dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 58 z 58
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bale.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	307320 najważniejsza odpowiedź, jaka temperatura panuje między warstwami, pod izolacją.
    Jest to warunek bardzo konieczny, ponieważ w tym miejscu ma być paroizolacja, jej musi być "ciepło"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bale 2.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	307321 co widać tu przy 55% wilgotności i -20 na zewnątrz po paroizolacji będzie spływać woda.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bale 3.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	307322 zmiana grubość izolacji na 30cm i już linia zielona (rzeczywistego ciśnienia cząstkowego pary wodnej)
    nie przecina się z linią kondensacji( ta niebieska linia wyznacza nieskończenie wiele punktów rosy w przegrodzie).
    Zamiast 30cm izolacji wystarczy przy 20cm nie szarżować z wilgotnością. czyli na bale dystans 3cm i można paroizolować
    2x 10cm wełny i na to wiatroizolację, a później pustka powietrzna 3-4 cm i szalunek.
    Analogicznie jak wykonuje się dachy, tylko zamiast GK płyty mamy 15-20cm bala .. dokładnie miedzy GK też jest pustka.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 04-03-2015 o 21:05

  2. #42

    Domyślnie

    Cześć. Od kilku miesięcy też jestem wlascicielem równie starego drewnianego domu na Podlasiu. Mam dwa pytania. Pierwsze odnośnie docieplenia a drugie szkodników w drewnie. Pierwsze: na drewniany bal stosujesz folię wiatro czy paroizolacyjną, potem właściwe ocieplenie potem folia i tu znowu to samo pytanie wiatro czy paro , potem plýta gk lub coś podobnego. Pytam o rodzaj foli przy drewnianym balu ponieważ oglądam domy drewniane w okolicy i ludzie zeznają że od bala powinna być folia paroizolacyjna aby bal był suchy potem ocieplenie potem folia wiatro a potem plyta gk. Oczywiscie chodzi mi o ocieplenie wew. Inny zeznają, że wpierw folia paroizolacyjna.
    Drugie pytanie jak walczysz i czy w ogóle masz problem ze szkodnikmi w balach ?

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Paroizolacyjną pod paroma §§§ wytycznych zgodnych z zasadami fizyki budowli.
    Inaczej nie przejdzie danie na bal paroizolacji, a jest to;
    - obicie bezpośrednie bez dystansu
    - za mało efektywna izolacja, która nie zapewnia dostatecznej temperatury
    w jakiej ma pracować paroizolacja.
    -kolejny warunek patrząc od zewnątrz deskowanie/elewacja tynki itp,.. a pod tym obowiązkowo pustka powietrza
    i 3-4cm tej pustki, a później wiatroizolacja i izolacja na ruszcie.

    Oczywiscie chodzi mi o ocieplenie wew. Inny zeznają, że wpierw folia paroizolacyjna.
    wyżej podałem przepis na izolację od zewnątrz
    wg mnie właściwą do takich domów .. raz że robiąc wewnątrz izolację .. będzie jej za mało, dwa pozbywasz się znakomitej pojemności cieplnej drewna
    nie raz nie dwa liczyłem na forum .. i wg mnie przebija pustaki silkatowe .a jest równa temu co daje cegła ..
    To jest jeden z koronnych argumentów przeciw izolacji wewnątrz.
    Kolejny to zmniejszenie powierzchni wewnątrz, a jeśli nie to wykonanie bardzo marnej izolacji ..

    Drugie pytanie jak walczysz i czy w ogóle masz problem ze szkodnikmi w balach ?
    http://www.rezystograf.pl/Kontakt.html udzielał się na forum jako pod nickiem subfoslny czy jakoś tak ..

  4. #44

    Domyślnie

    Dziękuję Ci za szybką odpowiedź.
    Chciałbym zostawić od zewnątrz dom takim jak był tzn. z bala i dlatego chciałbym robić ocieplenie od wewnątrz. Oczywiście od zewnątrz wymienię mszenie na coś współczesnego wyczyszczę bele ale planuję jednak bele zostawić maksymalnie oryginalne.
    Fakt mało miejsca na ocieplenie od wew. ale domek będę wykorzystywał jako letniskowy. Oryginalnie od wew. na belach miałem nabite pod kątem 45 stopni małe pniaki sosnowe a w tę swoistą kratownicę wtłoczona glina. To wszystko zerwałem i zacznę ocieplenie od wew.
    Czyli jaką folię zaproponujesz na bal przy założeniu ocieplenia od wewnątrz.

    Mam jeszcze jedno pytanie. W domu podłoga była położona na piasku. Tzn. suchy piasek, na nim legary w postaci połowy sosnowego bala a do legarów przybite deski sosnowe z felcem. Deski rozebrałem, legary wyniosłem a piasek wybrałem. Zaczynam robić podłogę na gruncie. Pierwsza warstwa to będzie 10-15 cm keramzytu impregnowanego, folia , potem wylewka i legary i deska podłogowa. Zastanawia mnie jakim materiałem zaizolować dolny bal, ten który może mieć kontakt z suchym piaskiem i keramzytem.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To tak na bal musi iść wiatroizolacja- jak membrana dachowa i podobne zasady, napisami do bali
    później trzeba zrobić przestrzeń na 2x5cm wełny na krzyż, najlepiej zaklinować listwy pod GK
    w podłodze i suficie, tak aby jak najmniej przebijać izolację,
    narożniki należy uwolnić od listew, to znaczy dać te 20cm od osi narożników , tak samo
    Postarać się zjechać z izolacją pod podłogę.
    Z zaznaczeniem iż paroizolacja musi być możliwie w ciepłym miejscu.
    to znaczy że trzeba ją wywinąć ku podłodze, podłogę i podmurówkę polecam
    odpowiednio EPS hydro/ XPS a pod podłogę EPS opatulony siatką i klejem ..
    myszy ..
    Mając stelaż i izolację, dajemy folię refleksyjną https://www.google.pl/search?q=folia...w=1213&bih=655 oczywiście błyszczącym do środka..
    i przerwa 1,5 cm . inaczej nie będzie efektu odbijania promieniwoania cieplnego
    ku wnętrzu.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 16-03-2015 o 11:48

  6. #46

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Proszę polecam postawić priorytet ciągłości izolacji

  8. #48

    Domyślnie

    Hej widzę że temat jest podtrzymywany. Muszę częściej zaglądać bo na maila nie przychodzi info o odpowiedzi w wątku.
    Do izolacji u mnie jeszcze daleka droga, na pocieszenie parę zdjęć jak to wygląda u mnie. Generalnie cały czas trwają porządki i łatanie dziur.
    Ściana kuchni przed:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150428_174659.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	315852
    Ściana po:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150503_164044.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	315858

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie wygląda to zachęcająco. Każdy fragment starych desek trzeba zachować, nie masz lepszego i gotowego materiału na zbudowanie zrobienie czegoś, niż sucha deska. Żeby Cię nie napadł duch palenia wszystkiego.
    https://www.google.pl/search?q=Strug...g+elektryczny+
    przestrugaj deskę i zobaczysz- jak nówka. Okna też jak nie zbutwiałe, nie za korniszowane, to można zrobić z nich bardzo dobry produkt.
    Prawdopodobnie, sprawdził bym stan komina, bo może być jak u mnie i zrobić kuku.

  10. #50
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maripot

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    56-789
    Posty
    7

    Domyślnie

    A czy jeśli chodzi o budowa domów jednorodzinnych to takie odnawianie starych domów nie jest nieco niebezpieczne? Czy te domy wytrzymają jakiś dłuższy czas?

  11. #51

    Domyślnie

    Witam wszystkich i czytam z zaciekawieniem, bo wątek super, tylko chyba urwany już od dłuższego czasu...

    Czy autorowi udało się dokończyć remont?

    My w chwili obecnej również borykamy się z remontem drewnianego domu, ale to długa historia i na pewno nie z tak pięknym zakończeniem jak domki ze zdjęć osób tu komentujących.
    Ale domek jaki jest tak jest i musimy pociągnąć do końca ten remont.

    Chciałabym zapytać na początek o jedną sprawę, mianowicie jak wyczyścić drewniane ściany, drewniany sufit, podwaliny, więźby dachowa, słowem wszystko co widać stojąc w pomieszczeniu domu. Chodzi mi o odrobaczenie tego, może jakieś zaimpregnowanie. Nie wygląda to chyba mocno źle, drewno raczej w większości zdrowe ale na pewno zawsze coś się znajdzie, jakieś szkodniki. To co przegnite zostanie wymienione (kawałki brusa), i chodzi mi o taką całościową ochrone dla tego drewna.

    Po uprzątnięciu domu są tylko gołe brusy, deski na suficie i bale i podłoga piaskowa z położoną więźbą z bali.

    Jak zakonserwować takie drewno, żeby chodź troszkę go wspomóc w walce ze szkodnikami, grzybem itp.
    Dodam jeszcze, że domek normalnie przykryty tylko miejscowo przeciekającym dachem, nie zamieszkały już jakieś 10 lat. Będzie konieczne położeni rusztu na ścianach wewnątrz i w to ocieplenia z wełny, dlatego pierwszy krok to chyba konserwacja tego co jest...

    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!!!

  12. #52

    Domyślnie

    Witam nie zapomniałem o wątku, nie mam natchnienia by pisać ale może kiedyś zdam relację. Prace idą pomału ale to dlatego ze z żoną nie spieszymy się. Spędzamy tam każdą wolną chwilę jest świetne przyroda itd. itd. Wrócę do domu to dam jakieś zdjęcie. W skrócie powiem że dach wymieniony, dobudowany duży ganek w którym będzie też duża łazienka. W tym roku będą nowe okna , ocieplenie i nowa drewniana szalówka. Obecnie wykładam podłogę gdyż cała górka będzie mieszkalna (pokój jeden dla 3 dziewczyn). Spędzaliśmy tam nawet sylwestra, w piecu się pali, jest pierzyna i jest fajnie.

    Odnośnie twoich pytań konserwacji itd. to ja stosuję metodę, konserwacja nowego drewna, stare tylko czyszczenie, ew. wymiana jak jest próchno i spuszczel. W środku chcę zostawić gołe bale, kuchnia tynk gliniany i co tam jeszcze wymyślę. Dom stoi od 1935r. i wg mnie może przestać jeszcze spokojnie 50lat albo i dłużej. Bywały momenty że stan drewna zniechęcał do dalszych prac, ale jak to się mówi "masz głowę i ch... to kombiiiiiiinuj". Drewno było podniszczone w miejscach gdzie były przecieki z dachu. Wszystkie prace robię sam więc nie martwię się o koszty bo w czasie wydatki są rozłożone, pozatym to sama przyjemność.
    Pozdrawiam życzę sukcesów.

    P.S. dowiedziałem się że w tym roku zmieniło się prawo budowlane i nie trzeba nawet zgłaszać ocieplenia do 12m wysokości i wymiany okien w starostwie. Ale lepiej sprawdzić czy tak jest.

  13. #53

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Fajnie że projekt remontu tego domku jest kontynuowany i rozumiem też, że trwa to powoli.
    My mieszkamy 350 km od naszej starowinki i jak tylko czas pozwoli to jedziemy i by cokolwiek chodź zrobić.
    Ale najfajniejsze jest to, że w Waszym domku możecie zachować ten stary charakter, to jest piękne. Ja też marzyłam o piecu, tynkach glinianych, starych drzwiach itd...
    Jednak nie wszystko można mieć i remont to sztuka kompromisu, zdecydowanie /:
    Nasz dom chodź stary, bo prawie 60 latek, w środku będzie po dzisiejszemu wykończony, dla mnie chyba niestety...Ale jeszcze negocjuje ile się da, tu by szprosy zastosować w oknach, tu by starą cegłę z rozbiórki pieca uzyć, stare belki sufitowe zostaną odsłonięte zresztą może i cały drewniany sufit, zależy jak to będzie wyglądać po wypiaskowaniu. Ale na glinę nie mam co liczyć, eh /:
    No ale sąsiedzi na to: "a nie lepiej pociągnąć dobrze i zawalić, spaliło by się raz dwa", więc i tak się cieszę że domek jest, chodź moją chatką z dzieciństwa już nie będzie.

    A odnośnie konserwacji drewna, jeszcze poszukam coś na ten temat, bo architekt kiedyś tak bezpośrednio nam powiedział żeby się zaopatrzyć w strzykawki i centymetr po centymetrze wstrzykiwać w miejscach po szkodnikach jakiś preparat.
    Postaram się dodać zdjęcia, może wtedy ktoś oceni stan drewna.

    A i życzę dalszych sukcesów w remoncie i wierzę że jak wiele radości może on sprawić! chodź kłopotów też (;

  14. #54

    Domyślnie

    Odnośnie strzykawki potwierdzam. Trzeba ściany wewnątrz do gołego wyeksponować . Gdzie spuszczel ryje dziurki to wysypuje się mączka. Wystarczyło w te otwory wtrysnąć impregnatu pod ciśnieniem (robiłem to spryskiwaczem ogrodowym takim 5L). Czasem w nocy też posłuchać czy nie gryzie drewna. Działa.

    A teraz obiecane zdjęcia:
    Taki był plan
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160310_163159.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	349439

    Po przemyśleniach będzie tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160310_163207.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	349440

    A to stan obecny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20151219_143900a.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	349445

    Dla porównania tak było jeszcze rok temu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	349447

  15. #55

    Domyślnie

    Martrinto i jak Ci dalej idzie z domkiem ? Wrzuc jakies fotki, jestem bardzo ciekawa. Fajnie, ze caly czas robisz przy domie, wyglada co raz lepiej! Mam na oku dom drewniany przedwojenny, taki stary dworek. W lipcu jade go obejrzec, bo nie mieszkam w POlsce. Wszyscy mowia, ze zwariowalam...ze na pewno wszedzie siedza korniki i ze remont bedzie mnie kosztowac kupe kasy. Dom jest z zewnatrz otynkowany. Wrzucam fotke ( z google )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pr.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	357610

  16. #56

    Domyślnie

    Hej może niektórzy będą ciekawi co się dzieje w temacie.
    Zamieszczam zdjęcia bez komentarza Jak ktoś ciekawy to pytać. Sporo zrobiłem przez 4 lata.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171001_133539.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	416513

    Dla przypomnienia tak było na początku

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0049.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	416514

  17. #57

    Domyślnie

    Na zakończenie wątku. Temat dociągnięty do końca. Mieszkamy już 4 rok. Domek ciepły, ekologiczny i ekonomiczny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MIchałyOldNewV3.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	467382
    Ostatnio edytowane przez martintro ; 11-12-2023 o 19:42

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    świetnie ze dopisujesz. Dzięki

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony