dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Możesz przytoczyć normę ogólnoeuropejską, lokalną, jakiś wymóg czy dyrektywę, która spowodowała ten zapis?
    Zapis ten spowodowała Norma EN 13299 i zawarte w niej wytyczne odnośnie wymaganych zapisów w instrukcji obsługi i instalowania.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Podawana odległość 100 cm od górnych kratek wylotowych do sufitu wynika z prób bezpieczeństwa pożarowego podczas badania wkładu kominkowego, badane są wtedy m.in. maksymalne przyrosty temperatur - również na ekranach pomiarowych (w tym sufit).
    W całej sprawie chodzi ostatecznie o bezpieczeństwo mieszkańców (użytkowników kominków).

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał house4live Zobacz post
    Wszystko fajnie...tylko w zasadzie "komora dekompresyjna" nie zawsze jest potrzebna

    Artix - odpowiedz mi na takie pytanie:
    Montuję obojętnie jaki Wasz wkład w budynku gdzie mamy strop lany...nie robię komory dekompresyjnej, ale sufit kominka kończę Varmsenem o grubości 5cm (A1 - 1000 stopni) - firma Hajduk podczas jakiejkolwiek reklamacji może odrzucić roszczenie klienta z uwagi na taki "proceder" ???

    Proszę o odpowiedź
    Jeżeli będzie rozpatrywana reklamacja na wkład kominkowy, to brane pod uwagę będą zastosowane w obudowie przekroje kratek konwekcyjnych. Zapis odnośnie odległości kratek górnych od sufitu na zagraża powstaniu usterki we wkładzie kominkowym, chodzi w nim o bezpieczeństwo pożarowe inwestora - użytkownika.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar house4live
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Kościerzyna
    Kod pocztowy
    83-400
    Posty
    185

    Domyślnie

    To powiedz mi jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu mojego rozwiązania, w którym nie mamy "komory dekompresyjnej" a sufit od wnętrza obudowy kominka oddziela 5 cm Varmsen???

    Pozdrawiam

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał house4live Zobacz post
    To powiedz mi jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu mojego rozwiązania, w którym nie mamy "komory dekompresyjnej" a sufit od wnętrza obudowy kominka oddziela 5 cm Varmsen???
    Wiesz co ja myślę, że hajduk umieszcza stare wytyczne do domów wykonanych w nowych technologiach. Moim zadaniem powinni szybciutko to zmienić.

  6. #26

    Domyślnie

    Sprawę można uznać za zamkniętą.
    Zwiększę wysokość komory dekompresyjnej tak, żeby wylot był na wysokości około 1,9m.

    A jeżeli już przy wylocie jesteśmy, jak obliczyć przekrój luftu narożnego wykonywanego przez kratki.pl?
    Luft będzie dość specyficzny, łamany w dwóch miejscach pod kątem 45 stopni.

    W załączniku szkic luftu. Wymagana w instrukcji powierzchnia powinna wynosić 616cm^2.
    Czy dobrze myślę, że taką powierzchnię powinna mieć szczelina wlotowa znajdująca się na dole luftu?

    Przy wymiarach jak na rysunku powierzchnia wlotu wyniesie 620cm^2.
    Powierzchnia wylotu wyniesie 740cm^2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	luft.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	43,0 KB
ID:	272508

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artix123 Zobacz post
    Zapis ten spowodowała Norma EN 13299 i zawarte w niej wytyczne odnośnie wymaganych zapisów w instrukcji obsługi i instalowania.
    Myślę, że forumowicze woleliby konkrety, niż grzebanie w dziennikach

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał house4live Zobacz post
    To powiedz mi jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu mojego rozwiązania, w którym nie mamy "komory dekompresyjnej" a sufit od wnętrza obudowy kominka oddziela 5 cm Varmsen???

    Pozdrawiam
    House4live,
    pytałeś o sprawę roszczeń inwestora przy możliwej reklamacji inwestora . Jeżeli będzie zainstalowany nasz wkład kominkowy to na funkcjonowanie wkładu kominkowego ta odległość kratek od sufitu nie ma wpływu. Jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu płyt varmsena - najlepiej zapytać się u producenta w varmsenie -tam gdzie zaopatrujesz się w te materiały. Pewnie mają badania, dane, doświadczenia itp.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Wiesz co ja myślę, że hajduk umieszcza stare wytyczne do domów wykonanych w nowych technologiach. Moim zadaniem powinni szybciutko to zmienić.
    Wniosek z dyskusji na forum jest raczej odwrotny, nowe konstruckje wkładów kominkowych są sprawniejsze, więcej ciepła pozostaje w domu, strata kominowa jest coraz mniejsza więc wytyczne w instrukcji obsługi dla takich urządzeń zmieniają się i są właśnie dostowane do tych nowych wartości. Co do zastosowania samych materiałów do budowy kominka (obudowy) czy też izolacji sufitu to należy się opierać na danych danego producenta tych materiałów. W tej materii też pojawiają się nowe rozwiązania, nowe materiały o innych właściwościach (np.izolacyjnych) niż przed laty.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Myślę, że forumowicze woleliby konkrety, niż grzebanie w dziennikach
    Dlatego konkrety mają podane w instrukcji obsługi, którą np. Bresio otrzymał z wkładem kominkowym. Grzebanie w dziennikach mają producenci, wprowadzając nowe produkty i szykując te instrukcje. Tak to zatoczyliśmy koło,a i Bresio w międzyczasie wie jak wykonać obudowę.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał bresio Zobacz post
    Sprawę można uznać za zamkniętą.
    Zwiększę wysokość komory dekompresyjnej tak, żeby wylot był na wysokości około 1,9m.

    A jeżeli już przy wylocie jesteśmy, jak obliczyć przekrój luftu narożnego wykonywanego przez kratki.pl?
    Luft będzie dość specyficzny, łamany w dwóch miejscach pod kątem 45 stopni.

    W załączniku szkic luftu. Wymagana w instrukcji powierzchnia powinna wynosić 616cm^2.
    Czy dobrze myślę, że taką powierzchnię powinna mieć szczelina wlotowa znajdująca się na dole luftu?

    Przy wymiarach jak na rysunku powierzchnia wlotu wyniesie 620cm^2.
    Powierzchnia wylotu wyniesie 740cm^2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	luft.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	43,0 KB
ID:	272508
    Powierzchnię przelotu powietrza należy brać pod uwagę z dołu każdego luftu, gdyż tam jest najmniejsza. Luft na wlot powietrza do obudowy kominkowej jest więc dobry (620 cm2) , w lufcie górnym w obudowie powinno być około 870 cm 2 więc trochę więcej . Jeżeli te lufty będą szykowane na wymiar to można zamówić trochę większy.

  12. #32

    Domyślnie

    Na wlocie do obudowy nie będzie luftu. Będą dwa otwory o powierzchni wynikającej z instrukcji, tj. 50cm^2 na każdy kW mocy pieca.
    W tym wypadku 8,8 kW * 50cm^2 = 440cm^2

    Instrukcja nakazuje powiększenie kratki wylotowej o 40%, zatem luft wylotowy powinien mieć 440cm^2 * 1,4 = 616cm^2

    Wydaje się zatem, że luft o podanych wymiarach i polu powierzchni 620cm^2 w najmniejszym przekroju powinien być odpowiedni.

    Czy w przypadku tak łamanych luftów nie należy powiększyć go o kilka procent z uwagi na jego kształt?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artix123 Zobacz post
    Dlatego konkrety mają podane w instrukcji obsługi, którą np. Bresio otrzymał z wkładem kominkowym. Grzebanie w dziennikach mają producenci, wprowadzając nowe produkty i szykując te instrukcje. Tak to zatoczyliśmy koło,a i Bresio w międzyczasie wie jak wykonać obudowę.
    Nie zgadzam się z takim wywinięciem kota ogonem . Tak jak nie zgadzam się z waszą instrukcją. Prawdopodobnie błądzę, wiec udowodnij mi to. Ja w tych normach nic nie znajduję, by stosować tak dziwne dictum w zapisach instrukcji. Może nie umiem szukać?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kształt nie ma znaczenia, bylebyś powierzchnie dobrze wyliczył.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie zgadzam się z takim wywinięciem kota ogonem . Tak jak nie zgadzam się z waszą instrukcją. Prawdopodobnie błądzę, wiec udowodnij mi to. Ja w tych normach nic nie znajduję, by stosować tak dziwne dictum w zapisach instrukcji. Może nie umiem szukać?
    Batura ma rację jest to zwyczajne mydlenie oczu i wykręcanie kota ogonem. Czasami trudno jest się przyznać do tego że strzeliło się numer. Może mi ktoś podesłać link do tej normy co podał Artix123 bo szukam w necie i nie mogę znaleźć. Czy on ją wziął z powietrza?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Batura, chciałaby zaznaczyć, że ton mojej wypowiedzi nie ma nic wspólnego z narracją typu "strzelanie numeru" czy próbą deprecjacji bardzo dobrej obecnie jakości wyrobów firmy Hajduk.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Batura ma rację jest to zwyczajne mydlenie oczu i wykręcanie kota ogonem. Czasami trudno jest się przyznać do tego że strzeliło się numer. Może mi ktoś podesłać link do tej normy co podał Artix123 bo szukam w necie i nie mogę znaleźć. Czy on ją wziął z powietrza?
    No tak....
    Normy są wszelakie na stronie z normami....
    Tylko, tutaj trzeba zapłacić. Czyli dostęp do narm jest z oczywistych względów płatny...

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Myśliciel
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-001
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    No tak....
    Normy są wszelakie na stronie z normami....
    Tylko, tutaj trzeba zapłacić. Czyli dostęp do narm jest z oczywistych względów płatny...
    Zgodzę się z Tobą tylko nie wiem czy Artix123 tej normy nie stworzył na potrzeby sytuacji z myślą że nikt tego nie sprawdzi, otóż pomylił się i ja to sprawdziłem. Norma o której pisze Artix123 czyli EN 13299 dotyczy oznaczenia współczynnika sypkości nawozu a nie kominków. Nieładnie

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myśliciel Zobacz post
    Zgodzę się z Tobą tylko nie wiem czy Artix123 tej normy nie stworzył na potrzeby sytuacji z myślą że nikt tego nie sprawdzi, otóż pomylił się i ja to sprawdziłem. Norma o której pisze Artix123 czyli EN 13299 dotyczy oznaczenia współczynnika sypkości nawozu a nie kominków. Nieładnie
    Tak, pomyliłem się w jednej cyfrze, norma dotycząca wkładów kominkowych to EN 13229, cóż jedna cyferka a zamiast kominków są nawozy - te nie dotyczą tego tematu. Uczestników dyskusji przepraszam za błąd, a i gratulacje dla Myśliciela za dociekliwość, wiemy gdzie szukać danych o sypkości nawozów.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony