dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kominek z PW, bufor, gaz - Prośba o opinie

    Niedługo będę na etapie montażu instalacji grzewczej. Założenie jak w tytule czyli kominek z PW, bufor, kocioł gazowy. Dom 160m2 - dół podłogówka + grzejniki, poddasze - grzejniki. Ze względu na ciągłą obecność 3/4 miesiąca będę ogrzewać budynek kominkiem czyli mozna przyjać, że to on będzie głównym źródłem ciepła a kocioł gazowy jedynie uzupełnieniem.
    Myslę nad tym, żeby układ zaprojektować według załączonego scheamtu:
    http://fotowrzut.pl/NV98D8FRH0
    z tą różnicą, że jednak zdecyduję się na podgrzewacz c.w.u. z dwiema wężownicami tak, żeby dolną również podpiąć pod grzanie z kominka.
    BARDZO PROSZĘ o opinie na temat ponizszego rozwiązania. Czy taki układ jak na schemacie jest poprawny? Bufor tylko 500L wynika z ograniczeń wymiarowych kotłowni.
    Jakimi sterownikami to wszystko połączyć?
    Czy jeden Tatarek ZRT8G1-B wystarczy czy trzeba jeszcze drugi regulator? Jeśli tak to jaki?
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?...at=u&podkat=u2
    Z góry dziękuję za konstruktywne opinie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat ogrzewania z buforem.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	272001  

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    żal.pl
    Czy w dniu codziennym udając się do pracy autem chcąc oszczędzić na paliwie zamawiasz lawetę pod to auto,które je zawozi pod zakład pracy a sam wsiadając do PKM,wykupując wcześniej bilet miesięczny jedziesz do pracy sądzisz,że zaoszczędzisz na paliwie do tegoż auta na dojazd do pracy,które nie spali nic ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-07-2014 o 01:40

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    żal.pl
    Bardzo konstruktywnie. Powstrzymam się od dalszych uwag.

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Bardzo konstruktywnie. Powstrzymam się od dalszych uwag.
    Zatem jak nie doczytałeś to poniżej rozwinięcie:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czy w dniu codziennym udając się do pracy autem chcąc oszczędzić na paliwie zamawiasz lawetę pod to auto,które je zawozi pod zakład pracy a sam wsiadając do PKM,wykupując wcześniej bilet miesięczny jedziesz do pracy sądzisz,że zaoszczędzisz na paliwie do tegoż auta na dojazd do pracy,które nie spali nic ?
    Bardziej szczegółowo chcesz czy zajarzysz o co biega ?
    Chociaż rozwinę:
    Ile kosztuje dojazd do pracy autem ?
    Czy bardziej opłaca się wynająć lawetę na to auto i wykupić bilet miesięczny niż bezpośrednio jechać autem do pracy w komfortowych warunkach i przez krótszy czas ?
    A może opłaca się sprzedać auto i jeździć taksą niż wynajmować lawetę i płacić miesięczny ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-07-2014 o 01:53

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Ze względu na ciągłą obecność 3/4 miesiąca będę ogrzewać budynek kominkiem czyli mozna przyjać, że to on będzie głównym źródłem ciepła a kocioł gazowy jedynie uzupełnieniem.
    Zakładam że kominek będzie w salonie.
    Czyli to nie będzie już salon tylko kotłownia.
    Nie jestem przeciw kominkom, które służą SPORADYCZNIE, dla nastroju.
    Ponadto: pilnowanie ogrzewania w XXI wieku ?
    Są rozwiązania bezobsługowe.
    Porównanie Arturo jest jak najbardziej trafne.
    Ja powiem inaczej: nie trzeba kupować browaru żeby napić się piwa.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Niedługo będę na etapie montażu instalacji grzewczej. Założenie jak w tytule czyli kominek z PW, bufor, kocioł gazowy. Dom 160m2 - dół podłogówka + grzejniki, poddasze - grzejniki. Ze względu na ciągłą obecność 3/4 miesiąca będę ogrzewać budynek kominkiem czyli mozna przyjać, że to on będzie głównym źródłem ciepła a kocioł gazowy jedynie uzupełnieniem.
    Myslę nad tym, żeby układ zaprojektować według załączonego scheamtu:
    http://fotowrzut.pl/NV98D8FRH0
    z tą różnicą, że jednak zdecyduję się na podgrzewacz c.w.u. z dwiema wężownicami tak, żeby dolną również podpiąć pod grzanie z kominka.
    BARDZO PROSZĘ o opinie na temat ponizszego rozwiązania. Czy taki układ jak na schemacie jest poprawny? Bufor tylko 500L wynika z ograniczeń wymiarowych kotłowni.
    Jakimi sterownikami to wszystko połączyć?
    Czy jeden Tatarek ZRT8G1-B wystarczy czy trzeba jeszcze drugi regulator? Jeśli tak to jaki?
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?...at=u&podkat=u2
    Z góry dziękuję za konstruktywne opinie.
    Tak pokrótce napisz jeszcze co zamierzasz osiągnąć.
    Ma być tanio w sensie instalacji, tanio w sensie eksploatacji, czy po prostu lubisz kominek i palenie drewnem, a może sam nie wiesz czego chcesz
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    zasobnik cwu jest grzany wodą CO a przypuszczam że kocioł gazowy ma osobne króćce do grzania cwu
    bufor CO może nie mieć obiegu wody grzewczej, albo pompa albo wpinasz szeregowo przy kotle
    przy obiegach grzewczych masz rozdzielacz? jeśli tak to nie powinno być pompy na obiegu grzejników bo będą szeregowo dwie pompy i będą się szarpać, jeśli chcesz tą pompę to zamiast rozdzielacza sprzęglo


    tak jak napisał map co chcesz osiągnąc bo jeśli się okaże, że jednak mało będziesz palił w kominku to może cwu grzać tylko gazem?

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za powyższe uwagi.

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Tak pokrótce napisz jeszcze co zamierzasz osiągnąć.
    Ma być tanio w sensie instalacji, tanio w sensie eksploatacji, czy po prostu lubisz kominek i palenie drewnem
    Chcę ograniczyć do minimum zużycie gazu. Nawet za cenę nieco droższej instalacji - choć oczywiście w sensownych granicach i bez absurdu. Takim rozwiązaniem wydje się być kominek z PW plus bufor który trochę ogranicza potrzebę "ciągłej" obsługi systemu.
    Jeśli ktoś ma jakiś sensowny pomysł takiego rozwiazania to jestem otwarty na zmiany bo jeszcze nic nie zostało zamówione. Koledzy Arturo i Wivaldi poszli w metafory a ja raczej wolałbym konkretne sprawdzone schematy. Oczywiście mogę iść do pierwszego lepszego projektanta zapłacić za projekt ale czy to będzie sensowny układ to dowiem się dopiero podczas eksploatacji...

    Odpowiadając na powyższy post to raczej chyba każdy nowy kocioł ma osobne króćce do c.w.u. i właściwie gaz mógłby mi wystarczyć jako jedyne źródło c.w.u. ale biorąc pod uwagę że najwięcej wody ciepłej idzie w godzinach popołudniowych i wieczornych a zazwyczaj wtedy kominek zawsze jest na ruchu to oszczędności wydają się być realne. Jeśli się mylę to proszę o korektę.

    I tak jak wspomniałem jeśli ktoś ma sprawnie działajacy układ w oparciu o konkretny schemat to jestem otwarty na dyskusję.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Chcę ograniczyć do minimum zużycie gazu. Nawet za cenę nieco droższej instalacji - choć oczywiście w sensownych granicach i bez absurdu.
    A więc jak masz jeszcze taką możliwość ogranicz do minimum straty energii przez dom bo to one decydują o rachunkach czyli odpowiadają za zużycie gazu na ogrzewanie.
    A jadąc dalej w auta,zamiast smoka palącego 20l/100 kup mało palące auto i ciesz się bezpośrednim i tanim dojazdem do pracy lub też załóż gaz do tego auta i podobnie masz auto,które nie będzie dużo kosztować przy bezpośrednich dojazdach do pracy.
    Laweta to nie jest dobry pomysł

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    . Koledzy Arturo i Wivaldi poszli w metafory a ja raczej wolałbym konkretne sprawdzone schematy.
    Bez metafory:
    Dobre ocieplenie i PC powietrzna, która wyjdzie taniej niż kominek z PW i dodatkowo kocioł gazowy.
    Trochę sarkazmu:
    Nie myślałeś o solarach do całego tego Twojego zestawu ? Dla oszczędności oczywiście.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    no może chce kominek dla mody, bo inaczej paliłby w kotle

  12. #12
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Niedługo będę na etapie montażu instalacji grzewczej. Założenie jak w tytule czyli kominek z PW, bufor, kocioł gazowy. Dom 160m2 - dół podłogówka + grzejniki, poddasze - grzejniki. Ze względu na ciągłą obecność 3/4 miesiąca będę ogrzewać budynek kominkiem czyli mozna przyjać, że to on będzie głównym źródłem ciepła a kocioł gazowy jedynie uzupełnieniem.
    Myslę nad tym, żeby układ zaprojektować według załączonego scheamtu:
    http://fotowrzut.pl/NV98D8FRH0
    z tą różnicą, że jednak zdecyduję się na podgrzewacz c.w.u. z dwiema wężownicami tak, żeby dolną również podpiąć pod grzanie z kominka.
    BARDZO PROSZĘ o opinie na temat ponizszego rozwiązania. Czy taki układ jak na schemacie jest poprawny? Bufor tylko 500L wynika z ograniczeń wymiarowych kotłowni.
    Jakimi sterownikami to wszystko połączyć?
    Czy jeden Tatarek ZRT8G1-B wystarczy czy trzeba jeszcze drugi regulator? Jeśli tak to jaki?
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?...at=u&podkat=u2
    Z góry dziękuję za konstruktywne opinie.
    Schemat poprawny , automatyka może być , dobór wielkości bufora [ + pojemność termy ] powinna wynikać z mocy nominalnej płaszcza wodnego .
    Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, starta cieplna budynku, powinno być napisane w projekcie i ta wartością należy kierować się przy wyborze kominka z płaszczem wodnym .
    Przestrzegam przed przewymiarowaniem mocy płaszcza wodnego .
    Darek B

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Schemat poprawny , automatyka może być , dobór wielkości bufora [ + pojemność termy ] powinna wynikać z mocy nominalnej płaszcza wodnego .
    Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, starta cieplna budynku, powinno być napisane w projekcie i ta wartością należy kierować się przy wyborze kominka z płaszczem wodnym .
    Przestrzegam przed przewymiarowaniem mocy płaszcza wodnego .
    Dziękuję za opinię na temat schematu.
    Cóż, wartościami projektowe jednak znacznie odbiegają od rzeczywistych z racji tego, że jednak zwiększyłem grubość ocieplenie, poszedłem w grafit, okna trójszybowe, lepsze ocieplenie posadzek - właściwie wszędzie jest lepiej niż w projekcie. Właśnie po to planuję montaż bufora aby zminimalizować problemy związane z mozliwym przewymiarowaniem mocy płaszcza.
    Jeśli chodzi o sterowanie to waham się jednak jaki sterownik zastosować. W załączeniu właściwie podobny układ, tylko ze sterownikiem Euroster UNI2. Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?
    A może jednak zdecydować się na kocioł gazowy z oddzielnym obiegiem grzewczym dla C.W.U? Ma to sens?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat ogrzewania z buforem bez wężownic.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	273239  

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ricman78

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Posty
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekxxx Zobacz post
    Dziękuję za opinię na temat schematu.
    Cóż, wartościami projektowe jednak znacznie odbiegają od rzeczywistych z racji tego, że jednak zwiększyłem grubość ocieplenie, poszedłem w grafit, okna trójszybowe, lepsze ocieplenie posadzek - właściwie wszędzie jest lepiej niż w projekcie. Właśnie po to planuję montaż bufora aby zminimalizować problemy związane z mozliwym przewymiarowaniem mocy płaszcza.
    Jeśli chodzi o sterowanie to waham się jednak jaki sterownik zastosować. W załączeniu właściwie podobny układ, tylko ze sterownikiem Euroster UNI2. Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?
    A może jednak zdecydować się na kocioł gazowy z oddzielnym obiegiem grzewczym dla C.W.U? Ma to sens?
    Moje skromne zdanie:
    4 lata temu wprowadziłem się do nowego domu. W mojej okolicy nie mogłem grzać gazem (chyba że z butli). Zdecydowałem więc na kominek z PW+bufor+zbiornik na CWU. Kominek to CTM 18 KW. Bufor 720 l. CWu - 120l. Drzewo kupuję po 180 zł/m3. Zużywam około 6-8 m3 / sezon. Latem rachunki za prąd za CWU wynoszą ok.550zł/60dni.
    W międzyczasie zmieniłem pracę i częściej mnie nie ma w domu. Żona boi się sama rozpalać, bo wie że musi pilnować ognia( mimo że wszytskie systemy zabezpieczeń są ok + aku, który wystarcza na 8godz palenia) Co sezon musze tak planować pracę żeby wracać w miarę wcześnie do domu. Fakt: klimat ognia BARDZO mi się podoba. Ale zaczyna powoli mnie to męczyć. Nagle (po ustaleniach z gazownią) okazło się że podłączą mnie w przyszłym roku. Decyzja jaką muszę teraz podjąć: likwidacja kominka z PW + bufor (całość do sprzedania) i podłaczenia się do gazu. Jestem przekonany że rachunki roczne nie wyniosą mnie wiele więcej niż teraz.

    Dom mam 107 m2.

    Reasumując: kominek jest SUPER, ale faktycznie sporadycznie. W tym tygodniu muszę pomalować salon (myślałem że mi się nie będzie brudzić a tu po 4 latach okazuje się że mój biały sufit jest "toszkę " ciemniejszy )
    Przy dzisiejszej technologii budowania energooszczędnego gaz to chyb najpraktyczniejsze i wcale niedrogie rozwiązanie.

    ps.
    Kominek kupię TYLKO do tzw. klimatu "raz na rok"

    Życzę trafnej decyzji.
    Ostatnio edytowane przez ricman78 ; 31-08-2014 o 19:10
    Pozdrawiam
    Marcin

    Wszystko przed nami...
    Nie my pierwsi, nie ostatni...
    nasz projekt
    http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcj...ku=140&unset=2
    realizacja http://picasaweb.google.pl/dziobamar...Start18042009#

    od 14.05.2010 na swoim - nie było lekko.
    Po takim doświadczeniu mogę zbudować drugi - bez bubli

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony