dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikahan

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    6

    Domyślnie Wentylacja dachu wielospadowego z pełnym deskowaniem

    Cześć

    To moj pierwszy post na tym forum i na wstępie chciałbym wszystkich przywitać.

    Jestem na etapie budowy dachu wielospadowego i napotkałem pewien problem. Pierwotne rozwiązanie warstw konstrukcji dachowej zaproponowane przez dekarza wyglądało następująco:

    - dachówka ceramiczna
    - laty
    - kontrlaty
    - papa
    - pełne deskowanie bezpośrednio na krokwiach

    Wszystko było dobrze do momentu kiedy nie zacząłem planować ocieplenia dachu i dotarłem do informacji o koniecznej wentylacji przestrzeni miedzy wełna a pełnym deskowaniem. W tym miejscu zaczął się problem. W miejscach gdzie krokwie stykają są prostopadle do kalenicy wentylacja będzie realizowana przez otwór właśnie w kalenicy ale u mnie stanowi to tylko około 30% całej powierzchni dachowej.

    Pozostała część to w większości połączenia skośne belek narożnikowych kalenicy z krokwiami (na szczycie na równym poziomie) które po odeskowaniu będą tworzyły zamknięta przestrzeń. Nawet jeżeli zrobię wloty powietrza w szczycie ściany i miedzy wszystkimi krokwiami to w przestrzeniach które nie są połączone bezpośrednio z kalenica powietrze nie będzie miało ujścia.

    W celu realizacji wentylacji pod deskowaniem dekarz zaproponował żeby zamiast papy na deskowanie położyć folie wysokoparoprzepuszczalna ponieważ deskowanie i tak się trochę rozeschnie co umożliwi wentylacje spod deskowanie przez folie na zewnątrz i wełnę ułożyć bezpośrednio do spodniej części deskowania - taka konfiguracja ma być ok jednak obawiam się ze przepuszczalność folii działa tylko kiedy funkcjonuje na całej jej powierzchni a mając pod spodem deski nawet uzyskam tylko taka jej efektywność ile %-towo będą stanowiły szczeliny czyli bardzo niewiele.

    Czy możne lepsze będzie czy jedno z poniższych rozwiązań:

    1. zrezygnować z deskowania i zastosować w to miejsce sama folie wtedy bez wentylacji a wełna przychodzi bezpośrednio pod folie: "+" wentylacja załatwiona; "-" rożnie opinie nt. żywotności folii, brak zabezpieczenia przed np. kunami

    2. Pełne deskowanie z papa i dodatkowo wyloty wentylacyjne typu ICOPAL VENT'X na szczytach: "+" zabezpieczenie przed zwierzętami ; "-" zakup i montaż wlotów ale to chyba mały problem.


    btw: problematyczne połacie dachowe wyglądają tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacaj_skos.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	271549

    pozdrawiam
    mikahan

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Wałkowalismy to wiele razy. Powtórzę najważniejsze; wiercimy krokwie w rogach pod deską lub wiercimy deski i robimy dodatkową skośną kalenice ,dajemy "grzybki wentylacyjne w martwych polach. Membrana na deski to poroniony pomysł. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikahan

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuje, pod hasłem wentylacja i kalenica narożna/skośna znalazłem więcej na ten temat. Czy masz może jakieś linki do rysunków bo nie do końca rozumiem jak maja być wykonane te nacięcia.

    Dlaczego membrana na deskowanie jest złym pomysłem skoro np. prawie wszystkie membrany BRAAS są dedykowane również do deskowania ?

    http://www.monier.pl/produkty/akceso...go-krycia.html

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego ,żeby przepuszczało wilgoć w jedną stronę . Nobel murowany. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikahan

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    W jedna czy w dwie strony - nie ma znaczenia bo w takim razie sama folia bez deskowania działa tak samo. Pytanie czy jeżeli producenci (bo nie tylko BRAAS) polecają folie na deskowanie to dlaczego jest to zły pomysł ?

    a np. tutaj są informacje o zasadności stosowania membrany na deskowanie:
    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...skowaniu_.html
    Ostatnio edytowane przez mikahan ; 25-07-2014 o 13:56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony