dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 164
  1. #21

    Domyślnie

    wydaje mi się że sam piec to nie wszystko. Jeszcze trzeba dobrać dobry pellet. Jak będzie słabej jakości, mokry to będzie słabo się palił co spowoduje że będzie trzeba go dużo używać.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karolek33

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    białystok
    Kod pocztowy
    15-001
    Posty
    28

    Domyślnie

    to fakt dobór odpowiedniego pieca na pellet to raz i następny dylemat czy podłogówka czy tradycyjne grzejniki

  3. #23

    Domyślnie

    A gdybyscie mieli do wyboru.
    1. Zebiec Duo Merkury
    2. Berski Eko Max Greem Power
    3. SAS Slim
    To ktory byscie wzieli i jaka moc?
    Dom budowany z keramzytu 24 Czamaninek + 15cm ocieplenia styropian i poddasze uzytkowe, w sumie ok 140 uzytkowej a calosci ok 190m2.

    Ciekawe jest to ze dzwonilem do Zebca i proponuje 14kw a Berski 25kw i ty chyba za duzo za duzo w drugim przypadku.

    Pozdrawiam
    Jacek

  4. #24

    Domyślnie

    Bierz najmniejszy chyba że udowodnisz że potrzebujesz większy. Policz ile opału jest taki piec spalić w ciągu doby miesiąca a otrzeźwiejesz i kupisz właściwie.
    Możesz oszacować zapotrzebowanie http://cieplowlasciwie.pl/

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fmq byłem zobaczyłem, ponad przeciętnie dobry kalkulator, ale nigdy to nie będzie pełny audyt energetyczny domu.
    Wyszło mi że potrzebował bym wydać 9000 tyś na ogrzewanie drewnem 60 mp drewna bukowego, tylko program nie uwzględnia tego że ..
    jest jeszcze bryła domu, gdzie północna strona jest osłonięta bardzo mocno drzewami + ganek/galeria ... dodatkowo głębokość osadzenia domu w gruncie, suchym jak pieprz gruncie, plus właśnie strefa buforowa pod gankiem.
    http://www.builddesk.pl/ tu jest dużo bardziej dokładny program do audytów.
    a najdokładniejszy jest arkusz kalk, plus
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-11-2014 o 16:47

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fmq byłem zobaczyłem, ponad przeciętnie dobry kalkulator, ale nigdy to nie będzie pełny audyt energetyczny domu.
    Wyszło mi że potrzebował bym wydać 9000 tyś na ogrzewanie drewnem 60 mp drewna bukowego, tylko program nie uwzględnia tego że ..
    jest jeszcze bryła domu, gdzie północna strona jest osłonięta bardzo mocno drzewami + ganek/galeria ... dodatkowo głębokość osadzenia domu w gruncie, suchym jak pieprz gruncie, plus właśnie strefa buforowa pod gankiem.
    http://www.builddesk.pl/ tu jest dużo bardziej dokładny program do audytów.
    a najdokładniejszy jest arkusz kalk, plus
    Ja tam widzę 51.4mp plus prawie 2 tys. obsługa. Mi wylicza mniej niż wychodzi w rzeczywistości a różnica może pokrywać CWU, którego również kalkulator nie uwzględnia.

  7. #27

    Domyślnie

    sklaniam sie do zakupu Zebca bo mniejszy ima wiecej mozliwosci., np. sterowanie przez internet. tylko ze jest ponad 3000 drozszy. .. czy warto.? oto jest pytanie... z kolei Berski ma grubsza blache (6mm)....

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A bo nie najechałem na obrazek ... 51 mp ... no teraz widzę , sprawność spalania 50% .. no już przeszłość
    nigdy nie poszło więcej jak 25 mp drewna, a tu w pod Bieszczadami nie trudno od dobrego buka ..
    Fakt że karnie w całym domu nie było 20 st ciągle 24 h na dobę .. nie mniej, założenie sprawności 50%

    Bzdurą są też straty na wentylację .. 11% lekko licząc 40 % dokładnie 38 % ( .. ale ..
    487 W/K strat na przenikanie wobec 188 W/K na wentylację ..)

    Mnie wyszło z audytu nie 53 MWh a 96 MWh po uwzględnieniu sprawność C.O
    Czyli Ek tot .
    teraz mając 96 MWh i http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx wartość opałową MP buk..
    to wychodzi 43 MP drewna ..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-11-2014 o 22:08

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekkutno Zobacz post
    sklaniam sie do zakupu Zebca bo mniejszy ima wiecej mozliwosci., np. sterowanie przez internet. tylko ze jest ponad 3000 drozszy. .. czy warto.? oto jest pytanie... z kolei Berski ma grubsza blache (6mm)....
    Nie siedzę dobrze w temacie kotłów na pelet więc do wyboru konkretnego nie będę nawet starał się Ciebie pchnąć. Watro byś zobaczył pracujący kocioł, który zamierzasz kupić. Pracujący bo najwięcej Ci powie o swojej pracy. Dym z konina, sadza/smoła na wymienniku to najlepsze wyznaczniki złego spalania. Albo związek z nastawami lub wadliwa konstrukcja. Jedną z najczęstszych wad jest ruszt wodny w płomieniach palnika. Zresztą w żadnym kotle słowa ruszt wodny nie powinny się pojawić. Wbrew pozorom konstrukcje dobre są zdecydowanie prostsze. Często to właśnie kuszące udziwnienia stają się powodem niepoprawnego spalania. Pelet z tego co wiem jest paliwem stosunkowo trudnym. Ma związany tlen i potrafi się tlić i cofać żar. Producenci bronią się rozwiązaniami typu strażak bądź fizyczne oddzielenie zasobnika paliwa od płomienia (klapy lub podwójny układ podający). Dobrą sprawą jest zapalarka ale nie jest to róża bez kolców. Zapłon z niej wymaga niemałej porcji energii elektrycznej i często jest kompromis podtrzymanie czy zapalarka. Myślę że praca z buforem jest dobrym wyjściem ale to kolejne koszta ale w pełni uzasadnione.

  10. #30

  11. #31

    Domyślnie

    a to mają być kotły na pelet ? teoretycznie są w dziale ale to 100% kotły na eko-groszek a nie na pellet.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #32

    Domyślnie

    No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    מרכבה: Sytuacja u mnie: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/fnz
    coś dziwnie mało wyszło
    Ściany: 46cm, w tym Pustaki ceramiczne 29cm + Pustka powietrzna 5cm + Cegła pełna 12cm
    bo to gorsze rozwiązanie niż
    u mnie gdzie pustka ma 1,5 cm .. no ale. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/foi ten program też trzeba umieć obsłużyć, bo zawyża wyniki ..
    ponieważ wlicza dach do bilansu, gdzie dach jest poza strefą, adekwatne jest podanie dachu płaskiego.
    Ostatnia kondygnacja jest zwieńczona płytą żelbetową, a na niej jest 6cm izolacji,a na skosach 20-30 cm +6 pod wylewką.
    ale tego nie uwzględniałem.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekkutno Zobacz post
    No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?
    Są albo typowe kotły na pellet lub z możliwością palenia pelletem jako paliwo zastępcze najlepiej w mieszankach z miałem, groszkiem czy eko groszkiem.
    Zobacz na ten: https://device.esterownik.pl/device/5041/
    Wczoraj podregulowałem klientowi przez neta parametry na sterowniku bo chciał sprawdzić czy mówiłem mu przed zakupem prawdę o możliwości palenia samym ziarnem zbóż i chyba mówiłem prawdę
    Ceny zbóż w tym roku sięgnęły chyba dna, przytargał od znajomego z wioski owies i kociołek pracuje teraz na czystym owsie.
    A ktoś pisał że eCoal nie moduluje mocą palnika
    Można spojrzeć na wykresy.
    Nie wiem czy wiesz że te sterowniki produkują Ci pod nosem ? tak w Kutnie

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekkutno Zobacz post
    No ja chcialbym palic w nich pellet, ale chce kupic kociol uniwersalny zeby mozna byli palic ekogroszek, pellet lub np owies. No to jaki piec byscie polecili? moze jest ktos z okolic kutna zeby podpatrzec jak pracuje piec ?
    To co zmodyfikowałem w swoim kotle to widzę że w RBR-rze jest za dopłatą - docieplenie komory spalania. I to bym polecał. Piece tego typu mogą pracować na wymienionych paliwach. Wszystko co drobne. W wymienionym kotle z tą opcją chyba nie ma już spalania na ruszcie awaryjnym. Moim zdaniem to nie problem bo drewno można wyzrębkować gruby węgiel skruszyć, a śmieci nie mają takiej wartości opałowej by było warto.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    A ktoś pisał że eCoal nie moduluje mocą palnika
    Można spojrzeć na wykresy.
    Nie wiem czy wiesz że te sterowniki produkują Ci pod nosem ? tak w Kutnie
    Od samego początku pisałem ze można modulować moc palnika, tylko aby to zrobić trzeba mieć możliwość odpowiedniego odbioru tego ciepła i go zmagazynowania (bufor lub podłogówka). Co z tego jak zmoduluje się niską moc jak zapotrzebowanie będzie większe i dom się będzie wychładzał lub moc palnika będzie większa i dom będzie się przegrzewał, ale dzięki właśnie zmagazynowaniu ciepła można dostarczać większą moc niż jest potrzebna i następnie z bufora i w mniejszym stopniu z podłogówki to ciepło oddawać domowi. Dobrze też jak palnik jest też odpowiednio dobrany do mocy kotła, miałem tego przykład jak modulowałem jak najniższą możliwą moc w lecie przy dobrym paliwie i przy małej ekoenergii( nie można zejść poniżej średniej 1kW/24h) i musiałem podnosić niepotrzebnie dawki paliwa aby kocioł nie wygasł i oczywiście spaliłem przez to więcej jakbym palił mniej kalorycznym paliwem.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Od samego początku pisałem ze można modulować moc palnika, tylko aby to zrobić trzeba mieć możliwość odpowiedniego odbioru tego ciepła i go zmagazynowania (bufor lub podłogówka). Co z tego jak zmoduluje się niską moc jak zapotrzebowanie będzie większe i dom się będzie wychładzał lub moc palnika będzie większa i dom będzie się przegrzewał, ale dzięki właśnie zmagazynowaniu ciepła można dostarczać większą moc niż jest potrzebna i następnie z bufora i w mniejszym stopniu z podłogówki to ciepło oddawać domowi. Dobrze też jak palnik jest też odpowiednio dobrany do mocy kotła, miałem tego przykład jak modulowałem jak najniższą możliwą moc w lecie przy dobrym paliwie i przy małej ekoenergii( nie można zejść poniżej średniej 1kW/24h) i musiałem podnosić niepotrzebnie dawki paliwa aby kocioł nie wygasł i oczywiście spaliłem przez to więcej jakbym palił mniej kalorycznym paliwem.
    To już każdy doświadczony wie że że dobry węgiel to na mrozy a słaby na mniejsze zapotrzebowanie. Zmieniając węgiel niejako zmieniasz charakterystykę sprawności kotła. Kiepskim a raczej mało kalorycznym opałem z dużą zawartością popiołów przesuwasz ją w stronę mniejszych mocy. Nawet dla palników które są korzystniejsze niż zasypowce istnieje pewne minimum możliwości. Tak przy okazji zastanawiałeś się ile byś musiał węgla więcej spalić w zasypowcu chcąc utrzymać płomień?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    To już każdy doświadczony wie że że dobry węgiel to na mrozy a słaby na mniejsze zapotrzebowanie. Zmieniając węgiel niejako zmieniasz charakterystykę sprawności kotła. Kiepskim a raczej mało kalorycznym opałem z dużą zawartością popiołów przesuwasz ją w stronę mniejszych mocy. Nawet dla palników które są korzystniejsze niż zasypowce istnieje pewne minimum możliwości. Tak przy okazji zastanawiałeś się ile byś musiał węgla więcej spalić w zasypowcu chcąc utrzymać płomień?
    Ale jakbym miał lepiej dobrany palnik(mniejszy) to może by sobie poradził i nie musiałbym mieć dwóch opałów na lato/zima. Lub tak jak widzę coraz większa ilość forumowiczów przechodzi na miał i palnik w lecie sobie spokojnie poradzi, a w zimie pewnie też wyrobi.
    Paliłem w zeszłym roku w starym domu w zasypowcu tak aby rurki nie zamarzły i nie dość że koszty były wyższe t jeszcze cały piec oblepiony był smołą i w tym roku odpaliłem piec gazowy i pewnie wyjdzie taniej. Minął właśnie rok odkąd przeprowadziłem się do nowego domu i koszt ogrzewania i CWU przez te 12 miesięcy wyszedł poniżej 2000zł biorąc pod uwagę że to pierwszy rok i dopiero dom się wygrzewał i nie wszystko było ocieplone to jest i tam sporo mniej niż ogrzewanie starego domu o powierzchni z połowę mniejszą.

  19. #39

    Domyślnie

    Maher próbuj z miałem. Tylko nie płacz jak Ci wyjdzie większe spalanie bo to taki urok słabych węgli. Na dobrą sprawę powinieneś go taniej i nieco więcej kupić choć na próbę 2-4 worki Ci w zupełności starczy.

  20. #40

    Domyślnie

    to temat o pelecie czy o weglu ?
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony