dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 403
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła w/w vs p/w

    Witam,

    To mój pierwszy post tutaj, dlatego chcę się od razu przywitać i zadać pytanie.

    Do nowobudowanego domu jako ogrzewanie przewiduję pompę ciepła. Ogrzewanie ma być realizowane poprzez podłogówkę na parterze i piętrze. Grzejników nie przewiduję.

    Dom ma ok. 200 m2 powierzchni użytkowej. Liczono mi zapotrzebowanie na CO + CWU – wychodzi ok. 11,5KW.
    Zacząłem orientować się w kosztach instalacji zasilania dolnego i kotłowni.
    Wychodziło to ok. 55 tys. brutto za odwierty + kotłownia (pompa z zasobnikiem). Proponowano mi różne pompy (NIBE, itp. itd.) – cena mniej więcej oscylowała w tych granicach.

    Kolega mnie jednak mocno namawia na pompę powietrze / woda. Sprawdzić można. Dostałem właśnie ofertę i tutaj firma zapronowala rozwiązanie oparte na pompie Daikim Altherma ERLQ011CAW1 + EHVH16S26C9W. Nie chodzi jednak o samą jednostkę, ale różnicę w cenie.
    Kotłownia oparta na w/w pompie ma nie kosztować ok. 35 tys. brutto. Różnica w koszcie jest znacza.

    Pytanie – czy różnica ta nie wynika z racji „gorszego” rozwiązania jaką jest pompa p/w? Nie wiem – stabilność grzania, skoki zapotrzebowania w p/w przy bardzo niskich temperaturach?

    20 tys. brutto to fura kaski, za którą mogę sfinansować wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze zostanie na hydraulika.
    Warto / niewarto?
    Ostatnio edytowane przez Plgbde ; 17-06-2014 o 12:57

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Moze na początek warto zainwestować w izolację, projektowe obciazenie cieplne twojego domu na poziomie ok 10,5 kW jest stosunkowo wysokie, a nawet za wysokie jak na ten budynek. Wyglada na to ze zastowałes symboliczne grubosci izolacji. To popraw w pierwszej kolejinosci, straty spadną, mozna zastosowac pompe o mniejszej mocy a przez to tanszej, koszty ogrzewania spadną.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    Pytanie – czy różnica ta nie wynika z racji „gorszego” rozwiązania jaką jest pompa p/w? Nie wiem – stabilność grzania, skoki zapotrzebowania w p/w przy bardzo niskich temperaturach?

    20 tys. brutto to fura kaski, za którą mogę sfinansować wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze zostanie na hydraulika.
    Warto / niewarto?
    Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
    Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
    Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach
    To brzmi obiecująco. Plan jest taki, że jak dzieciaki wyfruną z gniazda, to i będziemy starali się sprzedać dom - po co dla dwójki podstarzałych osób takie powierzchnie do sprzątania Będzie to na pewno krótszy okres niż 40 lat.

    Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.

    No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    To brzmi obiecująco. Plan jest taki, że jak dzieciaki wyfruną z gniazda, to i będziemy starali się sprzedać dom - po co dla dwójki podstarzałych osób takie powierzchnie do sprzątania Będzie to na pewno krótszy okres niż 40 lat.

    Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.

    No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?
    Tania chińszczyzna huczy.
    P np ma funkcję cichej pracy ale na zmniejszonej wydajności czyli do użycia przez 9 miesięcy oprócz zimy ale bez tej funkcji jest cichy co ktoś już tu potwierdzał

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę.
    Daikin to bardzo dobry wybór. Ja mogę polecić Panasonic, a i wiele dobrego pisze się o Atlantic. Jak pompa będzie dobrze dobrana to mocy jej nie zabraknie bez względu na firmę.

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?
    Jak powiesisz na ścianie sypialni to pewnie będziesz słyszał. U mnie wisi na ścianie kotłowni, około 6-7m od okien sypialni i jeszcze w życiu jej nie słyszałem. Największy hałas generuje w duże mrozy, a w tedy raczej się kawki na tarasie nie pije
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?
    to akurat był u mnie powód decyzji o gruntowej PC

    kuzyn ma PC p/w Altherma - siedząc u niego w salonie słyszę jak wiatraki huczą - a są wyciągnięte 5 m od ścian domu, ale pewnie jestem przewrażliwiony
    sąsiad ma jakiegoś LG (tak twierdzi) - 17 m od mojej posesji - jak stoję na werandzie - to ja w ziemie słysze wyraźnie
    jak otworze okno od strony sąsiada - słysze wyraźnie
    jak w dzień od ogrodu - nie słyszę
    ale w nocy jak stoję od strony ogrodu - to też ją słyszę


    moja zona twierdzi że słyszy i marudzi że ona w takim hałasie nie zaśnie - ale ona to zegarki po domu zbniera i zanosi do zamknietego pokoju po drugiej stronie domu
    ps. ja mogę spać w każdych warunkach, więc jako taki dźwięk mi nie przeszkadza
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Tu masz pracę mojej sprężarki w temp +3st. Poziom hałasu mierzony aplikacją na komórce to 52dB w odległości 20cm
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Nie wiem, czy technologia wymaga montowania wymiennika w konkretnej odległości od kotłowni - w każdym razie ściana kotłowni "leży" pomiędzy oknami od salonu a pokoju gościnnego. Ściana ma 2,5 metra szerokości.

    Myślę, że przy zamkniętych oknach nie będzie słychać (Vetrex V90+), okna sypialni mam od szczyty - tylko kwestia okien dachowych od tej samej strony.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Najlepiej samemu u kogos posluchac i miec wlasne zdanie.
    Nam nie przeszkadza wogole.
    Za oknem sypialni nie trzeba montowac jednostki zewnetrznej.

    A moc nie wiem jak dobrana... CO i CWU? PC i tak nie grzeje jednego i drugiego w tym samym czasie.
    Wazne aby moc byla dobrana pod katem zapotrzebowania domu przy najzimniejszych temp w danej lokalizacji i oddawanej mocy PC.

    Co i CWU. OZC liczone dla różnych wariantów ocieplenia. Od 12 do 7,5. Rekuperacja ma być bez względu na to, jaka będzie pompa.

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Nie musisz miec jednostki wewnetrznej blisko zewnetrznej. Dla zyklego klimatyzatora jest to nie rzadko 15m .
    Może ją wywalę w róg działki - byłoby jakieś 14 metrów od rogu domu.

    Kusicie "szatany" strasznie. )

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Załącznik 266122

    Nie chcialo mi sie do tamtego posta zalonczyc.

    30m Postaw u sasiada
    No i to jest kapitalna koncepcja. Wstawię od strony mojego ulubionego sąsiada - normalnie po złości.
    Z tego wyczytałem, to trzeba małą kapiliczkę postawić, bo musiałbym osłonić od wiatru (mam notoryczne wiatry z południa na północ.

    PS,
    Wyobrażacie sobie, że ulubiony sąsiad nie wyraził zgody na poprowadzenie w granicy płotu? Rozumiem, że nie chciał się dołożyć, ale jego "żona" powiedziała, że nie chce płotu w granicy. No to mamy przesunięte na min - niech tylko dupek spróbuje się do naszego płotu doczepić.
    Jeszcze mu wystawię wentylatory - akurat jest na północ od nas.
    Dodatkowo od tej strony będę miał wywietrznik od kanalizacji. )

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Plgbde Zobacz post
    Co i CWU. OZC liczone dla różnych wariantów ocieplenia. Od 12 do 7,5. Rekuperacja ma być bez względu na to, jaka będzie pompa.

    Może ją wywalę w róg działki - byłoby jakieś 14 metrów od rogu domu.

    Kusicie "szatany" strasznie. )
    witam

    proponuję podjedź do kogoś kto ma daną albo podobną pompę ciepła i posłuchaj jak pracuje
    jeżeli nie masz takiej możliwości to spytaj kogoś kto taką pompę ma - ostatnio np. GALL 86 zamontował i jego możesz spytać

    najczęściej o głośności pomp ciepła typu split piszą Ci co ich nie mają, a czasami pewnie ich nie widzieli na oczy

    B. WAŻNA UWAGA!!! wydajność oraz sprawność pomp ciepła typu split zależy od długości przewodów chłodniczych
    w raz ze wzrostem ich długości wydajność oraz sprawność spadają!!!

    dla pewnej pompy ciepła o mocy nominalnej 12kW dla długości orurowania do 10m wydajność jest ~stała, a przy 20m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,83!!!
    dla innej pompy o mocy nominalnej 14kW dla długości orurowania do 7m wydajność jest ~stała, a przy 10m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,91!!! , a przy 20m należy skorygować wydajność pompy współczynnikiem 0,87!!!

    pozdrawiam
    ,,,,

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Było o tym wielokrotnie na forum, ale się powtórzę.
    Pompa powietrzna posiada gorszą sprawność w skali roku (SCOP) przez co jej użytkowanie będzie droższe. O ile droższe? można śmiało przyjąć, że w Twoim przypadku zamknie się to w kwocie do 500zł rocznie. Różnica w cenie zatem zwróci Ci się już po 40latach
    Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
    Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
    Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej
    Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Mozna kupic inna za 20000:- , nie musi to byc D.
    Ale kazdy jezdzi czym chce
    Masz rację, np. Meeting za 18000
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lapeno
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    160

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
    Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
    Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej
    Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)

    Cześć Piotr.

    Czytam sobie ten wątek i naszło mnie pytanko.

    Skoro pompa powietrze / woda ma żywotność ok. 20 lat, to jak wygląda sprawa przy gruntowej?
    Odwierty są na zawsze (nie wiem, chyba że się rozszczelni), ale maszyneria w kotłowni?
    Budowa domu - szczęśliwe chwile to motyle. Cała reszta to walka.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Było ale się powtórzę - skąd ta informacja o 40 latach?
    Jak ma być realnie, to uwzględnij wymianę pompy powietrznej na nową gdzieś w połowie tego okresu (Viesio np. mówi o żywotności 17 lat) i wtedy skalkuluj "oszczędności" przy pompie PW, że tak powiem "globalnie" a nie tylko wyrywkowo.
    Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej
    Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)
    40lat wynika z prostego działania 20000tys. zł. / 500zł, gdzie 20000zł to różnica w cenie miedzy PCi PW, a GW podana przez pytającego a 500zł to proste wyliczenie różnicy w cenie eksploatacji przy założeniu durszlakowatego zużycia 15000kWh/rok i różnicy SCOP=1 na korzyść GW oczywiście

    Póki co nie znane są mi żadne dane jakoby PCi PW miała się rozsypać po 10-15latach, a GW pracować do końca świata i jeden dzień dłużej. Zasadniczo składają się z tych samych elementów, więc podobnie narażone są na zepsucie. Fakt, że sprężarka w PW umieszczona jest na zewnątrz nie ma tu wielkiego znaczenia - w swojej pracy miałem do czynienia ze sprężarkami 40 letnimi montowanymi na pokładzie statków, czyli w ekstremalnie niekorzystnych warunkach i jakoś działały. Poza tym kto wie co będzie za 20l? może pompa ciepła będzie już wtedy zabytkiem muzealnym? Sorry ale ja nie widzę sensu inwestować w coś z tak długim okresem zwrotu
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lapeno Zobacz post
    Cześć Piotr.

    Czytam sobie ten wątek i naszło mnie pytanko.

    Skoro pompa powietrze / woda ma żywotność ok. 20 lat, to jak wygląda sprawa przy gruntowej?
    Odwierty są na zawsze (nie wiem, chyba że się rozszczelni), ale maszyneria w kotłowni?
    Jak się coś psuje to przeważnie drobiazgi, coś z elektryki (softstart, czujnik kolejności faz, czasami stycznik). Główne elementy jak wymienniki w pompie ciepła są ze stali nierdzewnej i w normalnych warunkach nie do zniszczenia. Chyba że w systemie woda-woda ustanie przepływ dolnego źródła i nie zadziała automatyka, w glikolowej znacznie trudniej rozszczelnić parownik.
    Nawet jak padnie kiedyś sprężarka to po wymianie system działa z nie gorszą sprawnością. Ja "u siebie" jeszcze Copelanda nie wymieniałem, a niektóre pracują w bardzo ciężkich warunkach 24h na dobę przez cały rok, nie licząc kilku dni dni przerwy w święta.
    Skraplacz może się zabrudzić w niekorzystnych warunkach, ale to dotyczy też powietrznych.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    są i firmy, w których za 30-35k PLN zrobisz porządną PC głębinową z odwiertami
    czyli dokładnie w cenie Daikina...

    więc cóż, kto co woli


    ps. nie mam powietrznej, ale jak pisałem wyżej, mi dźwięk przeszkadza pc powietrznej sąsiada
    ale moge z tym żyć
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Dla okresu 10 lat na pewno powietrzna wyjdzie taniej i to wielu instalatorów powietrznych pomp wykorzystuje, zgodnie z zasadą że wszystko można udowodnić... Nawet ostatnio hydrauli udowadnia że pompa powietrzna jest tańsza w eksploatacji od gruntowej
    Normalnie cuda, nie dość że tańsza w eksploatacji to jeszcze tańsza w zakupie (choć nie wiem czy te 35k za powietrzną to tanio, bywa że drożej od gruntowej...)
    Musisz zatem zweryfikować swoje informację o tą pompkę:
    Panasonic Aquarea 5kW monoblock (WH-MDC05F3E5). Parametry:
    A7/W35: 5 kW - COP 5,08
    A2/W35: 4,8 kW - COP 3,75
    A-7/W35: 4,5 kW - COP 2,98
    A-15/W35 5 kW - COP 2,56

    A chłodzenie:
    A35/W7: 4,5 kW
    EER przy 35 °C (A35/W7): 3,33

    "Niezależnie od pogody monoblok 5 kW zawsze osiąga maksymalną wydajność, nawet przy temperaturze zewnętrznej -20°C"
    Cena katalogowa (http://www.medalaircon.co.uk/resourc...CE+LIST+14.pdf 2112 funtów x 5,15zł = 10 876 netto.

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    różnicy SCOP=1 na korzyść GW oczywiście
    Czyżby ?
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 19-06-2014 o 20:47
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #20

    Domyślnie

    Ciiii... o bo jak się Pyxis dowie to zejdzie na zawał

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony