dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WILU1980

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    2

    Domyślnie Przepływ nominalny - konsultacja potrzebna

    Witam Forumowiczów. Długo czytam to forum, dziś postanowiłem się zarejestrować i zapisać ale do rzeczy:
    Mam instalację solarną złożoną z 4 paneli płaskich Fakro SKV o rozmiarze 78x140, do tego zbiornik 300L ze zintegrowanym osprzętem solarnym, m. in. pompą WILO ST15/6 ECO, przepływomierzem elektronicznym G-916 i sterownikiem G-422-P07. Firmowane przez Fakro a tak naprawdę producentem jest Hewalex.
    Moje pytanie dotyczy parametru o nazwie "przepływ nominalny". Jestem po dość wnikliwej lekturze zarówno instrukcji jak i informacji dostępnych w internecie i mam mętlik w głowie. Z lektury instrukcji firmy Hewalex wynika, że przepływ nominalny powinno się ustawić wg wzoru: liczba kolektorów x 1,5 (w przypadku kolektorów płaskich taki współczynnik jest zalecany), czyli 4x1,5 co daje nam 6l /min przepływu nominalnego.

    Jednakże lektura forów dyskusyjnych i innych tego typu źródeł informacji zaleca ustawienie tego parametru w odniesieniu do tego co podaje w informacjach producent paneli. Dla paneli SKV o rozmiarze 78x140 Fakro podaje przepływ nominalny 55l /h, co po przeliczeniu daje 0,916l /min. Mnożąc to przez liczbę kolektorów (4) otrzymujemy przepływ nominalny dla mojej instalacji 3,664l /min.

    6 a 3,664l/ min to dość duża różnica, stąd moje pytanie: która wartość jest właściwa? a raczej sposób wyznaczenia tego przepływu. sugerować się tym co zaleca Hewalex czy też brać pod uwagę parametry kolektorów podawane przez producenta.
    Dodam jeszcze że wartość przepływu 3,664l/min jestem w stanie osiągnąć na 1 biegu pompy (pompa ma 3 biegi przełączne śrubokrętem) - mam wtedy przepływ w okolicach 3,8l / min. Natomiast przepływu 6l /min nie jestem w stanie osiągnąć nawet na 3 biegu pompy (przepływ bieżący pokazuje na poziomie ok 5,3l /min). Nie wiem czy ma tu wpływ na to fakt, że w sterowniku mam ustawioną automatyczną regulację obrotów pompy, musiałbym się tym jeszcze "pobawić".

    Zatem drodzy Forumowicze, jeśli można to proszę o nakierowanie mnie jak prawidłowo ten przepływ nominalny wyznaczyć

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    W instalacjach High-flow od 0,4 do 1,0l/(min*m2pow.czynnej ).
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3

    Domyślnie

    5,3l w zupełności wystarczy dla 4 paneli.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WILU1980

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    W instalacjach High-flow od 0,4 do 1,0l/(min*m2pow.czynnej ).
    hmmm czyli ten ustawiony przeze mnie powinien być OK (0,78x1,4x4=4,36l /min). Zastanawiają mnie tylko zalecenia Hewalexu odnośnie tej wartości.
    Fakro podaje przepływ maksymalny dla tego kolektora 85l /h co daje 1,416l /min. Mnożąc to przez liczbę kolektorów (4) otrzymujemy 5,666l /min, czyli dalej mniejszy niż ten który zaleca Hewalex.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja dla 3 płaskich Hewalexa mam ustawiony przepływ 4,0l/min i wszystko działa dobrze.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał WILU1980 Zobacz post
    hmmm czyli ten ustawiony przeze mnie powinien być OK (0,78x1,4x4=4,36l /min)
    Jeden kolektor SKW 78x140 ma powierzchnię 0,91m2 - http://www.dincertco.de/logos/011-7S1784%20F.pdf

    1,45-3,64l/min
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Jeden kolektor SKW 78x140 ma powierzchnię 0,91m2 - http://www.dincertco.de/logos/011-7S1784%20F.pdf

    1,45-3,64l/min
    O tym jaki ma być przepływ to przede wszystkim decyduje powierzchnia wężownicy, a nie wydumane przeliczniki.
    Jak na rotametrze ustawić 3,64l/min.? Jak jest jeszcze przepływomierz i pokazuje nam z taką dokładnością to jeszcze pół biedy.
    Obecnie elektroniki sterujące pompą mają zmienne jej obroty a więc i zmienny przepływ. Z tego to względu ustawianie czegokolwiek mija się z celem a szczególnie na rotametrze. Rotametr to wymysł z czasów kiedy elektronika pracowała na zasadzie włącz-wyłącz. A więc przepływu nie ustawia się według jakiegoś wzoru a na zasadzie : różnicy temp. między zasilaniem i powrotem na zbiorniku mierząc na króćcach przyłączeniowych. Ta różnica powinna wynosić 14-18 stopni. Elektronika powinna tak dobierać obroty pompy aby ta różnica została zachowana przez cały dzień, przy różnych stopniach nasłonecznienia. Pod uwagę również elektronika bierze długość instalacji i grubość otulin cieplnych (straty).
    Ot i cała filozofia.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony