dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie kolektory sloneczne - kalkulator

    Drodzy Panstwo,
    Jestem pracownikiem Wydzialu Fizyki UW. Chce zaznajomić Panstwa z
    darmową aplikacją SCANTHESUN przeznaczoną dla paneli słonecznych.

    Aplikacja pozwala:
    a) ocenic naslonecznienie w dowolnej czesci dachu
    b) uzglednić cien rzucany przez otaczajace budynki lub drzewa
    c) określić najlepsze ustawienie kolektora w danym miejscu
    d) obliczyc ilosc uzyskanej energii
    e) ustawic prawidlowo panel fotowoltaiczny w gestej zabudowie miejskiej lub zieleni parkowej.

    Dzięki SCANTHESUN możecie Państwo sprawdzić ilość energii słonecznej (oraz straty w wyniku cienia) na różnych powierzchniach dachu i zaprezentować wyniki firmie montującej kolektory.

    Jesli są Panstwo w trakcie montażu, mozecie poproscic firme instalująca o przygotowanie dokumentacji o naslonecznieniu kolektora, godzinach ogrzewania wody w kazdym miesiącu i godzinach w których kolektor znajduje się w cieniu.

    Jesli jesteście już Państwo posiadaczami kolektorów, aplikacja SCANTHESUN pozwoli na pomiar wyzej wymienionych właściwości.

    Aplikacja przeznaczona jest na telefony i tablety i jest dostepna za darmo na Google Play.

    Nagranie z dzialania aplikacji umiescilem na youtube:
    https://www.youtube.com/watch?v=GHKAhpQv1Vs
    https://www.youtube.com/watch?v=m6BIzAaE09s

    Motywacja:
    Drodzy Panstwo, poczawszy od szkoly podstawowej, na studiach doktoranckich skonczywszy moja edukacja była finansowana w większości przez państwo. W przeciwienstwie do niektorych politykow i ministrow nie zapominam o tym fakcie. Aplikację SCANTHESUN postanowiłem udostepnić za darmo celem spłacenia dlugu wobec was – podatnikow. Aplikacja powstawala przez półtora roku i bardzo się ucieszę jeśli okaze się pomocna.
    Z pozdrowieniami,
    Ernest Grodner.

  2. #2

    Domyślnie

    Fajne, ale u mnie na tablecie wysypuje się po naciśnięciu środkowego przycisku do oznaczania horyzontu. Czy są jakieś specjalne wymagania odnośnie tableta ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3

    Domyślnie wymagania co do tabletu

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Fajne, ale u mnie na tablecie wysypuje się po naciśnięciu środkowego przycisku do oznaczania horyzontu. Czy są jakieś specjalne wymagania odnośnie tableta ?
    Jesli zainstalowal Pan aplikacje to znaczy ze Pana tablet spelnia wymagania podane w Google Play.

    Trzy moga byc powody Pana sytuacji:
    1) niewystarczajaca pamiec na tablecie (duzo uruchomionych aplikacji)
    2) mialem do czynienia z Samsung Galaxy Tab3 z uszkodzonym sensorem pola magnetycznego. Po wymianie na inny egzemplarz dzialalo bez przeszkod.
    3 najbardziej prawdopodobny) W danych Pana urzadzenia producent wpisal specyfikacje na wyrost. np. w specyfikacji wpisany jest akcelerometr, ktorego faktycznie nie ma. Tym sposobem Google Play udostepni aplikacje na ten model ale moze ona nie zadzialac.


    Aplikacje testowalem zarowno na bardzo starych urzadzeniach (z Adnroidem 2.3.3) jak tez na najnowszych (Android 4.4.3) - nie ma zadnych wymagan wykraczajacych poza standardowa specyfikacje sprzetu.
    Ernest.

  4. #4

    Domyślnie

    Może w tym jest problem że chyba w tablecie nie ma sensora pola magnetycznego tylko jest akcelerometr. Muszę sprawdzić na jakimś innym. Dzięki i pozdrawiam, a tak off topic to na forum sobie nie Panujemy
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Jak mi się wydaje cały czas mówimy o energii " padającej " na kolektor. Ale kluczowym elementem jest ilość energii odebranej z kolektora. W prezentacji nic takiego nie widziałem. A więc jak to się ma do opracowania:
    http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
    gdzie mamy wiele typów kolektora na rynku o różnych zasadach działania a co za tym idzie po mimo tego samego usłonecznienia różne osiągi kolektorów.
    Ten aspekt wydaje mi się nie został w ogóle ujęty w Pańskiej aplikacji
    A więc jak to się ma do ilości uzyskiwanej przez kolektor energii
    http://www.scanthesun.com/applicatio...use.php?lan=PL Proszę jeszcze raz przyjrzeć się.
    Dla czego kolektory zostały zamontowane centralnie za kominem, gdzie prawie połowa kolektora jest wyłączona z użytkowania. To skrajna nieodpowiedzialność, lub brak wiedzy.
    A czy była robiona analiza na wykuszu skierowanym na południe, w opisanym linku takiej nie ma. A wydaje mi się, że można właśnie na tym wykuszu umieścić swobodnie od południa. Na zdjęciu wyraźnie widać, że nawet od południa nie ma drzew, są one natomiast tylko od zachodu.
    Coś mi się wydaje, że ta instalacja jest mocno skopana.
    Aby nie było niejasności
    Witold Jabłoński
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    czepiasz się

    apka jest, można się pobawić, poklikać tu i tam, zdjątka porobić, porysować, wykresiki kolorowe są i kółka niebiesko-czerwone, no i trochu danych też się zdobywa - istotnych lub nie

    ogólnie bajer....... że hej ale jest darmowa i to zawsze coś

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    czepiasz się
    Nie czepiam się a wyszukuję luki, tak mi się wydaje. A to, ze darmowa to pełen szacun autorowi, przecież się natyrał pisząc aplikację.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Może w tym jest problem że chyba w tablecie nie ma sensora pola magnetycznego tylko jest akcelerometr. Muszę sprawdzić na jakimś innym. Dzięki i pozdrawiam, a tak off topic to na forum sobie nie Panujemy
    Jest jeszcze jedna rzecz ktora warto sprobowac w takim przypadku. Otoz Android udostepnia dane z kamer (podglad kamery) tylko jednej aplikacji na raz. To jest takie zabezpieczenie przeciw przechwytywaniu zawartosci ekranu bez wiedzy uzytkownika. Kazda aplikacja prosi system o dostep do kamery. Po zakonczeniu dzialania kazda apka musi kamere zwolnic. Ale to czy kamere zwolni czy nie zalezy tylko od dbalosci programisty. Byc moze ktos zapomial dodac Camera.release() i jakas aplikacja po zakonczeniu dzialania nie zwolnila dostepu wowczas kamera jest permanentnie zablokowana. To moze doprowadzic do opisanej przez Ciebie sytuacji. W takim przypadku lekarstwo jest proste - restart systemu.

    Z sensorem pola magnetycznego w wielu urzadzeniach jest problem. Ogolnie ciecie kosztow i instalacja slabych sensorow nawet w bardzo drogich urzadzeniach to norma. Dlatego dodalem tez mozliwosc kalibracji czujnika pola mag. w aplikacji co zalatwia problem.

    Jakosc tego co daja nam producenci mobilnego sprzetu to temat rzeka. Nie mozna tu nikomu ufac nawet znanym producentom. Np. SONY lt30p "telefon Jamesa Bonda" z androidem 4.1.2 ma zakodowane pole widzenia kamery 360 stopni! Takim aparatem mozna by nawet tyl glowy sobie sfotografowac. Ale to nie temat tego forum.
    Pozdrowienia, Ernest.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    no i trochu danych też się zdobywa - istotnych lub nie ogólnie bajer....... że hej
    Dla kolektorów wodnych, gdzie instaluje się 2 sztuk na które miejsce na dachu zawsze się znajdzie, to rzeczywiście wydaje się być bajer ale i tak bardzo pożyteczny. Ale dla instalacji pv gdzie pokrywamy sporą część połaci, mamy do wyboru różne kierunki, różne przeszkody w różnych porach roku, to aplikacja jest bardzo przydatna. Gdy instalowałem pv u siebie, to takiej apki bardzo mi brakowało.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ernest_Grodner Zobacz post
    W takim przypadku lekarstwo jest proste - restart systemu.
    Niestety u mnie tablet był po restarcie, więc to nie jest to. Raczej sensor pola magnetycznego, którego nie ma, a kamerka jest tylko jedna. Ale czego się można spodziewać po tablecie z Biedry
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony