dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie Niestandardowe polczenie kolektorów

    Witam
    Ze względu na brak miejsca na dachu kolektory musiały zostać zamontowane w ten sposób

    Pytanie do "tęgich głów" która wersja polączenia będzie wydajniejsza - lepsza

    wersja 1

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sketch65151351.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	58,5 KB
ID:	265170

    czy 2


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sketch11321740.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	5,4 KB
ID:	265171

  2. #2

    Domyślnie

    II zdecydowanie lepsza. Zimny glikol od spodu się ogrzewa i grawitacyjnie cieplejszy idzie ku górze.
    W pierwszym przypadku gorący glikol z 2 kolektorów podasz na dół 3 i on już nie będzie pracował tak efektywnie.
    W drugim przypadku zasymulujesz klasyczne podłączenie kolektorów.
    Ja na twoim miejscu podłączyłbym wersję 2.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Też mi się tak wydaje ale w takim razie powiedz mi jeszcze dlaczego producent twierdzi że nie ma różnicy i w wydajności i mogę podpiąć tak i tak

    A ja podpoiłem pierwszym sposobem według porad eksperta z firmy hewalex z tej strony http://instalreporter.pl/ogolna/nies...w-slonecznych/
    i szczerze myślałem ze 3 panele będą bardziej wydajne tzn. w bezchmurny upalny dzień ogrzewają 300l w max do 72 st. i zbiornik był w polowie ciepły z poprzedniego dnia
    Czy przepięcie paneli na schemat drugi da widoczny przyrost ich wydajności ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszzakopane Zobacz post
    dlaczego producent twierdzi że nie ma różnicy i w wydajności i mogę podpiąć tak i tak
    Bo w wydajności nie ma specjalnej różnicy. Jak masz podpięte pierwszym sposobem, to nie ma co zmieniać. Glikol nie płynie do góry grawitacyjnie, tylko przepływ wymusza obiegówka. Solary można łączyć szeregowo i równolegle, a w większych systemach łączy się kilka szeregowo, a później takich kilka zestawów równolegle. Różnica jest w oporach przepływu, połączone szeregowo mają większe opory, ale u Ciebie nie ma to znaczenia.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    To dlaczego wszyscy twierdza ze ten trzeci jest mało wydajny bo woda ciepła podgrzana przez te dwa dolne tylko przez niego przepływa i jest tylko nieznacznie dogrzewana ?

  6. #6

    Domyślnie

    Trzeba zastanowić się jak działa cały układ, a nie pojedynczy panel. Przez te 2 dolne glikol przepływa szybciej niż gdyby przepływał przez 3 równolegle, więc się w nich mniej nagrzewa niż w 3. I z taką mniejszą temperaturą wpływa do 3-ciego, w którym się dogrzewa do temperatury takiej samej lub bardzo zbliżonej do tej, jaką by miała przy 3 równoległych. Straty są większe w tym 3-cim niż w jednym z 3 podłączonych równolegle, ale w 2 dolnych są mniejsze niż w 2 z 3 podłączonych równolegle i w sumie różnica jeśli jest, to bardzo mała. Jeśli masz wątpliwości, to zrób eksperyment i podłącz pierwszym sposobem i zmierz jakie są różnice, tylko użyj termometrów z sondami przyczepionymi zaraz przy kolektorach tzn. na we i wy z nich. Sondy bardzo dobrze zaizoluj i ustaw taki sam przepływ w obu rodzajach instalacji.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    wreszcie jakaś konkretna odpowiedz
    aco ty na to

    Górny panel podgrzeje glikol tylko w dużo mniejszym stopniu niż jak by był zamontowany normalnie z prostego powodu wyższa temperatura glikolu na wejściu i szybszy przepływ przez kolektor


    W czwartek będę przepinał zobaczymy kto ma rację

  8. #8

    Domyślnie

    Zobaczymy, też jestem ciekaw. Tylko zrób takie same przepływy, żeby pomiary były wiarygodne. Jak podłączysz wszystko równolegle, to będziesz miał większy przepływ, bo będą mniejsze opory.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Przepływ mam ustawiony na 3.3 l/m i taki sam ustawie po przepięciu

  10. #10

    Domyślnie

    Czekam z niecierpliwością na wyniki

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    mnie się wydaje, że wersja 1 jest poprawna... nie rozumiem za bardzo tego połączenia w 2 wariancie z rurą "zimną" łączące dolne króćce...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał estifer Zobacz post
    mnie się wydaje, że wersja 1 jest poprawna... nie rozumiem za bardzo tego połączenia w 2 wariancie z rurą "zimną" łączące dolne króćce...
    No jak to nie rozumiesz
    dolny zimny krócieć dolnego panelu łączy się z dolnym zimnym krućcem górnego panelu a ciepły z dolnego do ciepłego z górnego

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony