dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Question Systematyzacja wiedzy

    Witam wszystkich tak na początek. Mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości
    W założeniu dom ma być duży 250m2 i więcej powierzchni użytkowej, duże przeszklenia od jednej strony, dach płaski + w dalszej perspektywie basen. Budowany w technologii Danwood'u,

    Nie chcę by rozpoczęła się jakaś dyskusja na temat samej idei, czy nowoczesny, minimalistyczny dom jest bez duszy, itp. - to kwestia naprawdę wyłącznie gustu

    Do rzeczy.


    1. Ogrzewanie - uparłem się na pompę ciepła i tak chyba zostanie, zwłaszcza, że w całym domu chce zamontować podłogówkę. Tylko pojawia się pytanie - jaką. Wydaje mi się, że do grzania wody + ogrzewania domu najlepsza będzie gruntowa pompa ciepła - tylko znowu jaka - pozioma, pionowa ? Nie chodzi o koszt, tylko o to czy sondy pionowe się zwrócą i kiedy mniej więcej. I drugie pytanie czy na wypadek mrozów -40 wystarczy dodatkowa grzałka zamontowana w pompie czy jest sens utrzymywać podłączenie gazowe tylko dla takiej awarii (płyta indukcyjna, więc zrezygnowałbym z gazociągu całkowicie).
    2. Chłodzenie - klimatyzacja to kiepskie rozwiązanie podobno, bo działa tylko strefowo. W konkurencyjnej gazecie doczytałem, że sprawdza się gruntowy wymiennik ciepła - czy to w połączeniu z roletami jest w stanie zapewnić temp. na poziomie 22 stopni ? I jak wygląda sprawa regulacji temperatury. Czy w przypadku tego wymiennika musi być zredukowana moc pompy (zastosowanie zimą)?
    3. Raczej uda mi się uzyskać sporą dotację na zakup baterii słonecznych (produkujących prąd) - stąd takie moje pytanie.Czy istnieje jakiś system który kontroluje poziom energii w domu ? Na przykładzie: Mamy lato produkcja energii na wysokim poziomie, zużywam ją w 80% obecnie, 20% nadmiaru ogrzewa wodę w basenie. Załączam płytę indukcyjną i zapotrzebowanie na energię jest na poziomie 140%. Czy znajdę urządzenie które w tym momencie zmieni źródło prądu na sieć miejską, a przekieruje 100% energii solarów do ogrzania basenu ? Bo takiego które zmiesza prąd o brakującą wartość raczej nie znajdę. Od razu mówię, że sprzedawanie energii ani magazynowanie nie wchodzi w grę.
    4. Zmiękczacz wody - czy obniża on odczuwalnie ciśnienie wody ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    O ile to nie jest jakaś prowokacja, to:

    Autorze wątku. W swoich planach budowlanych zamierzasz popełnić wszelakie szaleństwa, może wyliczę:

    1. Dom szkielet drewniany
    2. Pompa ciepła
    3. Ogniwa słoneczne

    Jeszcze jakiś basen, ale to OK, popieram sport.

    Tak ogólnie, będziesz królikiem doświadczalnym tych nowoczesnych aczkolwiek nie do końca idealnych technologii

  3. #3

    Domyślnie

    Akurat miałem okazję mieszkać w domu zarówno ogrzewanym starym piecem na paliwo stałe, nowym oraz gazowym. I znam ich minusy. Czas na coś nowego. Aczkolwiek nie sądziłem, że dla Ciebie pompa ciepła to aż takie nieprzetestowane novum Norwegowie są raczej zadowoleni, nie słyszałem o zbyt wielkiej krytyce pomp u nich.
    Ostatnio edytowane przez patrq93 ; 09-08-2014 o 09:24 Powód: literówka

  4. #4
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    Akurat miałem okazję mieszkać w domu zarówno ogrzewanym starym piecem na paliwo stałe, nowym oraz gazowym. I znam ich minusy. Czas na coś nowego. Aczkolwiek nie sądziłem, że dla Ciebie pompa ciepła to aż takie nieprzetestowane nowym Norwegowie są raczej zadowoleni, nie słyszałem o zbyt wielkiej krytyce pomp u nich.
    On tak już ma trzeba po prostu przywyknąć jak czegoś nie ma .Ale do rzeczy:Rzecz ująłeś po imieniu ale jaką kasa dysponujesz bo o szczątkowej dotacji już wiem.Nie są to szaleństwa ale to z czym się mierzysz wymaga pewnych uwarunkowań.Są to założenie o czym piszesz, więc jak na razie trudno określić by:
    .Mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości ........

  5. #5

    Domyślnie

    Kompletnie nie chcę oszczędzać na budowie domu i całej tej instalacji, pompie itd. - ma się opłacać i w jakimś racjonalnym czasie się zwrócić. Wolę stanąć na jakimś etapie, uzbierać kasę i dokończyć rok, dwa później. Więc proszę Was by kwestie finansową pozostawić mi - możecie zaszaleć - tylko nie tak jak z pralką Miele, gdzie płaci się za to, że to Miele 9k

  6. #6
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Powiem Ci ,że spodziewałem się takowej odpowiedzi.Skoro kasa się nie liczy to może nie tu skierowałeś swoje zapytania.
    .Kompletnie nie chcę oszczędzać na budowie domu i całej tej instalacji, ..
    Gdym ja miał taką kasę ,a z wypowiedzi wynika ,że masz , wypisałbym to to j/w i ogłosił konkurs ofert.Na rynku jest wiele firm ,które z chęcią łykną takiego co to z kasą się nie liczy.Przemyśl to to.

  7. #7

    Domyślnie

    Chyba się nie zrozumieliśmy, może źle sformułowałem pytanie. Chcę mieć po prostu rozeznanie - nie chcę by skończyło się na wciskaniu wszystkiego co najdroższe na zasadzie "bo on ma kasę". Nie zawsze to co najdroższe jest najlepsze, a wolę mieć pod kontrolą budowę.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    ...a wolę mieć pod kontrolą budowę.
    w jaki to niby sposób chcesz mieć pod kontrolą coś na czym w ogóle się nie znasz, jak widać? Uważasz że w ciągu kilku dni zdobędziesz odpowiednią do tego wiedzę?

  9. #9

    Domyślnie

    Widzę, że jedynie niktspecjalny zajął się tematem. Dwaj Panowie pozostali skupili się na robieniu offtopu. Mówiąc budowa miałem na myśli sytuacje w których trzeba podjąć konkretne decyzje, np. jakie ogrzewanie wybrać. Chciałem mieć jakąś wiedzę z którą pójdę do architekta, viessmanna czy innego producenta pomp ciepła czy innych elementów domu. Nie, nie zamierzam decydować o średnicy rur kanalizacyjnych. Prosiłem tylko o pomoc osoby, które nie będą chciały mi wciskać najdroższego sprzętu, bo od tego zależy ich premia. Forum chyba od tego jest by można było poznać opinie użytkowników, a nie wysłuchiwać czepiania się tego, że ktoś dąży do uzyskania informacji. Nie chcesz pomóc, nie pisz - chyba, że stąd te 3 722 posty. No cóż kolejny dowód na to, że liczy się jakość a nie ilość.


    Wygląda na to, że pozostanę przy papierowej wersji Muratora i konkurencyjnych pism :/

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Chcesz mieć pompę ciepła to daj gruntową. Dasz sondy pionowe to grzałki nie będziesz potrzebował (temperatura zawsze gruntu wyższa na głębokości 40m niż 1,5m).Jeżeli nie masz w okolicy częstych wyłączeń prądu to nie potrzeba podpinać się pod gaz.Gruntowy wymiennik przy dużych przeszkleniach nie ma sensu gdyż mocy chłodzącej da tyle co kot napłakał. Pompy ciepła mają funkcje grzania i chłodzenia, Klima latem do chłodzenia nie jest zła tym bardziej że można ją zamontować np. po roku od zamieszkania gdy zobaczy się gdzie tak naprawdę dom nagrzewa się za mocno.
    Sterowanie poborem mocy zapewni elektronika( dedykowana bądź na zamówienie)

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    Widzę, że jedynie niktspecjalny zajął się tematem. Dwaj Panowie pozostali skupili się na robieniu offtopu. Mówiąc budowa miałem na myśli sytuacje w których trzeba podjąć konkretne decyzje, np. jakie ogrzewanie wybrać. Chciałem mieć jakąś wiedzę z którą pójdę do architekta, viessmanna czy innego producenta pomp ciepła czy innych elementów domu. Nie, nie zamierzam decydować o średnicy rur kanalizacyjnych. Prosiłem tylko o pomoc osoby, które nie będą chciały mi wciskać najdroższego sprzętu, bo od tego zależy ich premia. Forum chyba od tego jest by można było poznać opinie użytkowników, a nie wysłuchiwać czepiania się tego, że ktoś dąży do uzyskania informacji. Nie chcesz pomóc, nie pisz - chyba, że stąd te 3 722 posty. No cóż kolejny dowód na to, że liczy się jakość a nie ilość.


    Wygląda na to, że pozostanę przy papierowej wersji Muratora i konkurencyjnych pism :/
    No więc trolu zniknij z forum jak wiesz wszystko lepiej i nie siej zamieszania.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    No więc trolu zniknij z forum jak wiesz wszystko lepiej i nie siej zamieszania.
    Ty to jednak faktycznie beton jesteś

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    Widzę, że jedynie niktspecjalny zajął się tematem. Dwaj Panowie pozostali skupili się na robieniu offtopu. Mówiąc budowa miałem na myśli sytuacje w których trzeba podjąć konkretne decyzje, np. jakie ogrzewanie wybrać. ...
    Zadałem Ci proste pytanie, o Twoją dotychczasową wiedzę, nie o to co sobie wymyślasz. Zadałem je na podstawie Twoich trzech punktów z pierwszego posta i poziomu rozeznania w temacie jaki tam zawarłeś. Nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie - trudno.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    1. Ogrzewanie - uparłem się na pompę ciepła i tak chyba zostanie, zwłaszcza, że w całym domu chce zamontować podłogówkę. Tylko pojawia się pytanie - jaką. Wydaje mi się, że do grzania wody + ogrzewania domu najlepsza będzie gruntowa pompa ciepła - tylko znowu jaka - pozioma, pionowa ?
    Nie ma znaczenia. Każda poprawnie wykonana będzie działać. Poziomy kolektor zabiera mnóstwo miejsca na działce, zwłaszcza, gdy dom jest wielki i ma wielkie zapotrzebowanie na energię.
    Gdzie budujesz, ze planujesz mrozy - 40 stopni? Takie temperatury zanotowano jedynie przed 1945 rokiem
    Do krótkotrwałego dogrzania możesz użyć wszytskiego. Takie spadki temperatur to max 2 dni (w zasadzie noce).

    PC to dobry wybór, używane jest do dogrzewania wielkokubaturowych budynków, np. kościołów, sal sportowych.
    W waszym przypadku, ponieważ dom będzie miał niewielką pojemnośc cieplną, najlepsze będzie nadmuchowe (szybki efekt) + ewentualnie podłogówka w lazience.
    Przyda się generator prądu na czas jakiś długotrwałych awarii prądu, bo wasz dom z powodu technologii będzie szybciej się wychładzał niż dom w technologiach cięzkich.

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    2. Chłodzenie - klimatyzacja to kiepskie rozwiązanie podobno, bo działa tylko strefowo. W konkurencyjnej gazecie doczytałem, że sprawdza się gruntowy wymiennik ciepła - czy to w połączeniu z roletami jest w stanie zapewnić temp. na poziomie 22 stopni ? I jak wygląda sprawa regulacji temperatury. Czy w przypadku tego wymiennika musi być zredukowana moc pompy (zastosowanie zimą)?
    jest na odwrót - GWC nie ochłodzi ci latem domu do 22 stopni, jak bedą upały. Zintegruj klimatyzację z nadmuchem wentylacji mechanicznej a będziesz miał powietrze równomiernie rozprowadzone.

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    3. Raczej uda mi się uzyskać sporą dotację na zakup baterii słonecznych (produkujących prąd) -
    Myślę, że da się to zrobić przy inteligentnych systemach sterowania. Są w koncu domy zeroemisyjne czy plusemisyjne. Konieczne będzie urządzenie do zamiany pradu stałego w zmienny.
    Sprzedaży prądu nie da się zrobić będąc osobą fizyczną.
    Fotowoltaika jest mało w Pl popularna, bo zyski są śmiesznie niskie. Temat dla hobbystów i fascynatów.
    IMHO bardziej przydatna będzie ciepła woda z solarów do podgrzewania basenu niż fotowoltaika.

    Mysle, że powineneś znaleźć biuro architektoniczne specjalizujące się w obsłudze luksusowego klienta. Mają oni rozpracowane rozwiązania techniczne domów mało absorbujące dla klienta, gdyż biuro nie ogranicza się do architekta i sekretarki, ale ma swoich konstruktorów, instalatorów, inspektorów nadzoru itd.

    ****
    Czy wybór technologii budowy wynika z powiązania z firmą Danwood?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-08-2014 o 14:29

  15. #15
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Ty to jednak faktycznie beton jesteś
    To trollobeton

    Dotyczy betona 44.

    Elfir czy on wszystkim musi ubliżać?To jakieś zjawisko ,że gdy człek coś zagadnie to musi być trollem???A on co...........wystarczy popatrzeć nie w temacie ,wybielony ,rzuca wyzwiskami ,trolluje nie zauważając tego to jest normalne.???????????????????.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 09-08-2014 o 21:52

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a co się robi z trollem? Ignoruje.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post
    Kompletnie nie chcę oszczędzać na budowie domu i całej tej instalacji, pompie itd. - ma się opłacać i w jakimś racjonalnym czasie się zwrócić.
    Czyli dopóki nie zasięgniesz wiedzy,sam z siebie i na własne potrzeby,to jesteś kompletnym kandydatem na owcę,którą można strzyc niemiłosiernie do zera ;)
    Twoje cztery punkty świadczą o tym.

    I zgadzam się z betonem,że skoro to nie prowokacja to jestem w szoku,że inwestor może być tak naiwny i tak łykać jak pelikan...
    1.jeleniowi wciskają gruntową,sądzę,że za kosmiczną kasę-łyka bezmyślnie zdając się na opinie forum zamiast na swój rozum czy kalkulator
    2.jeleniowi wciskają GWC jako klimę,łyka bezmyślnie zdając się na opinie forum zamiast na swój rozum czy kalkulator
    3.jeleniowi wciskają fotowoltaikę za kosmiczną kasę-łyka bezmyślnie zdając się na opinie forum zamiast na swój rozum czy kalkulator
    4.jeleniowi wciskają zmiękczacz wody,chyba bez komentarza...

    No chyba,że w przekazie postu miało być coś innego i gość zdawał sobie sprawę,że własnie takie punkty spowodują automatyczną reakcję i wywindowanie pewnego dzieła na piedestał ;)
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-08-2014 o 23:29

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Arturo - Nie wymądrzaj się tak - forum istnieje po to by poznać opinie a nie być odsylanym do kalkulatora. Facet nie ma nawet projektu domu, to co ma liczyć?

    Pisanie o kims z wyższością, jako o jeleniu, jest po prostu niegrzeczne, więc się pohamuj. To jest ostrzeżenie. Tym bardziej że wszytskich, co chcą się pytać o nieznane sobie technologie nazywasz jeleniami (kojarzę to z innego wątku).

    Zwłaszcza, że facet wcale nie łyka, jak widac, tylko próbuje skonfrontować uzyskane informacje z praktykami.

    Chcesz go namówic na grzanie prądem dużej chaty z ogromnymi przeszkleniami?

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Arturo - Nie wymądrzaj się tak - forum istnieje po to by poznać opinie a nie być odsylanym do kalkulatora. Facet nie ma nawet projektu domu, to co ma liczyć?

    Pisanie o kims z wyższością, jako o jeleniu, jest po prostu niegrzeczne, więc się pohamuj. To jest ostrzeżenie. Tym bardziej że wszytskich, co chcą się pytać o nieznane sobie technologie nazywasz jeleniami (kojarzę to z innego wątku).

    Zwłaszcza, że facet wcale nie łyka, jak widac, tylko próbuje skonfrontować uzyskane informacje z praktykami.

    Chcesz go namówic na grzanie prądem dużej chaty z ogromnymi przeszkleniami?
    Ja zrozumiałem aluzję betona i mój post odnosił się do tych,którzy tej aluzji nie zrozumieli a jadą na niego właśnie tak bezmyślnie.
    Jestem ostatnim,który by się wymądrzał a tego typu posty mają zwrócić uwagę,że dla inwestora chcącego faktycznie budować odpowiedzialnie najważniejszym jest nie słuchać mnie,betona czy innego użytkownika tylko uruchomić myślenie własne.

    Takie jest forum,przy próbie wytłumaczenia w czym rzecz na temat budowy zostanę przez bardzo mnie lubiących wskazany na sprzedawcę styropianu,systemu ogrzewania prądem,pompy ciepła,okien trzyszybowych itp.
    Jak widać,Ty także nie zrozumiałaś mojej aluzji...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 10-08-2014 o 00:59

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrq93 Zobacz post

    Do rzeczy.

    1. Ogrzewanie - uparłem się na pompę ciepła i tak chyba zostanie, zwłaszcza, że w całym domu chce zamontować podłogówkę. Tylko pojawia się pytanie - jaką. Wydaje mi się, że do grzania wody + ogrzewania domu najlepsza będzie gruntowa pompa ciepła - tylko znowu jaka - pozioma, pionowa ? Nie chodzi o koszt, tylko o to czy sondy pionowe się zwrócą i kiedy mniej więcej. I drugie pytanie czy na wypadek mrozów -40 wystarczy dodatkowa grzałka zamontowana w pompie czy jest sens utrzymywać podłączenie gazowe tylko dla takiej awarii (płyta indukcyjna, więc zrezygnowałbym z gazociągu całkowicie).
    2. Chłodzenie - klimatyzacja to kiepskie rozwiązanie podobno, bo działa tylko strefowo. W konkurencyjnej gazecie doczytałem, że sprawdza się gruntowy wymiennik ciepła - czy to w połączeniu z roletami jest w stanie zapewnić temp. na poziomie 22 stopni ? I jak wygląda sprawa regulacji temperatury. Czy w przypadku tego wymiennika musi być zredukowana moc pompy (zastosowanie zimą)?
    3. Raczej uda mi się uzyskać sporą dotację na zakup baterii słonecznych (produkujących prąd) - stąd takie moje pytanie.Czy istnieje jakiś system który kontroluje poziom energii w domu ? Na przykładzie: Mamy lato produkcja energii na wysokim poziomie, zużywam ją w 80% obecnie, 20% nadmiaru ogrzewa wodę w basenie. Załączam płytę indukcyjną i zapotrzebowanie na energię jest na poziomie 140%. Czy znajdę urządzenie które w tym momencie zmieni źródło prądu na sieć miejską, a przekieruje 100% energii solarów do ogrzania basenu ? Bo takiego które zmiesza prąd o brakującą wartość raczej nie znajdę. Od razu mówię, że sprzedawanie energii ani magazynowanie nie wchodzi w grę.
    4. Zmiękczacz wody - czy obniża on odczuwalnie ciśnienie wody ?
    To bez wymądrzania się:
    1.Jak się uparłeś to łykaj gruntową,są nie gruntowe ale uparcie jest ważniejsze.
    2.Klimatyzacja jest o wiele lepszym rozwiązaniem ale skoro uważasz,że GWC jest lepszym to łykaj.
    3.Jak uda ci się uzyskać sporą dotację na woltaike to łykaj,ale chyba nie w polsce.

    Co inwestor z moich wypowiedzi się dowie ?
    Nic,poza tym,że dalej nie ma żadnego pojęcia o swoim domu i jest skazany na tych co mu oferują te lub inne badziewie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 10-08-2014 o 01:12

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony