dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kociol CO ekogroszek poza domem a naczynie wyrównawcze

    Witam mam takie pytanie, posiadam dwa mieszkania w domku parterowym ( w sumie sa 4) , do mieszkań wchodzi się z klatki schodowej, w mieszkaniu na górze byl mały kociołek c.o. działajacy w ukladzie grawitacyjnym centralnie nad kotłem rura ponad 1 cal a na strychu nad nim naczynie, oczywiscie nikt nie chce mieszkac z kotłem w przedpokoju więc został zdemontowany i kotłownia została przeniesiona poza dom do pomieszczenia gospodarczego, ok 15m, i zamontowany został kocioł na ekogroszek, wszystko działa bez problemu lecz mam pewne obawy co do zabezpieczenia tegoż kotła, naczynie wyrównawcze pozostało na swoim miejscu na strychu w miejsce starego kotła wpięto rury które ida z poza domu,w piwnicy zastosowano trójniki i podłaczono dolne mieszkanie do tego układu, przy kotle jest pompka i bypass, zastanawia mnie co by się stało jeśli zagotowała by się woda przy braku prądu kiedy to nie działała by pompka. Zamieszczam prosty rysunek podgladowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	co.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	265378  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Może być wielkie bum jak przytka się rura do naczynia i zrobi się wtedy układ zamknięty bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Para wytworzona w kotle podczas zagotowania wody nie będzie miała gdzie się rozprężyć.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2821658.html

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Przy braku prądu raczej nic.
    Zatrzyma się pompka ale również podajnik nie będzie podawał paliwa i nie będzie pracowała dmuchawa, kocioł zacznie zwyczajnie wygasać.
    Jeśli nie miałeś z tego naczynia rury powrotnej do kotła to też nie było to żadne prawidłowo wykonane zabezpieczenie a ten zbiorniczek pod dachem był tylko takim naczyniem wyrównawczym które uzupełniało poziom cieczy która odparowuje z układu.

  4. #4

    Domyślnie

    Naczynie ma odejscie do kanalizacji przy dolewaniu wody do układu nadmiar wody ta rurka idzie do odplywu, wiem że przy braku pradu kocioł będzie stygł, lecz co jeśli np uszkodzi się pompka lub czujnik zacznie zaniżać , czy wystarczy tylko to zabezpieczenie które jest wkrecone z tyłu kotła, tak mi tłumaczył monter, że jak woda się zagotuje puszcza to zabezpieczenie i woda leci do kotłowni.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    Naczynie ma odejscie do kanalizacji przy dolewaniu wody do układu nadmiar wody ta rurka idzie do odplywu, wiem że przy braku pradu kocioł będzie stygł, lecz co jeśli np uszkodzi się pompka lub czujnik zacznie zaniżać , czy wystarczy tylko to zabezpieczenie które jest wkrecone z tyłu kotła, tak mi tłumaczył monter, że jak woda się zagotuje puszcza to zabezpieczenie i woda leci do kotłowni.
    Czyli jest zrobione źle, powinna ta rurka być wpięta do powrotu kotła, wtedy gdyby woda się z jakiegoś powodu zagotowała krąży między kotłem a naczyniem, para uchodzi "fajką", tak jak obecnie po zagotowaniu woda jest wyrzucana i dochodzi do przegrzania.
    Nie martw się też mi to spieprzyli kilka lat temu bo nie wiedziałem jak powinno być prawidłowo
    Dopiero na jednym ze spotkań w firmie Elektro-System ( producent sterowników ) zaproszony tam producent kotłów pan mgr.inż. Jerzy Tilgner który jest producentem z wiedzą a nie jakimś garkotłukiem z Pleszewa, wytłumaczył to wszystkim jak właściwie powinna być zabezpieczona instalacja w układzie otwartym.
    Zawór ciśnieniowy bezpieczeństwa o którym mówił Ci instalator zadziała po w zroście ciśnienia w instalacji ale też może się zapiec i takim sposobem jak to mówię jeśli chce się psa uderzyć to kij zawsze się znajdzie
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  6. #6

    Domyślnie

    To chyba hydraulicy maja taki schemat ,w pracy tez mi podlaczyli takim sposobem, kominek z plaszczem wodnym, nad nim naczynie i rura na zewnatrz, czasem jak braknie pradu cala woda wywala przez rurke w scianie. Co do tematu z moim kotłem chodzi mi o to czy woda pokona opór jakim jest przylacze w ziemi kolana etc. Dalbym naczynie w kotlowni ale pomieszczenie jest niskie ok 2m, w ukladzie jest dosc duzo wody bo jest na starych grubych rurach i grzejniki żeliwne.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Zrób sobie eksperyment - wyłącz pompę CO, otwórz grzejniki i zagrzej kocioł do jakichś 80 stopni. Zapewne nie przebije Ci grawitacyjnie do budynku - bo masz syfon za kotłem ( rury schodzą w dół do ziemi i potem wracają w górę ). Jak nie przebije - to znaczy że w razie awarii pompy nie masz żadnego zabezpieczenia kotła.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  8. #8

    Domyślnie

    No wlasnie tego sie obawiam , wiec jak w takim przypadku zabezpieczyc kociol?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    No wlasnie tego sie obawiam , wiec jak w takim przypadku zabezpieczyc kociol?
    Nad kotłem zamontować automatyczny odpowietrznik. To nim będzie uchodzić para z gotującej się wody w kotle (sytuacja awaryjna) woda będzie napływać z domu i puki jej starczy jest bezpiecznie - uwaga na parę - poparzenia. Nie trzeba gwałtownie wygaszać kotła. Otworzyć maksymalnie dopływ powietrza do kotła powyżej retorty i nastąpi stopniowe w miarę szybkie wystudzenie kotła. Niedopuszczalne jest odprowadzenie przelewu z naczynia wyrównawczego na zewnątrz budynku - może zamarznąć - jest to jedyna przyczyna ewentualnej eksplozji takiego układu CO.

  10. #10

    Domyślnie

    Mam zamontowany automatyczny odpowietrznik nad baypassem.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    Mam zamontowany automatyczny odpowietrznik nad baypassem.
    Nie wiem jak masz zrobiony baypass. Popatrz na instalacje kotła i wyobraź sobie para wodna idzie tylko do góry z najwyższego wyjścia kotła. Jak w stosunku do tego wyjścia znajduje się odpowietrznik jeśli nie ma zasyfonowania jest OK

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Obojętnie czy jest to kocioł z podajnikiem czy zasypowy zasada podłączenia naczynia wyrównawczego w układzie otwartym jest jedna i nie zmienna. Masz źle podłączony kocioł. Tracisz gwarancję i w razie jakiegoś nieszczęścia masz same problemy. Powinieneś mieć dwa obiegi grzewcze otwarty i zamknięty i naczynie wyrównawcze w kotłowni. Przeczytaj w DTR-ce kotła jak powinien być kocioł zabezpieczony. Będzie tam na pewno wpisana norma Polska albo narysowany schemat podłączenia.

  13. #13

    Domyślnie

    Kocioiol podlaczal serwisant producenta, gwarancji juz nie ma bo to bylo z 8lat temu.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    To ja dziękuję za taki serwis który nie zna podstawowych zasad instalacji kotła.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    To ja dziękuję za taki serwis który nie zna podstawowych zasad instalacji kotła.
    Powyższy układ można wykonać na kilka sposobów, wszystkie poprawne. Sposób w jaki jest wykonany (przy poprawnie zamontowanym odpowietrzaniu automatycznym kotła) jest bezpieczny. Można też wykonać w dwóch niezależnych układach - z wymiennikiem. Nie ma znaczenia otwarte czy zamknięte, muszą być prawidłowo wykonane.
    Jeśli w wykonanym układzie CO pomiędzy kotłem a naczyniem wyrównawczym nie ma zaworów jest OK. (konieczny odpowietrznik w kotle)

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jurgonka - przeczytałeś to co napisałeś. Proszą cię abyś chociaż przeczytał polską normę na temat zabezpieczania układu otwartego.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Jurgonka - przeczytałeś to co napisałeś. Proszą cię abyś chociaż przeczytał polską normę na temat zabezpieczania układu otwartego.
    Każdy zapis NP jest czymś wywołany. W tym wypadku tylko jeden zapis zasyfonowanie jest nieprzestrzegany. Konieczność pochyłu rur i brak zasyfonowań wywołany jest umożliwieniem samodzielnego odpowietrzania zabezpieczenia kotła. Montaż odpowietrznika automatycznego na syfonie (kotle) spowoduje uniemożliwienie powstania "korka" powietrznego, a więc instalacja zabezpieczająca będzie działała prawidłowo. W omawianym przypadku tylko zamknięcie przepływu pomiędzy kotłem a naczyniem wyrównawczym może doprowadzić do eksplozji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony