dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Stoigniew

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Małopolska Zachodnia
    Kod pocztowy
    30-379
    Posty
    3

    Domyślnie Co między ścianę z bala a drewnianą elewację w starym domu?

    Witam!

    Mam bardzo pilny problem do wyjaśnienia i to mimo iż przestudiowałem wszystkie wątki na tym forum w rzeczonym temacie oraz zasięgnąłem porad kilku fachowców i ekspertów...Za sprawą tej lektury oraz porad, które wzajemnie się wykluczają i sobie przeczą mam w głowie kompletny chaos, a że pod koniec tygodnia zaczynam kampanię docieplenia 50 letniego domu z bala(środek wyłożony płytami g-k), więc muszę pilnie podjąć w tej kwestii jakąś decyzję, która mam nadzieję będzie decyzją właściwą.
    Dotarłem do 3 podstawowych wersji ocieplenia takiego domu wełną mineralną( dodam jeszcze że do m po zimie i po ostatnich deszczach jest oczywiście nieco wilgotny, część bali wymieniona-nowa i też wilgotna i do tego dom z wewnątrz i zewnątrz przejechany raz roztworem boramonu C30):

    1. Na bal folia paroprzepuszczalna, potem wełna( w moim przypadku UniMata Isover 15cm- wiem są lepsze, ale taką już zakupiłem...), potem membrana wiatroizolacyjna i elewacja drewniana( w moim przypadku 2 cm świerk).
    2.Wersja jak wyżej tyle że zamiast folii paroprzepuszczalnej -folia paraizolacyjna.
    3. Wersja jak powyżej z tym że bez jakiejkolwiek folii jako 1szej warstwy - wełna bezpośrednio na bal -potem za rusztowaniem membrana wiatroizolacyjna(przy tej wersji obstaje pracownik Castoramy jako jedynej właściwej...) i 2 cm szczeliny, po czym deska elewacyjna.
    4.Wersja ja w punkcie nr.1 tyle że zamiast wiatroizolacji folia paraizolacyjna.

    Która z tych wersji jest właściwa? Która pozwoli uniknąć zawilgocenia ścian wewnętrznych? Która pozwoli uniknąć zawilgocenia wełny mineralnej?
    A może to żadna z nich tylko jest jakaś opcja nr.5???
    I pytanie dodatkowe- jakie szczeliny i gdzie zachować?
    Z góry dziękuję za wszelkie merytoryczne odpowiedzi wszystkim praktykom jak i teoretykom!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trójeczka.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Stoigniew

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Małopolska Zachodnia
    Kod pocztowy
    30-379
    Posty
    3

    Domyślnie

    A czy wełna nie ulegnie zawilgoceniu i w konsekwencji destrukcji przylegając bezpośrednio do bala?
    Dodam że wewnątrz między płyta g-k a balem nie ma żadnej izolacji( folii, membrany etc.), tylko szczelina 3cm.

  4. #4

    Domyślnie

    Najlepiej zrób tak na bala folia paroszczelna , wełna , płyta gipsowa 9mm , wiatroizolacja , łaty i na te łaty elewacja drewniana.
    Dlaczego tak - folia musi być to chyba każdy przyzna wełna musi być chroniona przed wilgocią która się skrapla poprzez różnicę temperatur.
    wełna na odpowiednim stelażu na to gips , dlaczego ? polepszy parametry akustyczne ,ochronę przed ogniem i jest poszyciem dla wiatroizolacji która powinna leżeć na płaskiej powierzchni to znowu podwyższa jej żywotność .Elewacje też mocuj na stelażu z łat 21 mm szczelina powinna być by powietrze swobodnie krążyło pod elewacją - pamiętaj by zabezpieczać wszystkie miejsca przed gryzoniami - siatki lub specjalne blachy nie hamują powietrza a chronią przed szkodnikami .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Stoigniew

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Małopolska Zachodnia
    Kod pocztowy
    30-379
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ale jeśli położę folie paroszczelną na bale od zewnątrz, to czy nie spowoduje to zatrzymywania się całej wilgoci z wnętrza domu pod ta folią- czyli w balach i w konsekwencji ich permanentnego zawilgocenia...czytaj pleśni i grzyba w drewnie?!

  6. #6

    Domyślnie

    oczywiście że najlepiej by folia była zaraz za płytą gipsową ale z tego co rozumiem to płyty już przykręcone ? wilgotność bytowa nie spowoduje grzyba i pleśni w balach jeżeli wentylacja w domu jest prawidłowa !

    Można by też zastosować specjalną farbę na płyty która spełnia funkcje paroszczelne .
    Ostatnio edytowane przez mariober ; 14-04-2016 o 20:34

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gieras1988

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    odgrzeję kotleta

    sam będę za jakiś czas ocieplał stary duży dom z bala modrzewiowego 16cm
    również czytam i co forum co wątek to inne teorie - masakra
    z propozycji z 1 postu wydaje mi się, że odpowiednia będzie 3, nie widzę sensu stosowania "opóźniacza pary" jak to mówi W.N. między balem a wełną
    wczoraj widziałem jak ocieplają ponad stuletni bardzo duży dom i ekipa ( nie z łapanki) również tak robiła

    -bal
    -wełna w stelażu 10cm
    -wełna w stelażu w poprzek 5 lub 10cm
    -wiatroizolacja
    -około 2cm szczelina z kantówek
    -deska elewacyjna

    Dodatkowo zapytam przy okazji:

    od wysokości około metra mam deski elewacyjne poziome które całkiem nieźle wyglądają. Myślicie, że można je powtórnie wykorzystać? Jakim zabiegom je ewentualnie poddać? W dodatku po dodaniu izolacji na rogach domu będzie "brakować" desek, co z tym robić?

    I jeszcze jedno pytanie przy okazji oczywiście:

    jak dodam te 15-20cm izolacji to co z oknami, jak je obrobić żeby było ładnie?
    Teraz są na równo stare skrzynkowe w dobrym stanie, myślę co z nimi zrobić, z jednej strony pasują do domu a z drugiej są nieefektywne w dzisiejszych czasach:

    1- co by dało jakbym w tych skrzydłach zewnętrznych zmienił jakimś sposobem szyby na klejone podwójne?
    2- ewentualnie wymiana na nowe tylko jak je zamontować i co ze starymi skrzynkami tzn tymi ościeżnicami wewnętrznymi?

    a dom wygląda tak


  8. #8

    Domyślnie

    Też jestem na etapie ocieplania podobnego forum (nawet mam temat z tego) zaproponowane ocieplenie jest jak najbardziej poprawne, uważam ze mozes spokojnie zrezygnować z 2 warstw wełny (dom drewniany nie potrzebuje aż tak dużego ocieplanie przy balu 16cm. )

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony