dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Euro kołchoz już o to zadbał aby gruntowe były tylko inwerterowe.
    Swoją drogą kto jeździ starym dieslem np. można było użyć tanich części z ursusa
    to se ne wrati
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Euro kołchoz już o to zadbał aby gruntowe były tylko inwerterowe.
    Źródło?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    A wywala Ci błąd wysokiego ciśnienia ? Jeśli tak, to coś jest źle, nie znam Twojej instalacji, ale a zacznij od sprawdzenia temperatur zasilenie/powrót i przepływów.
    U mnie dopiero montują kotłownię więc mam nadzieję, że nie będzie "wywalać" błędu. Najdłuższa pętla ma 79 metrów, reszta między 50 a 75 plus dwie krótsze. Oporów przepływów nie powinno być gdyż jak pisałem dobiegi zrobione są z PEX 32/3 do jednego i drugiego rozdzielacza podlogówki od miejsca gdzie będzie stała PC.

  4. #44

    Domyślnie

    To powinno być ok.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Dziękuję.

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    dobra zdecydowałem się na inwerter
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Ile więcej kosztuje inwerter od "onofa"?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    nie wiem jak normalnie, ale w moim przypadku róznica zamyka się chyba w 2k
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Już pojawiają się jakieś przebłyski ukrócenia kopcenia, jak chociażby przykład Krakowa, choć na razie zawieszony. Jak użytkownicy tego rodzaju urządzeń zaczną w Polsce stanowić jakąś pokaźną grupę, to i rząd będzie się musiał nad nimi pochylić. Szkoda tylko, że u nas to wszystko zawsze tak długo drwa
    Prosta przyczyna: cena.
    Oraz brak pewności, że PC faktycznie działa.

    Sam mam też dylemat - mimo istnienia dofinansowania do PC (jeśli zastosuje się też ogniwa słoneczne).

    To, że w przeciągu xy lat inwestycja się zwróci to jednak nie do końca przekonuje...
    zwłaszcza że istnieje ryzyko pojawienie się dodatkowych problemów: awarie, wady wykonania PC....

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    ...
    To, że w przeciągu xy lat inwestycja się zwróci to jednak nie do końca przekonuje...
    zwłaszcza że istnieje ryzyko pojawienie się dodatkowych problemów: awarie, wady wykonania PC....
    Podłoga z panelami lub ładnymi płytkami kiedy się Tobie zwróci? Moim zdaniem goły beton na posadzce jest tańszy, ale mniej wygodny.
    Mam PCi, bo nie chciałem gazu i corocznych płatnych przeglądów.
    Jak to kiedyś Pyxis powiedział, zwróci się jak wódkę popijesz piwem
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Oraz brak pewności, że PC faktycznie działa.
    Gdzie i kto ma jakieś wątpliwości? Matematyka jest uniwersalna i wyjaśnia, że PC działa. Jak i doświadczenia użytkowników posiadających PC. PC to piekielnie stara technologia, znana od 1903 roku -- a więc ma już ponad 100 lat! A i tak w dwudziestym wieku znajdzie się jakiś niedowiarek. :|

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    To, że w przeciągu xy lat inwestycja się zwróci to jednak nie do końca przekonuje...
    To może przekona Cię, że zakładając PC na rzecz jakiegoś węglowca nie będziesz TRUĆ siebie, swoich domowników i sąsiadów toksycznymi związkami azotu, siarki i rakotwórczymi benzopirenami powstającymi w wyniku gównianego spalania węgla (a takie jest niewątpliwie spalanie węgla w domowych kotłach). Niewątpliwie Ty i Twoja rodzina będą pierwszymi, którzy będą ten syf wdychać. Pomyśl wtedy ile kosztuje leczenie i za ile da się wykupić od śmierci.

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    zwłaszcza że istnieje ryzyko pojawienie się dodatkowych problemów: awarie, wady wykonania PC....
    Pompa ciepła jest konstrukcyjnie prosta jak cep ojca Pawlaka. Łatwiej to naprawić niż np. uszkodzony piec węglowy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #52

    Domyślnie

    Pytanie do fachowców : czy można do PC on/off zamontować falownik celem "miękkiego" startu i stopu ? czy obroty sprężarki można zmniejszyć tak jak w zwykłym silniku ? celem zmniejszenia mocy ?
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał k***a*z Zobacz post
    Pytanie do fachowców : czy można do PC on/off zamontować falownik celem "miękkiego" startu i stopu ? czy obroty sprężarki można zmniejszyć tak jak w zwykłym silniku ? celem zmniejszenia mocy ?
    Podobno, tak tylko słyszałem, że PCi inwerterowe mają sprężarki przystosowane tylko do takiej pracy ze zmiennymi prędkościami.
    Najlepiej niech się wypowie ktoś kto ma inwertera i może podejrzeć model sprężarki i wtedy trochę się rozjaśni.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Podłoga z panelami lub ładnymi płytkami kiedy się Tobie zwróci? Moim zdaniem goły beton na posadzce jest tańszy, ale mniej wygodny.
    Mam PCi, bo nie chciałem gazu i corocznych płatnych przeglądów.
    Jak to kiedyś Pyxis powiedział, zwróci się jak wódkę popijesz piwem


    A ekogroszek kiedy się zwraca?

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdrianEH Zobacz post


    A ekogroszek kiedy się zwraca?
    Zwraca się zwraca, jak trzeba popiół wyciągać z pieca
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał k***a*z Zobacz post
    czy można do PC on/off zamontować falownik celem "miękkiego" startu i stopu ? czy obroty sprężarki można zmniejszyć tak jak w zwykłym silniku ? celem zmniejszenia mocy ?

    Dostałem ofertę na PC on/off o mocy 7,4kW (ma wystarczyć do domu 115m2)
    i w opcjach dodatkowych jest:
    soft-start sprężarki – 600zł/netto

    sama pompa 14700 zł netto (ecopower)
    pozostaly koszt to montaż, zbiornik cwu, wykonanie kolektorow pionowych.

    te 14700 zł netto (jako ryzyko gdyby po okresie gwarancji byla potrzeba wymiany calej pompy) + potencjalna prostsza naprawa wyglada kuszaco,
    a firmy ktore zaoferowaly mi inwerter chca wiecej (sporo ok 15k PLN wiecej byc moze za lepsze pompy i z lepszym cop(choc nie wiem ile bym zaoszczedzil na kosztach energii w praktyce), ale NIE oferuja gwarancji na dluzszy okres niz ecopower a nawet na krotszy.... ).

    a jak sadzicie jaka pompa lepsza do pozniejszego (pradopodobnie) dodania zasilania dodatkowo z ogniw fotowoltaicznych?

    dodatkowo przemawia do mnie fakt ze on/off mozna wlaczyc nawet jak padnie elektronika (ktorej duzo nie ma) a w inwenterze moze byc z tym problem.
    Nie planuje innego ogrzewania (poza kominkiem ale bez plaszcza wodnego itp) wiec nie chcialbym zima zostac z pc z uszkodzona elektronika (i zastanawianiem sie jak znalezc zamiennik).
    Ostatnio edytowane przez Krix ; 04-04-2015 o 12:14

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    To może przekona Cię, że zakładając PC na rzecz jakiegoś węglowca nie będziesz TRUĆ siebie, swoich domowników i sąsiadów toksycznymi związkami azotu, siarki i rakotwórczymi benzopirenami powstającymi w wyniku gównianego spalania węgla (a takie jest niewątpliwie spalanie węgla w domowych kotłach).
    Wiesz gdybym miał pod dostatkiem kasy to bym się nawet nie zastanawiał.
    Technologia węglowa też jest stosowana na wieków i jakoś (marnie ale jednak) ludzie żyją.

    Gdybym miał kasę to bym kupić hybrydowy samochód a cały dach zrobił w solarach.
    Sądzę, że gdyby ludzie mieli pod dostatkiem środków finansowych to właściwie każdy by tak robił.

    Sąsiedzi i tak będą truć i mnie i całą okolicę - i znów GDYBYM miał niewyczerpalne źródło finansów to bym im sfinansował modernizację kotłowni. Niestety nie mam tak dobrze.
    Dofinansowania też jako takiego nie ma, choćby zniżek podatkowych. Jest to Prosument ale to bardziej na solary.

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Wiesz gdybym miał pod dostatkiem kasy to bym się nawet nie zastanawiał.
    Technologia węglowa też jest stosowana na wieków i jakoś (marnie ale jednak) ludzie żyją.

    Gdybym miał kasę to bym kupić hybrydowy samochód a cały dach zrobił w solarach.
    Sądzę, że gdyby ludzie mieli pod dostatkiem środków finansowych to właściwie każdy by tak robił.

    Sąsiedzi i tak będą truć i mnie i całą okolicę - i znów GDYBYM miał niewyczerpalne źródło finansów to bym im sfinansował modernizację kotłowni. Niestety nie mam tak dobrze.
    Dofinansowania też jako takiego nie ma, choćby zniżek podatkowych. Jest to Prosument ale to bardziej na solary.
    Z twojej wypowiedzi wynika tylko jedno - nie pomyślałeś przed budową i wydałeś mniej więcej tyle samo lub nie wiele mniej na mało ekonomiczny i obsługowy system niż gdybyś pomyślał.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Z twojej wypowiedzi wynika tylko jedno - nie pomyślałeś przed budową i wydałeś mniej więcej tyle samo lub nie wiele mniej na mało ekonomiczny i obsługowy system niż gdybyś pomyślał.
    Domu jeszcze nie ma, dopiero myślę stąd tu takie pytania.

    We wcześniejszej wypowiedzi moje uwagi o klasyk czy inwertorowa (ze względów ekonomicznych w tych późniejsze utrzymanie pomp w razie uszkodzeń
    skłaniam się do standardowej).
    Gdyby dodawać później panele słoneczne to z którym typem pomp będą lepiej współgrać (o ile to w ogóle ma znaczenie)?

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    a jak sadzicie jaka pompa lepsza do pozniejszego (pradopodobnie) dodania zasilania dodatkowo z ogniw fotowoltaicznych?
    Jeśli w inwerterze mógłbyś bezpośrednio sterować mocą, to by był lepszy dla pv, bo pv to niestabilne źródło energii i fajnie by było móc dopasować pobór do produkcji. Jednak wątpię, żeby bez jakichś kombinacji alpejskich i ingerencji w sterownik dało się to zrobić, więc w sumie jeden kit, bo pv on-grid będą współpracować z czymkolwiek. Z drugiej strony jak piszesz o 15-tys. większy koszt inwertera przewyższa jakiekolwiek korzyści związane z jego posiadaniem, nie mówiąc o tym, że gdyby przez przypadek padła elektronika, to może być spory koszt naprawy. Sprężarki też dowolnej się nie wstawi. Gdyby inwerter był w tej samej cenie, albo 10% wyższej, to ja bym chyba wybrał inwerter, ale w przypadku ceny większej o 20-30% to już bym się nie zastanawiał.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony