dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mar-Mon

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    3

    Domyślnie Wymiana kominka z płaszczem na DGP?

    Witajcie, jako nowicjusz na forum mam pytanie do Was jak w temacie. Mamy stary - 11 letni kominek z płaszczem wodnym, który ostatnio się nam zapalił. Kominiarz stwierdził że konieczna jest wymiana wkładu kominowego. W związku z tym postanowiliśmy przy okazji wymienić wkład na wkład narożny. Obecny wkład jest cały zabrudzony, szyba non stop czarna, a chodziło nam zawsze oto aby móc posiedzieć przy ogniu. Mamy oprócz kominka z płaszczem dodatkowo piec gazowy zasilany gazem ziemnym. W związku z tym zaczęliśmy sie zastanawiać nad wymianą kominka na DGP. Do tej pory paliliśmy w kominku sporadycznie, głównie wiosną i jesienią zanim włączyliśmy piec, a zimą czasami w tygodniu wieczorem i zazwyczaj w weekendy. Pomyślałem, żeby uruchomić kominek powietrzny i spróbować doprowadzić powietrze na górę do sypialni. Dajcie znać czy takie rozwiązanie ma sens przy urządzonym domu? Nigdzie nie znalazłem takiego wątku. Dzięki za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego co piszesz wynika, że prawdopodobnie źle palicie i niezależnie od tego czy będziesz miał kominek wodny czy powietrzny, efekt będzie mniej więcej taki sam. Pożar komina jest oznaką, że jest to sytuacja bardzo poważna.

    Jaki w tej chwili masz wkład, komin, dolot powietrza? Masz bufor ciepła?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mar-Mon Zobacz post
    .... Mamy stary - 11 letni kominek z płaszczem wodnym, który ostatnio się nam zapalił.......
    A co to znaczy się zapalił, rozszczelnił i ogień/dym wyszedł na obudowę?? czy co? czy kominiarz nie mówił może o kominie.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mar-Mon

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    3

    Domyślnie

    Co znaczy źle palimy? Palimy drewnem wysezonowanym poniżej 5% wilgotności. Nie wiem czym palił poprzedni właściiciel, ale kominek jest zalepiony odkąd się wprowadziliśmy. Komin jest murowany, do niego wchodzi rura od kominka, która to rura niestety nie ma rewizji i nie ma możliwości jej wyczyszczenia, stąd pewnie pożar. Stąd też chęć zmiany wkładu na taki który będzie dochodził bezpośrednio do komina. Mam zbiornik na górze, ale to raczej zbiornik wyrównawczy do uzupełnienia wody, bo mały jest. Nie mam typowego bufora kilkuset litrowego. Stąd pytanie czy nie lepiej zmienić kominka na DGP, skoro i tak mamy gaz ziemny.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mar-Mon

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zapaliła się sadza w rurze łączącej komin z kominkiem, bo nie ma w niej rewizji. Sam kominek odkąd się wprowadziliśmy jest cały zalepiony. Kominiarz sugeruje włożyć wkład by mozna było czyścić komin bezpośrednio do kominka.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Czy kominek daje się jeszcze używać, czy nie został rozebrany, jeśli jest cały czy jest do niego sterowanie, jaka jest temp. załączenia pompek , jeśli tak to czy w ogóle masz chęć go reanimować, czy zdecydowanie nowy i kropka. Przerobić zawsze można DGP w istniejącym domu duże wyzwanie- kanały mocno zmieniają wygląd mieszkania i nie zawsze da je się zrobić.

  7. #7

    Domyślnie

    Możliwe, że DGP nie będzie konieczne i wystarczy kominek powietrzny. Raczej umów się z jakimś zdunem na oględziny i ocenę możliwości, kosztów i rodzaju kominka, bo tak w ciemno to nikt Ci sensownego rozwiązania nie zaproponuje. A przede wszystkim trzeba wyczyścić komin i obejrzeć go w jakim jest stanie po pożarze.
    5% wilgotności ma mało który brykiet Jeżeli drewno ma 15% to już jest bardzo suche.
    Ps. Masz forumowego zduna 60 km od domu
    Ostatnio edytowane przez Krakers70 ; 25-03-2019 o 08:24

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mar-Mon Zobacz post
    Co znaczy źle palimy? Palimy drewnem wysezonowanym poniżej 5% wilgotności. Nie wiem czym palił poprzedni właściiciel, ale kominek jest zalepiony odkąd się wprowadziliśmy. Komin jest murowany, do niego wchodzi rura od kominka, która to rura niestety nie ma rewizji i nie ma możliwości jej wyczyszczenia, stąd pewnie pożar. Stąd też chęć zmiany wkładu na taki który będzie dochodził bezpośrednio do komina. Mam zbiornik na górze, ale to raczej zbiornik wyrównawczy do uzupełnienia wody, bo mały jest. Nie mam typowego bufora kilkuset litrowego. Stąd pytanie czy nie lepiej zmienić kominka na DGP, skoro i tak mamy gaz ziemny.
    Jak zmierzyłeś te "poniżej 5%" wilgotności drewna?

  9. #9

    Domyślnie

    Po pierwsze, nie masz drewna 5% wilgotności, to ci mogę powiedzieć na pewno. Nie wiem jak pozyskujesz drewno, ale sprzedawcy zawsze zapewniają, że ich jest super wysezonowane, leżało 2 albo 3 lata itd. Wiem, przerabiałem. W praktyce właściwie każdy handlujący drewnem sprzedaje je wilgotne, bo sezonowanie się po prostu handlowcom nie opłaca.
    Po drugie, złe palenie może oznaczać u ciebie: zbyt mało powietrza (przytłumianie ognia, żeby się dłużej paliło lub słaby dolot), słaby ciąg kominowy (z tak zatkaną rurą to na pewno), niską temperaturę spalania, palenie od dołu itd. Często te rzeczy ze sobą współwystępują. Nie wiem jak jest u ciebie, ale na pewno jest nieprawidłowo, i sama wymiana wkładu na inny bez zmiany sposobu palenia nic ci nie pomoże. Z drugiej strony zmiana sposobu palenia być może da dobre efekty i inwestowanie pieniędzy w nowy wkład będzie niepotrzebna.
    Po trzecie, zmiana na DGP, jak ktoś wcześniej zauważył, to spora ingerencja, dużo roboty i wydatków więcej niż ci się wydaje. Trzeba odciąć hydraulikę (która - już zrobiona - w ten sposób się zmarnuje), kupić nowy (najlepiej nie najtańszy i badziewny) wkład i go zainstalować, dokupić nową automatykę, przekuć kanały pod ogrzewanie, zrobić od nowa obudowę i jeszcze pewnie kilka rzeczy po drodze wyjdzie. A rezultaty mogą okazać się wątpliwe. Ja bym spróbował najpierw reanimować to, co jest, ale to twój wybór.
    Na pewno trzeba wymienić rurę, która się paliła i porządnie, fachowo wyczyścić komin. Wtedy można zobaczyć jak się będzie paliło. Co do reszty się nie wypowiadam, bo podałeś za mało szczegółów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony