, ale nie z rozpylacza tylko "dolistnie" - pędzelkiem

    Trawnikom pomaga (ale tylko trochę) koszenie - większość chwastów źle znosi strzyżenie, a trawa wręcz przeciwnie.

    Chwasty koniecznie trzeba wyrywać zanim zdążą zakwitnąc i się wysiać.

    Ale całkiem tego się nie pozbędziesz bo z każdym podmuchem wiatru na Twojej działce lądują dywizje komandosów z okolicznych łąk, gotowych odbić utracone pozycje.

    Ot taki los ogrodnika - na słońce patrzy głównie tyłkiem
    Jasiu

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    o to to Jasiu,
    w ostatni weekend zplanowałam sobie opalanko na działeczce...a wyszło
    na to, że zgięta w pół "robiłam za kozę" i wyrywałam zielsko

    jeszcze jeden problem zauważyłam, przy mojej działce rośnie lipka, a na działce nieliczne małe dzrewka liściaste jakie wsadziłam, wierzby itd, wszystkie te drzewa mają mocno podziurawione liście, tworzy się właściwie taka cienka siateczka z liści, o co chodzi? co je zaatakowało? jak to zwalczyć?
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Honorata w takiej pozycji to musiałaś nieźle plecki przyjarać.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    kroyena właśnie nie przypiekłam "choć od tylca nieźle sloneczko bierze" to prawda, ale byłam w cieniu owej lipki właśnie i topoli rosnących wzdłuż drogi do której przylega moja działka
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony